Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Hail.gifinace opet nisi preprzio meso pre kuvanja. a znas li zasto je dobro preprziti meso? zato sto 1) odmah dobija lepu aromu 2) prima ukus zacina 3) poluizgoreli komadici mesa daju izvanredan ukus gulasu. samo je bitno da ne ugljenises meso, ali je dobro da se malo malo zalepi za tiganj u kome przis. posle sipas one govedje supe da to istopis i prerucis u serpu. mada, za prvi put najbolje samo preprzi na brzaka na dosta vrelom tiganju i ne trudi se oko ovog lepljenja i kontrolisanog zagorevanja, to je malo naprednija vestina.
Objasni narodu da ako nemaju taj buljon ,moze i supa iz kesice,al bez rezanaca.Mada je meni to strava i uzas jer uvek ima onaj magi miris i ukus a to ne volim.Syebe mi uvek ceo koncept.
Link to comment

eto, rece Teja za pirinaca ja nisam neki majstor za pirinac, zato sto ga pravim klot (uvrteo sam nekako u glavu azijsko pravilo da se u los pirinac stavljaju zacini i dodaci, dok se dobar jede klot).a bujon sam video u Merkatoru, u teglici, neku bagatelu kosta. govedju kocku ni ja ne volim da koristim, iskreno radije koristim povrtnu kocku: ako lepo preprzim teletinu, bice ukusna brzo i bez supe

Edited by vasudeva418
Link to comment
hvala vamdakle propzim pirinac sa lukom, sipam vodu i kuvam 20 minokako sam pravi kinez iskliracu zacine a ako nisam stavicu so jasno!
Stavi neko belo vino umesto vodesmile.gif I onda je to,to.Posle eksperimentises kako ti je volja.Ako imas safran,mLogo je dekorativan u taj pirinac,ako nemas, nema veze.I vegeta ga s oprostenjem malo zazutiwink.gif Od pirlike ide jedna solja pirinca i dve solje tekucine.Mada,mojeiskustvo kaze da su dve i POl tekucine, ali ajde, ovo je nekaformula. Edited by Teja
Link to comment
hvala vamdakle propzim pirinac sa lukom, sipam vodu i kuvam 20 minokako sam pravi kinez iskliracu zacine a ako nisam stavicu so jasno!
Držiš ga prvo malo u vodi da naraste. Onda istreseš u šerpu i preliješ vodom u odnosu otprilike pirinač 1/3, voda 2/3. Odmah rokneš mulje i ono sitno začina što treba (ja volim jedno 3 iseckana čena bluka, neku recimo povrćnu kocku i kari). Staviš na srednju vatru i kad počne malo da brboće sljuštiš na keca, tako da bez mešanja i drkanja u isto vreme pirinač bude kuvan a voda nestala.
Link to comment
Cekaj bre, a koji su to peceni, a koji przeni?Pricali ste o sto kila zejtina pa se zato i javih.Za pecene krompire zejtin nema veze.
pa meni rekli da nalijem puno zajtina i da ga tako pecem.
Link to comment
dje ima nabaviti tih kesa za pecenje?deluje kao pametna ideja
U bilo kom megamarketu, ja pazarim Fino kese u Idei.Odlična stvar, zaista. Tako recimo pravim ćureći batak - ubacim batak u kesu, sipam travke po želji, dodam vodu i vino. zatvorim kesu, protresem malo i ubacim u rernu na 225 na jedno 40 minuta. probušim par rupica na vrhu kese.NEgde pri kraju skinem kesu (ili je samo otvorim) da se zapeče kožica onako divno, hrskavo i nezdravo.
Link to comment
Držiš ga prvo malo u vodi da naraste. Onda istreseš u šerpu i preliješ vodom u odnosu otprilike pirinač 1/3, voda 2/3. Odmah rokneš mulje i ono sitno začina što treba (ja volim jedno 3 iseckana čena bluka, neku recimo povrćnu kocku i kari). Staviš na srednju vatru i kad počne malo da brboće sljuštiš na keca, tako da bez mešanja i drkanja u isto vreme pirinač bude kuvan a voda nestala.
E sada zbunjujemo coveka.Proprzi se prvo taj lukac, pa se uturi sasvim suv pirinac i malo kao porumeniza dva,tri minuta.Meni nije poznato da pirinac treba da bubri ( kao pasulj ili lecha),a i nigde to neces u receptima naci tako. Edited by Teja
Link to comment

Oboje ste u pravu, obe varijante su validne. Larrsonova je ekonomicnija i jednostavnija, Tejina je tradicionalna ali zahteva za nijansu vise znanja. Pirinac ne bubri puno, ali ipak prima vodu i onda je malo zgodniji za obradu, uostalom najveci broj recepata zahteva da se pirinac drzi pola sata u hladnoj vodi.

Edited by vasudeva418
Link to comment
@kojot Ne radi nikad nista sa puno zejtina
kao sto rekoh, platio sam danak neiskustvu. poceo sam da kuvam pre mesec dana, do tada nisam kapirao zbog cega ljudi uzivaju u tome. nego, jel postoji neki jebacki zaicin koji bi mogao da se doda pre przenja cevapcica ili da to bude klasika?
Link to comment

Pa ovaj moj i jeste jednostavan. Ne volim da mi se pirinač ulepi i prži u tim jednostavnim varijantama (plus mora da se meša non stop), to radim kad pravim pilav, s tim što opet traje kratko, pa se onda nalije supom da se kuva.Btw, bubrenje pirinča u vodi realno skraćuje vreme kuvanja za trećinu, onako odokativno.edit: plus ovim mojim sistemom zrna ostaju maltene fizički odvojena, kao u difolt klot pirinču na istočnjački način. Svako mešanje će ga neizostavno slepiti u masu u nekoj meri.

Edited by henrik larsson
Link to comment
Oboje ste u pravu, obe varijante su validne. Larrsonova je ekonomicnija i jednostavnija, Tejina je tradicionalna ali zahteva za nijansu vise znanja. Pirinac ne bubri puno, ali ipak prima vodu i onda je malo zgodniji za obradu, uostalom najveci broj recepata zahteva da se pirinac drzi pola sata u hladnoj vodi.
Ja zaista prvi put cujem za ovo bubrenje pirinca.Nego aj,verovatno i to pije vodu.Vazno je ,zapravo jako vazno koji pirinac uopste uzimas za rizoto ili pilav.Onaj basmati ne ide,nego okrugli,valjda je kod nas neki iz Makedonije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...