Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Samo da prebacim ovo gde treba:

 

 

On 2/19/2018 at 2:43 PM, aram said:

@Redoranevo ti grčka melopita, ovu ćeš umeti sigurno:

 

  • 600gr švapskog sira
  • 3 komada jaja
  • 150gr meda
  • naribana korica + kašika soka od limuna
  • puna kašika kukuruznog brašna
  • 50gr šećera
  • kašika vanila ekstrakta
  • opciono kašika nekog konjaka ili ruma, cimet

 

sve to lepo izmešaš u kompaktnu masu, suneš u tepsiju i pečeš na 180°C oko 45 minuta, da malo pobraoni po ivici, a da sredina postane čvrsta. pospeš cimetom (opciono), ostaviš u tepsiji da se ladne 5 minuta, a onda izvadiš na rešetku za hlađenje i ostaviš do sobne temperature. kad služiš, našaraš još malo medom. dobra je, kažu i skroz hladna, iz frižidera, ali ja ne bih znao :lolol:

Kao i svaka izelica, ja sam prezrivo frknuo na 600 grama, te preradio recepat na pristojniju količinu:

 

  • 1kg švapskog sira
  • 5 komada jaja
  • 250gr meda
  • naribana korica + kašika soka od jednog limuna + isto to od jedne pomorandže
  • 50gr kukuruznog brašna
  • 80gr smeđeg šećera
  • 2 kašike vanila ekstrakta
  • 2 kašike nekog konjaka ili ruma, cimet

Peklo se na 175c oko 80 minuta, po vađenju sam na vrelo četkicom navukao glazuru od kašike meda i pola kašičice cimeta (med samo malo razblažio vrelom vodom - sad kad pišem, mislim da bi bilo super da se med razblaži sokom od pomorandže ili limuna).

 

Preporuka za pečenje u nekom kalupu kome se skidaju stranice, jerbo se мελόπιτα lako mrvi.

 

IMG_20180220_141743.jpg

 

 

Link to comment
On 2/20/2018 at 4:19 PM, Haralampije said:

imas lemon gras na Metrovu, u teglici a na prolece posej u bastu

Kupih

http://www.kupindo.com/Seme/31616809_Limunova-trava-Cymbopogon-citratus-100-semenki

 

DA prospem seme u neku saksiju il eventualno u plasticnu zardinjeru? Kapiram da ovo raste nesto kao vlasac al ova pominje neke sadnice.

 

edit : po fotkama mi se cini da ovo raste mnogo vece nego sto sam ocekivao...

Edited by katamaran
Link to comment

Ok, fala. Vise puta mi je zafalilo za neki recept pa mi je bas drago sto sam uzeo.

 

edit: gledam sad na yt sta i kako. A u related videos kako da se gaji djumbir. Zanimljivo...

 

mada opet zauzima previse mesta da bi posle 6 meseci dobio malo djumbira.

Edited by katamaran
Link to comment

Imam domaću ćurku od 3kg. Treba mi bulletproof recept, koliko da je usolim, masti koliko ću i kojom dinamikom da je pečem na kojoj temp? 

 

Volela bih da se odvaja od koske i da je kožurica fino spečena za meso. :D

Link to comment
On 12/17/2014 at 9:48 PM, decak Kejt said:

dakle, recept za turkey brine, nekoliko puta isproban, svaki put odusevio nadaleko i nasiroko.

 

sve sastojke nasla na pijaci/deo i u Maxiju, imaju povremeno zacinsko bilje sasvim solidnog kvaliteta.

 

potrebno:

 

- kanta od 10 litara

- 5 litara vode

- solja soli

- pola solje secera

- 1 glavica luka - iseci na cetvrtine, ne skida se ljuska

- 2 cen belog luka, preseku se na pola, takodje sa sve ljuskom

- 10-ak grancica svezeg timijana

- 2 vece grancice rumarina

- 2-3 grancice sveze zalfije

- kasika bibera u zrnu

- narendana kora 2 limuna (znam, znam, ne valja; ja sam prethodno limun potopila u rastvor sode bikarbone, limunske kiseline i vode); jedan od ta dva limuna se isece i ubaci uz sve ostale sastojke, drugi se cuva za pecenje

- saka lovorovog lista

 

svi sastojci se skuvaju u loncu, da voda prokljuca, a onda se stavi negde da se skroz dobro ohladi (terasa u ovo doba idealna za to). u hladan brine potopiti curetinu ili celu curku, pokriti plasticnom folijom, i ostaviti na terasi minimum 24 sata.

 

ja pre pecenja ubacim koliko god mogu putera curki pod kozu; deo brine-a procedim i ubacim u posudu gde se pece curka. obicno je pecem 4 sata, prvih sat na 200', pokrivenu folijom, a ostala 3 na 160', s tim sto poslednjih sat vremena nema folije i ima cestog prelivanja.

sok od pecenja malo zgusnem, dodam zacine i eventualno suve vrganje i napravim savrseni sos za curku.

 

ovaj stvarno fercera svaki put, a recimo da je kolicina mesa bilo neka 4 kg (batak i belo). jednom smo oglodali do kostiju a onda se otimali i za njih, toliko je dobro bilo.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Isekao glavicu kelja na 3cm debele kriške, poređao u pleh obložen papirom, zaprašio biberom i krupnom solju i zalio hcmuljem. U kriške kelja pozabadao listiće belog luka.

 

Pekao na 180 pola sata pod folijom (ovlaš prekriveno, da može da isparava), pa zarumeneo bez folije na 220.

 

Potpuno genijalno, krajevi kelja krckavi i zapečeni, kelj slatkast i slan, mek ali konzistentan, tu i tamo zamiriše bluk i krcne biber. Služio kao prilog uz dinstane pileće jetrice.

 

Treba ovo češće praviti

Edited by banatjanin
Link to comment

Neko jelo najslicnije ovom?

 

28515011_1748980008495807_84329710641541

 

Trebalo bi da su neke spicy leblebije. Pravi covek zazubice sa fejzbuka al ne dade recept.

 

edit: valjda je ovako nesto

 

Spoiler

 

Ovaj na slici je crveniji al je covek poznati ljutozder pa je verovatno zaljutio ko nenormalan :)

Edited by katamaran
Link to comment
1 hour ago, maheem said:

meni se cini da je ono gore pasulj

I meni lici al covek rece leblebije. Nije on kuvao pa nije znao da kaze recept.

 

edit: al oblik definitivno mnogo vise lici na pasulj.

 

edit 2: tacno sam se ja zeznuo i linkovao suljpa. Sad cu da probam da nadjem leblebije...

 

edit 3: nasao

28279622_1747809588612849_17635008904771

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...