Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Elem, pogledao sam i ja Saljut 7. 

 

Pre opisa, moram da se izvinim Viniju i da sam sebe ispravim. Definitivno nisu tako stroga pravila prilikom kačenja i držanja dok su van stanice. Iako su i ovde akrobatisali i bili malo više ležerni sa kretanjem (Svetlana Savickaja se nigde nije držala, samo ju je drugi kosmonaut držao za ruku u jednom momentu). Kretanje u bestežinskom stanju je jako teško simulirati na zemlji tako da mogu da shvatim taj nedostatak. 

 

Ovo je snimak napravljen go pro kamerom na ISS-u.

 

 

Ima nekih nelogičnosti u vezi sa stvarnim događajima. 

 

Kosmonautima su izmenjena imena. U filmu se pretpostavlja da je u svetu bila medijska histerija, da su davane pretpostavke da je na stanici atomsko oružje i da ako bi pala na ameriku izazvala bi atomsku eksploziju. Ovo jednostavno nije tačno. Teleskopima su i jedni i drugi nadgledali kosmičke stanice, otud ni zezancija sa vojnim almaz stanicama lansirnaim kao da su u pitnaju civilni saljuti nije mogla dugo da traje. Hoću da kažem, da je na stanici bilo bilo kakvog oružja to bi se videlo. 

 

Druga stvar je što se u filmu govori o tome da su amerikanci spremili šatl da pristane i uvuče celu stanicu u svoj tovarni prostor. Ovo je teoretski moguće ali je prostor baš knap. U filmu su rekli da je na šatlu i francuz koji je već boravio na Saljutu 7. U stvarnosti, Žan Luk Kretjen je nakon toga obavio jop jedan let na sovjetskim stanicama dok je na šatlu leteo tek 1997. godine. Na tom letu je bio drugi Francuz. I na kraju, šatl je poleteo dva meseca nakon ruske spasilačke misije, kada je gro problem već bio rešen i nije uzleteo prazan već sa kosmičkom stanicom Spejslab. 

 

Ne znam šta se tačno dešavalo, ali po svemu što sam čitao, nije bilo požara na Sojuzu niti je neki od kosmonauta bio povređen. Film se bavi početkom misije spasavanja. Dok se u filmu ideja svodila da provere kako da stanicu što lakše preusmere da padne u Indijski okena, cilj prave misije je bio da je osposobe, tj. da okrenu solarne panele kako bi stanica proradila i mogla da primi teretni brod Progres sa zalihama hrane, vode, kiseonika i rezervnih delova. Oni su tek nakon nekoliko nedelja uspeli da odmrznu rezervoare za vodu a tek nakon valjda dva meseca da potpuno osuše stanicu. 

 

Sjajan primer koji mnogo bolje oslikava ono što sam pokušao da objasnim u postu o hvatanju sonde mehaničkom rukom gore je dat u nekoliko kadrova gde Sojuz juri Saljuta 7. Vidi se da i jedna i drugi objekat jure brzinama koje su veće od prve orbitalne brzine ali se jedan u odnosu na drugi kreću  u jednom momentu samo 35cm/s. Saljut 7 je rotirao po više osa i to su odlično predstavili, koliki problem su imali kosmonauti u simulatoru vežbajući pristajanje. 

 

Inače, čovek u plavoj košulji sa kovrdžavom kosom u kontroli leta je takođe stvaran lik, bivši kosmonaut Valerij Rjumin. I on ima ćerku (jedan štos iz filma, zašto se kosmonautima rađaju samo ćerke) a njegova žena je bivši kosmonaut Jelena Kondakova koja je jedno vreme držala rekord u dužini leta žene na Miru. U odjavnoj špici se vide neki originalni snimci ljudi i mašina iz tog vremena. 

 

Sve u svemu, dobar prikaz jednog do tada nezapamćenog uspeha, vraćanja u život potpuno mrtve, zaleđene stanice. Nije ni čudo što su obojica dobili titule heroja SSSR-a. 

Link to comment
  • 1 month later...

 

Jel' gleda neko ovo? Meni je knjiga bila odlična, što praktično garantuje da će mi film biti sranje. Ono je sajko-triler sa nepouzdanim naratorom i hipnozom i gljvičnim infekcijama, a ovo je monster movie sa mitraljezima i krokoajkulama.

 

Razumem da je knjiga baš zajebana za adaptaciju, ali... ili napravi nešto out there tipa π (1998) uz rizik da ga odgleda celih šesnaest ljudi, ili nemoj da praviš ništa.

 

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Jel' gleda neko ovo? Meni je knjiga bila odlična, što praktično garantuje da će mi film biti sranje. Ono je sajko-triler sa nepouzdanim naratorom i hipnozom i gljvičnim infekcijama, a ovo je monster movie sa mitraljezima i krokoajkulama.

 

Razumem da je knjiga baš zajebana za adaptaciju, ali... ili napravi nešto out there tipa π (1998) uz rizik da ga odgleda celih šesnaest ljudi, ili nemoj da praviš ništa.

 

 

Meni se isto knjiga (tj sve tri) dopale, mislim da ovo na Netflixu izlazi desetog marta, osim ako ti ne znaš da je neko već okačio rip?


Nemam prevelika očekivanja, ali blagi optimizam uliva nešto što sam pročitao na wikiju, da su test publike bile "what the fuck je ovo, this is too deeeep maaaan", a da režiser nije hteo da preterano zglupljava film, i rekao da je to - to i da se sa tim ide.

Što dakako nije ikakva garancija da će biti dobro. Prosto jer bi bilo užasno teško ekranizovati knjigu u kojoj je 90% interna naracija.

Link to comment

Ne znam kad izlazi ali vidim na tor.com i još par mesta prikaze, pa reko možda je već u bioskopima.

 

"Too deep maan" je verovatno odnosi na kraj prve knjige (odnosno početak druge, znaš na šta mislim, biološkinja i tamo i ovamo - što su čujem ovde prikazali na kraju filma). Znači, nešto sumnjam da će mi to biti dovoljno za pozitivan utisak posle ovolikog upucavanja sa krokodilima i jeftinih jump scares koje su nabili u trailer.

 

Trailer je inače prilično tragičan, potpuni WTF trenutak je kad prikažu tu svetlucavu granicu i onda izađe neki "TWOOLOOLILOOLOO" zvuk iz zvučnika koji nemam pojma šta treba da predstavlja. Kao da su hteli klasični Inception BWOOOOOOM ali je neko prdnuo u mikrofon.

Link to comment

Izašao je u bioskopima 24-tog februara, i rekli su da izlazi na Netflixu worldwide 17 dana kasnije, baš sam upamtio jer je takav redosled pomalo... revolucionaran.

Neću da gledam trejler pa ne znam za ovo ostalo :D

Link to comment
11 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam kad izlazi ali vidim na tor.com i još par mesta prikaze, pa reko možda je već u bioskopima.

 

 

Ja ga ne vidim jos na mojim uobicajenim kupovnim mestima...

Link to comment

"I’m honestly not sure what to say about Annihilation. The best I can come up with is: what if the worst parts of Contact had a child with the best parts of Arrival, which then had a torrid affair with The Fountain? The resulting progeny might look a lot like Annihilation. Which is to say: the parts I loved I really loved, and the parts that didn’t work for me nearly jarred me right out of the film."

 

Drugim rečima, sranje je ali nije u redu da vam to otvoreno kažem. Spoiler-free. Marvine, izbacili su i kulu/tunle i konsekventno celu onu mantru...

Spoiler

"Where lies the strangling fruit that came from the hand of the sinner I shall bring forth the seeds of the dead to share with the worms that gather in the darkness and surround the world with the power of their lives while from the dim lit halls of other places forms that never were and never could be writhe for the impatience of the few who never saw what could have been..."

... pa ti vidi.

 

Zato na arstechnica pošteno kažu: Annihilation is a gorgeous movie that went terribly wrong. Incoherent, implausible, and often downright embarrassing, it verges on self-parody.

Link to comment
2 hours ago, Weenie Pooh said:

Drugim rečima, sranje je ali nije u redu da vam to otvoreno kažem. Spoiler-free. Marvine, izbacili su i kulu/tunle i konsekventno celu onu mantru...

  Reveal hidden contents

... pa ti vidi.

 

E jbg. Pa šta su koj moj ostavljali? Ono pucanje kao final showdown?

Link to comment

Ne znam šta su ostavljali, ali dodali su da Princess Amygdala vara muža sa njegovim šefom :blink: pa posle kad se ovaj vrati bolestan, ona iz osećaja krivice :blink: odlazi da istražuje Area X kako bi mu spasla život, a Area X se ne zove Area X nego Shimmer :blink: 

 

Quote

Unfortunately, it's just a movie about scientists being stalked by magical DNA bears and tripping out about how love is, like, super hard. And that's before the silver body paint and interpretive dancing. I wish I were kidding. 

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...