Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da li neko možda zna kako može da se sazna da li je neko zaista tržišna inspektorka? 

Predstavila se bez identifikacije, da li na netu negde postoji spisak tržišnih inspektora?

 

 

Pitam za drugaricu :12_slight_smile:

 

Link to comment
10 minutes ago, djordje geprat said:

nešto sam vrlo zauzet u poslednjih mesec dana no, ovo me silno zaintrigiralo. večeras je na HRT 2 film "ministarstvo ljubavi". zanimljiva tema pa pitam naše pravnike:

 

kako vanbračni supružnik ovde ostvaruje pravo na porodičnu penziju?

kakav uvod

:Hail:

 

 

gosn đorđe fali da napišete da pitate za druga

:fantom:

Link to comment

kako vanbračni supružnik ovde ostvaruje pravo na porodičnu penziju?


Nikako, i to od nedavno.
Dotle je važila instrukcija MINRSZ da su vanbračni supružnici po stupanju na snagu novog Ustava i porodičnog zakona izjednačeni u pravima i obavezama sa bračnima, ali je ta praksa u sklopu „mera štednje“ jednostavno promenjena.

Zanimljivo da je jedna gospođa doterala do Strazbura i da je ECHR konstatovao da joj je pravo povređeno tj. da ima pravo na porodičnu penziju po smrti vanbračnog supružnika, ali joj je predstavku odbacio jer nije iskoristila domaća pravna sredstva.
Link to comment
5 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

kakav uvod

:Hail:

 

 

gosn đorđe fali da napišete da pitate za druga

:fantom:

stvarno, upao sam u neku gužvu pa nisam ni prilazio računaru no, ovo me zaista zaintrigiralo. i, kako čitam, bračna i vanbračna zajednica uopšte nisu izjednačene. pokušao sam nekom prilikom da objasnim LGBT mrziteljima da pravo na istopolni brak obezbeđuje porodičnu penziju.

 

što "za druga"?

Link to comment

to se tako kaže. kad vas interesuje neka informacija, a ne želite da se to zna

 

 

 

Edited by kud u maglu Simoviću
šala
Link to comment

OK!

mene je to stvarno zainteresovalo i maločas pitah ženu kakav bi to doaz trebalo da se dostavi uz zahtev. uobičajeno, dovoljna je umrlica i venčani list. šta je ta žena koju je pomenuo TP podnela? prijavu boravka, katastarski lst o zajedničkoj imovini, krštenice zajedničke dece? volim da "cepam dlaku" kad se dohvatim neke teme. jedini razlog.

Link to comment

Ne znam šta je podnela uz zahtev za porodičnu penziju kao dokaz da je bila u vanbračnoj vezi, verovatno su bile samo izjave svedoka sa overenim potpisima.

Uglavnom argumentacija neke državne sekretarke u jednom članku u novinama iz, čini mi se, 2014. godine zbog čega država više ne priznaje to pravo vanbračnim supružnicima je išla upravo tom linijom - da se time otvara mogućnost za zloupotrebe.

Link to comment
1 hour ago, Tribun_Populi said:

... zbog čega država više ne priznaje to pravo vanbračnim supružnicima ... - da se time otvara mogućnost za zloupotrebe.

1 juridički promišljaj, takoreći

Link to comment

sada mi je pao na pamet čovek koga viđam povremeno. rekao mi je da se on i žena nisu venčali. ima kuću na svom placu, strujomer se vodi na ženu. 'bem ga zašto. imaju dvoje dece 15 i 13 godina.  pa to je bračna u državnoj kancelariji neregistrovana zajednica ali bračna. pitaću ga da li su se venčali u crkvi. vernic su.  ako jesu, da li se to priznaje kao "bračna zajednica"?

Link to comment
9 hours ago, Tribun_Populi said:

Ne. Građanski brak pred matičarem je jedino što država i njeni organi priznaju za brak, ostalo je privatna stvar.

Ali bi postojanje crkvenog braka predstavljalo dobar dokaz za postojanje vanbračne zajednice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...