Jump to content
IGNORED

Drugi svetski rat - opsta istorija


minka

Recommended Posts

O percepciji oslobodilaca/okupatora i na omiljenu temu protitoisticke istoriografije kako je Staljin pitao za dozvolu:
Protitoistička istoriografija? Strani autori tvrde da se to nije desilo? Pričamo o suštini ili formi? U slučaju Jugoslavije, dozvola je tražena i dobijena, došli, ugazili švabe i otišli dalje u Mađarsku. U slučaju Mađarske, ušli, j**** m***** svima po spisku i ostali narednih par decenija tamo. Pozadina događaja i ko je koga terao i uslovljavao je potpuno druga tema.Island je okupiran od strane UK/USA nakon dogovora sa lokalnim pučanstvom za vreme trajanja rata a slična situacija je bila i sa Azorima. Posle rata su se povukli. U čemu je razlika između njih i rusa u Jugoslaviji?Strana 380, gorepomenute knjige: rusima je imponovalo koliko partizani mrze nemce ali su im govorili da ipak nije OK da streljaju svakog koga zarobe. Autor od mene očekuje da poverujem da su se rusi zgražavali nad sudbinom nemaca i njihovih pomagača, i to posle onakvih višegodišnjih klanja na istočnom frontu?Zaključak: još jedno delo koje tvrdi da su rusi doveli partizane na vlast i kuka nad zlehudom sudbinom kvislinga. Žali bože vremena utrošenog na čitanje.
Bulšit, 100%. Zanimljivo autor nije našao za zgodno napomenuti da i veliki broj brigada RKKA nije više više ni izbliza bio popunjen po shematici, to je valjda rezervirano samo za NOVJ.
Upravo to. Nemci su na istoku imali divizije jačine bataljona i armije jačine par divizija. Sovjeti su prema unapred dogovorenim planovima sa zapadnim saveznicima i njihovim D-danom počeli opštu ofanzivu koja je trajala par meseci pre nego što su došli do Beograda.
Šta nam moderator ovog gnusnog pedeefa još gnusnije kloake od javnog zborišta hoće ovim reći? Da je sovjetska armija ušla u Jugoslaviju, te izišla iz nje na isti način i u istim okolnostima kao u ostalim zemljama istočne Evrope? Da je ono takozvano traženje dozvole do te mjere formalno i beznačajno, pa se u biti ima smatrati kao da se nije niti dogodilo? Hm. Hm. Hm.Baš me zanima kako veleuvaženi moderator komentira činjeničicu da su sovjeti iz Jugoslavije otišli, a iz ostalih zemalja nisu.Lična opaska. Sjećam se koliko me u mladosti zabavljalo kad sam površnom laičkom analizom dostupnih zvaničnih izvora dospio do zaključka da je slavni ratni put proleterskih brigada i vrhovnog štaba bio zapravo jedna višegodišnja bježanija od Drine do Une i natrag u svrhu održanja golog opstanka. Ovih dana čitam pod utjecajem ovih forumskih diskusija znaci.net, zabilješke Koče Popovića, mikrofilmovi s izvorima Wehrmachta, dokumentacija JvuO itd. Poslije svih godina ciljane ideološke indoktrinacije i otpora prema njoj moram reći da moje divljenje prema onom što su KPJ i partizani napravili na skoro da nema granica. Nesrazmjera između raspoloživih resursa i postignutih uspjeha jedva da ima premca u poznatoj povijesti. Počev od toga da je Draža imao u početku legimitet i realnu podršku u Srbiji sve do pred kraj rata, da su ustaše i Nijemci na držanoj teritoriji provodili mobilizacije kako im se zahtjelo, pa je na jednog partizana dolazilo 10 sunarodnika u raznim kolaborantskim vojskama. I-m-p-r-e-s-i-v-n-o.
Jer su bili gerilski pokret, sa taktikom udari i beži. Ne možeš drugačije kada je protivnik mnogo jači. Tek u drugoj polovini 1944 možemo da govorimo o konvencionalnom ratovanju. Edited by bigvlada
Link to comment
Poljska? Bugarska? Čehoslovačka? Truj ti i dalje, može ti se, ne vrijeđaš Akrobatove formate..
Evo najzgodnije mi je bilo da repliciram Rodji jer je njegov post najzivopisniji.Citajuci sve ovo, mislim da je doslo do zabune te da Louie Louie nije mislilo na pdf kao Akrobatov format, to jest na konkretan naucni rad, vec na citav topic Istorija sa moderatorima koji mnogima nisu po volji, pa posto je uhicen i ne mozemo cuti glas ovog suznja, red je da pripomognem koliko mogu. ^_^
Link to comment

Dok jos nije bilo naznaka smrti, gladi, zime i sovjetskog zaroblejnistva, u vreme kad je put na Istok delovao siroko otvoren, a Crvena armija bila milionima zrtava daleko od epiteta slavne: hrvatski legionari poslati na Istocni front kao doprinos Paveliceve NDH ukupnim naporima Treceg rajha, poziraju na olupini sovjetskog aviona kod Harkova u leto 1942. godine.fHrvati_kod_Harkova_1941_1945_a.jpg

Link to comment
А да ли би могао да нам појасниш на шта мислиш, осим што овако увијено говориш?
Ma pusti mene, ja to volim tako uvijeno za razliku od tebe koji prozimas...
Link to comment
Ma pusti mene, ja to volim tako uvijeno za razliku od tebe koji prozimas...
Ах, да, наравно да не мора да се објасни шта се хтело рећи, пожељно још да се прозове саговорник успут.Ово ме је подсетило да те питам нешто што раније нисам стигао:
ne volim bas da se pozivam na precesto vidjene fotografije, ali kad smo vec kod bonusa evo jedne slike na kojoj se odlicno uocava ta podrska "JVO"-u od strane Volskdeutchera na duznosti u Sedmoj Vafen SS. Lokacija je mesto Kriva Reka u centralnoj Srbiji, dogadjaj je Operacija "Kopaonik", vreme je oktobar 1942 - tu su srbijanske ustanike pod komandom majora kapitulirane vojske Kraljevine Jugoslavije D.Keserovica uleteli da podrze "Papa" Flepsovi SS-ovci. Lako cemo ih ovde raspoznati: SS-ovci pucaju iz puskomitraljeza ZB30, dok Keserovicevi kadrovi od te podrske beze uz kosinu padajuci pod kisom metaka...13V.jpg
Одакле је извор да је ово стрељање Кесеровићевих четника?Кум наводи да није имао контакта са четницима, а на лицу места су стрељани углавном сељаци.
Link to comment
Ах, да, наравно да не мора да се објасни шта се хтело рећи, пожељно још да се прозове саговорник успут.Ово ме је подсетило да те питам нешто што раније нисам стигао:Одакле је извор да је ово стрељање Кесеровићевих четника?Кум наводи да није имао контакта са четницима, а на лицу места су стрељани углавном сељаци.
pa k'o sto rekoh Druze Vathr, kako ja mogu nesto da razjasnim Tebi koji tako dobro prozimas... Pusti mene da lepim ove slicice, a ti mozes sva znanja sa tvog foruma gde moderises da nam preneses ovde, pa cemo tako i mi jos ponesto da naucimo. To bi bilo bas super.A ako te ikad put nanese u juzne krajeve, svrati do Krive Reke, ovo groblje je jos uvek tamo. Pa odmah mozes i njima tamo lokalcima da objasnis ponesto od svega sto si prozeo izucavajuci gorostase svetske misli, i to bi bilo super. Edited by Topola
Link to comment
pa k'o sto rekoh Druze Vathr, kako ja mogu nesto da razjasnim Tebi koji tako dobro prozimas... Pusti mene da lepim ove slicice, a ti mozes sva znanja sa tvog foruma gde moderises da nam preneses ovde, pa cemo tako i mi jos ponesto da naucimo. To bi bilo bas super.A ako te ikad put nanese u juzne krajeve, svrati do Krive Reke, ovo groblje je jos uvek tamo. Pa odmah mozes i njima tamo lokalcima da objasnis ponesto od svega sto si prozeo izucavajuci gorostase svetske misli, i to bi bilo super.
Да поновим питање - који је извор да су на слици Кесеровићеви четници?Ја нисам нашао да су током операције Копаоник масовно стрељани четници, већ само цивили.Поготово у Кривој реци, за шта говори овај цитат из књиге Крива река:
U utorak 13. oktobra okupatorski vojici su izbušili rupe u temeljnim zidovima crkve, u njih postavili eksploziv, a zatim izveli zarobljenike na streljanje. Videvši šta se sprema, seljaci iz stroja pokušaše da se spasu bežanjem, ali su Nemci automatima promašili samo četrnaestogodišnjeg Ljubišu Pršića i Dragutina Tomića. Oni su kasnije posvedočili kako su okupatori tela pobijenih i ranjenih kukama uvlačili u crkvu, još žive ljude polivavši benzinom, a zatim zapalili crkvu koja je ubrzo dignuta u vazduh. Od te i drugih lomača koje su istovremeno gorele u zaseocima Jankovići, Novčići i Trifunovići u selu se neko vreme gotovo ništa nije videlo. Nešto nakon toga se na stotinak metara od zgarišta crkve odigravalo nezamislivo - u školskom dvorištu vojnici su pečenjem ubili dva čoveka.
А ако ти имаш друге информације, подели их са нама.И поштеди ме прозивања. Схватићу то као избегавање одговора.
Link to comment
Да поновим питање - који је извор да су на слици Кесеровићеви четници?Ја нисам нашао да су током операције Копаоник масовно стрељани четници, већ само цивили.Поготово у Кривој реци, за шта говори овај цитат из књиге Крива река:А ако ти имаш друге информације, подели их са нама.И поштеди ме прозивања. Схватићу то као избегавање одговора.
Ma Druze Vathr, niko tebe ne proziva, samo ti imas taj malo ultimativni ton, nista drugo... Da ti objasnjavam & odgovaram nemam sta, ovo sto navodis gore, seljaci, Keserovic, cetnici, civili, jesu il' nisu, informacije, bla bla, mi samo ukazuje da ili nisi bas preterano sirokouman spreman da prozmes, ili si ozbiljno zlonameran.Ali, ja nemam nikakvu nameru da se kao neki drugi ranije ovde ubedjujem sa tobom u bilo sta, sto se mene tice mozes da pises i da su u Krivoj reci streljani Marsovci ili da Keserovic nije ni postojao, slobodno. Ja bih i dalje da lepim ove moje slicice, i da im dajem dodatno objasnjenje tamo gde znam sta je pisalo na njima, a ti ih gledaj ili me stavljaj na IL, ona zato i postoji, pa kad te neko nervira, stisnes gumbic i nema Keserovica glavobolje...Evo, kad se vec dotakosmo Kopaonika, da vidis ekskluzivno kako su izgledali ljudi sa druge, juzne strane planine, u isto vreme. Primetices i tu jedno neobicno odsustvo uniformisanosti, i prosto da nema ovih pusaka & sarzera, pomislio bi covek isto sto i ti na onoj slici iz Krive reke: obicni ljudi, seljaci... Da, slikao ih Nemac vec u aprilu 41. prilikom ulaska prve grupe jedinica Vermahta na ove prostore. A ovi ljudi stali pred foto aparat kao svaki seljaci, vec spremni za prolecnu setvu...asq1f_siftari_1941_p4.jpg
Link to comment
Šta nam moderator ovog gnusnog pedeefa još gnusnije kloake od javnog zborišta hoće ovim reći?
gnusni pedeef = gnusni podforumgnusnija kloaka od javnog zborista = gnusnija kloaka od forumakralj lui nije vredjao ni moderatora, ni ucesnike diskusije. pa ni autora tog rada. Edited by Gandalf
Link to comment
Ma Druze Vathr, niko tebe ne proziva, samo ti imas taj malo ultimativni ton, nista drugo... Da ti objasnjavam & odgovaram nemam sta, ovo sto navodis gore, seljaci, Keserovic, cetnici, civili, jesu il' nisu, informacije, bla bla, mi samo ukazuje da ili nisi bas preterano sirokouman spreman da prozmes, ili si ozbiljno zlonameran.Ali, ja nemam nikakvu nameru da se kao neki drugi ranije ovde ubedjujem sa tobom u bilo sta, sto se mene tice mozes da pises i da su u Krivoj reci streljani Marsovci ili da Keserovic nije ni postojao, slobodno. Ja bih i dalje da lepim ove moje slicice, i da im dajem dodatno objasnjenje tamo gde znam sta je pisalo na njima, a ti ih gledaj ili me stavljaj na IL, ona zato i postoji, pa kad te neko nervira, stisnes gumbic i nema Keserovica glavobolje...
Па то је просто дивно.Питаш човека одакле му нека информација, од њега добијеш као одговор:- да си комуниста- да си хрват- да ниси претерано широкоуман- да си озбиљно злонамерани још гомилу глупости и теорија завере.Да ли је то исти сиптом као код колеге сличних погледа као и ти, чим га ухвате у нелогичности, креће тирада од кукања како га неки комунисти и дан данас прогоне.-----Питам те за извор из простог разлога што ниједна верзија злочина у Кривој реци не спомиње да су тамо стрељани и четници. Кум наводи да су му побегли. И четници наводе да су на време изашли из окружења.Само ти наводиш да су тамо стрељани четници.И шта пише на полеђини слике, ако је имаш уопште.Видим да се ова слика појављује на десетак места на нету, сваки пут са другачијим потписом.Чудно да си овог пута прескочио да напишеш извор.
Link to comment

@gandalf:pogresio je mod. ukinuce ban coveku i sve kulima na Moderaciji par opaski na tu temu, prelistaj kad stignes.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
gnusni pedeef = gnusni podforumgnusnija kloaka od javnog zborista = gnusnija kloaka od forumakralj lui nije vredjao ni moderatora, ni ucesnike diskusije. pa ni autora tog rada.
Ih, ali lako ga je prozrijeti:
Nekoliko stotina ljudi plaćanih iz tajnih fondova idu iz mesta u mesto, sa zbora na zbor, iz voza u voz, iz kafane u kafanu, ništa drugo ne radeći no muteći javni mir i ubijajući kod građana poverenje u državu i njenu budućnost. Danas to čini jedan, sutra drugi, na isti način prekosutra treći i t. d. jedni za drugim da bi izazvali uverenje da je odista gotov smak ovog društva i države. Najnapredniji među smutljivcima i agentima te propagande su stranci koji se pod imenom radnika uvlače u radničke organizacije da ih draže i ometaju. Svoje agente uvlače i u državnu službu, špijunaže radi. Mnogi inače dobri građani i činovnici, već su postali žrtve njihove propagande, mlađi i sa manje škole i iskustva, među učiteljima na primer, pomeli su se i nesvesni svih posledica pristaju uz ovaj rastrojni rad, nazivajući se komunistima i druge uvlačeći u zlo.
Yoda je ovome stao na kraj!
Link to comment
Па то је просто дивно.Питаш човека одакле му нека информација, од њега добијеш као одговор:- да си комуниста- да си хрват- да ниси претерано широкоуман- да си озбиљно злонамерани још гомилу глупости и теорија завере.Да ли је то исти сиптом као код колеге сличних погледа као и ти, чим га ухвате у нелогичности, креће тирада од кукања како га неки комунисти и дан данас прогоне.-----Питам те за извор из простог разлога што ниједна верзија злочина у Кривој реци не спомиње да су тамо стрељани и четници. Кум наводи да су му побегли. И четници наводе да су на време изашли из окружења.Само ти наводиш да су тамо стрељани четници.И шта пише на полеђини слике, ако је имаш уопште.Видим да се ова слика појављује на десетак места на нету, сваки пут са другачијим потписом.Чудно да си овог пута прескочио да напишеш извор.
snapback.pngTopola, on 15 October 2012 - 12:20:03, said:ne volim bas da se pozivam na precesto vidjene fotografije...Da ti ne ostanem duzan odgovor, pre nego sto odem... Dakle, kao sto vidis napisao sam odmah u svom postu o ovoj fotografiji koja je njena prica: niti je imam niti sam je drzao u rukama u originalnoj formi, niti sam to tvrdio, kako si olako zakljucio. Koliko mi je poznato, citav serijal snimaka dolaska Hajnriha Himlera u Kraljevo oktobra 1942, kao i onog sto su SS-ovci posle radili na Kopaoniku, nalazi se u muzeju u Kraljevu. Zato su sve druge fotografije iz privatne kolekcije koje ovde postavljam tako i potpisane. Ja te stvarno ostavljam u najboljoj nameri da i ovde drzis casove istorije kao sto to radis i na drugim forumima, i da otkrivas teorije zavere, gluposti, kuknjavu, tirade i simptome, kako si sve ovo lepo opisao, kao i da iz svog nepristrasnog gledista objasnjavas sta se i gde desilo u tom ratu. Sve najbolje, srdacno te pozdravljam!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...