Jump to content
IGNORED

Pozorište


Linda Lee

Recommended Posts

Htedoh da kazem da sam gledala predstavu milion puta, ali zapravo mislim na "Smesnu stranu muzike". Ovu tvoju sam tek posle gledala, mislila sam da je Muzika idejno starija od Istorije?

 

 

 

 

E da, bila je posle i "Nesvrstana strana muzike" :) Ja bih to sve rado gledala ponovo :) Hvala na snimku!

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

mislila sam da je Muzika idejno starija od Istorije?

 

Nisam siguran (i ne znam kako da proverim), ali u mom sećanju je obrnuto. Smešnu stranu istorije mislim da sam gledao sredinom devedesetih, a Muzika se pojavila par godina kasnije. Hit Dejo se definitivno vrteo 1998. pred i za vreme svetskog prvenstva u Francuskoj. 

Link to comment
On 4/5/2018 at 12:34 PM, peralozac said:

 

Nisam siguran (i ne znam kako da proverim), ali u mom sećanju je obrnuto. Smešnu stranu istorije mislim da sam gledao sredinom devedesetih, a Muzika se pojavila par godina kasnije. Hit Dejo se definitivno vrteo 1998. pred i za vreme svetskog prvenstva u Francuskoj. 

čini mi se da je bila i smešna strana sporta.

imam ja sve to u svojoj arhivi, o pozorištu iz tog perioda... samo mi sada nije dostupna. jednog dana možda pokačim pa da umremo od žala za mladost :lol:

Link to comment

Koliko se sećam, oni su se kao Kuguari pojavili početkom 90ih. Ja bih se zaklela da je prvo bila Smešna strana istorije, pa muzika , pa sport.

 

 

Jbt, Dejan Matić :ohmy:, gde je nestao taj čovek?

Link to comment
19 hours ago, Arkadija said:

Koliko se sećam, oni su se kao Kuguari pojavili početkom 90ih. Ja bih se zaklela da je prvo bila Smešna strana istorije, pa muzika , pa sport.

 

 

Jbt, Dejan Matić :ohmy:, gde je nestao taj čovek?

više sredina devedesetih...

a matića progutale domaće serije.

Link to comment
21 hours ago, Arkadija said:

Koliko se sećam, oni su se kao Kuguari pojavili početkom 90ih. Ja bih se zaklela da je prvo bila Smešna strana istorije, pa muzika , pa sport.

 

 

Jbt, Dejan Matić :ohmy:, gde je nestao taj čovek?

 

Na žalost, ima ozbiljnih zdravstvenih problema, stvarno nije imao sreće čovek.

Link to comment
  • 1 month later...

sad odgledao medeju

rezirao oliver frljic

neki slovenacki asambl

ima riba ko salate

ima pive

bice ovo simpa noc

uzeo free day

a dopala mi se i predstava

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Prethodne dve godine se nisu posložile kockice da odem na Šekspir festival, ali sinoć eto jesu!

 

Mesto na kome se festival održava jedan je od glavnih razloga želje da odem i dobro je da postoji prigoda u kojoj, pored obične stoke od Radomana Božovića i obični ljudi mogu da posete vilu Stanković.

Vila je izgrađena tridesetih godina prošlog veka za kardiologa Stankovića, između ostalog osnivača Medicinskog fakulteta u Beogradu, po projektu Dragiše Brašovana, u stilu srednjevekovnog srpskog zamka. Nakon 2. svetskog rata vilu preuzima država.

Zdanje od opeke nalazi se u Čortanovcima, na obroncima Fruške gore, na padini sa koje puca pogled na Dunav i ravnicu preko reke, na rit i na šume prema Kovilju. Uveče se hvataju svetla automobila koji promiču autoputem, a levo uz reku svetla Sremskih Karlovaca, naziru se dimnjaci industrijske zone Novog Sada, a u sumrak sam uspeo da uhvatim i odbleske metalne ograde sa železničkog mosta.

 

Srećna je okolnost, a tako sam nekako i birao, da su kišni dani prošli i da nije bilo premeštanja predstava u Novi Sad.

Festival organizuje i autobuski prevoz, a može se doći i u sopstvenoj režiji.

 

Prilazni put je obeležen prigodnim festivalskim putokazima, a ako se u Čortanovce dolazi iz pravca Beške u vreme pred početak predstave dovoljno je voziti tačno u smeru zalazećeg sunca.

U Beškoj sam od žene koja je proizvode izložila ispred kuće kupio izvanredan paradajz.

Ispred vile ima minimalno mesta za parkiranje, zauzeta su od strane festivalskih buseva, već se ulazi na imanje, kroz kapiju sa kulom, a obezbeđenje će nas usmeriti da parkiramo na travnjak.

Ka samoj vili se spuštamo stazom od opeke postavljene poput parketa ("riblja kost"), ili preko travnjaka. Svi koriste priliku da odu do zidića, ili čak i kule, osmotre pejzaž, ili se fotografišu u ovom plemenitom ambijentu. Površi su organizovane u više nivoa, a sama vila deli prostor na gornji i donji, koji je naš cilj i u koji ulazimo kroz kapiju sa svodom. Montažne tribine su pravo ispred nas, u dnu dvoršta, zauzimamo mesta, sedamo leđima okrenuti Dunavu, odnosno okrećemo se ka podijumu za igru, odnosno ka smeru iz kog smo došli.

 

Predstava je Q Gents i o njoj sam znao samo da je izvođenje Dva trgovca iz Verone, u kojoj u pratnji DJ dva glumca tumače sve uloge i repuju tekst. Ovako:

 

Tinejdžer me odjebao za odlazak, a rekao sam mu naknadno da mislim da je pogrešio.

 

Drama je prisećanje na školske dane dva starija godpodina, koji se pojavljuju samo u tom uvodnom delu ("sećaš li se školskih dana?") i na samom kraju, u kome će izvesti poruku da je sadašnjost/ realnost, poprilično nezanaimljiva, a da kao da je sva magija ostala tamo negde u prošlosti.Bilo bi banalno, da nam maleni ansambl tu magiju u međuvremenu nije isporučio!

 

Priča o Šekspirovoj gospodi preneta je u vreme sadašnje na sledeći način: Valentin i Protej su umesto vitezova igrači školskog fudbalskog tima The Crabs iz Verone, a Silvija, Julija i Luceta njihove školske drugarice, dok je Lans pomoćnik trenera u timu umesto sluge, vojvoda od Milana koji vitezove upošljava u svojoj službi je menadžer fudbalskog tima, itd... Umesto mačeva tu su fudbalske lopte, a Šekspirov prsten zamenjen je grudnjakom koji će Julija kao zalog ljubavi pokloniti Proteju. Osnovni zaplet i odnosi među likovima su zadržani.

 

Podijum za igru je jednostavan: u pozadini je DJ koji obezbeđuje muzičku podlogu i efekte. Iznad DJ je ekran na kome se pojavljuju kratka objašnjenja scena: "Silvija objašnjava Valentinu da neće sa njim na školsku žurku ukoliko ne dobije peticu na ispitu iz biologije.", ili "Otac prekoreva Proteja što je zapostavio treninge (zaljubio se, provodi vreme sa Julijom)", itd... Ove natpise nisam primetio na snimcima sa YT i moguće da su napravljeni za potrebe turneje.

Muzička je podloga simplifikovani hip-hop, u ljubavnim scenama banalna pop muzika (ljiga) i sl. Podsećam, glumci sve vreme repuju, povremeno i zapevaju.

Levo i desno nalaze se čiviluci za potrebe preodevanja glumaca, kada menjaju likove koje tumače, kao i kutije sa rekvizitima.

Rekoh već da dvojica glumaca tumače sve likove: prelazak iz lika u lik odvija se skoro bez pauze, bez narušavanja dinamike predstave, tako što glumac sa čiviluka navuče kostim koji predstavlja haljinu, ili navuče periku, ili iz kutije uzme rekvizit... Jasno je da su efekti kostima samo simbolični, a da je sva snaga transformacije u umeću glumaca: promena boje glasa, izraza lica, pokreta i gestova.

Kako su scene kratke, petominutne, ili čak i kraće, predstava je izuzetno dinamična, a jasno je i koliko je energije i umeća potrebno da se iz lika u lik prelazi tokom 70-80 minuta koliko predstava traje.

Osnovni karakter je naravno zabavan, scene povremeno urnebesne, izazivaju salve smeha, glumci uključuju publiku u igru, da uzvikuje, ili da aplaudira u ritmu, poput pop/rok koncerta, sve vreme se poigravajući klišeima, bez da prelaze u banalnost, a bilo je prostora i za mala odstupanja, glumačku slobodu, odnosno improvizacije.

 

Sve je sinoć išlo kao po loju!

.............................................

Po završetku, odlazeći iz Čortanovaca vozila su se kretala u koloni, osvetljavajući krivudavi put ka Beškoj, što je zaličilo na neku filmsku scenu. Iz Bliskih susreta, ili tako nešto.

 

Da bi izbegao eventualnu kilometarsku kolonu na naplatnoj rampi ka Beogradu, koju sam video u dolasku, iz Beške sam skrenuo ka Maradiku, pa starim novosadskim putem dalje. U Inđiji, kružni tok me usmerio tačno ka ogromnom Mesecu.

 

Koltrejn je svirao u oba smera.

 

Edited by Ras
Link to comment
12 hours ago, Ras said:

Zdanje od opeke nalazi se u Čortanovcima, na obroncima Fruške gore, na padini sa koje puca pogled na Dunav i ravnicu preko reke, na rit i na šume prema Kovilju. Uveče se hvataju svetla automobila koji promiču autoputem, a levo uz reku svetla Sremskih Karlovaca, naziru se dimnjaci industrijske zone Novog Sada, a u sumrak sam uspeo da uhvatim i odbleske metalne ograde sa železničkog mosta.

 

jese vidi zrenjaninska bolnica? :D

 

to čudo se vidi odasvud. čuvena plava zgrada u kojoj valjda i dan danas radi samo jedan sprat a jednosmerni prozori su montirani naopako. neka me isprave bolji poznavaoci prilika.

 

/trol off. 

Link to comment
6 hours ago, nisam ja said:

 

jese vidi zrenjaninska bolnica? :D

 

to čudo se vidi odasvud. čuvena plava zgrada u kojoj valjda i dan danas radi samo jedan sprat a jednosmerni prozori su montirani naopako. neka me isprave bolji poznavaoci prilika.

 

/trol off. 

uf, jos jedna apsolutno neisplativa investicija, ali ne finansijski, vec se tu vise niko ne leci ozbiljno, samo slepo crve, zuc, krajnici, neke rutinske operacije... za ostalo se ide u ns i kamenicu ili bg. inace, pricalo se da su prozore stavili naopako, ali ne znam nikog ko bi mi to i potvrdio (ako i jesu ispravili su, mos' misliti xaxax) 

sama zgrada je pametno projektovana, ima odlican enterijer, samo sto nema lekara, nema medicinskog osoblja a i ako nedajboze zaglavis u njoj, hrana je jeziva. 

inace, bolnica se gradila od samodoprinosa koji su uplacivali svi zaposleni na teritoriji srednjebanatskog okruga 25 godina, a i neke forumske bebe rodjene su u njoj :-) 

Link to comment

Sa uživanjem procitah ovaj putopis sa Šekspirfesta, hvala!

 

 

Prethodne dve godine se nisu posložile kockice da odem na Šekspir festival, ali sinoć eto jesu!

 

...

 

U Beškoj sam od žene koja je proizvode izložila ispred kuće kupio izvanredan paradajz.

 

...

 

Najvažniji detalj ;D

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...