Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Мене ово подсети на партије снукера - ови што знају много просто играју, убаце просто лоптицу и увек им се некако бела намести где треба.

Е тако и Алфа Зеро, увек има добар потез, а противник се нешто мучи...

 

Иначе ми је занимљиво да је овај АИ алгоритам без проблема ољуштио сирову снагу.

У шаху ипак има превише комбинација и за савремене рачунаре.

Link to comment
On 08/12/2017 at 1:08 PM, Milogled Bluff said:

Sjajna analiza jedne partije meca:

 

Ne znam, mene ovo podseca na Kapablankine partije protiv slabijih pozicionih igraca tog vremena, npr. Janovskog ili Bogoljubova, samo na za 1000 rejting poena visem nivou. Sve izgleda tako jednostavno, a zapravo je nedokucivo i za jednog Bakalara(tm). Neverovatno.

Daj da ne gledam sve, jel dobio čovek ili robot?

Link to comment

ono sto me najvise zanima da li ce biti proboja u shvatanju saha nakon sto ga alphazero bude duze igrao (tipa da se promeni misljenje o nekom otvaranju), ili ipak ne

to je ono gde je alphago bio neverovatan: izvestaci su bili fascinirani njegovim potezima koji ranije nisu smatrani za dobre (a onda on pokaze da su ne samo igrivi, nego i veoma dobri). uz ogranicenje da o go.u pojma nemam, samo prenosim ono sto sam citao

Link to comment

Ne, nije bilo takvih poteza kod AlphaGoa.

AlphaGo je napravio velik pomak u otvaranju. Sve partije protiv pro igrača je imao dobijene već u prvih 30 poteza, što je za go malo.

Ali sve to je već uglavnom bilo viđeno. Umeo je da odigra neke poteze koji jesu iznenađujući, ali ne u otvaranju. U otvaranju zanimljivo neke uobičajene stvari nije igrao. A ima naviku da dosta uprošćava igru, tokom cele partije. I njemu je teško da sve izračuna.

 

Ali komentar jeste dobar, i ja očekujem neke promene u otvaranjima u šahu.

Link to comment
19 hours ago, Zverilla said:

ono sto me najvise zanima da li ce biti proboja u shvatanju saha nakon sto ga alphazero bude duze igrao (tipa da se promeni misljenje o nekom otvaranju), ili ipak ne

Ja sam siguran da hoce. Mislim da vec ovo do sada dovodi u pitanje citavu postojecu teoriju, barem kada su u pitanju otvaranja koja su igrana u mecu.

Link to comment

Мало који спорт се може похвалити вако добром песмом:

За оне који су путовали доста на турнире:

”One town is very much like another when your head's down over your pieces, brother".

 

Edited by vathra
Link to comment
  • 2 weeks later...

Uuu, sto je juce bio dobar blic turnir u Metropolu. 250 igraca, preko 30 velemajstora. Ja naravno nisam igrao, jer sam ocajan cugeras i ne zanima me ta disciplina, ali bilo je lepo videti skoro sve nase najbolje igrace na jednom mestu. 1 spektakl. Mnogo se dobar sah igra u Srbiji, neka prica ko sta hoce

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...