Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

Radar?
I radar, jebes ga. Nisam siguran da je samo to, imali su ga i drugi (nocni) lovci u to vreme, a i pre."Dvotrupac" mozda, od ostalih specificnosti mi nista ne pada na pamet, osim mozda kupole sa mitraljezima iznad pilotske kabine...
Link to comment
Piše na onom što počinje na W da je to prvi američki avion sa radarom. I da je ostvario poslednju vazdušnu pobedu u WW2.Ako je ovo uopšte Black Widow.
:lol: Kako bre prvi?A za poslednju vazdusnu pobedu nisam znao, daj nesto blize.A jeste Gospodja Udova.
Link to comment

Naravno, tačan odgovor P-61.Probao sam da sakrijem njegov neobičan izgled, što je woodooinstalater spomenuo ali se niste dali prevariti.Inače to je bio prvi USA avion sa funkcionalnim radarom, kako i kaže W, ali daleko od toga da je bio prvi.Mislim da ta titula pripada Me-110. Ako grešim ispravite me.Naravno nije bio ni jedini sa ovakvim twin-boom dizajnom ali eto meni nekako simpatičan pa odabran za igru. :)

Link to comment
Naravno, tačan odgovor P-61.Probao sam da sakrijem njegov neobičan izgled, što je woodooinstalater spomenuo ali se niste dali prevariti.Inače to je bio prvi USA avion sa funkcionalnim radarom, kako i kaže W, ali daleko od toga da je bio prvi.Mislim da ta titula pripada Me-110. Ako grešim ispravite me.Naravno nije bio ni jedini sa ovakvim twin-boom dizajnom ali eto meni nekako simpatičan pa odabran za igru. :)
P61.jpgNije 'moja' oblast, prisecam se da je negde jula '44. godine Udovica zabelezila prvu evropsku pobedu oborivsi nocu jednu V-1 letecu bombu.Radar u neku ruku jeste bio prvi, Amerikanci su ga obelezili kao AI (Airborne Intercept), bio je tip SCR-720, 10 santimetarska manja verzija radara SCR-520 i SCR-620 koji su ugradjivani na gomilu tipova, od P-38 preko Corsaira do A-20... Proizvodjac je bio Western Electric, a predlozak je, naravno, bio britanski.Ovo je deo uputstva za rukovanje istim, i to onaj koji propisuje proceduru unistenja u slucaju da zapreti opasnost da padne neprijatelju u ruke :lol:367_SCR720_Operating_Instructions_P.jpg
Link to comment

Eh da, Corsair F4.Mislio sam njega ubaciti ali ona krila i mrcina od propelera bi bila isuviše lak zadatak... Mada se ni ovako nisam proslavio.Nego da li neko zna tačan podatak koji je to avion prvi imao ugrađen radar, mislim operativan i koristan?Pročitao sam negde, da je Me 110 bio prvi avion sa radarom, te da je već na probnom letu zahvaljujući njemu oborio jedan britanski bombarder.

Link to comment

Pitanje za nekog elektronicara, ja ne znam. Bice da je stvar u vrsti/vrstama radara: Me-110 jeste imao prvi operativni lovacki, danas bi se reklo presretacki radar.Ali je sigurno da nije bio prvi avion sa radarom uopste: radar su uveli Englezi, onaj koji gleda 'dole' za identifikaciju ciljeva na zemlji, nocu, zimi i po svakoj klimi :) ,a imali su ih i na avionima za lov na podmornice... I ti protivpodmornicki su bili prvi radari na avionima: jos 1937. godine je Western Electric instalirao jedan 316A 1.25 metarski radar snage 100W na jednog Avro Ansona koji je uspeo da otkrije i prati nosac aviona Courageous, bojni brod Rodney i krstaricu Southampton, i to u uslovima koji su onemogucavali svako drugo osmatranje. Ipak je prvi pravi protivpodmornicki radar bio jos daleko. Daljim razvojem se doslo do sistema sa dve prijemne antene (ostatak je prestrucan :( ) koje su, rasporedjene na krilima aviona davale mogucnost otkrivanja broda velicine oko 1000 tona na daljini od 10 NM, odnosno uzdignutije morske obale do 40 NM.Taj ASV Mk.I radar je instaliran na Lockheed Hudsone Obalske komande 1940, a zatim i na one prelepe Short Sunderland hidroavione, mislim da je za pocetak proizvedeno oko 200 setova ali rezultati i nisu bili bas neki. Na kraju je zavrsio kao zgodno navigaciono pomagalo. Naprava je bila jednostavno previse nova, nepouzdana, zahtevna za odrzavanje, a proizvodjacki standardi daleko od potrebnih. Prosto, nije se imalo iskustva.Intersantno je da ASV Mk.I nije bio prvobitno ni predvidjen da otkriva podmornice. Tek 1939. godine, dok se radilo na njegovom uvodjenju, na zahtev admirala Somerville-a (onog sto je posle lovio Bismarck-a) izvrsena je proba otkrivanja podmornice i to sa jednom britanskom podmornicom. Hadson koji je to radio leteo je na 1000 stopa visine i uspeo je da otkrije podmornicu na daljini od 3 NM. Rezultat je posle popravljen: visina leta je povecana na 6000 stopa, a daljina otkrivanja na 6 NM.Posle neuspeha sa ASV Mk.I preslo se na takozvani Long Range ASV, sa sasvim drugacijim pristupom problemu, nesto slicno danasnjem side-looking: dipol je bio dugacak preko 3.5 metra, a prijemne antene preko 5. Prva instalacija na jednom Whitley bombarderu je dala cenilo se 2.5 X bolje rezultate nego prethodni Forward Looking 'sistem': podmornica je otkrivana na daljini od 10 pa cak i 15 NM.I - tako se doslo do ASV Mk.II radara, razvijenog u Royal Aircraft Establishment u Farnborou. 1940 godine (a tada je vec bila frka) pored toga sto je sama proizvodnja bitno poboljsana, usledila su jos neka poboljsanja (iako nominalno vodjen kao 1.5 m radar, radio je na 1.7 metara i frekvenciji od 176 MHz, najveci domet je bio 36 NM, a najmanji 1 NM): napravljeno je nekoliko stotina komada i odmah instalirano na avione Obalske komande (Hudsone, Wellingtone, Beauforte i prisizuce Liberatore). Radar je kombinovao oba 'gledanja' - i bocno i unapred, a prvi uspeh je postignut novembra 1940. godine kada je jedan Whitley ostetio U-71 u Biskajskom zalivu. Sredinom 1941. godine Mk.II je vec bio nezamenljiv, a uvezbavanjem posada i daljim usavrsavanjem su postali moguci i nocni napadi na podmornice - nimalo nebitna cinjenica koja ih je naterala da pocnu da rone skoro odmah po isplovljavanju iz francuskih luka na obali Atlantika.I - tu je stvar pukla: nocni napadi su se pokazali neefikasnim. Omanuo je, ko bi drugi, nego - covek. razlog je bio prost: iako je radar dovodio avion do na manje od milju od podmornice, posada ovu nije mogla da vidi u zavrsnoj fazi napada: jedan Swordfish (!) opemljen LRASV je decembra 41. obavio prvo potapanje podmornice nocu, ali se to jos uvek racunalo u izuzetke....Ispisah ovoliko samo kalendara radi: u to vreme Nemcima radar nije trebao. Jos je dosta vremena trebalo da prodje pa da se pred njima kao urgentna pojavi potreba da love bombardere visoko iznad Nemacke. Zemaljske radare za navodjenje sto bi se danas reklo, imali su i znali da primene: radar na avionu je bio nesto drugo - najblize onome sto bi se danas zvalo nisanski radar.Ne bi imalo nikakvog smisla da lovac leti nocu kao muva bez glave i trazi avione. To su za njega radili radari na zemlji. Njegov radar je trebalo da uradi posao tek kada se primakao ciljevima, a tada je problem bio isti kao onaj koji su imali i Englezi: videti ono u sta se puca.

Link to comment
89337132.jpg
Gloster Meteor.Optuzise me da dzabalebarim, pa ne kuckam vise ni za zivu glavu angry.gifJao, nije, ima propelere, sacekaj molim te :blush: Edited by woodooinstalater
Link to comment
Ju 87 C, verzija za nikad napravljen Graff Zeppelin, nemački nosač aviona.
Za ovo svaka cast!Nije doduse verzija C, nego neka B1/B2 verzija na kojoj su jos pre rata za nikad zavrseni nosac vezbali i ugradili nesto mornarske opreme, rucno sklopiva krila, kuku za arestere i prikljucak za katapult...
Link to comment

Jašta. Zamišljen kao teški lovac sa 4 topa u nosu ali slabi motori. Uglavnom služio za napade na brodovlje u Kanalu, povučen 1943. Nasledio ga je 1 Tajfun

Edited by Hartmann
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...