Jump to content
IGNORED

Izlozbe


BraveMargot

Recommended Posts

Posetila sam danas, pet dana pred zatvaranje, izložbu "Edgar Dega- Trenuci posmatranja", Galerija SANU. Naravno, najveći deo  pripada zbirci Eriha Šlomovića, što me je još jednom podsetilo da mi je neko pre 15-20 godina maznuo Knjigu žalbi Moma Kapora sa rođendanskom posvetom od neke '85- '88.godine (u kojoj je bio Dosije Šlomović), živa se pojedoh.

Zanimljiv je tekstualni deo izložbe- panoi slede jedan drugi po odabranim godinama. Za odabranu godinu izdvojene su tri grupe činjenica kao paralele-  iz života Degaa, društveni život  u Francuskoj, društveni život u Srbiji. Lepo urađena izložba, radovi obuhvataju crteže, monotipije i fotografije autora. Trebalo bi da je vide naročito deca školskog uzrasta. Ako treba da nađem i neku manu, onda na panoima za dve godine  imaju samo podaci za za Srbiju, ne mogu da verujem da se u te dve godine ama baš ništa se nije dešavalo u slikarevom životu, a ni u Francuskoj.

Edited by halloween
Link to comment

Kako je i sam jednom priznao, bio je bolji slikar nego knjizevnik. Nakon sto je procitao neko Kaporovo pocetnicko pisanje(verujem posle mnogo sacekusa u Klubu knjizevnika), Ivo Andric mu je rekao- drzite se slikanja.

Link to comment

ma koliko je to danas 'nepristojno' reci kapor je vrlo dobar likovni umetnik, narocito crtac. imam vise njegovih kafanskih crteza na salvetama, novinama, papiricima. i dobar je crtac sa osecajem i za ilustraciju i za atmosferu. mnogo su mi draze te njegove sitnice o drugarima i desavanjima u kafani od raznih njegovih svima opste poznatih crteza, koji iako popularni i poznati crtacki nisu losi.

Link to comment

Da proseta Balkanskom ulicom?

da prošeta galerijom sanu :D

mogo bi da se popiša po one dve tri slike što su izložili. to je otprilike nešto što je nedostajalo ovoj izložbi.

eventualno da se zapije sa onim grbavcem koga su platili da diše posetiocima za vrat u cilju sprečavanja krađe.

Link to comment

Ma dođi, naravno da može bolje, ali od koga je i ovo je dosta. Ne mogu da se setim koji bi ozbiljan muzej pozajmio iole vrednu sliku za Beograd  i uopšte ex- YU, ne samo za ovu izložbu

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Krištof KIntera, Nervous trees, galerija Rudolfinum.

 

Na ulazu dočekuje instalacija Disappearing, sijalice se naizmenično uključuju i isključuju.

 

What was happened with the lightening?

Don't worry, it 's a sculpture.

1:0 za Krištofa.

1zyyq0m.jpg

 

 

Demon of growth

 

5q9v.jpg

 

Postnaturalia

 

jhzmfm.jpg

 

We all want to be cleaned (naizmenično centrifugiraju)

 

2lp35x.jpg

 

Nervous trees

 

el5mw6.jpg

 

wslqiw.jpg

 

 

25zjwvp.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Jesam, naravno, nije dozvoljeno fotografisanje, ali sam ipak uspela da snimim jednu fotografiju iz USA- Muhin model cara Dušana na konju za S. epopeju- model zajahao zidarske merdevine u pozi konjanika, a dvojica ispod drže "dizgine". I Pol Gogen koji bez pantalona u čarapama sedi za harmonijumom u Muhinom salonu. Njih dvojica su imali stalno neke modele koji su im bile i ljubavnice. Gogen neku raspusnu Kreolku. Nisam išla u Galeriju Futura, to ću sledeći put. Narodni muzej se otvara u oktobru 2018. Slovenska epopeja je vraćena iz Japana, čeka u depou novu postavku u 2018. Sudski spor je okončan na štetu Muhinih naslednika, a u korist države iako nisu ni posle11 godina od početka realizacije  obezbedili trajni galerijski prostor za ta monumentalna platna.  Klementinum se takođe obnavlja i zatvorena je ona čuvena sala.

Edited by halloween
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...