Jump to content
IGNORED

Vozovi,autobusi i ostala prevozna sredstva


*edited by mod

Recommended Posts

  • 1 year later...

Da li je neko putovao autovozom po Evropi? Zanima me kako to izgleda, tj. konkretno da li se auto moze isterati i na nekoj od usputnih stanica, ili  se ide skroz do krajnjeg odrestista? Jedna logika mi kaze da nema mrdanja do kraja, a da na stanicama mogu novi putnici da uteraju svoja kola, jer je to jednostavno, kao da se trpa u stack, te se isterivanje kola na svakoj stanici ne uklapa u jednostavnost. Druga logika mi kaze da, posto se sve mora tacno rezervisati unapred, tu mozda i postoji neka organizacija...vagona...pa ovaj izlazi na stanici A, ovaj na stanici B itd.

 

Raspitacu se na salteru DBa prvom prilikom, ali mozda neko vec ima iskustvo sa ovim.

 

Evo npr. kako izgleda linija Bec - Dizeldorf sa sajta OBBa, ne znam sta tacno znaci "calling point" (nagadjam da je to samo "stanica za skupljanje"):

Autovoz.JPG

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Utovar/istovar automobila na voz za prevoz istih se obavlja isključivo u krajnjim stanicama na relaciji na kojoj taj voz saobraća. Treba razlikovati situaciju kod kombinovanih vozova koji se u toku vožnje spajaju-razdvajaju, npr. tokom letnje sezone ide noćni autovoz iz Novog Sada i Beograda za Bar, a zapravo se radi o direktnim vagonima (za spavanje i prevoz automobila) iz Novog Sada koji se kače na vagone iz Beograda i posle zajedno idu dole.

 

Na ovom linku se nalazi spisak svih noćnih autovozova koji saobraćaju po Evropi i koliko vidim svi su direktni, tj. nema kombinovanih, mada se raspitaj na DB šalteru možda imaju vanstandardne usluge. Utovar vozila se obično završava sat vremena pre polaska voza i kompozicija sa autovagonima saobraća 10-15 minuta ispred kompozicije sa putnicima.

 

Calling point je službeni pojam koji označava stanicu ili stajalište gde se obavlja ulazak/izlazak putnika i robe. Na JŽ/ŽS se u to ime zvanično koristi mesto bavljenja.

Link to comment

Hvala puno na odgovoru, a u svakom slucaju cu videti sta kazu i na salteru. I mislila sam da ce biti tako kako si opisao (mada mi je delovalo da mogu novi automobili da se ubace, ali to bi zahtevalo vreme i sta sve za prikljucak te je jasno da se onda to ne radi).

 

Steta je samo kada se nalazis na usputnoj stanici, pa moras da se vozis jos dalje i u vozu, i posle kolima da bi se vratio kuci (u mom slucaju svekupno skoro 6 nepotrebnih sati), ali opet moze dobro da posluzi.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Užičani su uvek imali jak uticaj u Železnicama Srbije zahvaljujući pruzi Beograd- Bar, a od ove činjenice je stanovništvo imalo velike koristi-  porodična putovanja vozom na more, studentska putovanja tokom devedesetih za Beograd i natrag (jeftina, pa se moglo često otići kod roditelja, ponekad i besplatno, nekad uz studentsku povlasticu, čak se dešavalo da se ceo  put prestoji u hodniku), pa i na lečenje u Beograd. Vozni red je bio većinom poštovan, uglavnom nema osobe iz Užica ( a verujem i Valjeva, pošto je sve to vrlo slično), kojoj voz nije  bio sastavni deo života, što smatram privilegijom u odnosu na druge krajeve Srbije. Pored toga, iz naše porodice je i projektant pruge Beograd- Bar, pa smo tradicionalno ljubitelji putovanja železnicom.

Onda jedno vreme nisam uopšte išla vozom u Užice. Posle poplava od pre neku godinu, pruga je bila oštećena kod Kosjerića, ali je u aprilu 2016. sanirana i pruga Beograd- Bar ponovo ide starom trasom.

 

ŽS imaju u svom voznom parku i potpuno nove elektromotorne Štadlerove vozove. Od svih vozova koji putuju na relaciji Beograd- Užice, nisu svi ovog tipa, ima  starih, ali posebno moram da ostaknem onaj koji ide kao "regionalni voz", broj voza 713 iz Beograda, odn. 714 iz Užica.

 

Polazak iz Beograda  za Užice je u 12.45, povratak iz Užica za Beograd je 17.56.

  Od 4.7.2016 saobraća petkom i nedeljom (verovatno do kraja odmora za studente, kada će se vratiti svakodnevni saobraćaj na ovoj relaciji). Tarifa brzog voza. Ukupno trajanje putovanja od početne do krajnje stanice je 3 sata 58 minuta ( UE- Bgd), odn. 3 h 47 min ( Bgd- UE). Cena povratne karte Beograd- Užice- Beograd je 1170 dinara (sa povlasticom Srb Rail 1020 dinara). Povratna karta važi 15 dana. U vozu je zabranjeno pušenje (o tome se putnici obaveštavaju iznova zvučnim upozrenjem prilikom svakog stajanja), postoji video nadzor u celom vozu, sve je novo i čisto. Prilagođeno je i osobama sa posebnim potrebama. Postoji polica za odlaganje ručnog prtljaga iznad sedišta, ali i jedan širi deo u blizini vrata sa metalnim policama za veći prtljag. Nema gužve, Najveća brzina koju voz dostiže na ovoj relaciji je 100 km/h, najmanja oko 20 km/h- delovi pruge pored manastira Gradac i oko Kosjerića. Prilično sporo vozi i na deonici Beograd- Resnik.  Tik ispred Lajkovca je obeležen pružni prelaz bez branika. U oba pravca i na oba putovanja, mašinovođe su legale na sirenu i usporavale do stajanja (sa 100 km/h na 0 za 20-ak sekundi bez imalo cimanja pa vi vidite kako je dobar voz). Očigledno je opštepoznato da je tu crna tačka. Vozni red se poštuje uz minimlna odstupanja ( do 5 minuta).

 

Stanice                 Dolazak       Polazak

BEOGRAD             12:45
RESNIK                  13:13          13:14
BARAJEVO            13:32           13:33
LAZAREVAC          14:07           14:08
LAJKOVAC             14:14          14:14
DIVCI                       14:26         14:26
VALJEVO                  14:34        14:35
KOSJERIC               15:30         15:31
POŽEGA                  15:59         16:00
SEVOJNO                 16:12         16:12
UŽICE TERETNA      16:27         16:28
UŽICE                       16:32

 

Stanice                 Dolazak       Polazak
UŽICE                    17:57
UŽICE TERETNA  18:01           18:02
SEVOJNO             18:07           18:08
POŽEGA               18:20           18:21
KOSJERIC             18:49           18:50
VALJEVO               19:54           19:55
DIVCI                     20:03            20:04
LAJKOVAC             20:16           20:17
LAZAREVAC           20:23           20:24
BARAJEVO             21:07           21:08
RESNIK                   21:26           21:27
BEOGRAD              21:55

 

 

Evo i fotografija iz voza. Imajući u vidu da sam oba povratna putovanja provela izuetno ugodno, da ne pominjem prirodu kroz koju prolazi pruga(ipak, najlepše deonice kroz koje pruga prolazi su preko Zlatibora, mosta preko Male Rijeke i pored Skadarskog jezera) , knjiga i ostali rekviziti za razondu tokom putovanja nisu bili potrebni, ne treba posebno napominjati da ću ubuduće putovati vozom radije nego autobusom.

 

IMG_20160710_180753.jpg

 

 

 

IMG_20160710_180809.jpg

 

 

 

IMG_20160710_180208.jpg

Edited by halloween
Link to comment

e super su ti crveni vozovi i na relaciji Bg-Ns,duplo jeftiniji od busa a voze samo pola sata duze..doduse smaraju cesta stajanja ali ipak oodlicni!

 

mi smo se vozili pre nekoliko nedelja i posto smo zurili da kupimo kartu,kupimo u paketu sa nekim tipom i udjemo u voz zajedno,covek se 10min cudio kako je kul voz,kao malo dete je bio,posle je zvao jedno 4oro ljudi da im sa odusevljenjem prica kako je super voz,jako je bio smesan  :lolol:

Link to comment

Preterujte. Voz ko voz. Samo nov i jeftin. Sve je nekako plastično. Ni udobnost nije kako bi se očekivalo od novog voza... A nervira to pominjanje napušenja i ostalih pravila svakih 5 min sa razglasa.

 

Do Ns je isti red vožnje kao i godinama unazad. Brzi ide oko 20 min sporije od busa, a putnički 30-35. min.

Edited by Timmy
Link to comment

e da nisu udobni,sedista su bas tvrda

 

 

ne razumes ti odusevljenje, sigurno se nisi nikad zaglavio 3sata u vozu koji je stao u tunelu!!! na 40C i to na relaciji Bg-Ns gde ima ukupno 2tunela..

Edited by ivy
Link to comment

O kako bih voleo da si u pravu :D

 

Imao sam besplatan voz do 26 godine. I koristio sam to maksimalno.. Ne znam koje dugo čekanje mi prvo padne na pamet kad krenem sa se prisećam :)

Link to comment

Znam. Bombardovanje 99te. Kondukter i ja jedini u vozu u tunelu čekamo da prodje vazdušna opasnost. Stali uveče oko 11, ja čekao sat i otišao na stop, jer bi voz stajao do jutra tu.. I imao neverovatnu sreću na stopu kakva se nije mogla očekivati u noći sa vazdušnom opasnošću.

Link to comment

ovde je na 40c u tunelu nestalo vazduha i nekoliko ljudi je kolabiralo i palo u nesvest,a voz ko za inat prepun i stajali smo sve vreme kao sardine..bilo je realna opasnost po zivot..od tada nisam isla vozom..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...