Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ovaj čovek je rekorder po broju učešća na šahovskim olimpijadama. Istanbul je njegova dvadeset prva.524349_495663003779955_456724097_n.jpgDa li neko slučajno ima ideju ko je ovo. U pitanju je poznato šahovsko ime. :)

Link to comment
Ovaj čovek je rekorder po broju učešća na šahovskim olimpijadama. Istanbul je njegova dvadeset prva.524349_495663003779955_456724097_n.jpgDa li neko slučajno ima ideju ko je ovo. U pitanju je poznato šahovsko ime. :)
ne vidim baš najbolje na telefončiću, to onaj filipinac?...kako ono bi, tore?
Link to comment

Euhenio Tore, vrlo jak igrač, bio čak i u mečevima kandidata u doba svoje najveće forme.Poznat je i kao veliki prijatelj Bobija Fišera. Anegdota kaže da je jednom prilikom sa Fišerom bio u Buenos Airesu i da je taksista prepoznao Torea, ali ne znajući ko je drugi saputnik, pitao ga je "Šta bi sa onim ludim Fišerom?" :lolol:

Link to comment

Zanimljivo je da je u prvoj polovici 20. veka takodje bio jedan jak igrac koji se prezivao Tore. Mislim da je imao i jednu poznatu pobedu nad Laskerom (osim ako nisam nesto gadno istripovao :unsure:)edit: nisamhttp://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1100063

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Karlos Tore je bio talentovani meksički majstor koji se proslavio pobedom nad Laskerom. U toj partiji žrtvovao je kraljicu i primenio tzv. "mlin" (bateriju lovca i topa, kojom je neprekidno davao šahove i pokupio materijal). Nažalost, ubrzo se ispostavilo da je mentalno bolestan, te od njegove blistave karijere nije bilo ništa.

Edited by Quizmaster
Link to comment

Mali lapsus koji sam primetio kod pitanja br. 18. Fišer se 1958. godine plasirao na turnir kandidata. Mečevi kandidata su počeli da se igraju tek nakon turnira kandidata koji je održan 1962. na ostrvu Kirasao. Naime, nakon tog turnira ogorčeni Fišer je napisao članak u kome je optužio sovjetske igrače da međusobno nameštaju partije kako im odgovara. Te optužbe nije mogao da dokaže, ali je ipak došlo do promene sistema takmičenja.

Link to comment

Uzasno sam tanak na pitanjima koja se odnose na blizu proslost :blush:Ali najvise sam iznenadjen podatkom da Ljuba 10 puta pobedio Karpova. Mislio sam da nije vise od dvaput.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Ljubojević u početku zaista nije mogao da mu parira. Kasnije su igrali ravnopravno, tako da je skor u tim partijama po redovnom tempu igre 22:10 (uz 24 remija) za Karpova. Mnogo manje Ljubi je ležao Kasparov, koji ga je tukao 9:0 uz 8 remija. Za utehu, naš as je uspeo da ga savlada u jednoj brzopoteznoj partiji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...