Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. mei

Chernobyl - HBO (2019)

Ni ja nisam gledala seriju . Ovde ima nekoliko izveštaja o kliničkim ispitianjima ozračenih iz Černobila, uključujući i najkritičnije (na pr. vatrogasci) koji su umrli u bolnici. Od 28 umrlih, većina (26) je najveći procenat radijacije dobila od spoljašnjeg gama i beta zračenja (gde gamma ozračuje celo telo, a beta najviše kožu). Unutrašnje doze zračenja (cezium-134 +137 i joda -131) su se kretale od 1-3%. Međutim, dva stradala (od 28) su dobili jako velike opekotine od vrele pare, tako da su pored udisanja radioaktivnih aerosoli, dobili i unutrašnju kontaminaciju kroz otvorene rane. Oni su oko 50% doze zračenja dobili od spoljašnjeg zračenja, a 50% od ove unutrašnje kontaminacije. Procenjeno je da su dobili efektivne doze zračenje od 1 do 2Sv kroz unutrašnju kontaminaciju i isto toliki od spoljašnjeg zračenja (kod jednog od njih je bila izmerena radioaktivnost joda od 1Gbq) / dakle totalna efektivna ozračenost je bila u zoni visoke (~ up to 4Sv) Izotopi kojima su najviše bili kontaminirani, emituju beta i gama zračenje pri poluraspadu, gde beta prodire svega par mm kroz tkiva, tako da je neverovatno da je moglo ozračivati okolinu. Dakle ostaje nam gama. pt@2.0 je lepo objasnila da nam treba simulacija: u kojim tkivima su depoziti ovih izotopa, koliko je izlučeno kroz telesne izlučevine itd. Koliko vremena i na kom odstojanju od njih osoba stoji (24 h dnevno?, radijacija opada sa kvadratom rastojanja). Da nekako osoba iz njihovog okruženja absorbuje sve ove radioaktivne izotope iz njihovih tela direktno, dobila bi srednju dozu efektivnu dozu ozračenosti, ali ovo je naučno fantasični scenario tj. 100% nemoguć u realnim okolnostima. Ako bi neka osoba iz okoline nekako absorbovalae 10% svih gama zraka iz njihovih tela (praktično nemoguće), mogla bi da dobiju nisku efektivnu dozu zračenja (~par CT skenova, ovo je gruba procena, možda me simulacija ili precizan račun opovrgnu). Na osnovu zvaničnih podataka o ozračenosti ovih preminulih ljudi koje sam pročitala, mislim da niko od njih nije predstavljao opasnost za ljude u okruženju, nakon što je na njima izvršena spoljašnja dekontaminacija.
  3. Skyhighatrist

Chernobyl - HBO (2019)

Yep. Od Faradeja na ovamo, nismo smislili ništa drugo od okretanja generatora, kalem, magnet i udri (photovoltaic na stranu ovom prilikom). Gasne, parne, hidrokinetičke, turbine na vetar, sve je to isti qrac u principu.
  4. ragasto

Covers

5. roksi

Jazz

wow!! super, tenks za kacenje.
  6. roksi

youtube radio

bjuti! hvala za kacenje. dobrodosao mi boost u bolnickoj cekaonici:) jel ima negde taj vukovicev mix da se preslusa?
  7. radisa

Chernobyl - HBO (2019)

Nevezano za vašu raspravu, a kao šlagvort koristim seriju za pitanje, ako je neko gledao, čitao... Suštinski, mi koristimo nuklerani reaktor da guramo paru na turbinu i tako dalje... Parnu mašina je industriju ušla krajem 18. veka... Stepen korisnog dejstva, prema googlu je u najboljem slučaju oko 45%... Pa jebem ti, koristimo suštinski tehnologiju staru 200+ godina, samo umesto da palimo vatru, mi cepamo atome... Da li postoji neki bolji način, teorijski, za transformisanje NE u struju? Mislim, kontam da imamo fisioni reaktor, da bi i njime grejali paru pa da se okreće turbina...
  8. MiddleClass

FK Partizan 2019/2020

Veli Savo da je greska sto je zakazao ovako tesku provjeru.
  9. Facundo Orellana

Fudbalska kupusara

Ovi su danas industrijski igrači. Poslednji majstori fudbala su Zidane i Ronaldinho- najveći Bog igre, koga je nažalost boleo ćošak da izdominira barem jednu deceniju. Pelea je moj ćale gledao kao klinac uživo na turneji Santosa. Priča da je mogao dati gol kada god je želeo, i dan-danas ga smatra najboljim ikada.
  10. Mil@n

Netflix produkcija

3. i 4. su duplo mučnije, ako se mora meriti, a ne mora. Al već sam nahvalio seriju, da se ne ponavljam. Jedna od najboljih koja se pojavila poslednjih godina.
  11. ObiW

Chernobyl - HBO (2019)

Mene čudi da se niko nije setio da uporedi reakciju drzave na vanredne okolnosti za vreme Černobila u SSSR i SFRJ kada je izbila epidemija boginja 1972. Dogadjaji nisu isti, ali su zahtevali uvodjenje vanrednog stanja, karantine, angazovanje vojske, nabavku lekova... i u oba slučaja je bilo “ali ovo nikad nije bilo”.
  12. Yesterday
  13. Weenie Pooh

Chernobyl - HBO (2019)

Ma gde komplikovano, može to za pola sata, eno zna Kauboj. Nego to Rus namerno rasteže na 36 sati, hoće da pocrka što više ljudi jer mu je tako bolji PR. Đavolski prepredena sovjetska propaganda.
  14. omiljeni

NFL 2018

Jbg nisam ja kriv što ti ne možeš prepoznati talentovan mlad tim u usponu ni ako te on raspizdi macolom od 5kg po čelu Darnold je budući superstar i biće top tier QB narednih 15-20 godina. Tu nemam baš nikakvu dilemu i za to mogu dati pisanu saglasnost pod punom moralnom, materijalnom i krivičnom odgovornošću. Gase...o njemu sam već rekao šta mislim. Teacher ima neke sumnje u vezi njega, ali to se uglavnom svodi na "...manijak i đubre koje je namestilo otkaz čoveku koji ga je zaposlio par meseci ranije i .500 head coach kojem je u ruke predata kompletna vlast na franšizom..." što nema nikakvog uporišta u realnosti. Jetsi imaju drugačije postavljenu hijerarhiju od većine drugih timova. Uglavnom svuda najpre zaposle GM, pa GM bira head coacha koji bira koordinatore i pomoćnike itd itd, ali kod Jetsa je to drugačije. GM pravi roster, a HC trenira tim i jedan drugom se ne mešaju u posao (bar ne u teoriji). I obojica direktno odgovaraju Johnsonima, odnosno GM ne bira head coacha pa ni Maccagnan nije zaposlio Gasea. Ako je Gase pizdeo na Maccagnana i ako je tu bilo nekog fajta, to je samo plus za Gasea u mojim ćitapima. O tome se pisalo baš svašta i većina toga je bilo sranje od novinarstva. Mediji koji se istovremeno podsmevaju LeVeonu Bellu, jer je najveći free agency luzer jer nije dobio Todd Gurley ugovor, i Jetsima jer su preplatili istog tog Bella. I onda kao Gase uleće u fajt sa Maccagnanom jer smo Bellu umesto npr 10-11 dali 13 miliona po sezoni. Ma sigurno. U ligi gde salary cap svake godine ide gore 10+ miliona, par miliona gore Ako je bilo fajta bilo ga je zbog ofanzivne linije. Maccagnan je odradio kod nas 5 draftova i imao je ~35 pickova a draftovao je ukupno 3 O-linemana. Bolesnik. I to su od ta 3 picka dva u petoj rundi i jedan u trećoj. U free agency je od poznatijih igrača za sve to vreme potpisao Carpentera, Cladya, Beachuma i zimus trejdovao za Osemelea, ali to su sve bili relativno jeftini potpisi. Centar nam je od odlaska Mangolda u penziju najveća rupa na rosteru i prošle godine Mac nije hteo da plati Jensena nego se štekao i jeftino potpisao Longa, pa smo zato imali najgoreg startnog centra u ligi i direktno samo zbog njega smo izgubili par utakmica. Ove godine imamo brdo capa, ali neće krele da potpiše Paradisa koji bi nam preporodio liniju. I ja skroz mogu da zamislim Gasea kako pizdi što ovaj neće da dovede Paradisa kog je trenirao u Denveru i jedan od najboljih centara lige je. A mi umesto toga jurimo da potišemo Barra koji se uopšte ne uklapa u našu odbranu i srećom da nas je ispalio za potpis iako su se već usmeno bili sve dogovorili. Na draftu je bilo par dobrih klinaca centara da se uzmu u 2-3 rundi, ali ovaj je i to propustio. Sad smo u situaciji neka startuje Harrison pa šta nam dobri bog da. A Harrison je do sad bio bolji od Longa, ali ipak je backup nivo igrača. Gase je trebao to da gleda i da ćuti zarad mira u kući? Ja se iskreno nadam da nije ćutao. u NFL svaki head coach dobije drugu šansu, ali niko ne dobije treću. Gase zna šta će se desiti ako ovo u Jetsima ne bude išlo kako se očekuje i sigurno mu nije pravo dok gleda kako ovaj uopšte ni ne pokušava da poboljša tu ofanzivnu liniju što nam je sad ključa stvar. Douglas...čovek je fenomenalno rešenje za GM. I nije njega izabrao Gase jer su drugari već ga je izabrao Johnson zato što je Douglas u tom trenutku bio top GM kandidat u celoj ligi. 15 godina je pekao zanat kod Ozzia. Pa je bio godinu dana u Bearsima i onda 3 godine u Eaglesima. Kada je došao u Eaglese bio je VP i pomoćnik Rosemanu. Roseman je bio GM još dok je i Andy Reid bio tu, pa je došao bratić Chipara i pokidao u prve dve sezone i owner mu onda dozvolio da radi sa rosterom šta god želi a Rosemana ćušnulo u prikrajak. A Chipara im je onda tu napravio čarlamuTM i razjebao popriličan deo rostera pa je popasao otkaz na kraju te sezone. Tad su Rosemana su vratili da bude GM i posle samo 2 sezone su opet imali skroz skockan roster i osvajaju Super Bowl i to sa backup QB E sad, Roseman je capologist i on se primarno bavi ugovorima i tim stvarima, a šta misliš ko mu je birao igrače? Douglas kod nas već dovukao gomilu tih Ravens asistenata i skauta, plus se potrefilo da ove godine i Ozzie ide u penziju pa će ih verovatno dovući još, a to ne može biti loše. Posebno što će Jetsima sledeći offseason biti kritičan jer ćemo menjati 3 sigurno, a možda bogami i 4-5 startera u OL, a Douglas i ta njegova ekipa su idealni za to. Pogledaj samo Ravens draftove u poslednjih 15+ godina. To su brutalni draftovi naročito ako gledaš kako su birali OL...Ogden, Yanda, Grubbs, Osemele, Wagner, Jensen, Brown, Oher i još gomila njih koji su tamo prodefilovali i teško ih je sve popamtiti. Na 10 potrefljenih pickova im dođe otprilike jedan promašaj, a i to bude igrač iz 5-6 runde. Dok ostali timovi pjevaju kad imaju 50-50 uspešnost. Dobrih pass rushera su Ravensi isto uvek imali na bacanje, a Jetsi od Abrahama nisu imali edge igrača sa 10+ sackova u sezoni. A Abrahama smo trejdovali tamo negde 2005 ili 06. Videćemo kako će to ići kod nas, ali teško će me neko ubediti da smo mogli naći boljeg čoveka da bude GM Uglavnom, Jetsi su u poslednjih 15-20 godina imali nekoliko odličnih timova. 2004 je izgledalo kao da nam fali samo kicker da odemo jako i do samog kraja, 2008 smo imali najbolji tim u ligi i da se Favre nije povredio bili bi prvi favoriti za titulu, 2009 i 2010 smo bili na jednu loptu od Super Bowla, ali sad konačno imamo mladog Qb koji poseduje elitni talenat, zbog toga smo bili u prilici da zaposlimo top GM kandidata i prvi put deluje da imamo šansu da postanemo tim koji će konstantno biti u vrhu i jak kontender iz godine u godinu.
  15. kud u maglu Simoviću

Chernobyl - HBO (2019)

‘86 je, vukojebina u sssr. šta je čudno? pa jel opština žitorađa imala fotokopir tada? teško da je, a imala je prednost na pripjat gledajući otvorenost ka stranim tržištima koje su gajile ekonomije njihovih tadašnjih zemalja glede te evakuacije. svako ko je imao dodira sa pok. jna zna kako funkcionišu takvi sistemi i koliko operacija evakuacije grada od 50ak k ljudi može biti komplikovana
  16. braca

Chernobyl - HBO (2019)

E, a pazi ovu antisovjetskurusku propagandu : 26. aprila oko podne stižu diskretno face iz civilne zaštite. Ne poznaju grad, nemaju plan grada, pa se upute u opštinu. Tamo imaju jedan plan, treba ga kopirati i dati ljudima. U opštini nemaju fotokopir, u celom gradu nemaju fotokopir, to opasno oružje kojim se mogu umnožavati subverzivni materijali... Na kraju je jedna službenica opštine kopirala plan - rukom...
  17. Jumanji

Zimnica

Ma Ras je trazio dzem od jagoda, i ja mu obecala ako pravim jos, ali nisam nazalost, samo su te 2 tegle tada ispale Unistilo ih je ovo vreme, bez zezanja, kao da ih je istopilo. Jagoda na oko izgleda normalno, kada je uhvatis ona se istopi, iscuri. Ono jos nisam videla. A da popravim stvar, mozes da dobijes dzem od sljiva sa cokoladom (taj je opasan), kada budem pravila.
  18. steins

Poslednji film koji ste gledali Part II

Odličan film ide na RTS 1 Mislim da se zove Poslednji Filipinci Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
  19. bradilko

Vučić, jedno novo i drugačije presidency?

ne slažem se sa jovom bakićem da ovaj režim može jedino pasti velikim nasiljem. ovog žvalavog ne voli rođena majka. ako dođe povuci potegni skoro svi će mu okrenuti leđa. miloševića su realno mnogi gotivili i realno je imao jednu gomilu zlikovaca uz sebe kojii su znali da kad on ode sa vlasti mogu mnogo da izgube pa opet je relativno lako pao sa vlasti danas 1 lončar, slina, gašić ili vulvin nešto da urade i neko za njima da krene veoma teško
  20. halloween

Zimnica

@bradilko Ali pazite što imam ovu minijaturnu teglicu za promociju od 28 g. Nisam mogla više da vučem sa pijace, pa ću iz više tura. @Rasloži sve redom, te tinder, te sve je zapisano.
  21. Cane Vukic Prebranac

Chernobyl - HBO (2019)

То смо већ апсолвирали да је нетачно да је евакуација кренула након што је Шведска открила радијацију. Мислим да је неко и писао на овој теми како су аутобуси стављени у приправност истог дана и чекали наредбу о евакуацији. Али да није могла да стигне војска тако брзо Совјети имали војне базе по читавој источној Европи али ће слати из Москве у овом случају, come on. Нико присебан не може да брани толико чекање са евакуацијом грађана али треба имати разумијевања. Као што рече Легасов у серији, овако нешто се никад прије није десило.
  22. bradilko

Zimnica

+10000 mi juče već drugi put pravili. nema bolje!
  23. autsajder

Chernobyl - HBO (2019)

Ima ona scena kada doktorka u bolnici u Pripjatu pogleda svoju opecenu ruku nakon sto je nosila u podrum uniforme i obucu Ignjatenka i ostalih vatrogasaca. Valjda to sugerise da je ta oprema bila naprasena radioaktivnim cesticama i da su ih i oni sigurno udisali dok su gasili pozar pored razbacanog grafita. U odjavi serije pominju da te uniforme i danas zrace na mjestu na kojem su ostavljene. Tako da su vatrogasci kasnije u bolnici bili u izolaciji zbog zastite u oba smjera. Vecina trudnica se cuva svakog zdravstvenog rizika, sistemski ili samoinicijativno, cak i kijavice ili prehlade. Ignjatenkova supruga je prethodno provela noc i dan u ozracenom Pripjatu, pa fatalan ishod po bebu ne mora nuzno biti iskljucivo posljedica boravka sa njim. Bolnicu su kasnije temeljno renovirali, u pominjanoj Cernobiljskoj molitvi pise da su joj ogululi zidove. Ne bi to radili da vatrogasci koji su u njoj umrli nisu predstavljali bas nikakav rizik po ostale.
  24. levi

Fudbal - žene

izgleda da i ovde važi da vanevropljani loše prolaze kad se igra u Evropi. ostale samo Amerikanke u 1/4 finalu Kina, Japan, Brazil, Kanada, Australia, kod svih je ženski fudbal na visokom nivou, ali svi poispadali u 1/8 od evropskih reprezentacija
  25. Caligula

Chernobyl - HBO (2019)

A jes vojci treba par dana dok se snadje, rusi nikada vojno nisu bili operativni i u pripravnosti Nego jok more, manje je zagadjenje i opasnost u Pripjatu, nije zgoreg da se tu kampuje do prekosutra, polako, dok dodju civilni autobusi (pazi sad) iz Moskve. Opustencija.
  26. levi

Chernobyl - HBO (2019)

ne 25, nego 3 km od eksplozije inače sasvim je realno da u prvih 36h nisu bili sigurni šta treba da rade i da nisu žurili sa evakuacijom jer je to krajnja mera, tako je i prikazano, a ne kao PR. jedino su im ubrzali izveštaje sa Zapada, da ih kao dozovu pameti, to je sasvim nepotrebno
  27. Mos

NBA 2018/19

The flying Pig
  1. Load more activity
  • Create New...