Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

38 minutes ago, napadaj said:

Jednom sam nešto radio sa Kirkladnom i nadam se da neću više nikad, veći su roboti od AI-ja.

 

Prošle godine me je pripravnik koji je tada bio kod nas tek dva meseca pitao da li može da napiše neki prost ugovor korišćenjem ChatGPT-ja.

 

"Nemoj tu da mi sereš, nego piši ugovor i šalji mi da pregledam".

 

Te velike kancelarije tipa Kirklanda i ostalih imaju toliko razrađene prakse da nema skoro nikakve mogućnosti (a ni potrebe) da se nešto radi van uhodanih koloseka. To sa jedne strane olakšava rad, jer za skoro svaku situaciju ima neko u firmi ko ju je radio i postoji neki interni know-how i pelceri (sledstveno tome i Knowledge manageri su tamo dosta bitne osobe), dok sa druge strane ubija svaku kreativnost, jer nema šanse da se nešto radi van tih šema.  Ja se sećam kada sam sa White & Case-om sarađivao na izradi nekog Shareholders Agreementa, dobio sam od njih template ugovora za dvočlano društvo sa ograničenom odgovornošću sa odnosom share-ova 70:30, i informaciju da za svaku varijantu imaju zvanični template (DOO, AD, dvočlano, tročlano, višečlano, jednodomno, dvodomno, 50:50, 51:49, 66,6:33,3, itd.) bukvalno stotine varijanti raznih template-a samo SHA-ove.

 

To je sve za firmu vrlo korisno, jer se podiže kvalitet urađenog, ubrzava rad i smanjuje mogućnost greške, a dodatno i omogućava da menjaš razne saradnike na jednom projektu, i da se to apsolutno ne oseti u radu, jer svi rade po istoj matrici i imaju gotovo isti proizvod.

Link to comment

Iskustvo sa W&C je bilo bolje, ali je i posao bio drastično različit, pa zapravo i ne mogu pravilno da uporedim rad sa te dve kancelarije.

 

Nisu mi problem dokumenta, nego sumanut odnos da u 18h traže da pet kancelarija iz pet država organizuje sastanak istog dana ili da se nešto pošalje do večeri i slično.

Link to comment
22 minutes ago, napadaj said:

Iskustvo sa W&C je bilo bolje, ali je i posao bio drastično različit, pa zapravo i ne mogu pravilno da uporedim rad sa te dve kancelarije.

 

Nisu mi problem dokumenta, nego sumanut odnos da u 18h traže da pet kancelarija iz pet država organizuje sastanak istog dana ili da se nešto pošalje do večeri i slično.

 

Pa to ti je tipična anglosaksonska advokatura, rad od jutra do sutra 24/7/365. Nama su se isto više puta čudili kako nešto dogovoreno na callu u 8 uveče ne možemo da im pošaljemo isti dan, a u pitanju je npr. neko pravno mišljenje na 3-4 strane, a par puta smo bogami ipak ostajali i da noćimo u kancelariji zbog takvih stvari, kada bi pritisak bio preveliki. Ovo posebno važi za Engleze, sa Amerikancima smo se vadili obično na vremensku razliku, pa ostavljali da uradimo stvari preko noći makar.

 

Inače, ovakve ludnice smo i doživljavali samo od Engleza i Amera, tj. njihovih multi kancelarija i advokata rasejanih po raznim Emiratima, Kinama, EU i slično. Niko drugi nikada nije imao tako sumanute rokove. 

 

EDIT: Zbog ovih stvari sam ja i otišao u septembru prošle godine, posle sedam i po godina punih takvih šokova. Sad sa uživanjem radim ostavine.

Edited by Ayatollah
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

EDIT: Zbog ovih stvari sam ja i otišao u septembru prošle godine, posle sedam i po godina punih takvih šokova. Sad sa uživanjem radim ostavine.

 

Radiš samostalno sad?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...