Jump to content
IGNORED

Slava


Miralem

Recommended Posts

postavljam ovaj topik inspirisan vecerasnjom slavom, koja je prosla kako i dolikuje: napili smo se i posvadjali. a tema je bila sama slava, tj. od kada se slavi. moja ekipa je tvrdila da je najverovatnije nastala u vreme turaka, ali da i to nije bas najsigurnije, te da pripada onom delu srpske istorije koji je manje poznat. ruzni prljavi i glupi neistomisljenici su tvrdili da postoji "oduvek", tj od autokefalnosti spca, sa argumentacijom da je to tako i da to svi znaju. zna li neko nesto o tome, a da se zasniva na nekim istorijskim cinjenicama?

Link to comment

Jos dok su Serbi pisali " chertami i rezami" i imali stari solarni kalendar pre nego su prihvatili hriscanstvo ( koje je kasnije opet izniklo u pravoslavlje) slavili su paganske praznike . Mnogi od tih praznika i obicaja su se tokom vekova pretopili u hriscanske/ pravoslavne praznike . Sad me ova izjava verovatno bachila u te ruzne, prljave i glupe neistomislhenike :lol:

Link to comment

Колико знам то је из времена пре хришћана само се касније прешло на хришћанске свеце.А мислим да је са тиме је повезан и бадњак и све око њега пошто је храст био свето дрво код Словена. А постоји и прича да када су се Турци мало више намрчили на СПЦ па забрањивали обреде у Цркви ишло се код освештеног храста. А то није случајно јер су се преносиле приче од предака да је храст нешто посебно.

Edited by No7
Link to comment
Колико знам то је из времена пре хришћана само се касније прешло на хришћанске свеце.
Da, najverovatnije. Ono što se obično malo zna, to je da je paganizam kod Srba živeo do dubokog srednjeg veka. Međutim, on je kod crkve bio više tolerisan nego jeretička hršćanska učenja, recimo. Prilazilo se više poluprijateljskom misionarskom radu nego straight proterivanju, kao u slučaju S.Nemanje i bogumila, recimo.
А мислим да је са тиме је повезан и бадњак и све око њега пошто је храст био свето дрво код Словена. А постоји и прича да када су се Турци мало више намрчили на СПЦ па забрањивали обреде у Цркви ишло се код освештеног храста. А то није случајно јер су се преносиле приче од предака да је храст нешто посебно.
To je zajedničko(hrast) za skoro sve indoevropske narode. Negde je izraženije, negde ne.Edit: prvi pasus-u smislu da su, kao i kod drugih naroda, postojala božanstva zaštitnici klana, pa su preimenovani. Ali, mislim da je vezivanje tog običaja za turski period nastao iz dva razloga. Prvo, verski porodični praznici su tada aktuelizovani, pošto su Turci dozvoljavali nesmetana okupljanja samo ako su iz verskih pobuda i, drugo, mešanjem sa neslovenskim stanovnicima balkana je naročito uzelo maha sa dolaskom turaka, a kod ovih naših predaka je raspad klanovske organizacije društvenog života bio manje uznapredovao nego kod naših slovenskih predaka. Edited by M16
Link to comment

Kada je Sava još hodio među Srbima koji su i pored formalne hrišćanosti i dalje u biti bili pagani, da bi ih jače i više vezao za ''novouvedenu'' religiju a na način koji je bio ondašnjim ljudima prihvatljiv, davao im je ''sveca zaštitnika porodice'' i u ritual praznovanja uveo neke od običaja koje su Srbi praktikovali u čast svojih paganskih božanstava (npr, ''Đurđevdanski venac'' se bacao u vodu, u čast Vodana itd).Nemam kad da opširnije pišem, Miraleme slobodno pitaj ako te još nešto zanima. Bolje nego da opet ne budeš u pravu :)

Link to comment
А мислим да је са тиме је повезан и бадњак и све око њега пошто је храст био свето дрво код Словена. А постоји и прича да када су се Турци мало више намрчили на СПЦ па забрањивали обреде у Цркви ишло се код освештеног храста. А то није случајно јер су се преносиле приче од предака да је храст нешто посебно.
Prema Zlatnoj grani i običaj paljenja badnjaka je u originalu bio ritual (paganski, naravno) povećanja plodnosti zemlje, tj. pepelom spaljenog badnjaka bi se posipala polja radi uspešne setve/žetve..
Link to comment

hvala svima. dakle, slazemo se da slava proistice iz paganskih obicaja i da je inkorporisana u hriscanstvo. ostaje jos pitanje od kada postoji u sadasnjem obliku. imati sveca zastitnika ne znaci automatski da na njegov dan moras da spremis brdo klope i pica, pozoves goste* i svadjas se sa njima. prica o verskom izgovoru za okupljanje mi deluje logicno, a usudio bih se tvrditi da je uvedena relativno skoro, cirka 18ti vek. naime, ne mogu da se setim (jakog li dokaza) nijednog istorijskog dokumenta/ narodne poezije u kojima se ona spominje. a slavimo je (oduvek, narocito u doba komunizma) koliko kolektivno pamcenje seze. sto bi se, opet, zavrsilo negde na pradedi, rodjenom u najboljem slucaju krajem 19og veka.*sto je neka vrsta evolucije, tj prilagodjavanje uslovima gradskog zivota. pre se dolazilo na slavu bez poziva/ najave.

Link to comment

Siguran sam da postoji bar jedna narodne pesma (guslarska, cuo sam je licno na nekoj crkvenoj kaseti) u kojoj car Dusan slavi slavu a dolazi mu sveti Petar prerusen u prosijaka ili tako nesto...Evo nadjoh jos neke pesme. Da se odmah razumemo, ja ovim ne tvrdim da je ovo dokaz da su Nemanjici slavili slavu, nego da postoje pesme narodne u kojima se o tome govori. link 1link 2

Edited by dusan1975
Link to comment
slazem se, trebali smo da pricamo o dosmanlijama i slobi i drazinom grobu i masonima i fudbalu, al je tema rodjena pa je valja ljuljati.
strashno, cheznous se pricha o tome ko je grdje unishtio rokenrol. i pank. istina, slavu sa "dosmanlijama i slobi i drazinom grobu i masonima i fudbalu" ne bi ni mogla da podnesem :lol:
Siguran sam da postoji bar jedna narodne pesma (guslarska, cuo sam je licno na nekoj crkvenoj kaseti) u kojoj car Dusan slavi slavu a dolazi mu sveti Petar prerusen u prosijaka ili tako nesto...
al nisu sve narodne nastale u vihoru kosovskog boja, to je problem. mnoge od njih su turbo ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
hvala svima. dakle, slazemo se da slava proistice iz paganskih obicaja i da je inkorporisana u hriscanstvo. ostaje jos pitanje od kada postoji u sadasnjem obliku. imati sveca zastitnika ne znaci automatski da na njegov dan moras da spremis brdo klope i pica, pozoves goste* i svadjas se sa njima. prica o verskom izgovoru za okupljanje mi deluje logicno, a usudio bih se tvrditi da je uvedena relativno skoro, cirka 18ti vek. naime, ne mogu da se setim (jakog li dokaza) nijednog istorijskog dokumenta/ narodne poezije u kojima se ona spominje. a slavimo je (oduvek, narocito u doba komunizma) koliko kolektivno pamcenje seze. sto bi se, opet, zavrsilo negde na pradedi, rodjenom u najboljem slucaju krajem 19og veka.*sto je neka vrsta evolucije, tj prilagodjavanje uslovima gradskog zivota. pre se dolazilo na slavu bez poziva/ najave.
Mozda je pitanje ne od kada se slavi slava, nego od kada svi Srbi slave slavu? Koliko se secam nekih citanja, do 18/19. veka je slava u nekim predelima bila ustaljeni obicaj, a u nekim skoro pa nepoznata, pa je SPC u jednom trenutku krenula u "harmonizaciju" obicaja sirom svog prostora nadleznosti. No, ovo je ovako iz glave, moguce je da lupam skroz.
Link to comment
Evo nadjoh jos neke pesme.
ok, znaci ipak ima. no, sto termalka rece, vecina narodnih pesama su novokomponovane, a i znamo koliko su pouzdane.
Mozda je pitanje ne od kada se slavi slava, nego od kada svi Srbi slave slavu? Koliko se secam nekih citanja, do 18/19. veka je slava u nekim predelima bila ustaljeni obicaj, a u nekim skoro pa nepoznata, pa je SPC u jednom trenutku krenula u "harmonizaciju" obicaja sirom svog prostora nadleznosti. No, ovo je ovako iz glave, moguce je da lupam skroz.
moguce je da je i tako islo, ali mene primarno zanima kada je obicaj slavljenja slave slican danasnjem nastao. mada bi bilo dobro znati i gde se slavilo a gde ne. npr, ako se u vojvodini nije slavilo, a u centralnoj srbiji jeste, mogli bi zakljuciti da je obicaj nastao tek nakon carnojevica. malo je verovatno da su ga slaninari tek tako zaboravili posle seobe.
Link to comment

Ja sam svojevremeno cula samo jednu pricu o tome, a odnosi se na "tehniku" uvođenja slave.Navodno, Srbi su u pagansko doba bili politeisti, pa im je sveštenstvo savetovalo da se okrenujednom bogu, te je taj dan kad bi se porodica svečano odrekla verovanja u više bogova i izbacilaiz kuće razne toteme, uziman kao dan porodične slave, i davano joj ime "ordinirajućeg" sveca.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...