Jump to content
IGNORED

Sirevi


Musharaf

Recommended Posts

21-og februara Nikola Sarkozy otvorio Salon Agrikulture u Parizu, 1 od najznachajnijih sajmova u Fr. prestonici...jedna od zvezda sa otvaranja bila je i poznata rasa krava sa Alpa - Tarine:10715.jpgTarine ima lep zivot, zivi na Alpima i hrani se samo travom i malo zitaricama (vrlo malo i kontrolisano). Sa mleka se skine masnoca (koristi za pravljenje putera i masnih sireva) od ostatka mleka pravi se Tomme:Tomme%20d%20savoie.jpgzato je (bar bi trebalo ili tachnije, tako je nekad bilo) Tomme 1 lagan, blag sir sa 20% mastisada se moze naci Tomme od 45% masti poshto se pravi od neobranog mleka.Lepe, blage arome ovog sira lepo se kombinuju sa truffles (stao mi mozak, kako se kaze na srpskom?!?) ili sa sveze iscedjenim Pino Noire u kom sir ostane da se macerira bar mesec dana. Fermentacija se nastavlja te tako sir tokom mesec dana upija lozovachu. Tako nastane sir koga zovu Tomme au Marc:tomme-marc2.jpg

Link to comment
  • 2 years later...
http://www.beocapra....izvodi/sir.htmlKao dete probala sam kozje mleko, pa su me ceo dan vijali oko kuće. Radoznalost me je naterala da probam posle ko zna koliko godina ponovo nešto od koze. Beokaprini sirevi su jestivi i ne smrde za razliku od jogurta Čudo. Ovo od koza je ipak hrana za odrasle ljude.
Probao sam dimljeni u kriški. Izuzetno meze, ali malo suviše suvo i tvrdo za moj prostački ukus. Gde li ovoga svega ima na jednom mestu, pitam se? Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Vratih se sa Sardinije pre par nedelja. Ovciji sir je nacionalno blago i zastitni znak ovog ostrva. Osim standardnog "pecorino sardo" pecorino_sardo.jpgkojeg mozete kupiti na svakom koraku od prodavaca na plazi, putevima pa do direktno na farmama proizvodjaca mogu se naci i malo egzoticniji sirevi. U jednom agroturizmu blizu Algera smo probali CASU MARZU,141i6i0.jpg ovciji sir u koji se ubacuju crvi za vreme fermentacije, koji ucine unutrasnjost tog tvrdog sira mekanom kao nekom kremom od sira. Na stranu gadljivost zbog crvica koji se valjaju unutra, ukus je bozanstven. Nama su ga sluzili uz aperitiv-vino na tradicionalni sardinijski hleb CARASAU koji izgleda kao skameniti palacinjak1532-src-Pane%20Carasau_width_450.jpg

Link to comment
Vratih se sa Sardinije pre par nedelja. Ovciji sir je nacionalno blago i zastitni znak ovog ostrva. Osim standardnog "pecorino sardo" pecorino_sardo.jpgkojeg mozete kupiti na svakom koraku od prodavaca na plazi, putevima pa do direktno na farmama proizvodjaca mogu se naci i malo egzoticniji sirevi. U jednom agroturizmu blizu Algera smo probali CASU MARZU,141i6i0.jpg ovciji sir u koji se ubacuju crvi za vreme fermentacije, koji ucine unutrasnjost tog tvrdog sira mekanom kao nekom kremom od sira. Na stranu gadljivost zbog crvica koji se valjaju unutra, ukus je bozanstven. Nama su ga sluzili uz aperitiv-vino na tradicionalni sardinijski hleb CARASAU koji izgleda kao skameniti palacinjak1532-src-Pane%20Carasau_width_450.jpg
jebote, probao bih, ali samo me zanima, jel uklone te crve pre posluživanja? :huh:
Link to comment
jebote, probao bih, ali samo me zanima, jel uklone te crve pre posluživanja? :huh:
Pa nama nisu uklonili, zapravo ne vidim kako mogu da se uklone a da se ne razhebe celi sir. E sada, jesu li bile mrtve posle zamrznuca nisam imao hrabrosti da proveravam vec sam ga mazao na carasau i brze bolje bez gledanja trpao u usta. Ukus je zaista savrse, namazni sir sa ukusom starog tvrdog ovcijeg sira :wub:Sluzi se ceo otvoren sir na sto, odakle se nozem vadi i maze na hleb. Edited by lo zingaro
Link to comment

o jbt osetim neki frust kada procitam ovako nesto. sa jedne strane osecam najdublje gnusanje, a sa druge sam siguran da bih morao to da probam kada bih bio u prilici.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...