Jump to content
IGNORED

Zubari i informacije o kasapljenju vilica


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

    Ne. Ekonomske cene usluga, dakle cene koje plaćaju zaposlena lica i svi oni koji ne spadaju u gore navedene kategorije određuje UO doma zdravlja, dakle mogu da se razlikuju ali su manje-više slične. "Fondovske cene" su iste u svim domovima zdravlja u Srbiji. 

Link to comment

Ekonomske cene usluga, dakle cene koje plaćaju zaposlena lica i svi oni koji ne spadaju u gore navedene kategorije određuje UO doma zdravlja, dakle mogu da se razlikuju ali su manje-više slične. "Fondovske cene" su iste u svim domovima zdravlja u Srbiji.

Verovatno sam pogresila u tvrdnji da su cene iste u svim domovima zdravlja, to mi je bilo isprva logicno a takodje iz licnog iskustva, ali sad shvatih da ja nisam promenila DZ nego ogranak tj. zgradu unutar opstine te je onda i logicno da je sve isto.

 

Inace idem kao redovni zaposleni pacijent, i uvek dobijem racun posle odradjene stvari. Sem sto mi ponekad ne naplati sam pregled kao pregled (koji je valjda 200 ili 300din) ako nema sta da mi radi, sto je najcesci slucaj. A kad mi dakle menja ili stavlja plombu, ni onda ne vidim pregled kao stakvu na racunu, vec samo plombu (suprotno mom ocekivanju da cu platiti pregled+plombu). 

Link to comment

Pa, nije baš tako. 1. januara 2006. je uvedena naplata stomatoloških usluga u zdravstvenim ustanovama primarnog, sekundarnog i tercijarnog nivoa osim za decu do 18 godina, trudnice, porodilje, starije od 65 (samo za proteze, plaćaju 30 % učešća od pune cene) i osobe sa određenim oboljenjima i deformitetima. Kasnije su te kategorije stanovništa koje ne plaćaju usluge proširene i na studente do 26. godine, nezaposlena lica ( to je u Srbiji danas vrlo rastegljiv pojam), osobe koje imaju potvrdu o nedovoljnim mesečnim primanjima. Dalje, RZZO i dalje uplaćuje svim zdravstvenim ustanovama sredstva za plate UGOVORENIM radnicima u stomatološkoj službi. Za neugovorene radnike, ustanova sama obezbeđuje sredstva. Ovaj poluprivatni princip koji se pominje, postoji naravno, ali to nema veze sa Domom zdravlja i budžetom. Taj novac ide direktno lekarima u džep, zove se korupcija/zloupotreba položaja i krivično je delo zbog koga se gubi licenca, posao i ide se na robiju. Dakle, ako ne platite izvršenu stomatološku uslugu na šalteru i ne dobijete fiskalni račun ili priznanicu za participaciju nego novac date lično lekaru, znajte da to nema veze sa platama i Domom zdravlja nego da upravo učestvujete u nečasnim radnjama.

 

Ok, kako god. Primer Mažestika sam uzeo jer sam radio tamo i kum mi još radi tamo tako da imam neku ideju šta se dešava. Pare ne uzimaju lekari no se kuca fiskalni i idu u budžet DZ. Platu dobiju ako su je zaradili. Ako su zaradili više od kvote, to ostaje u budžetu DZ. Ako nisu imali dovoljno pacijenata, dobijaju manju platu u skladu sa onim koliko su naplatili. Mislim da su na budžetu RZZO samo 3 ekipe noćne službe i valjda oralna hirurgija. Plus dečija stomatologija u Siminoj.

Link to comment

Aj kad su već tu zubari. Uradio sam most pre nekog vremena. Između 5 i 7 i od samih početaka me boli. Računao sam u početku smiriće se ali jok. Snimao sam i pre i posle i sve je u redu. Par puta su se desni upalile ali i nakon saniranja nastavlja da boli. Fora je što ne mogu sa sigurnošću da odredim da li boli 5 ili 7. Kao da krenu zajedno u isto vreme ali nekako više naginjem da je 7 u pitanju. Krene postepeno, boli, pa se smiri. Sve to traje oko pola sata. Posle kao bude sve u redu pa onda u krug. Kaže mi zubarka jedino da buši i umrtvljuje zub. To mi se ne radi, samo fali da nastavi da boli i posle toga. Da li može nekako da impaktirana osmica zeza komšiluk? Pošto joj se koren skoro dodiruje sa 7?  :D Lupam malo ali šta ću, evo i dok pišem boli.  :mad:

Link to comment

Verovatno sam pogresila u tvrdnji da su cene iste u svim domovima zdravlja, to mi je bilo isprva logicno a takodje iz licnog iskustva, ali sad shvatih da ja nisam promenila DZ nego ogranak tj. zgradu unutar opstine te je onda i logicno da je sve isto.

 

Inace idem kao redovni zaposleni pacijent, i uvek dobijem racun posle odradjene stvari. Sem sto mi ponekad ne naplati sam pregled kao pregled (koji je valjda 200 ili 300din) ako nema sta da mi radi, sto je najcesci slucaj. A kad mi dakle menja ili stavlja plombu, ni onda ne vidim pregled kao stakvu na racunu, vec samo plombu (suprotno mom ocekivanju da cu platiti pregled+plombu). 

 

     Pregled se naplaćuje prilikom otvaranja kartona ili jednom godišnje, dakle ne može svaki put. Retke su i privatne ordinacije koje naplaćuju sam pregled.

Link to comment

Aj kad su već tu zubari. Uradio sam most pre nekog vremena. Između 5 i 7 i od samih početaka me boli. Računao sam u početku smiriće se ali jok. Snimao sam i pre i posle i sve je u redu. Par puta su se desni upalile ali i nakon saniranja nastavlja da boli. Fora je što ne mogu sa sigurnošću da odredim da li boli 5 ili 7. Kao da krenu zajedno u isto vreme ali nekako više naginjem da je 7 u pitanju. Krene postepeno, boli, pa se smiri. Sve to traje oko pola sata. Posle kao bude sve u redu pa onda u krug. Kaže mi zubarka jedino da buši i umrtvljuje zub. To mi se ne radi, samo fali da nastavi da boli i posle toga. Da li može nekako da impaktirana osmica zeza komšiluk? Pošto joj se koren skoro dodiruje sa 7?   :D Lupam malo ali šta ću, evo i dok pišem boli.  :mad:

 

    Ovako napmet može da bude nekoliko stvari. Možda je prilikom brušenja zuba došlo do hiperemije pulpe (ako jeste neće se videti na rtg snimku), možda je u pitanju parodontološki problem, obzirom da pominješ gingivitis (zavisi u kakvom je odnosu cementirana krunica sa parodoncijumom), možda je traumatska okluzija (neadekvatan odnos protetskog rada i zuba antagonista-zuba u suprotnoj vilici koji su u kontaktu sa mostom) a može i impaktiran zub da pravi problem. Ako su u pitanju gornji zubi može da bude čak i posledica upale sinusa. U svakom slučaju teško je pričati napamet. Koliko to sve traje, kad je most urađen?

Edited by fandorin
Link to comment

na sta mislis? kazem, imam generalno zdrave zube (nikad nisam imala zubobolju, karjes jesam ali je to uvek popravljano pre nego sto nastane veci problem) i do sad mi niko nije trazio da ih snimam. ali je ova gospodja na recepciji pricala nesto o tome da na snimcima mogu da vide izmedju zuba i ne znam sta. zanima me koliko je realno meni to potrebno, posto znam da karijes u najvecem broju slucajeva pocinje na zagriznoj povrsini, tj tako da moze da vidi bez snimka i nikad pre mi na obicnoj kontroli nisu trazili snimanje.

i tako, bila, uzel snimke. lepoti i zdravoci mojih zuba divili se i zubar i tehnicarka. snimanje + 5 min sa zubarom + otklanjanje (male kolicine) kamenca = ~$500. kako li prolaze oni koji imaju problematicne zube.....

Edited by rajka
Link to comment

Ovako napmet može da bude nekoliko stvari. Možda je prilikom brušenja zuba došlo do hiperemije pulpe (ako jeste neće se videti na rtg snimku), možda je u pitanju parodontološki problem, obzirom da pominješ gingivitis (zavisi u kakvom je odnosu cementirana krunica sa parodoncijumom), možda je traumatska okluzija (neadekvatan odnos protetskog rada i zuba antagonista-zuba u suprotnoj vilici koji su u kontaktu sa mostom) a može i impaktiran zub da pravi problem. Ako su u pitanju gornji zubi može da bude čak i posledica upale sinusa. U svakom slučaju teško je pričati napamet. Koliko to sve traje, kad je most urađen?

Urađen je pre 10 meseci. Donja vilica je u pitanju a upala desni se događala uglavnom ispod člana. Bila je jedna "falta" tu koju su mi skoro kauterizovali (valjda se tako kaže). Znam da neće problem da se reši preko foruma ali zanimalo me neko mišljenje i koje su mi opcije sada. Imam poverenje u svoju zubarku ali polako se kajem što sam uopšte radio most.

Link to comment

Aj kad su već tu zubari. Uradio sam most pre nekog vremena. Između 5 i 7 i od samih početaka me boli. Računao sam u početku smiriće se ali jok. Snimao sam i pre i posle i sve je u redu. Par puta su se desni upalile ali i nakon saniranja nastavlja da boli. Fora je što ne mogu sa sigurnošću da odredim da li boli 5 ili 7. Kao da krenu zajedno u isto vreme ali nekako više naginjem da je 7 u pitanju. Krene postepeno, boli, pa se smiri. Sve to traje oko pola sata. Posle kao bude sve u redu pa onda u krug. Kaže mi zubarka jedino da buši i umrtvljuje zub. To mi se ne radi, samo fali da nastavi da boli i posle toga. Da li može nekako da impaktirana osmica zeza komšiluk? Pošto joj se koren skoro dodiruje sa 7?   :D Lupam malo ali šta ću, evo i dok pišem boli.  :mad:

a da slikas i ostale zube? moj stari ima 300 godina i ostala su mu je samo par zuba naprijed. jednom je pocelo da ga boli daleko od tih, pri kraju vilice, pa je zubar zamisljao svakakve razloge. na kraju je slikao citavu vilicu i jedan od prednjih zuba je bio pokvaren.

Link to comment

da pitam ja nešto u vezi osmice kad već ima stručnjaka trenutno:

 

imam jednu koja nije izašla nego stoji ukoso već godinama, mada jeste napravila kao neki "klobuk" ili nešto slično u desnima (uz sedmicu( da bi želela da izađe, no to nije učinila

 

e sad, do pre godinu-dve su mi zubari (znači ne jedan nego 2-3) govorili da je najbolje pustiti je da gleda svoja posla ukoliko se nešto konkretno ne dogodi, jer em ne bi bilo zabavno vaditi je (verujem!) em na neki način podupire sedmicu (šesticu inače nemam)

 

 s druge strane, ove godine mi je zubar (koji nije nijedan od prethodna 2-3) rekao da ona ima tendenciju da joj taj ćošak jednog dana izađe skroz i da bi onda mogla da se pokvari, te da je bolje da je preventivno izvadim sada nego ako eksplodira ili kad budem imala 70 godina ili slično

 

a ja sad nisam skroz pametna, da li ili ne li

Link to comment

   Impaktiran umnjak koji kako ti kažeš stoji ukoso svakako neće moći da nikne u potpunosti i kako treba i kao takav nema nikakvu funkciju (o podupiranju sedmice je zaista iluzorno pričati), a štetu može da napravi. Teoretski i ne mora, može da ostane tako do kraja života, imao sam pacijentkinju od 80 godina koja je povadila sve donje zube i onda joj nikao umnjak. Dakle, doktrinarni stav je da se impaktirani ili poluimpaktirani zubi vade. Vađenje može da bude malo komplikovanije u smislu da duže traje i da se hirurg namuči (bezbolno je svakako) i zarastanje rane može da bude bolno, ali to zaista nisu neke Tantalove muke, 

Link to comment

Ajd i ja da pitam:

Jel fiksna proteza može pomoći u lečenju prodontopatije?

Možda sam lupio ali ako sam dobro razumeo stomatologa to je jedna od opcija...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Ajd i ja da pitam:

Jel fiksna proteza može pomoći u lečenju prodontopatije?

Možda sam lupio ali ako sam dobro razumeo stomatologa to je jedna od opcija...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

 

     Apsolutno ne. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...