Jump to content
IGNORED

www.zastitaumestozabrane.com/


salerokada

Recommended Posts

dobro je mislio sam da je u singarpuru zabranjeno i kasljati kad tamo sme i da se pusi.
imash li ti neshto da izjavis na temu ili samo mene juris po forumu od muke i dosade?hajde budi dobar pa me se mani?ok?
Link to comment
  • Replies 3.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    226

  • harper

    195

  • salerokada

    191

  • ion

    186

Top Posters In This Topic

Posted Images

U pravu je Harper da bi kod nas zabrana pusenja mogla pretvoriti u witchhunt, ali, gledajuci ovu narodnu inicijativu, cini mi se da to mozda i nije tako lose. Ej, Miki Djuricic, kupinovski lezilebovic i podla baba-tracara, nikogovic bez kuceta i maceta, podrzao inicijativu. Super. Sportisti promovisu zdrav zivot potpisujuci ovo cudo. Sta je sledece, poseta Institutu za plucne bolesti i prikupljanje potpisa od bolesnih od emfizema? Vrtici? Skole?

Link to comment
Pušenje je ružna (i štetna) navika, podržavam zabranu (iako i sam konzumiram cigarete)što se tiče pasivnog pušenja, da li postoji dokaz da je ono toliko štetno koliko se predstavlja, sećam se priče od pre par godina kada se valjda u Britaniji uvodila zabrana pušenja, pa se na kraju ispostavilo da su te priče o pasivnom pušenju dobrano preuveličane...
Naravno,ogroman broj studija radjenim i na odrasloj populaciji i studijama koje se bave pedijatrijskom problematikom jasno dokumentuju direktnu vezu pasivnog pusenja i rizika za citav spektar oboljenja od kardiovaskularni,respiratornih preko malignih do toga da pasivno pusenje je faktor rizika za kognitivne poremecaje i razvoj demencije.Sa druge strane, neverovatan je uticaj duvanskog lobija,da mogu da sponzorisu i studije pod okriljem i WHO,srecom svaka studija prolazi kroz dodatne analize pa se vrlo brzo ispostavi pozadina tih studija.No,u dogledno vreme cemo videti ciji ce interesi, da li duvanskog i farmaceutskog lobija sa jedne strane i interesi drustva,drzave sa druge strane da prevagnu.Nisam bas optimista.
Link to comment
Zar si uopste sumnjao da ce se citava ova prica oko zabrane pusenja i reakcije na zabranu u Srbiji odvijati sto puta necivilizovanije i prljavije nego sto je to bio slucaj u drugim delovima Evrope? :lol: Taj rat protiv pusackog terorizma je sam po sebi nakaradna pseudo-religijska histerija, mogu samo da zamislim na sta ce da lici u Srbiji. Na zapadu su se nepusacki belci makar postarali da svojim pusackim crncima koliko-toliko urede sedista u zadnjem delu autobusa, posto su vec prosli civilizacijsku fazu kad im je rasizam bio politicki nekorektan. Kako mi tu fazu nismo prosli strah me je kako ce to da izgleda kod nas. Mi smo sa rasizmom jos uvek dobri drugari. Jedina nada je ovo sto Kojot pise, da cemo se oglusavati o ovaj zakon u onoj meri u kojoj to bude bilo moguce.
Kakva nada?Nada da cemo i dalje da pushimo gde hocemo/pored nepushacha?Lepo si primetio da pushenje jeste terorizam. Kao takovo mora da bude suzbijano na svakom koraku.Mislim da svaki zakon protiv pushenja/za zashtitu nepushacha radi bash to, daje sedishta u zadnjem delu autobusa pushachima (ne verujem (iako ga nisam prochiteo) da ovaj koji treba da se donese u Srbiji se razlikuje mnogo od inih koji su donesheni pre njega u drugim drzhavama).I to je jedino ispravno.Ne treba se ovde insistirati na nikakovoj jednakosti. Nepushachi su ugrozhena vrsta, a previshe je onih pushacha koji nemaju samosvest o tome da pushenjem ugrozhavaju druge.
Link to comment
U pravu je Harper da bi kod nas zabrana pusenja mogla pretvoriti u witchhunt, ali, gledajuci ovu narodnu inicijativu, cini mi se da to mozda i nije tako lose. Ej, Miki Djuricic, kupinovski lezilebovic i podla baba-tracara, nikogovic bez kuceta i maceta, podrzao inicijativu. Super. Sportisti promovisu zdrav zivot potpisujuci ovo cudo. Sta je sledece, poseta Institutu za plucne bolesti i prikupljanje potpisa od bolesnih od emfizema? Vrtici? Skole?
Не би ме чудило, слушао сам утиске из института/бање једне бакуте која је ишла на третмане баро-комором против гангрене у нози (последњи рекурс пред ампутацију). Једно младо момче, 30-40 година, стоји на тераси на једној нози и свршава уз цигару, не би ли приближио датум ампутације друге ноге.Нихилизам српских пушача је ненадмашив! Зато ме не би чудило да ова Пецони-Филип Морис удружена ујдурма и те како имати ефекта. Edited by savindan
Link to comment
Kakva nada?Nada da cemo i dalje da pushimo gde hocemo/pored nepushacha?Lepo si primetio da pushenje jeste terorizam. Kao takovo mora da bude suzbijano na svakom koraku.Mislim da svaki zakon protiv pushenja/za zashtitu nepushacha radi bash to, daje sedishta u zadnjem delu autobusa pushachima (ne verujem (iako ga nisam prochiteo) da ovaj koji treba da se donese u Srbiji se razlikuje mnogo od inih koji su donesheni pre njega u drugim drzhavama).I to je jedino ispravno.Ne treba se ovde insistirati na nikakovoj jednakosti. Nepushachi su ugrozhena vrsta, a previshe je onih pushacha koji nemaju samosvest o tome da pushenjem ugrozhavaju druge.
Jasno. Da nam zivi, zivi rasizam, kad smo od rada vec odustali. Niko do sada nije uspeo/zeleo da napravi bilo kakav zakon o ogranicavanju pusenja a da pri tome ne zadire u ljudske slobode. Poenta je u tome da kad god pocne se insistira na toj prici o zastiti slobode i privatnosti, apologete anti-pusackog rasizma smesta promene plocu pa sa price o zastiti nepusaca koji, jadni, moraju da dele prostor sa crncima smesta predju na mantre o zdravlju nacije i druge prigodne gluposti. Naravno da je veoma moguce napraviti zakon koji bi zabranio pusenje na svim onim mestima na koja pusaci i nepusaci nuzno moraju da se nadju u istom prostoru i sumnajm da bi iko ista mogao imati protiv toga. Ni ja ne volim da delim bilo koji prostor sa nepusacima, narocito ne onim koji ce da krenu da mi objasnjavaju sta ja radim sebi i drugim time sto pusim pa sta da radim, moram. Vise bih voleo da ih ne vidim ni na puskomet.P.S. Citav moj prethodni post je bio ironican i koristio je neke fraze iz savremene politike. Otuda i fraza "rat protiv pusackog terorizma". Uopste ne mislim da je pusenje bilo kakav vid terorizma.
Link to comment
Naravno,ogroman broj studija radjenim i na odrasloj populaciji i studijama koje se bave pedijatrijskom problematikom jasno dokumentuju direktnu vezu pasivnog pusenja i rizika za citav spektar oboljenja od kardiovaskularni,respiratornih preko malignih do toga da pasivno pusenje je faktor rizika za kognitivne poremecaje i razvoj demencije.
Evo jednog interesantnog članka na tu temu - http://www.independent.co.uk/life-style/he...ful-476472.htmlI kontraverzne studije - http://www.bmj.com/cgi/reprint/326/7398/1057.pdf
Link to comment
Nos da osiguraš pa da mlatimo pare...
Ja ono bez zezanja reko'Mozes misliti kako mi je bilo u staroj kuci gde je komsija bio jako blizu, pa kad izadje u dvoriste i zakadi ja zatvaram prozore i za doope se ujedam. Osetim dim jos dugo i uz zatvoreni prozor...
Ovde (u Torontu, možda Ontariju?) je zabranjeno pušiti u kolima u kojima se voze deca (mislim da je zakon već neko vreme na snazi). Govori se da će uskoro biti zabranjeno i pušenje na stanicama javnog prevoza (na ulici, gde nema "kućice"; u "kućicama" je već zabranjeno). U svim zatvorenim javnim prostorijama već godinama nema pušenja. Ni ovde a ni u Montrealu ne vidim da je ijedan ugostiteljski objekat propao, mada je drame itekako bilo. Javne zgrade često ističu znakove koji mole pušače da ne puše na X metara od zgrade, mada to skoro niko ne poštuje. Lično, nadam se da će uskoro zabraniti i purnjanje na ulazima u zgrade, jer svaki put kad ulazim ili izlazim iz bilo koje javne zgrade/stanice metroa itd. moram da prolazim kroz ybne. dimne zavese.
Dotle su otprilike dosli i u Sydney... Prvo su pusaci mogli da puse u svom delu pub-a (restorana itd - ovu fazu nisam zatekla mnogo je davno bila), pa su onda isterani napolje ispred zgrade, a sada se teraju jos dalje. Daju ruzni sliku zgradi, biznisu, cemu god, kad stoje kod vrata i cvare.U trznim centrima se pusi na parkingu sto je OK ako je parking na krovu a grozno ako je u podrumu (zatvoren prostor). Iako cak i na krovu kako pridjes ulazu u zgradu smrde one cigare i opusci da je to strasno (iako imaju onaj pesak ko za maciji izmet, da odlazu cigare, opet kandise da nije malo).Koleginica profesorka na faxu (nasa zena) trpela je zabrane pusenja sve dok nije imala da pesaci jedno 500 metara do mesta odredjenog za pusenje (ispred zgrade gde joj je kancelarija vise nije smela). Onda joj je dopizdilo. A kad se setim kako mi je pricala da je 2-3 cigare na dan cak zdravo. Slusala sam je otvorenih usta. Da li je moguce...
Link to comment

meni smrad i dim smeta da funkcionisem.necu da radim u kancelariji sa pasioniranim pusacem.necu da imam svakodnevne glavobolje i da mi suze oci nekontrolisano.necu da mi kosa i odeca smrdi. povraca mi se od toga.i necu da jedem/boravim u prostorijama gde od dima ne moze da se dise...cigarete cesto jesu teror za ljude koji ne puse.jesam za razumno odvajanje prostora po fimama (restoranima, itd) za one ljude koji puse i one druge... u smislu da shodno svojim sklonostima dele kancelarije... nisam za one skroz zabrane (nema pusenja u celoj zgradi, ili sabijanje pusaca u neko cose) - em su nikotinski zavisnici nervozni, em svako malo ne rade nego cibuce po kuloarima...l

Link to comment
Jasno. Da nam zivi, zivi rasizam, kad smo od rada vec odustali. Niko do sada nije uspeo/zeleo da napravi bilo kakav zakon o ogranicavanju pusenja a da pri tome ne zadire u ljudske slobode. Poenta je u tome da kad god pocne se insistira na toj prici o zastiti slobode i privatnosti, apologete anti-pusackog rasizma smesta promene plocu pa sa price o zastiti nepusaca koji, jadni, moraju da dele prostor sa crncima smesta predju na mantre o zdravlju nacije i druge prigodne gluposti. Naravno da je veoma moguce napraviti zakon koji bi zabranio pusenje na svim onim mestima na koja pusaci i nepusaci nuzno moraju da se nadju u istom prostoru i sumnajm da bi iko ista mogao imati protiv toga. Ni ja ne volim da delim bilo koji prostor sa nepusacima, narocito ne onim koji ce da krenu da mi objasnjavaju sta ja radim sebi i drugim time sto pusim pa sta da radim, moram. Vise bih voleo da ih ne vidim ni na puskomet.P.S. Citav moj prethodni post je bio ironican i koristio je neke fraze iz savremene politike. Otuda i fraza "rat protiv pusackog terorizma". Uopste ne mislim da je pusenje bilo kakav vid terorizma.
Chitav, osim one poslednje rechenice.Na nju sam i odgovorio.A pushenje jeste terorizam. To mozhesh da primetish na svakom koraku. Devet od deset pushacha (odokativno) ce zapaliti cigaretu kada mu se prohtije, bez obzira da li u njegovoj okolini ima nepushacha ili ne. Jedini osigurach koji to sprechava (a i tada ne u svakom sluchaju) jeste zabrana pushenja na odredjenom mestu.Siguran sam da si ti, takav kakovog te chitam/principijelan jedan od onih koji se zakona, kako napisanog, tako i onog nepisanog/moralnog pridrzhavash.Ono shto ti ne dajem za pravo jeste to da kada netko napravi izbor da bude pushach (voljni ili nevoljni, jer chitao sam da imamo i genetsku predispoziciju da budemo vishe/manje zavisni od nikotina, pa time i pasivni pushach ima vecu/manju verovatnocu da postane i aktivni zavisnik) jeste time svoj izbor napravio, i taj izbor ne mozhe onda da postane osnova za razglabanje jednakosti izmedju njega i nepushacha. Nisu jednaki.To bi bilo kao da netko uzme pushku u ruke, a onda drushtvo pochne da se dovija kako da izjednachi prava choveka sa pushkom i choveka bez pushke. Ne ide to tako. Jednaki su samo ako obojica pushku imaju.
Link to comment

Hm. Ja sam čudna sorta pušača - pušim u društvu, i nikada, ali nikada na poslu. Moje radno okruženje je nepušačko, što me oduševljava, i mislim da se ni na koji način ne može opravdati pušenje na radnom mestu: ljudi koji dolaze da rade nisu tu zato što im je tako dunulo jednog sunčanog jutra, nego zato što na taj način zarađuju za nasušni hleb i onaj ko ih plaća dužan je da im obezbedi da radni dan provedu bez rizika po zdravlje. Zakon koji se predlaže u peticiji sasvim je razborit, ali nije problem u inicijativi nego sa njenom tajkunskom motivacijom i gnusnom realizacijom.

Link to comment
Не би ме чудило, слушао сам утиске из института/бање једне бакуте која је ишла на третмане баро-комором против гангрене у нози (последњи рекурс пред ампутацију). Једно младо момче, 30-40 година, стоји на тераси на једној нози и свршава уз цигару, не би ли приближио датум ампутације друге ноге.Нихилизам српских пушача је ненадмашив! Зато ме не би чудило да ова Пецони-Филип Морис удружена ујдурма и те како имати ефекта.
Docim dijabetes dovodi cesce do tog stanja raspada i niko ne trazi da se stavi dodatni porez na masnu ranu i Coca Colu. O olovnom benzinu i dizelu i azbestu sa kocionih plocica da i ne pricamo.
Link to comment
" na društveno odgovarajućim i tradicionalnim mestima kao što su barovi, noćni klubovi, restorani, kazina "Sta bi to trebalo da znaci, "drustveno odgovarajuca"? Pa valjda su i nepusaci drustvo, a njima pusenje na tim mestima ne odgovara.
Dobar point.Ne mozes da ocekujes da bilo ko tvoje zdravlje stavlja ispred svojega. Pusaci ocigledno svoje zdravlje ne cene mnogo a do zdravlja ostalih im je bas toliko stalo.
Oko ovoga se toliko ne slažemo da je džaba da ulazimo u raspravu. :) Ugostiteljski objekti do 100m2 imaju pravo da odluče da li su pušački ili nepušački i da znak istaknu jasno na ulaz.Ugostiteljski objekti preko 100m2 MORAJU imati FIZIČKI odvojen deo za nepušače u minimalnoj razmeri 40/60.Meni ovo skroz ok i niko ne bi bio ugrožen.šta vama ovde konkretno smeta?
Kako su dosli do cifre od 100m2? Zasto nije 50? Ili 200? Zasto i odakle bas 100?
Ni ja nikada nisam video tačnu definiciju pasivnog pušenja, ali kada uđeš u prosečan bg kafić/klub to prevazilazi pasivno pušenje. To je mnogo sličnije gasnoj komori pa u tom kontekstu mislim da pasivno pušenje nije preuveličano.A za situaciju kada sediš u sobi sa pušačem u drugom uglu za to se i sam pitam.
Gasna komora je vazdusna banja za kafice u SER. Secam se kad smo bili tamo poslednji put, u zimu, udjoh u kafance da emajliram neke stvari, kad li me strefilo potpuno ludilo. Dim se mogao seci na kriske, a meni glava da prsne, oci me peku, u usima zuji... Mislila sam da cu se rastati sa pamecu (moguce je i da jesam).Da sam ja neki qrceviti vlasnik kafane u SER ja bih u svojoj kafani zabranila pusenje. Kladim se da bi raja nahrupila. Jos uvek ima ljudi koji vole vazduh bez dima, cak po postovima vidimo i neki pusaci.Pod uslovom da mi lobi ne minira radnju tj da je kafanska konkurencija fer (bez bombi i ostalih udaraca ispod pojasa) mislim da bi nepusacki kafici bili pravi pravcati ugostiteljski BUM u SER.
Link to comment
Gasna komora je vazdusna banja za kafice u SER. Secam se kad smo bili tamo poslednji put, u zimu, udjoh u kafance da emajliram neke stvari, kad li me strefilo potpuno ludilo. Dim se mogao seci na kriske, a meni glava da prsne, oci me peku, u usima zuji... Mislila sam da cu se rastati sa pamecu (moguce je i da jesam).Da sam ja neki qrceviti vlasnik kafane u SER ja bih u svojoj kafani zabranila pusenje. Kladim se da bi raja nahrupila. Jos uvek ima ljudi koji vole vazduh bez dima, cak po postovima vidimo i neki pusaci.Pod uslovom da mi lobi ne minira radnju tj da je kafanska konkurencija fer (bez bombi i ostalih udaraca ispod pojasa) mislim da bi nepusacki kafici bili pravi pravcati ugostiteljski BUM u SER.
daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. :) :) :)to pricam godinama... i kujem plan kako da otvorim kafic za nepusace iliti bezdimni kafic... e da bi imala gde da izlazim zimi a da ne placem svaki put :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...