Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Отишао је највећи.Он и Али су били нешто друго, нешто што ниједан други спортиста у овој земљи се није усудио да буде. Цена коју су платили је огромна али на другој страни постадоше легенде. Два пута се борио против система и његове машинерије, и два пута сачувао образ. Нека му Бог душу прости.

Link to comment
Отишао је највећи.Он и Али су били нешто друго, нешто што ниједан други спортиста у овој земљи се није усудио да буде. Цена коју су платили је огромна али на другој страни постадоше легенде. Два пута се борио против система и његове машинерије, и два пута сачувао образ. Нека му Бог душу прости.
Daleko da izmedju te dvojice stoji znak jednakosti. Ali je radio stvari iz pravih razloga.Za Fisera se moze reci dosta stvari koje se ne govore u ovakvim prilkama, jelda.anyhowRIP Edited by Hustler
Link to comment

Danas je tužan dan za ljubitelje šaha. Umro je genijalni američki šahista Robert Džejms Fišer, šampion sveta od 1972. do 1975. Ovaj velikan drevne igre najzaslužniji je za popularizaciju šaha i za poboljšanje položaja šahista. Ni pre ni posle njega nije se pojavio neko ko je bio toliko posvećen ovoj igri i ko je terao neke principe po cenu sopstvene štete. Ostale su zabeležene brojne anegdote u kojima se vidi koliko je ostao dečak u duši i koliko je, uprkos ljudskim slabostima, bio pozitivan lik. Kao šahista zablistao je još sa 15 godina, kad se plasirao na međuzonski turnir u Portorožu 1958, a sa njega i na turnir kandidata za svetskog prvaka. Bez obzira što konkurencija tada nije bila jaka kao danas, bio je to ogroman podvig i najava da se pojavio budući svetski šampion. Međutim, put do trona bio je izuzetno težak, jer sistem je bio takav da je trebalo preskočiti niz prepreka, uključujući mečeve kandidata. Praktično, borio se sam protiv mašinerije sovjetskih velemajstora.Na međuzonskom turniru za prvenstvo sveta u Susu (Tunis) 1967, u trenutku dok je ubedljivo vodio na turniru, zbog nesporazuma sa organizatorom odlučio je da napusti takmičenje. Ovo ga je koštalo još četiri godine čekanja, a zatim je ponovo uradio nešto neviđeno: pobedio je u mečevima kandidata Tajmanova i Larsena, dva vrhunska velemajstora, sa po 6:0. Bivši svetski prvak Petrosjan držao se do 2,5:2,5, a onda ga je Fišer pobedio četiri partije zaredom i stekao pravo da se bori za titulu sa Spaskim. Usledio je legendarni meč u Rejkjaviku, koji je loše počeo po Fišera. Prvu partiju je izgubio nakon previda u završnici, a na drugoj se nije pojavio, ponovo zbog nesporazuma sa organizatorima. Nakon vođstva Spakog od 2:0 izgledalo je da će Fišer još jednom odustati, ali ipak je smogao snage da nastavi borbu i ne propusti životnu šansu. Konačan rezultat bio je ubedljivih 12,5:8,5 za Fišera. Interesantno je da Fišer nije ostavio mnogo traga u šahovskoj teoriji, premda je voleo da gleda partije starih majstora i da iz njih izvlači neke ideje. Čak je teško i opisati kakav je bio Fišerov stil igre. Ponekad bi napravio briljantnu žrtvu, ali je vrlo često igrao na sitne prednosti i vrhunski realizovao završnice. Možda je najpreciznije reći da je vukao jednostavne, a najjače poteze. šteta što je 1975. odustao od odbrane titule i nije odmerio snage sa Karpovim, koji je bio mlad i u usponu snage. Po mom mišljenju, Fišer bi dobio taj meč, ali znatno teže nego sa Spaskim. Umesto toga, Fišer je odabrao izolaciju od sveta. Osamdesetih godina već je bilo kasno da ponovo osvoji titulu, jer Karpov je bio jak k'o zemlja, a pojavio se i mladi Gari Kasparov. Nadam se da sam bar malo približio ljudima koliko je velik i značajan igrač bio Fišer. Zahvaljujući njemu, šah je postao mnogo popularniji u svetu, te su i nagrade na turnirima veće. Doduše, u poređenju sa nekim drugim sportovima šahisti i dalje skromno zarađuju, ali vrhunski velemajstori mogu sasvim lepo da žive. Fišer je zaslužan i za digitalni šahovski časovnik koji se koristi na modernim turnirima. Neka mu je večna slava!

Link to comment
  • 1 month later...

Danas počinje pojedinačni šampionat Srbije. Na OVOM SAJTU imate link preko kojeg možete pratiti partije uživo. S izuzetkom Dragana šolaka i Mihaila Stojanovića igraju manje više svi naši najbolji igrači. Očekuju se zanimljive i neizvesne borbe. Očekuje se da se za titulu bore. Branko Damljanović , Miloš Perunović , Igor Miladinović i Ivan Ivanišević. Robert Markuš i Nikola Sedlak bi iz senke mogli nešto da učine. Takodje će biti zanimljivo videti šta mogu da učine u ovoj konkurenciji dvojica najmladjih Boban Bogosavljević i Miloš Pavlović.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Trenutno se igra poslednje kolo prvenstva Srbije. Link je isti. Vuckovic je na slobodan dan odigrao svoju partiju i vodi sa 8.5, dok Ivanisevic i Pikula sa 8 pokusavaju da ga prestignu. Ivanisevic je favorit protiv nepredvidivog Sedlaka, dok Pikula igra tezak mec protiv omladinca Bogosavljevica kome ne fali motiva, jer mu pobeda treba za velemajstorsku normu. Junak prethodne veceri je Perunovic koji je pobedio vodeceg Pikulu i vratio neizvesnost sampionatu.

Link to comment

tek sad sam provalio ovaj topić...ode fiser. neverovatno harizmaticni genije i, nazalost, sto je dosta cesto za genijalce, ludak. ostace upamcen po lepim stvarima, bez obzira na seriju ispada u poslednjih nekoliko godina.

Link to comment

Cestitke Ivanisevicu! Posle sjajnih rezultata i rekordnog rejtinga napokon je postao i prvak drzave! Svaka cast i Bogosavljevicu na GM normi i na hrabroj i beskompromisnoj borbi. Obavezno pogledati njegov duel sa Pikulom u poslednjem kolu i imati u vidu da je od dvadesetog poteza bio u cajtnotu.Tabela, kada bude up to date, moci cete da vidite na istom mestu.

Link to comment
Cestitke Ivanisevicu! Posle sjajnih rezultata i rekordnog rejtinga napokon je postao i prvak drzave!
Nešto mi je sumnjiv tvoj nick... ^_^ Čestitke novom šampionu.
Link to comment
Nešto mi je sumnjiv tvoj nick... ^_^ Čestitke novom šampionu.
:rolleyes: Dok sam ja javljao on je jos uvek igrao, tako da se nadam da su sumnje razvejane... Ili ti je sumnjiv zbog neceg drugog?
Link to comment

Ma, zezam se... Ne bi valjda sam sebi čestitao na tituli u nekom internet forumu?! Doduše, znao si da je Bogosavljević bio u cajtnotu od 20 poteza... Ipak si sumnjiv :P

Link to comment
Ma, zezam se... Ne bi valjda sam sebi čestitao na tituli u nekom internet forumu?! Doduše, znao si da je Bogosavljević bio u cajtnotu od 20 poteza... Ipak si sumnjiv :P
U zivom prenosu moze da se prati i vreme. Ne bas najtacnije, ali moze da se stekne opsti utisak. cool.gif Edited by IvanIvan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...