Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Ako uopste budem imao decu.A drugo, nek ih zovu kako hoce, nece, ako ih budem imao, biti vaspitani u duhu srBstva.
Али треба да схватиш да деца неће имати твоју стечену мржњу према свом српском идентитету, већ урођену радозналост да сазнају о свом пореклу. И када те буду питали, шта ћеш да им кажеш? А када онда буду узели па прочитали и упоредили са твојом причом, на шта ћеш сам себи да личиш пред децом? Хоћеш и њима да тераш инат?
Link to comment
Али треба да схватиш да деца неће имати твоју стечену мржњу према свом српском идентитету, већ урођену радозналост да сазнају о свом пореклу. И када те буду питали, шта ћеш да им кажеш? А када онда буду узели па прочитали и упоредили са твојом причом, на шта ћеш сам себи да личиш пред децом? Хоћеш и њима да тераш инат?
Pa da bih to predupredio, uzeo bih zenino prezime i promenio bih ime.
Link to comment
Е, а шта ако ти и жена буде Српкиња на овић, као и ти? :lol:
Bice jedino ako se budem kretao po srBskim kvartovima, itd, sto mi ne pada na pamet.
Link to comment
А када онда буду узели па прочитали и упоредили са твојом причом, на шта ћеш сам себи да личиш пред децом? Хоћеш и њима да тераш инат?
Ako budu citali ono sto im ti i tebi slicni nikolajevski nudite, ima stvarno da budu pravoverni. :rolleyes:
Link to comment
Bice jedino ako se budem kretao po srBskim kvartovima, itd, sto mi ne pada na pamet.
А па да, никако женидба са Српкињом. Не сме да дође до непожељног мешања. Крв мора бити прочишћена. :lol: Е Урке, Урке, онај АХ18 да ти позавиди.
Link to comment

I tako... Uki promeni ime i prezime, i cim otvori usta da progovori, domorodac mu cuvsi akcenat kaze "Are you Russian"?, sto baca Urketa u tailspin... "jesam. U stvari i nisam pravi Rus jer sam odrastao u Srbiji od cije se politike inache ogradjujem..."

Link to comment
Видећеш да већина људи не функционише по тој теорији. Још ће и твоју децу да зову "les enfants de cet Serbe".
Ovo nije tačno. Ljudi su uglavnom isuviše lenji da formiraju svoj stav, pa idu linijom manjeg otpora i u tebi vide isključivo ono što ti sam u sebi vidiš. Ako se sam osećaš kao nesrećni i neprilagođeni stranac, iz čije svake reči i svakog gesta izvire potenciranje razlika i patnja što si negde gde je sve gore nego u zavičaju, svi će te tako i videti.Meni je ova država "legla". Ono što me vezuje s njom je jače od onih stvari koje mi du na qratz. Ljudi u meni uopšte ne vide stranca, iako se izdvajam izgledom i naglaskom. To im je, zapravo, egzotično, često i privlčno, ali se na tome sve i završava. Kao prvo, nisu svi Holanđani na isti kalup, kao što nius ni svi Srbi na isti kalup. To što meni neke holandske Karleuše i Guče idu na ganglije, niko ne doživljava kao neko veliko čudo, jar postoji gomila Hoalnđana kojima te domaće Guče i Karleuše još više idu na ganglije nego meni. Isto je i sa politikom. Da sam turista, to bi bila tema za raszgovor. Ovako, zbog mog osnovnog držanja iz koga je jasno da mo je ovde OK. moje diskusije o Gučama, premijeru narodnim manama i vrlinama ili ostalim dobrim/naopakim stvarima uvek budu primljene kao da ih je izrekao jedan od njih (što, zapravo, i jesam). Jesam, mada sam različit od ostalih - ali opet, i oni su različiti - koga ja, kao, treba da imitiram?Koga da imitira stranac u Srbiji da bi se integrisao? Da li da kupi kartu za EXIT ili da ide na Guču? Uopšte nije neophodno postati klon "domaćih" da bi se čovek uklopio. Sve što treba je dobra volja, koja se uvek jako dobro oseti, a kada je dobra volja očigledna, sve ti je dozvoljeno.
Link to comment
I tako... Uki promeni ime i prezime, i cim otvori usta da progovori, domorodac mu cuvsi akcenat kaze "Are you Russian"?, sto baca Urketa u tailspin... "jesam. U stvari i nisam pravi Rus jer sam odrastao u Srbiji od cije se politike inache ogradjujem..."
Pa ne podnosim ni rusku politiku.Btw, Francuzi su onomad po naglasku mislili da sam iz Italije, a ljudi sa engleskog govornog podrucja mi ne prigovaraju za akcenat kad govorim engleski.:D
Link to comment
А па да, никако женидба са Српкињом. Не сме да дође до непожељног мешања. Крв мора бити прочишћена. :lol: Е Урке, Урке, онај АХ18 да ти позавиди.
To si ti rekao, a ne ja.:D
Link to comment
Ljudi u meni uopšte ne vide stranca, iako se izdvajam izgledom i naglaskom.
A ja sam te bas zamisljao kao Holandeza. <_< Ukratko, ako je nekom cilj da se utopi u sredinu do neprepoznatljivosti (osim ako isti nije ninja), onda taj ima problem, bez obzira gde zivi.
Link to comment
Uopšte nije neophodno postati klon "domaćih" da bi se čovek uklopio. Sve što treba je dobra volja, koja se uvek jako dobro oseti, a kada je dobra volja očigledna, sve ti je dozvoljeno.
Не говорим о уклапању, него о доживљају људи. То није исто што и уклапање. Не мора то да има одраз ни на статус, него просто, прва асоцијација на некога ко је дошао ће увек да буде: "а ово је онај из...". То може да буде и "баш је кул", али увек постоји тај доживљај код домаћих становника да си ти "оданде и оданде".
Link to comment
...
urose, a sto uopste gubis vreme na odgovore? bice ti kako ce biti, svakako ces se spasti one bede. a te price "sunce tudjeg neba nece ni tebe ni tvoju decu ..." su apsolutno proseravanje. covek nije primetio dolazak 20og veka. ne znam ni ja sto uopste trosim energiju na te gluposti, a nisam strucan da mu pomognem...A na temu: kao sto rece leia, ubio me ben i bipartija, u najmanju ruku. pre nego sto sam otisao, toliko mi se zgadilo sve to sto sam gledao da u meni nije ostalo ni trunke neke zelje da opet budem tamo, ikad. iskreno, nije ni da sam ranije nesto venuo od ljubavi prema majci srbiji, ili oradzbini jugoslaviji (sto je ona tada bila), ili uopste bilo kom geografskom ili politickom entitetu. jedno vreme sam voleo da setam po ulicama beograda, uzivao u haustorima, precicama izmedju zgrada, parkicima, kaficima, ljudima, devojkama...dok nisam otisao na mirovne demonstracije i provalio da mogu ako hocu da prebrojim sve ljude tamo, i da ih veliku vecinu poznajem makar iz vidjenja. i dok nije junacki osvojen vukovar. i dok nisam naucio da automatski pistolj i kalasnjikov drugacije zvuce kad se ispaljuju u vazduh.i dok nisu ti ljudi i devojke zapucali na usce. i dok mi nisu odbili prijavu za fakultet zato sto sam napisao nacionalnost jugosloven. i dok nisam morao da se krijem po komsiluku sa bracom u nadi da u mojoj ulici nema nikog ko ce zvati vojnu miliciju. i dok nisam gledao snimak snajperiste koji puca u gomilu na demonstracijama u sarajevu, a sutradan slusao price o balijama i kako im je samo slobodan onako ljutit rekao i skresao (i to gde god odes). i dok nisam video klince kako citaju stripove o kapetanu draganu, koje im kupuju mame i tate. i dok se moj krug prijatelja nije sveo na njih nekoliko koji su trpeli moje ekstremisticke ideje o hrvatima, balijama, pederima i sacuvjameisakloniboze siptarima koji nisu genetski predodredjeni da mrze srbiju i o tome da je mozda malo zabrinjavajuce da je na mojoj maturskoj veceri bilo vise pistolja nego kurtona . i tako dalje. e onda mi se ta jazbina od zemlje smucila. nisam bio u medjuvremenu, jos uvek ne uspevam da regulisem vojsku, to jest, jos uvek me posecuje murija svakih godinu dve zato sto nisam zlocinackoj bandi koja jos uvek upravlja tom zemljom otplatio dug stecen rodjenjem pod njihovom zastavom (ono jes' da se zastava malo promenila, i ime bande je cak dosta drugacije od "JNA", ali oficiri su isti). moguce da bi mi neke stvari sada izgledale malo bolje, moguce da bih se cak i lepo proveo (kazu ljudi tako bude prvi put posle dugo vremena), ali ne znam. verujem da bih morao ili puno gluposti da gutam od obolelih kao ovaj nesretni damjanovic i od onih koji me mrze sto sam uspeo da odem i da ostanem. onih koji me mrze sto nisam istomisljenik ne bih verovatno puno ni sretao, sa vecinom sam po-odavno raskrstio. mislim da bih se verovatno osecao potpuno kao stranac, i pomalo kao prevarant koji pokusava da se nekako uklopi u nesto sa cim vise nema puno veze. hm, does that answer the question? PS duboko izvinjenje na pateticnom tonu, ali nisam vican da ta osecanja opisem drugacije
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...