Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Musake ili slozenci

Na temu "brzo, ukusno i od stvari zatecenih kuci" nema nista bolje nego musaka, uz dodatak da musaka ima jos nekoliko dobrih strana. osim sto se pravi brzo, kuhinja je posle cista, ne mirise przenje po celoj kuci, dok se musaka pece moze da se uradi milion drugih stvari i sto je jako bitno: musaka je kompletan obrok. Ima u sebi svega: i proteina (iz mesa) i povrca i masti a u slucaju krompir musake ima i ugljenih hidrata. Malo zelene salate i obrok je spreman.Svi imaju svoju varijantu musake od krompira: krompir se skuva ili ne skuva, jaja se dodaju vec u mleveno meso ili se samo pospu na vrhu, koristi se rendan sir da se dobije lepa korica na vrhu...Sve u svemu musaka je jedno fino, zahvalno jelo koje ne bi trebalo zapostavljati. Za vegeterijance tip: musaka gde se umesto mlevenog mesa koristi vrlo, vrlo sitno izdrobjen tofu zacinjen biberom i belim lukom. Cak se i mesozderima moze svideti (zato tofu treba dobro izmrviti i blago izdinstati sa lukom i belim lukom, pa se nece ni osetiti)U sjajnom kuvaru Ivanke Karachic (objavljen u Zagrebu 1989) je i odlican recept za brzu musaku od praziluka:1kg praziluka iseckanog na komade velicine 2cm4 kasike ulja600gr mlevenog mesa3-4 jaja1/2 kashichice ljute papricice100 ml kisele pavlakepraziluk se izdinsta na 2 kasike ulja dok ne omeksa, posebno se ugreju 2 kasike ulja i tu izdinsta meso. kad je meso przeno, sastaviti praziluk i meso, dodati soli, bibera i ljutu papricicudodati umucena jaja i sve prziti dok se jaja ne isprze. Preliti musaku kiselom pavlakommoj predlog: ja je ne bih przila nego pekla.I na kraju samo za Sheridana:musaka od krompira sigurno nije tipicno balkanski specijalitet : Francuzi je imaju pod imenom: hachis parmentier, mala razlika je sto je umesto kropmira - krompir pire i sto meso moze da bude i pachetina.Antoin-Augustin Pamentier je bio farmaceut u Napoleonovoj vojsci. U toku velike gladi pocetkom XIX veka puno se zalagao da se gaji krompir kao jeftino a dobro povrce koje moze dobro da se konzervira i koristi i tokom zime.Isto jelo nalazi se u Irskoj i UK pod imenom cottage pie. Ali to Sheridan zna bolje :D

Link to comment

sve se slazem za musaku, jedno jelo i sve u njemu.cesto u ovo doba godine pravim musaku od tikvica i plavog patlidzana (ne volim samo od plavog, prejako mi je).ovako:tikvice i pp se oljuste i iseku na kolutove. posole se malo i ostave, da puste vodu.fil je klasika: prodinstate na ulju rendanu sargarepu, crni luk, biljke-zacine po izboru.dodate mleveno meso (neko ga dinsta, ja ne), so, biber. jaje moz' u fil ili u naliv.kolutovi (izmesano) se s obe strane uvaljaju u brasno i redjaju u pouljenu serpu. red klutova, red fila. pa kol'ko ima - na jedan ili dva sprata.u serpu od fila (uvek malo preostane na zidovima, zar ne?) sipate mleko i izmucenu kiselu pavlaku. tu se razmuti i ono eventualno jaje (to se najbolje muti onom spiralnom zicom). malo se posoli i prelije preko musake, "da ogrezne". odozgo folija (izbockana viljuskom :D ), pa u rernu na 220 C. posle dvadesetak minuta krckanja skine se folija da se stvar zapece.jede se sa kiselim mlekom.poz

Link to comment

Musake ili slozenci

podsetila si me s tim slozencima...svojevremno je hit knjiga bila "moze i bez kavijara", o dozivljajima jednog spijuna. uz svaku avanturu je isao po jedan menu sa receptima. tu je bilo slozenaca kol'ko neces :lol: pojma nisam imala sta je to. bio je hrvatski prevod, ja mlada i neiskusna da iz recepta provalim. zato sam se ogranicila na kojekakva rizota :) poz
Link to comment
sve se slazem za musaku, jedno jelo i sve u njemu.cesto u ovo doba godine pravim musaku od tikvica i plavog patlidzana (ne volim samo od plavog, prejako mi je).
mislim da je, pored karakternog plavog patlidzana, stavr i u tome sto "nasa" muska ukljucuje pohovanje povrca. Moja draga prijateljica koja je dugo zivela u Turskoj mi je dala ideju za "laksu" varijantu - plavi se griluje samo blago premazan maslinovim uljem i musaka se pokrije na kraju paradajizom. A onda je Bog (supermarket) poceo da prodaje vec grilovan patlidzan, zgodno jos sto je i zaledjen, pa u slucaju: "dodjem kuci posle 10 dana, nista sveze nije ostalo u frizideru" imam zaledjene/dugostojece sastojke:DSC01962.jpgslaganje musake:DSC01963.jpgspremno za rernu: DSC01964.jpgja je sluzim sa pirichomEdit: recept je vec bio postovan na internetu samo ga sad repostujem na pravo mesto Edited by msmodesty
Link to comment

zbog iskonskog gadjenja prema pecenju stvari koje su vec pohovane sam i smislila (ili usvojila, nemam pojma) varijantu sa valjanjem u brasno.nisam znala za ove gril patlidzane. logicno je da treba pirinac ili nesto slicno jer u toj musaki nema skroba. probacu, samo okaci recopis.poz

Link to comment
zbog iskonskog gadjenja prema pecenju stvari koje su vec pohovane sam i smislila (ili usvojila, nemam pojma) varijantu sa valjanjem u brasno.nisam znala za ove gril patlidzane. logicno je da treba pirinac ili nesto slicno jer u toj musaki nema skroba. probacu, samo okaci recopis.poz
nas je samo dvoje u kuci, Idifix ne voli patlidzan :lol: pa su mere minijaturne i diktirane pakovanjima, te tako: 750gr grilovanog patlidzanajedan crni luk350 gr mlevenog mesapersun, beli luk, biber i so - po ukususto se pirinca tice, drzim se neke mere od 150gr suvog pirinca za dve osobe (ali ga przim u puteru :wub:Nego kad smo kod patlidzana, probelm u Srbiji je sto su sorte koje se koriste prilicno zastarele te je patlidzan gorak. Uz to, seljak ga bere kad je veliki - te star, i jos vise gorak. Ovde opet imamo holandski patlidzan koji je yuck sa svojom kozom koja trpi svakav transport (moze da se koristi i za cipele <_< )ako ikad naletis na sicilijanski plavi patlidzan, vise okrugao, tamno do nezne svetlo ljubicaste boje i tanke, tanke kozice obavezno probaj i SAMO ga kratko griluj, pospi maslinovim uljem i gramolatom i bices blize raju :wub:aubergine-violetta-firenza.jpgkad smo kod toga, da li pratite vesti, da li koristite hidrogenisane ulja tipa margarina? Koliko prati kulinarske vesti, vec dobroh godinu dana i vise traje borba protiv koriscenja hidrogenisanih ulja narocito za przenje. Nestabilne veze nastale vestackom hidrogenizacijom znaju da daju slobodne radikale, sto nije bas zdravo...Uz cenu putera koji je i jeftiniji i daleko ukusniji od margarina, nikad nisam margarin ni koristila ali znam da ima ljudi koji vis ekoriste maragrin zbog straha od povisenog holesterola. Sad je pitanje: malo vise holesterola ili malo vise slobodnih radikala....
Link to comment

da, ja mesam tikvice sa krompiromcak ni ne grilujem, opet je odlicnojako, jako dobra musaka je od kuvane, znaci samo u slanoj vodi skuvane boranije, red dole, pa meso,oli tofu, pa red odgorejaja, mleko i kisela voda preko smesenjam

Link to comment

dear modesty, ove sezone se u srbiji pojavila nova vrsta patlidzana koje ima tamo gde se snabdavaju kinezi, a to je blok 70 u beogradu tj mala zelena pijacica ispred njega. to su oni tanki, duguljasti plavi patlidzani koji u principu postoje u nekoliko apartnih(tm zikica simic) kuhinja kao sto su indijska, kineska, malezijska i mediteranska (italijanska). kako se tacno zove ne znam, i siguran sam da nije narocito dobar za musaku s obzirom na svoje gabarite, ali da je super za stir fry i slicne varijante, jeste. i nije gorak.terung.jpg

Edited by gazza
Link to comment
Na temu "brzo, ukusno i od stvari zatecenih kuci" nema nista bolje nego musaka, uz dodatak da musaka ima jos nekoliko dobrih strana. osim sto se pravi brzo, kuhinja je posle cista, ne mirise przenje po celoj kuci, dok se musaka pece moze da se uradi milion drugih stvari i sto je jako bitno: musaka je kompletan obrok. Ima u sebi svega: i proteina (iz mesa) i povrca i masti a u slucaju krompir musake ima i ugljenih hidrata. Malo zelene salate i obrok je spreman.
Sve stoji! Narocita prednost je cista kuhinja i odradjenih milion poslica dok rerna radi radnju ...Ja nekad umesto mlevenog naseckam raznoraznog povrca i gratiniram sa pavlakom, jajima i narendanim kackavaljem ...
Link to comment
  • 2 weeks later...

Blanquettes de veau ili ti Teletina u sosu od belog vina i pavlake sa povrcem - krchkano 2 sata.. to je trik :)DSC02171.jpgteletina se isprzi na ulju, pospe kasikom brasna, proprzi, zalije belim vinomkada vino "uhvati" brasno sa teletine doda se povrce:DSC02173.jpgi krcka sat i po, 2...pred sluzenje umuti se zumance sa pavlakom (kiselom) i sokom od pola limunaobicno se sluzi uz pirinacMeso se topi, naravno - jer se krchka na slaboj vatri u belom vinu 2 sata... rezultat ipak vredi truda :)

Link to comment

evo mog izbora za prosli vikend: jagnjetina sa prazilukom.jagnjetina (but) isecena na kocke i praziluk (kolutici), 1:1, dinsta se sa malo ulja. poklopljeno. najbolje je na tihoj vatri da ne mora da se doliva voda. ili samo malo, ako bas mora.kad je stvar (meso) tricetvrt gotova, doda se krompir, isecen na kocke i skuvan. zajedno sa vodom u kojoj se kuvao. dodajte zacine. ja skrtarim, jer ne volim da mi se narusi ukus jagnjetine, pa samo posolim.do kraja se krcka otklopljeno, povremeno promesa jer hoce da 'uvati' odozdo (skrob od krompira).za spremanje vam ukupno treba sat i po do dva.poz

Link to comment
gospo modesta, tek sad videh. sta vam je ono malo crno na luku?poz
karanfilic :) tako se lako izbaci na kraju spremanja jela pa se izbegne da "naletis" ma karnfilic a aroma ostane...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...