Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

nevezano za đinđićijadu...više ne poznajem nikog ko ide u pozorište, osim, ispostavilo se, jednog kolege s posla koji je fizički i mentalno zaostao. pre neki dan smo ne znam kako spomenuli talijin hram, i kolega kaže kako je prosto lud, kupuje karte preko nekog sajta mesecima unapred, dosta se i uštedi... zamolila sam ga da mi preporuči neku dobru komediju. rekao mi je, najbolja komedija koja se trenutno igra zove se sladak kupus s ovčetinom, u podnaslovu izvolite na samoubistvo, po tekstu slavka simića, igra nikola simić, biće da je monodrama... nije znao kolega da objasni tačno.jel gledao neko?
Kad sam prvi i jedini put bila u Slaviji pre ne znam ni sama koliko godina, izbubetale su me starije gospođe svojim ogromnim tašnama dok su nagrtale da zauzmu što bolje stolice jer mesta nisu numerisana. Tada sam prvi put saznala da postoji Ivan Bosiljčić.Prošle jeseni i zime išla sam da vidim šta ima, posle duže pauze. Ukratko- izbegavati beogradska pozorišta sva redom. Zanima me kako je u drugim gradovima.
Link to comment
Zašto, pa Basara je uglavnom u pravu, osim što nije tačno da je reč o lenjosti, već o tome da glumačka ekipa u pozorištu hoće da sama postavlja i smenjuje upravnike, a da ih pri tom grad sasvim solidno plaća.
Басара најдиректније могуће каже: "Kad je onomad zaseo u vrelu fotelju Ateljea 212, Mladenoviću je pala na um jeretička misao da bi umetnici trebalo i da rade, a ne da dokoni sede u bifeu i da primaju platu". Чуј, "докони седе у Бифеу". Као да је друг Сандокан лично изградио Атеље са својих 10 прстију. Мада, не верујем ни да би се Басара оглашавао по овом питању да нема са управником тезгице од којих капне који динар. А ово лицемерство и лицитирање колике су плате глумаца (хиљаду и сто евра, можеш мислити) у односу на плате радника (ту Басара себе изгледа убраја) и сељака (ту ја убрајам Басару), па то је чист стаљинизам и најјаднија демагогија.
Naravno, ovo je labudova pesma raznih ansambala po repertoarskim pozorištima Beograda - smenili ili ne smenili Kokana, vrlo brzo će jednostavno nestati para za čitav koncept sa ansamblima i moraće da dođe do sistema jednogodišnjih ugovora, raznih otkaza i penzionisanja, a pitanje upranikovanja će biti manje važno. Biće doduše bitno da na čelu pozorišta bude umetnik, a ne sivi činovnik koji će izvršavati odluke upravnih odbora iz senke. Ipak ova peticija glumaca je težak nonsens - dakle - 1 Marinko Madžgalj 'oće da se pita ko će da vodi jedno od glavnih pozorišta u zemlji - već to samo je težak apsurd. Ili Anica Dobra, koja živi i radi u Nemačkoj? Zato vreme nema para gotovo ni zašta, za jedva po neki projekat u samim pozorištima, i bedno malo para za projekte van njega, a biće ih još manje. Što pre puknu repertoarska pozorišta sa glomaznim ansamblima i suviše zaposlenih, tim bolje.
Давно су прешли на уговоре, ово је сада увод у следећу фазу: гашење позоришта јер праве само губитке, а коме су уопште и потребна? Сукоби су само резултат тога што се оно мало пара троши на глупости попут представе о Ђинђићу, које је прављено из жеље да се ушлихта тамо одакле су и дошле паре за "Београдизацију", а када се видело да је у ствари тај пројекат Фрљићево уобичајено издркавање/контрирање, онда је кренула прича о одбрани уметности и провокацији. Фолиранција на куб, али 'ајде, ипак је у питању позориште па без тога и не може. Кокан је нешто у праву, нешто није, али се свака прича завршава чињеницом да није у стању да контролише ансамбл. А режисер који не уме да контролише глумце не може да буде ни режисер, а камоли управник.
Link to comment

"Кокан је нешто у праву, нешто није, али се свака прича завршава чињеницом да није у стању да контролише ансамбл. А режисер који не уме да контролише глумце не може да буде ни режисер, а камоли управник."I to važi za svaki kolektiv.

Link to comment

u kom je fazonu srbija, u kom su fazonu srpski mediji, u tom fazonu je i pozorište jer je i ono medij. korupcija, nepotizam, bezobrazluk, nepismenost, javašluk... na tome se zasniva srpska pozorišna scena.

Ukratko- izbegavati beogradska pozorišta sva redom.
Link to comment
Zanima me kako je u drugim gradovima.
snp u novom sadu je siromasno, najvise materijalno. trenutno je najuspesniji ansambl balet, pa opera, i tek na kraju drama. parametri su npr izbacivanje novih sadrzaja, osvezavanje novim ljudima i sl. dok balet i opera ponekad i iskoce iz klasicnog klisea, drama se uglavnom drzi mejnstrima. dopada mi se sto su glumci uglavnom lokalna ekipa, sirokoj javnosti nepoznati, a i retko ucestvuju u nekim drzavnim ili mega "projektima", nema gordan kicic aktivizma i slicnih proliva. volim draginju voganjac, jugoslava krajnova (koji je uvek kao zalosna vrba), jovanu miskovic. radoslav milenkovic jos radi kao reditelj. posecenost je osrednja, a izrazito me nerviraju primitivna deca koju skole prisilno dovode na predstave.
Link to comment
Давно су прешли на уговоре, ово је сада увод у следећу фазу: гашење позоришта јер праве само губитке, а коме су уопште и потребна? Сукоби су само резултат тога што се оно мало пара троши на глупости попут представе о Ђинђићу, које је прављено из жеље да се ушлихта тамо одакле су и дошле паре за "Београдизацију", а када се видело да је у ствари тај пројекат Фрљићево уобичајено издркавање/контрирање, онда је кренула прича о одбрани уметности и провокацији. Фолиранција на куб, али 'ајде, ипак је у питању позориште па без тога и не може.
Haha, pa da su na ugovorima ne bi ni mogli da pišu peticije. Nije bre, bili su uvedeni ugovori doduše, ali svi ovi glumci su odavno tu za stalno, a neki bogami i od skoro, mimo proklamovane želje da se pređe na ugovore (Madžgalj). Glumci koji igraju na ugovore, kao gosti, ili kao paušalci (što je mig glumcu da bi mogao da bude primljen za stalno) nisu nikakvi članovi pozorišta i sigurno nemaju ni pravo da se išta pitaju. Ja sad uopšte ne mogu da ulazim u umetničke domete predstave koju nisam gledao, a jedino što mogu da primetim je da je tolika buka i provokacija napravljena kakvu u Ateljeu nisu imali sigurno dvadeset godina, što ne može biti loše. Opet, znam da to samo po sebi ne čini dobro pozorište. Suština je u tome što ja ne mogu da se složim sa sistemom u kome glumci iz pozorišta sami ocenjuju svoj repertoar i pitaju se šta je dobro, a šta loše, a pri tome im država daje platu. Sve i da je Frljićeva predstava pravi razlog peticije (a nije) - ko treba da odlučuje o tome šta treba da se igra - glumci? Cmon....S obzirom na to kako su se političari do sada ponašali po pitanju pozorišta očekujem da će izaći u susret glumcima, što je dobro, jer će to svakako ubrzati propast skupih, glomaznih i mediokritetskih beogradskih repertoarskih pozorišta. Onda će se desiti, na samom kraju, ono što se desilo i u košarci, kada je KSS sam zvao Đilasa na čelo organizacije. Ali pozorišta nisu u žiži interesovanja političara, i teško da će im neko od njih priteći u pomoć....
Кокан је нешто у праву, нешто није, али се свака прича завршава чињеницом да није у стању да контролише ансамбл. А режисер који не уме да контролише глумце не може да буде ни режисер, а камоли управник.
Pa, ko bi, molim te, mogao da kontroliše glumce koji sede tu na plati i ne možeš da ih izbaciš. Ne možeš da ih nateraš da igraju ono što neće, ne možeš da im daš otkaz, itd, itd. Sad imaš Kokana, za koga vidiš da za razliku od prethodnika ima nekavu umetničku politiku (pa kom se sviđa, sviđa), a ranije si imao komad žene Tike Stanića na velikoj sceni i tako...svakom po malo. Edited by kobni zelaya
Link to comment
Pa, ko bi, molim te, mogao da kontroliše glumce koji sede tu na plati i ne možeš da ih izbaciš. Ne možeš da ih nateraš da igraju ono što neće, ne možeš da im daš otkaz, itd, itd.
Није позориште фабрика, човече. Ако мислиш да глумца мораш да тераш да игра у нечему што ваља онда јако грешиш.
Link to comment
Није позориште фабрика, човече. Ако мислиш да глумца мораш да тераш да игра у нечему што ваља онда јако грешиш.
edit - da, nisam lepo pročitao tvoj post, pa se ispravljam. Dakle, opet - ko procenjuje šta valja, a šta ne valja? Glumci? Zbog čega?Ja ti opet kažem, a to znam veruj mi, da nije kreativni problem u pitanju, već da potpisani glumci hoće sami da gazduju u pozorištu, da budu "svoj na svome", da postavljaju i smenjuju upravnike, sami kroje repertoar, itd. Ok, samo ne znam zbog čega bi država trebala za to da im plaća. Nek izađu iz državnog pozorišta, nek daju projekte na gradske i republičke konkurse i nek rade šta hoće nezavisno.edit - i još jedan edit da dodam - ja gledam evo već jedno trideset godina glumce da igraju u svakojakim budalaštinama i nikom ništa. Mislim, jasno je meni šta ti kažeš - u smislu da je glumac odličan korektiv za česte rediteljske nebuloze, što je tačno, ali nije ovde slučaj, nikako, nego samo borba za vlast, to je sve. Edited by kobni zelaya
Link to comment

zaboravljate da je pomenuti kokan kome onoliki praziluk iz dupeta viri dospeo na mesto upravnika ateljea 212 po burazerskoj liniji preko svog ortaca darjana mihajlovica tadasnjeg sekretara gradskog... sta, kao on je neka rediteljska gromada i velicina pa je zasluzio da zasedne na mesto upravnika jednog ateljea 212? nekada najavangardnijeg pozorista u gradu sa profilisanim repertoarom... i on je lepo dosao da pravi ono sto je njegov ideal teatra - komercijalno pozoriste... to je ta linija postavljanja nekompetentnih i pogresnih ljudi na rukovodeca mesta. to se desava u citavoj drzavi, to projeda sve pore ovog drustva i sistema.

Link to comment
zaboravljate da je pomenuti kokan kome onoliki praziluk iz dupeta viri dospeo na mesto upravnika ateljea 212 po burazerskoj liniji preko svog ortaca darjana mihajlovica tadasnjeg sekretara gradskog... sta, kao on je neka rediteljska gromada i velicina pa je zasluzio da zasedne na mesto upravnika jednog ateljea 212? nekada najavangardnijeg pozorista u gradu sa profilisanim repertoarom... i on je lepo dosao da pravi ono sto je njegov ideal teatra - komercijalno pozoriste... to je ta linija postavljanja nekompetentnih i pogresnih ljudi na rukovodeca mesta. to se desava u citavoj drzavi, to projeda sve pore ovog drustva i sistema.
Šta se ti mešaš? :P Da vidimo ko su upravnici jačih pozorišta po Beogradu:Narodno - B. ĐurovićBDP - Maša Mihailović :lol: JDP .- Tamara VučkovićRadović - Damjan KecojevićAtelje - Kokan MladenovićBitef - Jelena KajgoTerazije - Miša VukobratovićBuha - Boško ĐorđevićPa ti vidi da li tu ima nekog ko ima veću specifičnu težinu od Kokana, ja ne bih rekao.Toliko od mene, previše kenjam po forumu, a treba nešto da radim.
Link to comment

gledala zorana djindjica, obecani izvestaj, izvinite na kasnjenju. ne volim pozoriste. poslednji put sam isla u pozoriste kad me drugarica ubedila recima: aj, cmrlj, idemo u pozoriste da vidis zasto ni narednih pet godina tamo necemo ici. to je bilo pre sedam godina.ovo, je, dakle prva predstava koju sam pozelela da gledam. kupila karte (iznenadila se koliko su pozorisne karte skupe), otisla, odgledala i za ovu deceniju namirila svoju potrebu za pozoristem.mnogo uzbudljiviji i zanimljiviji su bili prikazi i utisci o predstavi koje sam citala po netu, na primer, onaj tanje tagirov na pescaniku, ili intervju s frljicem i sve ostalo na sta sam nabasala. i onda tako puna izvesnog ocekivanja odem na, ne znam ni kako bih to opisala... okej, al mlako. jes to puno slika i simbola, popovi pucaju u telo mrtvog djindjica pa se transformisu u crvene beretke, otpor i tajkune, sto se posle svi ljube u usta, i ruke koje okrvave u buretu na kom pise novija srpska istorija, pa kostunica ode u amfilohija, pa krvava djindjiceva kosulja, pa i to povracanje na zastavu (ona povraca, a ja kenjam na zastavu, to njeno je angazovana umetnost, a ovo moje zivot)... al nista, to je sve pored mene proslo kao nista... mislim, svaki uvodnik svetlane lukic u pescaniku je uzbudljiviji, potresniji, inspirativniji od ove predstave. sve sto sam videla tu, ja sam zivela.na kraju smo mnogo tapsali glumcima, al mislim da ne zato sto su glumatali ko pobesneli, nego zato sto su oni zapravo jedini junaci ove predstave. frljic bio i otiso, a oni ostali da se izlazu u ovoj smrdljivoj zabokrecini od srbije u kojoj zivimo. zato sam ja tapsala. ostalima se mozda predstava dopala, ko ce znati...

Link to comment
iznenadila se koliko su pozorisne karte skupe
Atelje 212 je imao nekoliko gala premijera (uključen koktel sa glumcima nakon predstave) karta koštala 10.000 dinara. Izgleda da ideja nije naišla na dobar odziv. Posle sam videla da imaju i predstave za ljude "slabijeg imovnog stanja" cena oko 300 dinara (početak predstave 13 -16h).
Link to comment
  • 6 months later...

retko idem. onda odem i loše odaberem, pa opet ne idem dugo.sve to me ne sprečava da uredno budem licemerni član kluba ljubitelja pozorišta i dobijam obaveštenja o popustima.sad mi se opet baš baš ide, i razmišljam o ove dve iz ateljea212:1. posetilac2. sviciako je neko gledao, zanimaju me utisci. hvala.

Link to comment
  • 1 month later...
andjeoska_bajka_plakat.jpgРеч редитеља:Свако од Вас ако жели, може постати анђео – чувар бајки.потребно је само да научи чаробну азбуку…Ову представу упућујемо најмлађој публици и желимојој да остваре своје анђеоске снове… postaje mi baš loše od ove svebujajuće ćirilizacije, a pritom nisam ni preterano latinično nastrojena osoba. sama predstava nije ništa naročito, tako da ne morate da vodite decu. eventualno da nauče ili utvrde poznavanje azbuke.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...