Jump to content
cedo

Srbija ne pre 2020 u EU

Recommended Posts

slow
26 minutes ago, MancMellow said:

(lična procena, jelte) Sigurno - Kosovo i prekid bliskih veza sa Rusijom sve dok traje njihov sukob sa njima...a on može da potraje. Đavo bi bio u detaljima, razume se, naročiti što se tiče Kosova.

To imamo sada Manc... imamo konflikt, nerešiv i vrlo nepovoljan za nas, ne dobijamo ništa

mislio sam za deset godina, kada nemački faktor bude ojačao i kada bude ojačala osovina Peking-Moskva. Imaćeš tada četiri bitna igrača na Balkanu: EU (Nemačku), Rusiju&Kinu, američko-britanski blok i Tursku. Žurka je prevelika za četvoro, ima samo mesta za dva bloka, ko će ovde da ispadne iz jednačine? 

hazard

slowe, debelo precenjuješ Nemce i njihov kapacitet da EU pretvore u neku svoju prćiju

MancMellow
52 minutes ago, slow said:

To imamo sada Manc... imamo konflikt, nerešiv i vrlo nepovoljan za nas, ne dobijamo ništa

mislio sam za deset godina, kada nemački faktor bude ojačao i kada bude ojačala osovina Peking-Moskva. Imaćeš tada četiri bitna igrača na Balkanu: EU (Nemačku), Rusiju&Kinu, američko-britanski blok i Tursku. Žurka je prevelika za četvoro, ima samo mesta za dva bloka, ko će ovde da ispadne iz jednačine? 

Da, poenta je da ga nemamo. Što zavisi od nas, trenutno još više od Albanaca, a oni zavise od njih. 

Pa ja sam napisao šta sam imao na tu temu: Rusija nije mogla (a delom ni htela) da nametne svoja rešenja na Kosovu i u BiH i onda kad su došli do Carigrada, a u najmanju ruku na Dunavu, a ne danas kad su na Donu i Krimu. Što se tiče istoka i juga, kod njih će prednost uvek imati bugarski interesi. Ukratko, Srbija treba da uđe u EU kako zna i ume, "skloni  se" tako od "geopolitike" što je više moguće, jer je ona za nas razarajuća, objektivno smo na užasnom terenu. Na regionalnom nivou, treba, imho, gledati napraviti neki savez sa Grčkom i Rumunijom (ako je sa ovima potonjima moguće, valjda je moguće, ispeglati te manje nesuglasice), ako je to moguće u okviru EU i  paralelno sa NATO strukturama. U svakom slučaju naslanjao bih se na te dve zemlje u regionu. 

Edited by MancMellow

MancMellow

A da. Kinezima je jedino bitna prohodnost puteva i pruga. To bi otprilike bilo to. Mi čak nismo ni u AIIB-u

hazard

I bitno im je da kod nas ispucaju par infrastrukturnih projekata da dokažu ostatku Evrope da to umeju da rade kako se ne bi njima prodali. Što za nas uopšte nije loše. Mislim, generalno, bila bi nam još komplikovanija situacija da se Kinezi interesuju za nas i preko toga...

In other news...

https://www.politico.eu/article/spds-martin-schulz-wants-united-states-of-europe-by-2025/

Šulc pošandrcao.

SPD’s Martin Schulz wants United States of Europe by 2025
‘Those who are against it will simply leave the EU,’ party chief tells conference.
By    JANOSCH DELCKER    12/7/17, 2:17 PM CET Updated 12/7/17, 8:05 PM CET

BERLIN — Martin Schulz, the head of Germany’s Social Democrats, wants to push for ever-closer European integration and turn the EU into a ‘United States of Europe’ by 2025.

“I want there to be a constitutional treaty to create a federal Europe,” Schulz said Thursday during a speech at a party convention in Berlin, as he urged his party to clear the way for talks with Angela Merkel’s conservatives which could lead to a new German government and put an end to an unprecedented coalition deadlock.

The drafting process of such a constitutional treaty, Schulz said, should involve citizens across the Continent. Once drafted, it would “be presented to the member states, and those who are against it will simply leave the EU,” he said, adding that Poland was already systematically undermining European values and Hungary was increasingly isolating itself.

MancMellow
3 minutes ago, hazard said:

I bitno im je da kod nas ispucaju par infrastrukturnih projekata da dokažu ostatku Evrope da to umeju da rade kako se ne bi njima prodali. Što za nas uopšte nije loše. Mislim, generalno, bila bi nam još komplikovanija situacija da se Kinezi interesuju za nas i preko toga..

Ama naravno, ko god dođe s povoljnim kreditima posebno za infrastrukturu, - dobrodošao

Edited by MancMellow

Toni Sumaher
12 minutes ago, MancMellow said:

Citao sam Lopandicevu knjigu o regionalnoj saradnji i inicijativama, mislim da je izdata pre sest sedam godina, pedantno, precizno napisano.

Btw, sto se tice Rumuna, tu problemi nisu mali zbog tzv vlaskog pitanja, ali nisu ni neresivi. Mi imamo ozbiljan gubitak orijentacije ka jugu i jugoistoku, uopste ne kapiramo sta se sve tu desava u odnosima Albanije, Grcke, Makedonije i Bugarske. Sa Madjarima su osnosi bolji nego sto su bili.

edit: Evo je ta knjiga

http://www.epus.rs/sr/publikacije/knjige/10-reg-inic-balkan.pdf

Edited by Toni Sumaher

MancMellow

E hvala :)

Tresko
22 hours ago, hazard said:

Aeroflotovo preuzimanje Jata. No to nije blokirao neko sa Zapada direktno, već G17+ (mada uz podršku zapadnih ambasada), koji je kao što smo kasnije saznali imao plan da se ušemi s Wizz Air-om da oni postanu najveći avioprevoznik u Srbiji na konto Jatovog bankrota.

Znači, nijedan dil nije sprečen sa Rusima, ikad. Najviše zbog toga što nije imalo šta ni da se sprečava.