Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

zaboravila si aachen angry.gifslazem se sa tim, moj komentar je bio protiv stava da je nekakva ideologija igrala ulogu, da je sve trebalo izgraditi da bi se rat zaboravio. mislim da to nije motivisao gradnju, ali ja to samo onako - na osecaj.a to da li je lepo ili ne, to valjda ti sto su zidali znaju. ima ljudi koji su mislili da su posleratne zgrade uni karlsruhea lepe, kad su se izgradile. meni je biblioteka th karlsruhe retko odvratna zgrada.
Ma kakva ideologija ,kakvi bakrachi cool.gif Ljudi (uglavnom zene=Tr?mmerfrauen) pokusavali da te rusevine sto pre rasciste ne bi li se na brzaka podigle nekekuce,zgrade u kojima ce stanovati.Kasnije ,posle 1980 pocelo se i sa rekonstrukcijama nekih delova gradova,tako da je cak i taj Frankfurt sada jako lep grad.Ej,u Achenu nisam bila.Cekam da me pozovesh :rolleyes: Achen,kao i ovaj Augsburg maju slavnu istoriju koja je na neki nachin i istorija Nemacke.Nemacki gradovi nisu nikada bili velelepni kao sto su to London,Pariz,Bec (Italijane cu izostaviti jer Firencai Venecija nemaju poredjenja) iz prostog razloga jer te nemacke knezevnine,kraljevine nisu bile bogate,a i Nemacka sama nikada nije bila centralisticka drzava , ali ni kolonijalna sila.Berlin je relativno nov grad ,nikakva ga arhitektura tipa St.Petersburg ne krasi, ali lepotu i draz jednoggrada cine atmosfera,ljudi,neki nedefinisan fler ( citaj Beograd :wub: ) a Berlin je stvarno posle ujedinjenja postao Meka (kultura,umetnost,atmosfera)za hodocasnike iz celog sveta.
Link to comment
Ej,u Achenu nisam bila.Cekam da me pozovesh :rolleyes: Achen,kao i ovaj Augsburg maju slavnu istoriju koja je na neki nachin i istorija Nemacke.
dok ti mene cekas, odselih se ja, pazi: 6000 + 1.68 km, kazu sajtovi za racunanje razdaljine. znaci, mogu negde da se namestim da bude tacno 6k km daleko od katedrale u ac :lol:

u najgrad na svetu, no o tome necemo ovde diskutovati.

a vredi, stvarno vredi, videti aachen.

Link to comment

Ja samo da prijavim, bio u Ajfelu i Ahenu nedelju dana, za uskrs. I to samo zahvaljujuci tvojim pisanijima ovde.(Impresionirao zenu i tastu poznavanjem materije :) )puno ti hvalaAl' ne stigoh jos nista drugo da vidim :(

Link to comment

beskrajno ti hvala, spucah 1000 postova, eto, da je nesto i korisno bilo. ako imas neke fotke, okaci, ja sam vazda lenja bila za fotografisanje.

Link to comment
a sto se tice rata, je uopste ne mislim da je to "namerno" uradjeno. to je vise plod zelje da se posle rata sve izgradi i da ponovo bude lepo, nego ideoloski plan da se zatru posledice rata.
To je plod želje da se ima krov nad glavom. Bilo kakav, što pre to bolje. Tako zgrade i izgledaju. Naravno da nema reči o bilo kakvom ideološkom planu, ali ni o želji da nešto bude lepo. Iza svega je stajala preka potreba a ne bilo kakva namera.
Link to comment
fakat, vecina zgrada ovde u kelnu je jako ruzna. skoro sve napravljene 50-tih godina.ali je sam grad i dalje lep. podseca me na beograd 80-tih.
Centar Kelna '45. ce-cologne1.jpegNe samo da nisu imali krov nad glavom (i samim tim morali da dignu bilo šta što pre), nego nisu imali ni ljudstva više - kako arhitekata i inženjera, tako ni radnika previše. Keln je nakon raidova napustila skoro četvrtina (predratne) populacije.
Link to comment
Nemacka ima i lepih gradova a i prirodu. Minhen, obnovljeni Drezden, Berlin :wub: , mali ali slatki Rostock, o da, niposto ne zaboraviti ni Potsdam. :heart:Uopste nije dosadna destinacija za turizam, pre tome, paculla, tema ti je vise nego opravdana. :)
Za turiste: potez W?rzburg - F?ssen, tzv Romantische Strasse ... masa srednjovekovnih gradica opasanih srednjovekovnim zidinama (jelte). Bila je neka autobuska linija na tom potezu (bilo je to davno, ne znam da li jos uvek postoji). Najlepsa romanticna destinacija: Rothenburg ob der Tauber. Opasan zidinama. Sve je u srednjevekovnom stilu. Cak je i Mc Donalds (spolja) u srednjevekovnom stilu. Postoji neka odredba da i sve radnje moraju da su u tom stilu. Turisti Japanci na sve mile strane. U-ta-ta, u-ta-ta :lol: Nemacka ima i svoju "malu Veneciju" - Bamberg (kuriozitet: gradjen na sedam brzuljaka kao i Rim). Kanali i masa cveca, mnogo lepo za videti i omirisati. Bamberg umesto vinskih podruma ima pivske podrume.
Link to comment
Kocoperi se ti, nema veze, ajd' jos koja destinacija. Ima li kakvih zanimljivih dogadjanja, a da nije oktobarfest??
Ma ja to "u-ta-ta" od miloste (emotivni faktor br. 10) ... ima jos destinacija, samo moram da se vrnem malo unazad i izvucem iz "garderobe" ... a dogadjaji? Pa oni zvanicni se sigurno mogu naci naci na internetu ... a ovi moji dogadjaji su (rekoh vec ranije) uvek povezani sa necim drugim ...Evo dogadjaj po mojoj meri ... Bad Feilnbach, selo kod Minhena ... lepo, onako bavarski ... banja, dolaze ljudi u te banjske blagodeti. Werner & Petra domacini. Leto, bez kise. Postavili dugaaacak sto u dvoristu pa naredjali sve bavarske djakonije. Trcka Pamela (njihova cerkica Barbika) pa sve nesto pomaze i nutka goste. Vidi komsija nesto se desava pa onako domacinski dodje, izvukao domacu belu kobasicu iz svog podruma pa da nam prilozi. Piva kol?ko hoces u svim varijantama (mada na pijedestalu stoji Weissbier) ali donese komsija i vino iz podruma koje bas pashe uz njegovu self-made kobaju. Baci komsijina kobaja u zasenak Leberkn?del po kojima je domacica cuvena. :lol: Obrok traje nekoliko sati ... Eto, ja volim takve zanimljive dogadjaje ...
Link to comment
Kocoperi se ti, nema veze, ajd' jos koja destinacija. Ima li kakvih zanimljivih dogadjanja, a da nije oktobarfest??
ma koji oktobarfest, to je tamo dole gde su seljani. karneval u kelnu je super dogadjaj, narocito u subotu uvece, kad ide geisterzug (parada duhova). puno mladih ljudi, zanimljivi kostimi*, dobra muzika, meni je licili na proteste 96-97 u bg, posebno sto zug svake godine ima politicki moto. nije bas previse masovan, mozda ima par desetina hiljada ljudi u zugu. nemci su mnogo ponosni na rock am ring, ali za to si sigurno vec cuo, a ni ja nisam nikad bila. vec sam spominjala rheingau u hessenu, ice i pice, a imaju jednom godisnje festival "rajna u plamenu". centralni dogadjaj je vatromet, ali ima dosta patecih dogadjaja. da ne zaboravim christofer street day u kelnu. milion ljudi, totalno ludilo.*za razliku od karnevalskih satora u nemackoj i karnevala u holandiji gde su svi mastovito obuceni kao klovnovi
Link to comment
ma koji oktobarfest, to je tamo dole gde su seljani.
:lol::lol::lol: Nem? si nepravedna. Imaju bre dushu. A i najlepse selo u Nemackoj - Ramsau. Kao iz bajke.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...