Jump to content
IGNORED

Opšte crte turskog feudalizma


ACR

Recommended Posts

Beograd, indeed... ako grad od svojih desetak hiljada stanovnika možemo smatrati nekim infrastrukturnim dostignućem, grad toliko mali da za vreme ustanka nije imao ulice sa imenima jer za to nije bilo potrebe... (već samo kvartove)... čije se administrativno područje završavalo kod ulice koja se danas prigodno zove Beogradska a tu su počinjale nekakve bare koje je isušio skoro u javnosti pominjani Mekenzi....Uz rizik da nehotice budem označen kao austrofil, treba samo uporediti, šta su Austrijanci uradili sa Beogradom za vreme njihove vlasti 1718-1739. Danas bi smo imali barokno gradsko jezgro, kao u Budimpešti ili Beču...
Beograd je pre 150 godina imao 87 dzamija. Sad ima jednu. Napredujemo... :lol: Mislim - za 100tinak godina cemo, mozda, i do baroknog jezgra da stignemo. Starijeg & ljepsheg.
Link to comment
  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Otto Katz

    21

  • iDemo

    19

  • Filipenko

    14

  • woodooinstalater

    14

No, kad smo vec kod imaperijalnih sila - meni je simpaticno kako su Shpanci i Portugalci svima redom 'podarili' i jezik i veru dok su se Britanci zadrzali na jeziku a i to manje-vishe povrshno. Neko ce redi da su Shpanci i Portugalci radili 'ognjem i macem' mada u knjigama pise da je to britansko preterivanje. Inace, citam onomad u nekom TIMEu ili necemu slicnom neko geneCko istrazivanje - pa se k'o zamorce pojavila i neka Aska ili tako vec nekako iz BiH podrijetlo - pokazashe da ima mijeshane gene - malo Bliski istok i Mala Azija a malo istocna Evropa. Zanimljivo.

Link to comment
Inace, citam onomad u nekom TIMEu ili necemu slicnom neko geneCko istrazivanje - pa se k'o zamorce pojavila i neka Aska ili tako vec nekako iz BiH podrijetlo - pokazashe da ima mijeshane gene - malo Bliski istok i Mala Azija a malo istocna Evropa. Zanimljivo.
Bilo to i na teveju, national geographic channel ili tako nesto. Doveli njih pedesetak u park i onda na osnovu DNK testa poceli da ih rasporedjuju po kontinentima. Trebao si da vidis izraz lica crnca rodjenog u Americi kada su ga poslali sa bledolikima o obor na kome je pisalo "Evropa".
Link to comment
Bilo to i na teveju, national geographic channel ili tako nesto. Doveli njih pedesetak u park i onda na osnovu DNK testa poceli da ih rasporedjuju po kontinentima. Trebao si da vidis izraz lica crnca rodjenog u Americi kada su ga poslali sa bledolikima o obor na kome je pisalo "Evropa".
Mene je ipak vishe iznenadila Alma kad su pokasali kako 'debelo' vuce na BI i MA...
Link to comment
Mene je ipak vishe iznenadila Alma kad su pokasali kako 'debelo' vuce na BI i MA...
Stvarno? Ne zajebavas se? Sloveni koji nisu bili pod Turcima su uglavnom svetlije puti, plavi i plavooki, mi juznosloveni malo tamnije puti, crnomanjasti i uglavnom tamnooki, i pravo si se iznenadio kad si video da vucemo na bliski istok i malu aziju?
Link to comment
Stvarno? Ne zajebavas se? Sloveni koji nisu bili pod Turcima su uglavnom svetlije puti, plavi i plavooki, mi juznosloveni malo tamnije puti, crnomanjasti i uglavnom tamnooki, i pravo si se iznenadio kad si video da vucemo na bliski istok i malu aziju?
Jel' si ti bio nekad po selima po Bosni gde je u vecini co-called autohtoni muslimanski zivalj (svetlije puti, plavi i plavooki)? Ono - krajolik sa puno stecaka i te fore?? Mi, ostali, smo ono - malo tamnije puti, crnomanjasti i uglavnom tamnooki i mi svakako vise vucemo na Malu Aziju i Bliski istok al', brate, Alma (Aska, Elma ili kako god da se ova riba sa Diskaverija zove)??!! Kako, bre, da se ne iznenadim... :lol:
Link to comment
jedine 3 stvari koje je dobro uradila glede politike su prodaja Aljaske, da bi se izgradio SPb, ravnopravnost polova i decentralizacija Rusije.Jedini period, pre ovog danas, kada u Rusiji Jevreji nisu bili izlozeni institucionalnom Pogromu, je bio onaj za vreme Aleksandra Romanova
Uki, a što te optužiše za nekakvu pretjeranu rusofiliju? Ovo izgleda sasvim uravnoteženo.
Aljaska je prodata 1867. Ekaterina Velika je umrla 1796.
Da ne spominjem kad je izgrađen SPb, a.k.a. Sankt Petersburg (interesantno i nadasve lepo nemačko ime grada :) )
Strašno zakerate. Godina tamo, vladar vamo, šta ima veze.
Link to comment
na ovoj temi se oseca miris sovinizma prema turcima, ili mi se cini?
Saćemo mi to očas ispraviti.
konacno, posle dva veka, turska zastava opet nad nama! ispred skupstine, sad sam stajala mirno dok su je podizali. :D
Link to comment

Mozemo da pricamo sta hocemo al' je Turska jedina zemlja koja ce, ako hoce da udje u EU, morati da skine zabranu noshenja velova i chadora i slicnih tipicno EU egizibicija na svojim univerzitetima (a i sire).

Link to comment
Stvarno? Ne zajebavas se? Sloveni koji nisu bili pod Turcima su uglavnom svetlije puti, plavi i plavooki, mi juznosloveni malo tamnije puti, crnomanjasti i uglavnom tamnooki, i pravo si se iznenadio kad si video da vucemo na bliski istok i malu aziju?
Osim sto to ipak nema nikakve veze s Turcima (i ako je to jedan prosiren mit, doduse), vec sa onim stanovnistvom sa kojim su se Sloveni nakon dolaska na Balkan mesali. Uglavnom romanizovani Iliri, Tracani, Tribali ili kako su se vec zvali, a.k.a. Vlasi.
Link to comment
Mozemo da pricamo sta hocemo al' je Turska jedina zemlja koja ce, ako hoce da udje u EU, morati da skine zabranu noshenja velova i chadora i slicnih tipicno EU egizibicija na svojim univerzitetima (a i sire).
Da prekine s diskriminacijom muslimana u javnom prostoru?
Link to comment
Da prekine s diskriminacijom muslimana u javnom prostoru?
Mrzi me da trazim - bilo je neko sudjenje pre par godina - mucenica je htela da studira 'kod kuce', u Turskoj, a tamo ne mozes da ides po faxu sa velom/chadorom i slicno tako da su je isterali a ona se zalila valjda Strazburu ili tome slicno. Preporuka - naravno - nesto u nacelu u njenu korist... Potrazi. Mislim da su je Turci ispratili da studira ili u Americi ili negde u Evropi gde obicno ne prave nikakve probleme sa izborom odece na javnim mestima i u javnim ustanovama. Happy end, ukratko. Sto bi rekao neko u shpici Peshcanika - "nema vishe fesova pa ti pricaj koliko hoces"... :isuse: Uvek me nasmeje.
Link to comment
da, dobri su bili turci. mogli su sve da nas pobiju, ali nisu. ne nagadjamo ovde o sta bi bilo kad bi bilo, vec je tema odnos imperijalne sile prema osvojenoj teritoriji. koji je, otprilike, neodbranjiv po bilo kom osnovu (osim sto treba da budemo srecni i zahvalni sto uopste postojimo. hvala, turci!). nesto je iznad onog sto su englezi (uzmimo njih) radili u africi, a ispod onog sta su radili u indiji. mozemo samo doci do zakljucka da su nam jebali kevu. i dalje, ukljucivali ga, il iskljucivali, na isto izadje. a ako iskljucimo sadasnju bih iz price, nadajmo se da cemo normalnije moci razgovarati o ovoj temi. sto posebno vazi za novopecenog komunistu, killbyja: izvuci se iz ngoovskog (i onog drugog) odnosa prema bosni, i kreni da posmatras otomansku imperiju kao kolonizatora. joooj, razlke.uzgred, poserem se na svakog ko krene da trtlja o naprednoj islamskoj kulturi koju su ovi doneli na nase prostore. zelim im da im se upraznjava u kuci, i da pri tom budu zensko.ps. za buduce smarace, mora se, taki je forum: poserem se uzgred i na pravoslavnu i katolicku kulturu, no one ovde nisu teme.
Naravno ti nisi ni citao moje postove, zar ne? Sve je pocelo na fonu poredjenja K und K vs Otomani uz prizivanje baroknih gradskih jezgara (ACR valjda) uz apel za rusenjem preostale dzamije u Beogradu. Pri tome ja mislim da postoji razlika kada se protiv Turaka bije Hajduk Veljko i kada se protiv 'turaka' (malo slovo intencionalno) bije Djeneral Ratko. Moja misjia u zivotu je ispunjena cinjenicom da ova rasprava vise nije na BiH topicu. Ja kao sto sam rekao ne branim ni jedno carstvo pa ni ono s Bosfora. Talk to Vasudeva.
Link to comment
Beograd je pre 150 godina imao 87 dzamija.
sto je sasvim logicno obzirom da oni nisu "pokrstavali" lokalni zivalj, vec su im velikodusno omogucili odabir jezika, veroispovesti, nacionalnog identiteta, etc.(jer beograd je, uz meku i medinu, jedan od bitnijih gradova islamskog sveta)
Link to comment
sto je sasvim logicno obzirom da oni nisu "pokrstavali" lokalni zivalj, vec su im velikodusno omogucili odabir jezika, veroispovesti, nacionalnog identiteta, etc.(jer beograd je, uz meku i medinu, jedan od bitnijih gradova islamskog sveta)
A sta ondaK reci za jednu, da kazemo 'vako, Banja Luku?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...