Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

MoMA announces exhibition exploring Yugoslavia's concrete architecture

 

monument-battle-sutjeska-moma-toward-con

 

New York's Museum of Modern Art will examine former Yugoslavia's impressive concrete structures and bold urban planning visions created during its communist years, in an exhibition opening this summer.

Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980, will present examples of the distinct style that emerged in the state, which occupied the Balkans region of Central and Southeastern Europe for most of the 20th century.

 

Edit: koji q sa insertovanjem slika, wtf?

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
On 12/6/2017 at 6:02 PM, namenski said:

 

Edit: za Lustica buducnosti :1311_thumbsup_tone2:

 

Jes malo kasno, post je iz decembra, ali moram da te pitam da li si video onih par snimaka gde se vidi sta jugo radi onoj satro marini u lustica beju? Snimano ozgo sa puta od ograde pokojne kasarne.

I tako... dodje neki bismimmen i pogleda i kaze sto je ovde lepo, aj pravimo selo za bogatune, a ni na kraj pameti mu nije da se zamisli zasto vec 500 godina tu niko selo nije pravio....

Link to comment
1 hour ago, foto said:

Jes malo kasno, post je iz decembra, ali moram da te pitam da li si video onih par snimaka gde se vidi sta jugo radi onoj satro marini u lustica beju? Snimano ozgo sa puta od ograde pokojne kasarne.

I tako... dodje neki bismimmen i pogleda i kaze sto je ovde lepo, aj pravimo selo za bogatune, a ni na kraj pameti mu nije da se zamisli zasto vec 500 godina tu niko selo nije pravio....

Video svojeocno i sa kopna i sa mora, postoje pisanija jos iz doba dok je KuK monarhija tu bila, ali ne vredi pricati, eno tik uz Jaz izvlaci se podmorski energetski kabl, putevi se probijaju prema zamislima investitoratm, a da se niko - ne samo u CG - ne zapita kako i zasto su putevi vekovima isli kako su isli...

Ne znam pravi izraz, ali je na delu neka vrsta genocida nad prirodom, pejsazom...

Link to comment

@namenski

Ja sam ranije mislio da ce more sve to odneti tamo gde mu je i mesto. Medjutim ovo su ljudi cija sujeta i novcanik ne dozvoljavaju da kazu da su se zajebali. Vec vidim kako ce one valobrane podici do cetvrtog sprata i onda ce sve biti ok. :)

Kako ce biti onim ljudima u onim zgradama gde su placali kvadrate suvim zlatom ne znam da li da tugujem ili da seirim.

Lustica bej, porto novi, mamula ovo-ono, duklsy gardens (ovo ne znam ni da napisem), lavander bay... Kao da imaju najlepsu i najrazudjeniju obalu posle norveske (jel su nas tako ucili?), a ne da imaju sat vremena voznje od obale dok ne udare u granicu.

Neispravljive stvari se rade, valjda je to neki ekocid, neka me ispravi ko je upucen.

Do pre par godina sam smatrao da sam dovoljno visoko ali kako stvari stoje izgleda da za njih nema dovoljno daleko. Oni otimaju od mora i nasipaju nove redove vila (videti pod Krasici) Pricalo se da ce cela lustica pod Morsko dobro. Lustica, koja je sve od civilizacije dobila od blazenopocivse JNA i JRM i sada ce neki ficfiric da zadje u sela koja nikada na more nisu silazila i da ih uvede u morsko dobro da moraju da idu u Budvu kada zele da poprave gumno koje je jos deda pocetkom onog veka napravio ili da poprave srusenu medju.

Kako sto je onaj rekao za beograd 90tih da je mala bara sa puno krokodila tako ovi imaju problem kratke obale a bezbroj ajkula. 

Edited by foto
Link to comment
10 minutes ago, foto said:

duklsy gardens

 

Neko je pre par godina za ove gardens upotrebio izraz: luksuzna favela, zao mi sto ne mogu da nadjem ceo tekst, u pitanju je upuceni arhitekta...

 

Link to comment

 

Kada sam pre nekoliko godina po prvi put video Dukley Gardens sa Mogrena, pri ulasku u Budvu mislio sam da su u pitanju ostaci neke građevine izgorele u požaru!

Poznavao sam pejzaž od ranije, a nisam znao da se tu nešto gradi.

I danas mi je ruševina prva asocijacija, osim što pre pomislim na ostatke hramova u kambodžanskim džunglama, dok se svrha objek(a)ta otkriva tek kada se nađe u njegovoj neposrednoj blizini.

 

DCMvS6HXgAEPqn6.jpg

 

Dobar primer nezdrave pretrpanosti (ima ih svuda, ali sam za to parče obale sentimentalno vezan) su i objekti u Rafailovićima, ispod magistrale, tamo gde se peščana plaža završava i gde se izvija rt (na fotografiji u gornjem desnom uglu). 

Edited by Ras
Link to comment

Ahaaa meni žena radila dole u Budvi nešto letos i išla u izviđanje terena sa scenografom i ovaj isto rekao: Jel ovde gorelo nešto?


...shiit has hit the fan....

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...