Jump to content
IGNORED

Sta je ovo?


woodooinstalater

Recommended Posts

6 hours ago, Pegin said:

Keramički antenski izolator .

:) 

U neku ruku jeste: jeste keramicki, jeste izolator, ali ovo antenski je novije namene.

Barem po mom ogranicenom uvidu u moderna, tacnije modernija dogadjanja.

Svojevremeno poznat kao jedna od nekoliko vrsta u Srbiji i okolini takozvanih чашица, nisam, naime, naletao na drugaciji naziv.

Zao mi je sto nisu sacuvane takodje porcelanske/keramicke чашице, ne mogu cak ni fotografiju da nadjem, one sa rupom u sredini kroz koju su se usrafrljivale u zid.

U pocecima uvodjenja elektrike u kuce, a osim relativno malog broja zgrada koje su pravljene sa provodnicima u zidovima, svi stambeni objekti koji su bili bez struje struju su dobijali putem provodnika koji su vodjeni spoljasnjom stranom zidova i vodjeni na jedno jedino mesto, mozda 2 u kuci/stanu: na plafon, zarad sijalice, jedinog potrosaca u ta vremena - drugih nije ni bilo, a ni potrebe za njima.

Sijalicno mesto, фасунг :D je tada dobilo sa strane jos 2 uticnice - jos jedan artefakt koji sumnjam da je sacuvan - u koje su se ukljucivali sledeci potrosaci koji su se pojavili - pegla i sve rasireniji radio za obavezno slusanje direktnog prenosa festivala u San Remu, prenosa fudbalskih utakmica, pozdrava i zelja slusalaca sa sve prvim hitovima i vesti.

Iz Korejskog rata :D….

Posle je doslo штемовање zidova, ugradnja штекера i razmnozavanje elektricnih naprava po kucama i stanovima, pa su ove i njima slicne naprave otisle u zaborav, sa sve kulturnim skandalom da ih - koliko znam - ni jedan muzej u Srbiji, a i sire, nije sacuvao.

Novogradnje su, naravno, pocele da se izvode sa provodnicima vec ugradjenim u zidove.

Da ne bude zabune, radi se o 50-im i bogami dobrom delu 60-ih godina 20. veka.

Sve do kraja 50-ih su vecina, ako ne sva, mala mesta, palanke, чаршије po Srbiji imale sopstvenu, malu električnu centralu, tamo gde je moglo na vodu (poprilicno njih i predratnih), a tamo gde vode nije bilo na pogon SUS motorom ili parom, sa sve masinistom zaduzenim za pogon i odrzavanje koje se najvecim delom svodilo na traganje za sve redjim rezervnim delovima - tamo gde nije bilo mogucnosti da ih naprave lokalni majstori i - krpljenje pogonskih kaiseva/remenja.

Sto ponajbolje pamti ondasnja bioskopska publika po srpskoj provinciji koja je nebrojeno puta morala da prekida gledanje Balova na vodi i ostalih kaubojacatm cekajuci da majstor zakrpi remen....

 

 

Obaska sto Trst vise nije bio nastm :mad:

Edited by namenski
Link to comment
15 hours ago, namenski said:

:) 

U neku ruku jeste: jeste keramicki, jeste izolator, ali ovo antenski je novije namene.

 

Zao mi je sto nisu sacuvane takodje porcelanske/keramicke чашице, ne mogu cak ni fotografiju da nadjem, one sa rupom u sredini kroz koju su se usrafrljivale u zid.

 

Evo pa biraj, 

disp.jpg

Edited by Pegin
Link to comment
26 minutes ago, Pegin said:

Evo pa biraj, 

disp.jpg

Dobra zbirka.

Odakle je ovo, gde, ko?

Osim ako nije neki proizvodjacki katalog ili zbirka nekog ludaka kolekcionara, u tom slucaju se ne vazi :D 

 

Ne vidim, inace, a na fotografiji nema niceg za poredjenje po velicini, vrstu koja se ovde koristila i o kojoj sam pricao: porcelanska, bela, precnika nekih 10 - 12 mm i visine oko 20 mm, sa rupom u sredini...

Ove бандерашице koje si postavio nisu iz te price :) 

Link to comment
2 hours ago, Pegin said:

Znam na šta si mislio, na nešto ovakvo, 

il_570xN.1160945416_pus8.jpg

 

il_570xN.1193220858_qyrr.jpg

To, majstore!!!

Vec sam se spremao da sednem i da u SW nacrtam kako su otprilike izgledale!!!

Hvala. :) 

Najgore mi je sto sam ih imao nekoliko, ali skitalastvo ih pogubilo... :sad:

Link to comment
On ‎7‎.‎8‎.‎2018‎. at 15:45, namenski said:

Ima jedan zeznutija genijalna americka izmisljotina, doduse toliko egzoticna da joj ni ime ne zvuci americki, a bez koje nema ozbiljnog aviona ili, recimo, trkackog automobila:

 

dzus09.jpg

 

Dzus Fastener Co. Inc. je doduse postala DFCI Solutions, Inc, ali je Dzus vijak ili Quarter Turn fastener ostao do danas svetski pojam nad pojmovima...

 

 

 

13 hours ago, Pegin said:

 

1_19b21c195ffe021ee8d75023c03e1c8d.jpg

 

 

:tongue:

 

Edit: dizajn je doduse poprilicno matoriji, bice da si opet u nekim vintage varijantama :) 

Edited by namenski
Link to comment
On 24.12.2018. at 8:12, namenski said:

:) 

Sijalicno mesto, фасунг :D je tada dobilo sa strane jos 2 uticnice - jos jedan artefakt koji sumnjam da je sacuvan - u koje su se ukljucivali sledeci potrosaci koji su se pojavili - pegla i sve rasireniji radio za obavezno slusanje direktnog prenosa festivala u San Remu, prenosa fudbalskih utakmica, pozdrava i zelja slusalaca sa sve prvim hitovima i vesti.

 

Obaska sto Trst vise nije bio nastm :mad:

 

ovo sam imao dok sam ziveo na dorcolu ali izgleda da se negde zagubilo prilikom preseljenja kao i mnogo drugih slicnih drangulija

Link to comment
3 hours ago, Pontijak said:

ovo sam imao dok sam ziveo na dorcolu ali izgleda da se negde zagubilo prilikom preseljenja kao i mnogo drugih slicnih drangulija

Steta :sad:

Inace, najcesce su tu napravu zvali 'lopov', nisam uspeo da saznam zasto, nije bila ni nepropisna ni nezakonita.

Verovatno zbog toga sto je uzimala struju 'sa strane' :D 

Link to comment

Imam je u podrumu "novogradnje".

Mecku sam rodio dok sam je nasao jer je prethodna ostala u podrumu prethodnog prebivalista. Nevidjeno korisna stvarcica, pravi uticnicu tamo gde je "geniji" nisu ni predvidjali. 

Edit

Imam jednu malu "Baby drill" bor masinu koja mi stoji u podrumu i radi na taj lopov jer je male snage. Zavrsila mi masu poslova "dole".

Edited by foto
Link to comment
12 hours ago, namenski said:

 

:tongue:

 

Edit: dizajn je doduse poprilicno matoriji, bice da si opet u nekim vintage varijantama :) 

Yeep...

Snoopy  (DZUS) wrench za brze spojke u avijaciji... Bravo.

Link to comment
10 minutes ago, Pegin said:

Yeep...

Snoopy  (DZUS) wrench za brze spojke u avijaciji... Bravo.

Ovo 'bravo' sam smanjio na pravu meru, eno mi nekoliko Snupija u putnom alatu i radionici :blush::D 

 

Moroso.jpg

 

Ali mi je dizajn ovog tvog matorog savrsen, krecem da trazim jedan posto-poto...

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...