Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Nisam skoro uopste pratio ovaj turnir, video sam samo da je anand razmontirao karlsena kao lego kockice. Ako i pored toga uzme prvo mesto, svaka mu cast i mast, zato je  najbolji na svetu. 

 

Sutra, kad budem pri kompjutoru, okacicu jednu njegovu partiju koja me je sokirala, iz vremena kada je bio ubedljivo broj 1

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

U rapidu ipak Anand prvi, Karlsen pukao u zadnjem kolu od Griscuka. I to je bas onako posteno obljubljen.

 

Ipak, odigrao je par pozicionih remek dela u svom stilu, npr. protiv Salema (partija za udzbenike i nastavna sredstva na temu igre protiv usamljenog pesaka), onog Kineza (otvorena linija i slabost crnih polja), Nepomniacija ili kako se vec izgovara (dama + dobar konj vs. dama + glup lovac) i Feodosejeva (zavrsnica lovac protiv konja). Doduse, treba reci i da ga je Bu u prvom kolu ponovo pocepao kao daltonista bojanku.

 

Nego, o ovome sam nocas pijan buncao:

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1692793

 

Ne pamtim kad me je neka partija ovako impresionirala. Pobediti vrhunskog igraca ovakvim otvaranjem i na ovakav nacin, to je umetnost. Vec danima je gledam po dva-tri puta i svaki put otkrijem neki novi detalj. Kao kultni domaci film.  

 

Neko bi pomislio da je ucio od jednog starog zajebanog cike :fantom:

 

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1064731

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

U prvom kolu odmah "incident". :) Inarkijev je odigrao nemoguć potez, Karlsen nije video da je nemoguć, odigrao svoj potez i sudija neshvatljivo presudio Karlsenu poraz. Izgleda da su promenili odluku posle toga i dodelili Karlsenu poen zbog čega drugo kolo kasni skoro pola sata.

 

edit: zapravo je na kraju odlučeno da se nastavi partija gde je prekinuta, Inarkijev je odbio, pa ja zato izgubio.

Edited by IvanIvan
Link to comment
2 hours ago, Milogled Bluff said:

A sta je mogao da igra? Na g4 opet mu ostaju prikovani pesaci na belim poljima

 

meni deluje da g4 drži remi, moguće je da bi neki tempo-potez to razbio na kraju ali nisam detaljno analizirao.

Link to comment

Pešak g4 verovatno odmah gubi posle a5, jer će ili konj van igre na a6 ili posle Sc2 i Lc2 pešačka je lako dobijena za crnog. Ali i inače ne vidim neku razliku između pozicije sa pešacima na g4 i g5 i pozicije bez njih (štaviše, bolje je za belog da ih nema), a ako jede na h4 bar je na potezu, ovako posle g4 crni je na potezu.

 

Edit: Meni se Lxd7 ne sviđa. Da je zadržao belopoljce verovatno bi lakše remizirao. Valjda je mislio da je posle Lxd7 siguran remi.

Edited by IvanIvan
Link to comment

Heh. Danas sam protv nekog lika sa lichessa pokusao da izigravam Karlsena i Laskera, tacnije Karlsena, posto sam posle 1. e4 d6 2. d4 Sf6. 3. Sc3 igrao e5. Usledilo je 4. de5 de5 5. Dd8 Kd8. Tip ima priblizno isti rejting kao ja. Partija, koja se igrala na 15+10, se na kraju zavrsila remijem, ali mislim da sam ga drzao "na konopcima" sve vreme pre nego sto je spasao pola boda. Moguce da sam negde ispustio dobitak. Intrigantno je zasto se beli u toj poziciji cesto nadje u borbi za goli zivot. Razlog svakako nije u mom tretiranju zavrsnice, posto sam prilicno siguran da bas u tom aspektu prilicno skripim (btw, zato sam i poceo da igram ovu varijantu, da bih napredovao u tom segmentu igre). Mislim, realno gledajuci, beli sve vreme ipak ima tempo vise, dok crni ne moze da rokira. Mislim da je bas u tome poenta - beli pod tim utiskom veruje da ima osetnu prednost, a zapravo crni, zahvaljujuci kralju u centru, igra zavrsnicu sa figurom vise. To narocito dolazi do izrazaja kada se izmeni nekoliko figura i kada crni izbegne izvesne takticke pretnje zasnovane na kralju u centru table (konkretno na e7). Da se razumemo, pozicija nakon 5 poteza svakako nije objektivno bolja za crnog. Bakalar na lichessu cak daje simbolicnu prednost belom (+0,2 ili + 0,3). Ali belom je psiholoski tesko da se pomiri s tim da nema nikakvu realnu prednost, pa nekim isforsiranim potezima cesto stvara slabosti u svojoj poziciji i dolazi u podredjen polozaj (npr. Lg5 i  Lxf6, cime daje lovca za konja bez ikakvog razloga i pride daje crnom otvorenu g-liniju i priliku da sa dva f-pesaka uzdrma belog na tacki e4). Treba samo biti Magnus Carlsen ili Emanuel Lasker, a ne Milogled Bluff, pa to iskoristiti i pretvoriti u ceo poen. Bice i to, jednog dana, ako dobri Alah podari zdravlja i srece.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

jel gledao neko juce?

 

calsen unistio nesrecnog nakamuru 18-9. bilo je nekoliko uzastopnih partija gde je nakamura bio bolji i dominirao partijom i 'samo' je trebao da zavrsi ali se onda carlsen 'izvuce' i dodje remi ili cak i pobeda carlsena. to je ono sto sam pricao da mi se cini da se igraci useru kada igraju protiv najboljeg na svetu...

neverovatan je carlsen, uzivanje i gledati ga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...