Jump to content
IGNORED

Slava


Miralem

Recommended Posts

postavljam ovaj topik inspirisan vecerasnjom slavom, koja je prosla kako i dolikuje: napili smo se i posvadjali. a tema je bila sama slava, tj. od kada se slavi. moja ekipa je tvrdila da je najverovatnije nastala u vreme turaka, ali da i to nije bas najsigurnije, te da pripada onom delu srpske istorije koji je manje poznat. ruzni prljavi i glupi neistomisljenici su tvrdili da postoji "oduvek", tj od autokefalnosti spca, sa argumentacijom da je to tako i da to svi znaju. zna li neko nesto o tome, a da se zasniva na nekim istorijskim cinjenicama?
Ако ме памћење добро служи први помен слављења крсне славе је ту негде из околине Охрида из 12. или 11. века. Дакле пре аутокефалности СПЦ. Проверићу тачни податак код Дробњаковића.
Link to comment
Evo nadjoh jos neke pesme. Da se odmah razumemo, ja ovim ne tvrdim da je ovo dokaz da su Nemanjici slavili slavu, nego da postoje pesme narodne u kojima se o tome govori.
Крсна слава Немањића је био Арханђеловдан, тако тврде историчари на основу историјских списа. Не бих знао да ли се народни еп слаже?
Mozda je pitanje ne od kada se slavi slava, nego od kada svi Srbi slave slavu? Koliko se secam nekih citanja, do 18/19. veka je slava u nekim predelima bila ustaljeni obicaj, a u nekim skoro pa nepoznata, pa je SPC u jednom trenutku krenula u "harmonizaciju" obicaja sirom svog prostora nadleznosti. No, ovo je ovako iz glave, moguce je da lupam skroz.
То је нетачно, крсна слава је вековима установљен обичај од Босне (касније се пренео у Хрватску) до Македоније. Чак је до 19. века опстао у неким облицима код одређених муслимана и католика.Занимљиво је да обичај крсне славе (заштитник породице који се преноси с оца на најстаријег сина) не постоји код Цинцара и источно-србијанских Влаха који имају кућног заштитника (преноси се од власника до власника куће) иако вековима живе међу Србима. Крсна слава такође не постоји код православних Рома и штавише многе крсне славе се могу регионализовати, тј. доминирају у одређеним географским подручјима чиме се може са више сигурности утврдити нечије породично порекло него по самом презимену.
Link to comment
Крсна слава Немањића је био Арханђеловдан, тако тврде историчари на основу историјских списа. Не бих знао да ли се народни еп слаже?
Слаже се, барем она песма коју сам ја слушао. Аранђеловдан су славили.
Link to comment

XI. Крсно име (слава)Крсно име је стари народни обичај. Најстарији помен крсног имена је из Македоније, из околине Охрида: Византинци су 1018. г ухватили и ослепили војводу Ивца на дан његове славе Велике Госпође. Касније, 1391, о слави има помена у Херцеговини, затим 1466 у Конавлима, 1772 у Боки Которској, а у XVIII веку много пута се помиње међу Србима у Угарској. - Боривоје Дробњаковић. Етнологија народа Југославије, Београд, 1960. <_< за форумске историчаре, етнологе и теологе итд.

Link to comment

Uau. Ne znam samo sta to dokazuje drugo nego ono sto o cemu je ovde pricano. A i taj Ivac o kome Skilica govori nije bas bio Srbin, tako da...(doduse, znam da ima i drugacijih misljenja, no sta cu im ja)

Link to comment

Петар Влаховић у Братству I 1997.:Стојан Новаковић славу доводи у везу са братством, односно родом. Уствари, то је празник шире крвно повезане заједнице а не само једне породице. Због тога је славски култ, по Новаковићу, везан и за земљу на којој живи дотично братство, односно племе као крвно сродничка заједница. ** Ст. Новаковић, Крсна имена, Караџић, књ. II, Алексинац 1900, 103 и даље

Link to comment

Nakon što ste se usaglasili sa onim što piše u udžbeniku za istoriju u 6. razredu osnovne, voleo bih da mi neko objasni suštinu - kakvo je to spasenje i poznavanje jednog Boga, tj. kolika je relevantnost hrišćanstva, ako se vrše ovakva "usaglašavanja"? "Nemoj se klanjati Dažbogu, neka to bude sveti Nikola". Da li to možda znači da je hrišćanstvo u stvari institucionalizovana podvala, umesto iskrenog ovaploćenja neprestane težnje za spasenijem duša našijeh?

Link to comment
Nakon što ste se usaglasili sa onim što piše u udžbeniku za istoriju u 6. razredu osnovne, voleo bih da mi neko objasni suštinu - kakvo je to spasenje i poznavanje jednog Boga, tj. kolika je relevantnost hrišćanstva, ako se vrše ovakva "usaglašavanja"? "Nemoj se klanjati Dažbogu, neka to bude sveti Nikola". Da li to možda znači da je hrišćanstvo u stvari institucionalizovana podvala, umesto iskrenog ovaploćenja neprestane težnje za spasenijem duša našijeh?
ChristianFish.gifEphesus_IchthysCrop.jpg
Link to comment
atheism%20and%20Darwin%20fish%20and%20Jesus%20fish.jpgDaklem, ako neko hoće da me podučava nečemu za šta mi tvrdi da je istina, a onda kaže da u stvari možemo tu da napravimo i mali kompromis, malo dodamo, malo oduzmemo, a da ne promenimo suštinu polazne stvari, šta je onda ono od čega smo krenuli, odnosno polazna stvar?Pazite, radi se o vrlo ozbiljnoj temi. Večnajno spasenije će bjati uskraćenivano onijema koji ne čine idole, ne klanjaju im se, niti im službahu za života svoga, već ljubahu Hristove skute i držaše se njegovijeh uputa.
Link to comment
Nakon što ste se usaglasili sa onim što piše u udžbeniku za istoriju u 6. razredu osnovne,
jebga, nisam iso u osnovnu za djindjicevog vakta, nego malo pre. nit me tematika preterano zanima. savindanov podatak mi je sasvim dovoljan da razresim dilemu.
voleo bih da mi neko objasni suštinu - kakvo je to spasenje i poznavanje jednog Boga, tj. kolika je relevantnost hrišćanstva, ako se vrše ovakva "usaglašavanja"? "Nemoj se klanjati Dažbogu, neka to bude sveti Nikola". Da li to možda znači da je hrišćanstvo u stvari institucionalizovana podvala, umesto iskrenog ovaploćenja neprestane težnje za spasenijem duša našijeh?
ne znas sta pricas, ali bog ce ti oprostiti.
Link to comment
Nakon što ste se usaglasili sa onim što piše u udžbeniku za istoriju u 6. razredu osnovne, voleo bih da mi neko objasni suštinu - kakvo je to spasenje i poznavanje jednog Boga, tj. kolika je relevantnost hrišćanstva, ako se vrše ovakva "usaglašavanja"? "Nemoj se klanjati Dažbogu, neka to bude sveti Nikola".
Култ светаца није идолопоклонство (у теолошком смислу) ако си на то мислио.
Link to comment
Uau. Ne znam samo sta to dokazuje drugo nego ono sto o cemu je ovde pricano. A i taj Ivac o kome Skilica govori nije bas bio Srbin, tako da...(doduse, znam da ima i drugacijih misljenja, no sta cu im ja)
Kakve veze ima sta je bio Ivac tacno? Ne vidim kakva je tacna razlika (lingvisticka, kulturalna) izmedju Srba i nekih drugih Slovena u okruzenju tamo negde u 11. veku. To je rano za neku preteranu diferencijaciju, rekao bih. Takodje prisecam se nekog svestenika SPC koji je objasnjavao kako slava nije iskljucivo srpski obicaj i kako je ranije bila rasirena u Bugarskoj, ali je polako nestajala...
Link to comment
Kakve veze ima sta je bio Ivac tacno? Ne vidim kakva je tacna razlika (lingvisticka, kulturalna) izmedju Srba i nekih drugih Slovena u okruzenju tamo negde u 11. veku. To je rano za neku preteranu diferencijaciju, rekao bih. Takodje prisecam se nekog svestenika SPC koji je objasnjavao kako slava nije iskljucivo srpski obicaj i kako je ranije bila rasirena u Bugarskoj, ali je polako nestajala...
A ja ne vidim sta je to tacno sto zelis da kazes drugo od onoga sto ja kazem i sto sam rekao na ovoj temi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...