Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ali bi postojanje crkvenog braka predstavljalo dobar dokaz za postojanje vanbračne zajednice.

Da, nisam razmišljao na taj način. :) Nešto mi mozak birokratski radi poslednjih dana.
kako se "vade " dokumenta kod crkvenjaka?
jel mora baš da se ode u konkretnu crkvu gde je obavljeno npr krštenje?
Verovatno tamo gde je knjiga jer moraju da prepišu u izvod. Verovatno nisu digitalizovani. 
Da. Plus je kuriozitet da crkva dokumenta (krštenicu, venčanicu) izdaje samo jednom.

Reče mi moj lokalni otac da su uveli praksu da umesto toga izdaju potvrde.
Link to comment

Evo pitanja. Osoba A gurne osobu B sa namerom da osoba B padne (po priznanju same osobe A). Da li se eventualna povreda osobe B nastale usled pada smatra namernom ili iz nehata?  Napominjem da inicijalno nije postojala namera osobe A da povredi osobu B nego samo da ova padne. Situacija je iz zivota.

Link to comment
Da. Plus je kuriozitet da crkva dokumenta (krštenicu, venčanicu) izdaje samo jednom.

Reče mi moj lokalni otac da su uveli praksu da umesto toga izdaju potvrde.

Ajd kad već pričamo o crkvenom dokumentima....
Kako se procerava da je neko kršten, ako je jedino što se zna njegova tvrdnja da su ga roditelji krstili, ne zna ni kad ni gde....
Naravno roditelji su mrtvi...
Link to comment
11 minutes ago, Frank Pembleton said:


Ajd kad već pričamo o crkvenom dokumentima....
Kako se procerava da je neko kršten, ako je jedino što se zna njegova tvrdnja da su ga roditelji krstili, ne zna ni kad ni gde....
Naravno roditelji su mrtvi...

Pa mora da se proverava u svim crkvama u kojima je mogao da bude kršten. I da se gledaju datumi u rasponu od nekoliko godina. 

Link to comment

nema u farmi krivicnog dela. ocigledno je da ovaj nije imao nameru da ga povredi a i guranje nije bilo tako snazno da moze proizvesti neku povredu. ovo je nesrecan slucaj.

Link to comment

eventualni umisljaj postoji ako je neko svestan da usled njegovog ponasanja moze nastupiti posledica pa na tu posledicu pristane iako je primarno ne zeli. ovde je problem u tome sto ponasanje nije takvo da usled njega obicno nastupa povreda.

 

da ga je jace gurnuo ili udario bilo bi  nanosenje teske telesne povrede u eventualnom umisljaju

Link to comment
Pa mora da se proverava u svim crkvama u kojima je mogao da bude kršten. I da se gledaju datumi u rasponu od nekoliko godina. 


Sad me ovo pitanje o krštavanju potseti da smo tako proveravali za mog dedu, koji je tvrdio da je kršten u Ravanici. Pisali smo igumanu i dobili odgovor da su pregledali knjige od 1930. do 1935. i da nisu našli ništa.
A onda smo našli čudan A4 papir, otkucan latiničnom pisaćom mašinom, potvrdu da je kršten u Senjskom rudniku kod Ćuprije, u potpisu neki fratar, župnik, tako nešto. Pradeda je bio Slovenac, ali župnik u sred Srbije, to je čudno, možda poznanik, možda službena poseta pastvi. Nije bilo pečata.
Sahranjen je na pravoslavnom groblju, po pravoslavnim običajima. Niko nije tražio potvrde. On je smatrao da je kršten u Ravanici i tako se i osećao.
(A4 papir smo našli naknadno; ali to ne bi promenilo stvar)
Link to comment


Sad me ovo pitanje o krštavanju potseti da smo tako proveravali za mog dedu, koji je tvrdio da je kršten u Ravanici. Pisali smo igumanu i dobili odgovor da su pregledali knjige od 1930. do 1935. i da nisu našli ništa.
A onda smo našli čudan A4 papir, otkucan latiničnom pisaćom mašinom, potvrdu da je kršten u Senjskom rudniku kod Ćuprije, u potpisu neki fratar, župnik, tako nešto. Pradeda je bio Slovenac, ali župnik u sred Srbije, to je čudno, možda poznanik, možda službena poseta pastvi. Nije bilo pečata.
Sahranjen je na pravoslavnom groblju, po pravoslavnim običajima. Niko nije tražio potvrde. On je smatrao da je kršten u Ravanici i tako se i osećao.
(A4 papir smo našli naknadno; ali to ne bi promenilo stvar)

Pa zapravo, o sahrani se radilo ;-)
Sedeli u nekom društvu, krenula priča ko će kako, i onda jedan, ja hoću popa, mi kao: de ti , pa jesi ti kršten uopšte... Tebi neće pop hteti da dođe...
Link to comment

dal je jebeno moguce da je u srbiji 2018 godine uverenje o drzavljanstvu moguce izvaditi samo u mestu gde je osoba imala prebivaliste u momentu sticanja drzavljanstva?

ubedjen sam da je to centralizovano (registar) pre par godina i da je sad moguce izvaditi uverenje (koje je samo po sebi suludo) u bilo kojoj PU ili makar u onoj gde lice ima trentuno prebivaliste, a ne samo u onoj gde je steceno drzavljanstvo

 

 

danas sam isao u opstinu da za majku izvadim uverenje o drzavljanstvu i izvod iz knjige rodjenih. drugo sam dobio, za prvo me uputili u policiju ("posto je lice rodjeno u rep hrvatskoj"). u policiji me neka lujka ubedjuje u ovo gore sto sam pisao. da moram ici u cacak da vadim to. tri puta sam je pitao. na kraju mi kaze "kako mislis da ti dam papir da je upisana u knjigu drzavljana kad se to ne nalazi ovde" (valjda misleci fizicki na knjigu gde je neko pre 20 godina upisao da smo drzavljani :frust:)

 

ne znam, meni je to toliko suludo da nemam reci

 

 

najgore je sto smo tad bili prijavljeni da zivimo u jednom selu pored cacka, koje je u medjuvremenu dodatno opustelo, mesna kancelarija u tom selu se nalazi pod samom jelicom, autobusi sad idu 2 puta dnevno, a covek radi jedan dan u toj, a drugi dan u kancelariji u drugom selu. tako da je uvek lutrija da li ces ga naci.

i to sam tako vadio jednom pre 10 i vise godina, ubedjen sam da je kasnije promenjeno. uostalom vadio sam licnu kartu relativno skoro najpre za sebe, potom i za majku i nismo morali ici po ta uverenja u cacak

Link to comment

evo sad i na netu nalazim da je centralizovano

ajde molim vas ako ima neko konkretnu informaciju da mi potvrdi

radi se o opstini cukarica (trenutno prebivaliste majke) ako je to bitno

 

tacno cu da se pobijem sutra u sred supa ako bude trebalo

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...