Jump to content
IGNORED

Slovenska mitologija, ima li pouzdane literature?


Vam

Recommended Posts

zar to nije zbog onog ,,šaljenja" sa austrijskim popisarima?

 

Meni takva objašnjenja nikako ne drže vodu.

Mislim da je to šaljenje urbana legenda.

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    16

  • Fantom iz Opere

    9

  • Hamlet Strašni

    6

  • Malvo

    6

Meni takva objašnjenja nikako ne drže vodu.

Mislim da je to šaljenje urbana legenda.

 

Nije legenda, desavalo se to i ostajalo upamceno u porodicnim secanjima. Ima jos jedna stvar koja se zaboravlja pa se sve pripisuje popisima - postojanje porodicnih nadimaka. Veoma je uobicajeno za vece familije da pored prezimena imaju i neki nadimak, veoma cesto duhovit ili bar sa korenom u nekoj sali ili nezgodi koje se svi secaju. Nekada to bude i upecatljiv predak u familiji cija deca pocnu bivati oznacena drukcije od ostalih. U komsiluku moje familije tako postoje Momcilovici ciji deo biva oznacen Gigicima, po nekom tipu kome je licni nadimak bio Gigo i koji je dovoljno interesantan lik da okolina ima potrebu da njegove potomke odvoji od siroke i velike familije. Ovo nikad nije preslo u zvanicno prezime jer se desava u trenutku kad vec postoje popisi, ali jasno se vidi kako cela stvar funkcionise.

Uobicajeno je te nadimke zvati nemackim "spicnamet".

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Sve to stoji, osim legende da su namerno dali popisivaču smešan nadimak, da bi zeznuli nametnutu administraciju. Makar tako pisalo u "porodičnim sećanjima". Sećanja se nesvesno fabrikuju.

 

Ta narodna objašnjenja kako kako je nešto (ili neko) dobio ime su naizgled logična, a pravi mehanizam nastajanja imena je sasvim drugačiji.

 

"Ha ha, podvalićemo carskoj vlasti, prijavićemo se da se prezivamo Guzine... Dobar štos komšija, mi ćemo prijaviti da se prezivamo Koljibaba... " i tako dalje, i tako dalje, na kraju svako naizgled neobično preizme iz Hercegovine i Like je navodno nastalo "iz prkosa vlastima".

 

Pre će biti da prezimena nisu uopšte postojala (reče neko ovde da su se relativno kasno pojavila), pa su pripadnici neke familije nazivani po imenu nekog pretka, ili po nekom obeležju ("nadimku"). Na kraju, taj naziv je u nekom trenutku postao ono što danas nazivamo prezimenom.

 

Na stranu navodna legenda o popisivačima - meni je zanimljivo kako i zašto su nastajali različiti pandani današnjih prezimena. Na primer, zašto su i kada u nekim krajevima ljudi nazivani po zajedničkom pretku, a drugim krajevima češće po nekom obeležju ili nadimku.

Link to comment

Nadimak moje porodice je Peruši, po nekom Petru. Mislim da to skoro sva prezimena dolje imaju. Ono, najnormalnija stvar.

 

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk

Link to comment

Sve to stoji, osim legende da su namerno dali popisivaču smešan nadimak, da bi zeznuli nametnutu administraciju. Makar tako pisalo u "porodičnim sećanjima". Sećanja se nesvesno fabrikuju.

 

Ta narodna objašnjenja kako kako je nešto (ili neko) dobio ime su naizgled logična, a pravi mehanizam nastajanja imena je sasvim drugačiji.

 

"Ha ha, podvalićemo carskoj vlasti, prijavićemo se da se prezivamo Guzine... Dobar štos komšija, mi ćemo prijaviti da se prezivamo Koljibaba... " i tako dalje, i tako dalje, na kraju svako naizgled neobično preizme iz Hercegovine i Like je navodno nastalo "iz prkosa vlastima".

 

Pre će biti da prezimena nisu uopšte postojala (reče neko ovde da su se relativno kasno pojavila), pa su pripadnici neke familije nazivani po imenu nekog pretka, ili po nekom obeležju ("nadimku"). Na kraju, taj naziv je u nekom trenutku postao ono što danas nazivamo prezimenom.

 

Pa to nije neka vazna razlika kako ja to vidim. Nemamo prezime kao nesto veoma tvrdo i nepromenljivo i onda kad dodje prvi trenutak da nam treba zvanicno (kad se pojavi popisivac) kazemo bilo sta. To Guzina je sasvim sigurno funkcionisalo kao nekakvo podjebavanje i skoro je sigurno da je tip koji ga je rekao popisivacu delimicno hteo i da ga drka. Sigurno ne svi, ali ima tu gomila motiva (od prkosa do najjednostavnijeg neznanja kako funkcionise administracija).

Moja baba je posle rata kad je uzimala licnu kartu rekla da se zove Mica umesto Milka jer su je svi u kuci tako zvali. Nije imala osecaj sta je tu zvanicno a sta nadimak i nije imala problema do trenutka kad je trebalo da ode u penziju pa se knjiga rodjenih nije poklapala. Ceo taj kraj je bio veoma odviknut od drzavnog (a i crkvenog) autoriteta vekovima i ljudi su razvili veoma nonsalantan odnos prema spoljnim pravilima koja nisu deo moralnog koda. Samo treba videti kakva seksualna revolucija je postojala u praksi na nekim prostorima pre nego sto je ta sintagma uopste postojala. Zivot na granici jbg.

Link to comment

Jednostavno nije bilo tako.

 

Nisu ljudi iz zajebancije davali popisivačima bilo kakvo šaljivo ime, nego je bilo:

 

- Koje ti je prezime?

- Prezime? Šta je to?

- Dobro, kako vas ljudi zovu, tebe i tvoje?

- Čabarkape

- OK, pišem prezime: Čabarkapa

Link to comment

Jednostavno jeste QED.

Mislim, s kojim kurcevim autoritetom ti ovde iznosis te apsolute?

 

Naravno da znam, bio sam tamo kad su popisivali...  :)

 

Šalim se. Nemam ništa osim utiska:

 

Narodna objašnjenja za neke istorijske pojave  (pre svega lingvističke) deluju veoma logično, ali kad tu i tamo pročitam objašnjenja školovanih istoričara (jezikoslovaca, itd) ispostavi se da je stvarni proces bio sasvim drugačiji.

 

To se pre svega odnosi na to kako je neko/nešto dobilo ime. Najčešće toponimi.

Link to comment

A pa to ok, utisci su vec druga prica. Inace, ja koliko sam citao (a nisam zaista odavno) to sa sprdnjom u popisima je opsteprihvaceno u etnografiji da se desavalo. U kom procentu cenim da niko ne moze tvrditi sa sigurnoscu a ovako logicki verujem da bi se za svaki pristup dalo naci primera. Onda bi trebalo na scenu da stupi statistika, ali tu tek nema leba...

Link to comment

A pa to ok, utisci su vec druga prica. Inace, ja koliko sam citao (a nisam zaista odavno) to sa sprdnjom u popisima je opsteprihvaceno u etnografiji da se desavalo. U kom procentu cenim da niko ne moze tvrditi sa sigurnoscu a ovako logicki verujem da bi se za svaki pristup dalo naci primera. Onda bi trebalo na scenu da stupi statistika, ali tu tek nema leba...

 

To nije tako daleka prošlost, očekujem da ima dovoljno pisanih tragova da se može istražiti šta se sve dešavalo i kako su imena evoluirala...

Moguće je da je istoričarima sasvim jasno šta se dešavalo, ali im uopšte nije bitno da se bave potvrđivanjem ili pobijanjem narodnih tumačenja, ubeđen sam da saznanja istoričara o popisu i prezimenima čuče u običnom puku nepoznatim zbornicima radova...

Link to comment

Sve to stoji, osim legende da su namerno dali popisivaču smešan nadimak, da bi zeznuli nametnutu administraciju. Makar tako pisalo u "porodičnim sećanjima". Sećanja se nesvesno fabrikuju.

 

Ta narodna objašnjenja kako kako je nešto (ili neko) dobio ime su naizgled logična, a pravi mehanizam nastajanja imena je sasvim drugačiji.

 

"Ha ha, podvalićemo carskoj vlasti, prijavićemo se da se prezivamo Guzine... Dobar štos komšija, mi ćemo prijaviti da se prezivamo Koljibaba... " i tako dalje, i tako dalje, na kraju svako naizgled neobično preizme iz Hercegovine i Like je navodno nastalo "iz prkosa vlastima".

 

 

Ima o tome, ali u beckim arhivima.

I, otprilike, tako i jeste bilo: kad su i kako su pristizali iz raznih Hercegovina i kako su se zaustavljali na austrijskoj granici ili liniji koja se smatrala granicom, docekivani su od austrijskih vlasti i popisivani.

Jesu se sprdali, koje iz sprdnje, koje iz prkosa vlastima, ali je problem nastao kad su te iste vlasti dodeljenu im zemlju u Krajinama u katastre upisana prezimena zavela kao prezimena vlasnika zemlje.

Onda vise nikome nije bilo do zezanja: tadasnja moderna i organizovana evropska drzava, sa knjigama i raznim ћагама i пусулама se sa papirima nije zezala.

Link to comment

Ima o tome, ali u beckim arhivima.

I, otprilike, tako i jeste bilo: kad su i kako su pristizali iz raznih Hercegovina i kako su se zaustavljali na austrijskoj granici ili liniji koja se smatrala granicom, docekivani su od austrijskih vlasti i popisivani.

 

 

 

h_51679807.jpg

Link to comment

h_51679807.jpg

Ima nesto u tome sto si postavio, pogodak.

Samo, nemoj da se iznenadis kada u Evropu za neku deceniju krene odavde 1 Zapadnobalkanac u cijem ausvajsu ce da pise da se zove Manc Mellow  -_-

Link to comment

Ih, ja to već obavio. Dva puta. 

 

Doduše, jednom nije pisalo Schengen nego Border Controls 

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...