Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Za Glavnu postu sam vise puta cuo da je delom bila inspirisana fasistickog italijanskom arhitekturom. Pa kao nije slucajno da izgleda bas tako, jer je tada premijer bio Stojadinovic. Nemam pojma koliko ima istine u tome, ali vredelo bi istraziti.

Link to comment
17 minutes ago, Kampokei said:

Za Glavnu postu sam vise puta cuo da je delom bila inspirisana fasistickog italijanskom arhitekturom. Pa kao nije slucajno da izgleda bas tako, jer je tada premijer bio Stojadinovic. Nemam pojma koliko ima istine u tome, ali vredelo bi istraziti.

 

Projekat Glavne pošte je prošao kroz decenijsku predigru. Mladi arhitekta iz Slovenije se ubio (ako nešto nisam pomešao), pošto je pobedio na konkursu, ali su ga u tom trenutku odbili jer je Kralj Aleksandar je navodno imao neke male primedbe. Posle su je Rusi projektovali.

 

Uostalom, fašistička arhitektura (a i umetnost) je u to doba bila progresivna. Ja bih, poznajući sebe, bio tvrdokorna pristalica sredinom tridesetih prošlog veka..

 

Ipak, omijena laž oko zgrade pošte je da su je komunisti podigli da se iz skupštine ne bi videla crkva. Pukni zoro.

 

Link to comment

 

36 minutes ago, kralj said:

...

Projekat Glavne pošte je prošao kroz decenijsku predigru. Mladi arhitekta iz Slovenije se ubio (ako nešto nisam pomešao), pošto je pobedio na konkursu, ali su ga u tom trenutku odbili jer je Kralj Aleksandar je navodno imao neke male primedbe. Posle su je Rusi projektovali

...

 

 

Istini za volju, na konkursu je pobedio Josip Pičman, hrvatski arhitekt.

 

 

image.jpeg.3a6ba8e89d38c474c8dba5d7fe245a5e.jpeg

Edited by makaronee
slika
  • +1 3
Link to comment

To sa pogledom iz skupštine ka crkvi je vrlo rašireno. Ja sam čuo da je podizanje finansirao "ateista koji je mrzeo crkvu". Pre rata.

Link to comment
34 minutes ago, kralj said:

 

 

Ipak, omijena laž oko zgrade pošte je da su je komunisti podigli da se iz skupštine ne bi videla crkva. Pukni zoro.

 

 

Slazem se da je italijanska medjuratna arhitektura bila zanimljiva (i rimska EUR cetvrt kao njena najpoznatija manifestacija).

 

A sto se tice teorija zavere, ja nisam cuo da su komunisti odvajali Skupstinu od Svetog Marka, nego da je to bilo 30tih, a zbog Konkordata.

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
34 minutes ago, makaronee said:

 

 

Istini za volju, na konkursu je pobedio Josip Pičman, hrvatski arhitekt.

 

 

image.jpeg.3a6ba8e89d38c474c8dba5d7fe245a5e.jpeg

 

Da, da. Po imenu mi je iz nekog razloga odjekivalo da je Slovenac. Na taj projekat sam mislio.

Kad smo kod teorija, čitao sam da se ubio baš zbog poništenog konkursa za poštu, al ovde se to uopšte ne pominje.

Edited by kralj
Link to comment

  

On 9. 3. 2024. at 9:31, jms_uk said:

A zna se sta je za voz, peceno pile i paradajz

 

Još me drži nostaldži za ovim železničkim piletom što odma krene da se jede čim voz krene iz stanice. Evociralo mi sliku iz najranijeg detinjstva sa željezničke stanice u Sarajevu gde ovim uglačanim mermernim holom bešumno klizi namensko vozilo slično onom što glanca led u sportskim arenama danas samo što je u pitanju bio pokretni ražanj za pilad.

 

Spoiler

 

 

221205075.8_xxl.jpg?v=1

 

 

Znači pečeno pile kao jedinstven spoj tradicije i čuda tehnike :D

 

Inače sama ta monumentalna zgrada bila u detinjim očima još impresivnija i drugačija od drugih tada domaćih postaja. Danas baš pogledam malo istorijjat, mislio sam da je neki brutalizam iz šezdesetih kad ono projektovana davne 47-me u sklopu izgradnje pruge šamac sarajevo od strane čeških arhitekata pa zbog rezolucije imforbiro prekinuto pa posle dovršeno od lokalnih stručnjaka uz svo vreme rad zarobljenih nemačkih vojnika. Vidim da je i nedavno proglašena za nacionalno  blago BiH, s pravom ali i da deli sudbinu propale bih željeznice i kao i BG i ZG sajmovi i brojni slični objekti diljem ex yu.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...