Jump to content
IGNORED

Vegetarijanci


MarlaSinger

Recommended Posts

  • Replies 306
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    26

  • hattori

    21

  • MarlaSinger

    20

  • henrik larsson

    15

Nego, hattori, svaka ćast. Ja ne bih mogla, baš volim meso (to i nije jedini razlog, ali je najsebičniji). Ali imam otprilike 2 bezmesna (ali ne i veganska) dana tjedno, i nije da sam nešto previše gladna, napaćena i čemerna.I je li samo predrasuda da taj režim prehrane više košta?

Znači da je dozvoljeno jesti sir, jaja, ili odseći svinji butkicu i ostaviti je da živi. Ubeđen sam da svaka biljčica ima svoje mišljenje o otkidanju njenih plodova ili stabla.
Ne znam baš, budući da biljke nemaju razvijen centralni živčani sustav, pa i ne osjećaju bol, bar to nikada nije dokazano, same goes i za razmišljanja kod biljaka.
to se na vegetarijanskom kaže tofu
:lol:
Link to comment
Inace, dajem glas lakto-ovo-vegetarijanstvu (LOV), a veganstvo mi je zesce preterivanje, vise ideologija nego nacin ishrane (sorry hattori). Mada jos uvek dajem i glas ponekom odresku, oduvek mi ishrana naginje LOV-u... Jednostavno su stvari koje volim iz te grupe namirnica.
vazi... ^_^
ma, na to pitanje je li vegetarijanstvo zdravije od uobičajene prehrane je odgovor složeniji od 'da' ili 'ne'. em se pod vegetarijanstvom podrazumijeva prilično širok raspon prehrambenih navika (ovisno o ukupnom energetskoj vrijednosti, uravnoteženosti, raznovrsnosti namirnica, zastupljenosti dovoljne količine vitamina B skupine...), a pod nevegetarijanstvom još i šire (praktično od hranjenja isključivo fast foodom do uravnotežene zdrave prehrane koja uključuje i životinske prozivode). dakle, prilično je jasno da direktne usporedbe ovakve 2 skupine imaju velika ograničenja. načelno govoreći, noviji pregledni članci govore kako vegetarijanstvo ima određenih prednosti pred 'nevegatrijanskom' dijetom kod većine kroničnih bolesti, nakon čega se nadugo i naširoko ograđuju od izvođenja općenitih zaključaka i upućuju na pojedinačnu procjenu...evo jednog od mojih favorita iz vegi team-a (thermalki će se garant svidit): bobimage.jpg
Link to comment
2 hattoriMa, poštujem, kapa dole za posvećenost i trud! Ispala je sarkastičnija reakcija nego što sam hteo.
ma opusteno.nisam uzeo za zlo.:)
I je li samo predrasuda da taj režim prehrane više košta?
predrasuda.cak i kupovina organski gajenog voca i povrca, i povremeno pazarenje egzotike, mi izadje jeftinije.
Link to comment
ne mislim ni da sam bolja ni zdravija od mesozdera (mada me razne statistike ubedjujuu suprotno :lol: ). ko sto neko ne jede boraniju, tako ni ja ne jedem meso i cao.
ovo je najlepsi i najbolji nacin da se objasni principstatistike ne gledam, jedem sta mi se svidja, ne jedem sta mi smeta (vec 15 godina nisam ni liznula cokoladu, pojela bananu ili jagodu - ne prija mi, ne jedem, ne nedostaje mimeni samo smeta taj "dozivjeti stotu" razlog da se neko baci u veganstvo/vegeteriajnstvoako je zbog toga - jebesh ti taj razlogako ti ukus mesa smeta (a ima takvih) ako ti je zao zivotinja - nekako i razumemali mi je muka i od ekologije i zdravog zivota hocu bre sex, drugs and rock'n'roll par dana (najmanje) ne jedem meso i tako od kad znam za sebe. jutros kroasan, rucak salata sa sirom, veceras supa od pecuraka i sir sa medomali i casa vinanije tesko biti sta hoces ako imas dobre namirnice
Link to comment
ali mi je muka i od ekologije i zdravog zivota hocu bre sex, drugs and rock'n'roll
:ziga: Svaka čast i tebi! Zar nije zanimljivo ovo mesto, ovaj forum sa ovako oprečnim stavovima? I neka tako i dalje bude.S jedne strane, i dalje sam ubeđen da je veganstvo prevashodno ideologija. S druge strane, kako rekoh, cenim kad vidim da neko nešto radi, pokušava nešto bolje. Ko sam ja da kažem da to ne valja? 1 lenčuga koja ždere šta mu dođe pod ruku. :isuse: (Piće da ne pominjem, ovaj put).
Link to comment

Ne bih rekla da je pojedinim ljudima ralog za veganstvo/vegetarijanstvo " doziveti stotu " vec jednostavno preventiva bolesti. Nekada ne toliko zbog sebe , vec zbog porodice ili dece.A sex i rock'n'roll volim i ja :blush:, drugs - not my cup of tea.

ovo je najlepsi i najbolji nacin da se objasni principstatistike ne gledam, jedem sta mi se svidja, ne jedem sta mi smeta (vec 15 godina nisam ni liznula cokoladu, pojela bananu ili jagodu - ne prija mi, ne jedem, ne nedostaje mimeni samo smeta taj "dozivjeti stotu" razlog da se neko baci u veganstvo/vegeteriajnstvoako je zbog toga - jebesh ti taj razlogako ti ukus mesa smeta (a ima takvih) ako ti je zao zivotinja - nekako i razumemali mi je muka i od ekologije i zdravog zivota hocu bre sex, drugs and rock'n'roll
Link to comment
Ne znam baš, budući da biljke nemaju razvijen centralni živčani sustav, pa i ne osjećaju bol, bar to nikada nije dokazano, same goes i za razmišljanja kod biljaka.
:lol:
Link to comment

Hattori, ne znam da li je telesna masa nešto o čemu moraš da razmišljaš (ili si od onih srećnika što se ne goje ma koliko jeli), ali nemoj ni da si pomislio da ti je veganstvo ikakva odbrana od svinjenja. Evo ja na posnoj ishrani već 5 godina. To me uopšte ne sprečava da mi BMI probije plafon. Već je postalo tužno. U nekim košuljama koje sam kupio prošle godine sad izgledam kao kobasica. :cry: ...Usputna misao: odličan način da se kao vegan leti ispod radara u Srbiji koja je ponovo otkrila veru. Ne govoriti da si vegan. Govoriti da si na strogom postu tokom cele godine. :s_w:

Link to comment
S jedne strane, i dalje sam ubeđen da je veganstvo prevashodno ideologija. S druge strane, kako rekoh, cenim kad vidim da neko nešto radi, pokušava nešto bolje. Ko sam ja da kažem da to ne valja? 1 lenčuga koja ždere šta mu dođe pod ruku. :isuse: (Piće da ne pominjem, ovaj put).
e, to sam htela da kazem! tako mi i treba kad koristim Bregovica kao referencu a ne nekog doktorataj preaching stav "dodjite meni i vase ce biti carstvo nebesko... i zivecete sto godina i necete biti bolesni nece vas boleti tiba..."e, to mi smeta.zivela umerenostdole iskljucivosts'tim u vezi - moji omljeni veggi sastojci - socivo, patlidzan i paradajz, suvi grasak - pois casse ih zovu:

100_1041.jpg100_1083.jpg100_1123.jpg100_1110.jpg

Edited by msmodesty
Link to comment
Ne znam baš, budući da biljke nemaju razvijen centralni živčani sustav, pa i ne osjećaju bol, bar to nikada nije dokazano, same goes i za razmišljanja kod biljaka.
U stvari sam mislio na podjebavanje iz Autostopera kroz galaksiju, sa onom životinjom koja želi da bude pojedena i preporučuje svoje delove tela u kafani, pošto su u dalekoj budućnosti otkrili da biljke ne žele da budu pojedene.Ja sam, međutim, otkrio drugu stvar: kada pređem na režim ishrane bez mesa, masti, ulja, itd., posle nedelju dana me više ništa ne može iznervirati, a agresija potpuno nestaje. Da li to ima veze sa unošenjem adrenalina putem mesa, ili prirodnim načinom da grabljive životinje budu agresivne, nemam pojma.Problem je što mi tada ceo dan prođe u kupovinama, seckanju, barenju, zobanju, mora da se jede deset puta dnevno.
Link to comment
@ msm: vec od prve slike pomislila da si u ime vegetarijanstva izjela tanjir luka, tek da se pokazesh :o
nego sta da jesam!nadam se da ce da izvetri dok mi se muz ne vrati sa sluzbenog puta:D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...