Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

milogled, a i ostali treba mi savet

posto ste me navukli da se opet primim na sah, igram vec nekih mesec dana, ponajvise na chess.org

kako mi je smor da igram duge partije, uglavnom igram na 5/10 minuta

e problem je (pogotovo na 5) vreme. pa mi treba neki savet kako da igram brze. u nekih 80, pa mozda i 90% izgubljenih partija gubim partije gde sam (osetno) bolji na vreme

a nije da vreeme trosim tako sto duze razmatram poteze u sredisnjici, nego mi nekako curi od starta vise nego vecini drugih igraca

 

bas mi je velika razlika izmedju uspeha na 5 pa 10 i naposletku 15 minuta

a cak i dok sam "trenirao" sah vecina mojih partija je bila na 5 minuta, a posle toga pogotovo

nije da nemam iskustva sa brzim sahom, upravo suprotno, vecina mojih poluozbiljnih partija (ili onih gde se oristio sat) je bio brzi/ubrzani sah, nego sam negde usput potpuno izgubio osecaj za vreme

 

 

i kako se prijavljuje za turnire na lichess? sumanut mi je onaj meni sa vremenima gore, a dole grafickim prikazom turnira koji slede

na chess org je to mnogo bolje organizovano

 

i da, kad cemo neku ppp ligu/turnir? :fantom:

 

 

 

turnir kandidata za izazivaca, a onda na 5 dobijenih protiv milogleda :D

 

 

Link to comment

ne znam kako da ti pomognem, zapravo ne znam ni zasto se javljam jer sam ja daleko od ovih boljih igraca. rekao bih pre svega da je navika najvaznija, da brze reagujes i da vec imas pripremljen neki plan. i naravno premove, pogotovo u finishu. 

 

za turnire, kliknes na one strafte u boji, pa join. valjda sam razumeo sta je problem :unsure:

 

 

inace, malopre je caruana propustio veliku priliku da mozda vec sada da osigura prvo mesto.

Link to comment
On 3/19/2018 at 1:40 AM, pbg12345 said:

milogled, a i ostali treba mi savet

posto ste me navukli da se opet primim na sah, igram vec nekih mesec dana, ponajvise na chess.org

kako mi je smor da igram duge partije, uglavnom igram na 5/10 minuta

e problem je (pogotovo na 5) vreme. pa mi treba neki savet kako da igram brze. u nekih 80, pa mozda i 90% izgubljenih partija gubim partije gde sam (osetno) bolji na vreme

a nije da vreeme trosim tako sto duze razmatram poteze u sredisnjici, nego mi nekako curi od starta vise nego vecini drugih igraca

 

bas mi je velika razlika izmedju uspeha na 5 pa 10 i naposletku 15 minuta

a cak i dok sam "trenirao" sah vecina mojih partija je bila na 5 minuta, a posle toga pogotovo

nije da nemam iskustva sa brzim sahom, upravo suprotno, vecina mojih poluozbiljnih partija (ili onih gde se oristio sat) je bio brzi/ubrzani sah, nego sam negde usput potpuno izgubio osecaj za vreme

 

 

i kako se prijavljuje za turnire na lichess? sumanut mi je onaj meni sa vremenima gore, a dole grafickim prikazom turnira koji slede

na chess org je to mnogo bolje organizovano

 

i da, kad cemo neku ppp ligu/turnir? :fantom:

 

 

 

turnir kandidata za izazivaca, a onda na 5 dobijenih protiv milogleda :D

 

 

 

Druze, kad bih znao kako da ti pomognem, mogao bih da se zenim :)

 

Ja sam isto ocajan u brzoj igri, treba mi vecnost da nadjem pravi potez ili plan. Za mene je neki minimun vremena za normalan sah 15 minuta plus 10 sekundi bonifikacije za potez, a i tu pravim gluposti od kojih me je sramota, Neke sam uostalom i kacio ovde, mislim.

 

Ako hoces da igras brzopotezni ili ubrzani sah nema drugog resenja nego da radis upravo to - da igras brzopotezni ili ubrzani sah, sto vise, danju i nocu. Nravno, u oba slucaja moras unapred da se pomiris s tim da neces moci da detaljno racunas sve varijante, vec ces u velikoj meri morati da se oslanjas na osecaj, tj. intuiciju. I to se razvija vremenom, mada ja licno imam averziju prema takvom poimanju saha. To mi vise lici na kocku, ali to sam samo ja.

 

U svakom slucaju, mislim da ti Zan Luc Picard moze dati mnogo merodavnije savete od mene, kada je u pitanju tema koju si pokrenuo i uopste sve u vezi sa sahom.

 

Sto se tice turnira, uvek sam raspolozen, s tim sto mislim da, ako ucestvuju nareceni Zan i Kviz Master, Pakula i ja bismo se klali za trece mesto, a vi ostali se rasporedite po zelji :D

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Nego, videste li vi ovaj epski raspad Kramnika na turniru kandidata? Covek je ladno napravio 2,5 iz prve tri partije (i to uz briljantnu igru), a onda je iz narednih 6 partija izvukao citav 1 poen :blink:

 

Nema, izgleda da je 1975. godiste definitivno duboka starost kada je vrhunski sah u pitanju. Na moju srecu, ovaj pacerski moze da se igra do smrti :fantom:

 

 

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

 

1 hour ago, Milogled Bluff said:

 

Ako hoces da igras brzopotezni ili ubrzani sah nema drugog resenja nego da radis upravo to - da igras brzopotezni ili ubrzani sah, sto vise, danju i nocu. Nravno, u oba slucaja moras unapred da se pomiris s tim da neces moci da detaljno racunas sve varijante, vec ces u velikoj meri morati da se oslanjas na osecaj, tj. intuiciju. I to se razvija vremenom, mada ja licno imam averziju prema takvom poimanju saha. To mi vise lici na kocku, ali to sam samo ja.

 

 

Nisi u pravu. Intuicija je izuzetno bitna stavka u šahu. Nemoguće je sve izračunati, Naravno...to nije kockarska intuicija..."pašće crno na ruletu stoposto osećam", to je intuicija bazirana na nekim kvalitetima koje poseduješ i koji se stiču tokom godina igranja.

Npr hipotetički..."mislim da je bolje da razmenim dame i pređem u malo bolju završnicu nego da uzmem kvalitet jer deluje da će lovački par biti jak i da bi mi mogao zadati probleme"...to ti je čisto intuitivna odluka ( naravno ne govorimo o situacijama u kojima uzmeš kvalitet i popušiš forsiran mat u tri poteza ili pređeš u završnicu i forsirano promovišeš  pešaka u damu nego o pozicijama koje nastavljaju da se igraju i u jednom i u drugom slučaju )  jer je recimo nemoguće izračunati sve konsekvence jednog i drugog poteza. Ovakve odluke se donose u svakoj partiji i to više puta. Čak i mnogo češće od onih baziranih na čistom računu.

Link to comment
On 3/20/2018 at 9:40 PM, 189- said:

inace, malopre je caruana propustio veliku priliku da mozda vec sada da osigura prvo mesto.

 

 

8 hours ago, Milogled Bluff said:

Nego, videste li vi ovaj epski raspad Kramnika na turniru kandidata? Covek je ladno napravio 2,5 iz prve tri partije (i to uz briljantnu igru), a onda je iz narednih 6 partija izvukao citav 1 poen :blink:

 

nije se ni pojavio na kzs nakon partije sa karjakinom i verovatno ga ceka kazna. 

Link to comment
8 hours ago, Jean-Luc Picard said:

 

 

Nisi u pravu. Intuicija je izuzetno bitna stavka u šahu. Nemoguće je sve izračunati, Naravno...to nije kockarska intuicija..."pašće crno na ruletu stoposto osećam", to je intuicija bazirana na nekim kvalitetima koje poseduješ i koji se stiču tokom godina igranja.

Npr hipotetički..."mislim da je bolje da razmenim dame i pređem u malo bolju završnicu nego da uzmem kvalitet jer deluje da će lovački par biti jak i da bi mi mogao zadati probleme"...to ti je čisto intuitivna odluka ( naravno ne govorimo o situacijama u kojima uzmeš kvalitet i popušiš forsiran mat u tri poteza ili pređeš u završnicu i forsirano promovišeš  pešaka u damu nego o pozicijama koje nastavljaju da se igraju i u jednom i u drugom slučaju )  jer je recimo nemoguće izračunati sve konsekvence jednog i drugog poteza. Ovakve odluke se donose u svakoj partiji i to više puta. Čak i mnogo češće od onih baziranih na čistom računu.

 

Ma naravno, kad sam spomenuo intuiciju mislio sam na tu kockarsku, koja je u brzopoteznom sahu cesto neminovnost, barem kako ja to kapiram.

Link to comment

Da, dobar je djecarac, a sto je najinteresanstnije, nije narocito jak igrac. Mislim da mu je rejting ispod 2000, osim ako ga u medjuvremenu nije popravio.

 

Evo, sad vidim, trenutno je na 1907. To je priblizno kao ja, a imam utisak da bi me razlozio na proste cinioce kad bismo igrali.

Link to comment

ludilo danas.

 

mamedyarov izgubio kao beli od dinga koji belezi prvu pobedu nakon milion remija.

karjakin pobedio caruanu i sada vodi na tabeli uz caruanu ali bolji medjusobni skor. pola boda manje imaju mamedyarov, ding i grischuk. ostale su jos dve runde.

Link to comment

Jebo te, da mi je neko ponudio da odsecem kurac ili da se kladim da karjakin moze da pobedi na dva uzastopna turnira kandidata, izabrao bih ono prvo. 

 

Covek je definitivno petrosjan modernog doba. Ako malo pazljivije proucim njegove partije mozda mi postane omiljeni suvremeni igrac. 

 

Posto mi je pravi petrosjan jedan od najomiljenijih igraca ikada. 

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Interesantno poredjenje Karjakin vs Petrosian po stilu. Skoro sam na jednom drugom forumu procitao da je razlika u stilu Karpova i Kasparova minimalna kada Karpov igra agresivno a Kasparov igra kao Karpov kada ne igra artesivno. Ja sam samo zainterovani laik, pa na zalost to ne mogu sam da procenim. Svaka cast vama koji mozete.

 

Uzgred, zasto bas Petrosjan a ne recimo Karpov ili Kapablanka? Mozda zato sto je on igrao bolje taj stil a ipak je podcenjeniji od njih?

Link to comment

Pa pasivniji je Petrosjan od Karpova i Kapablanke. A cini mi se i Karjakin, mada priznajem da nisam mnogo gledao njegove partije, ili bar ne dovoljno pazljivo.

 

Uopste, ta razlika u stilovima je veoma realtivna stvar. Svi vrhunski igraci ce mnoge pozicije tretirati na slican nacin. Tako su npr. Aljehin, Talj i Kasparov, koji su sinonimi za izvanredne takticare, odigrali mnoge antologijske zavrsnice. S druge strane, kod Kapablanke i Karpova, koji su pojam za vrhunsku pozicionu igru i tehniku, ima sjajnih kombinacija.

 

Sve se svodi na to da veliki igrac mora da bude univerzalan i da odlicno vlada i strategijom i taktikom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...