Jump to content
IGNORED

Prsti, prsti bela staza!


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

Mozes rutinski vozom, bez aviona. Znaci dodjes do Filaha (Villach) koji je neki 50km u Austriji, nekada je isla ruta Bg Minhen direktno, sada ne znam, ako nema onda neko presedanje u Zg ili Ljubljani. 

 

U Filahu hvatas regionalni cug ka istocnom Tirolu koji ide prema Liencu, Silianu, prelazi granicu Italije i ulazi u Juzni Tirol. 

 

Na tim potezima imas gomilu super mesta. Vecina hotela i vlasnika pansiona ce te pokupiti sa z.stanice ako nije neka pesacka udaljenost ako naravno unapred rezervises (sto jedino ima smisla jer je sve puno).

Link to comment

Kad pomenu Villach... iskijao sam tu Austriju dosta i moram da ti preporucim jedan zanemareni biser koji nije medju mainstream skijalistima u Tirolu: Bad Kleinkirchheim (Kärnten). Do njega od Villacha ili Klagenfurta (aerodrom) imas manje od sat vremena, staze su predivne (tri velika povezana brda sa tri gondole), a imas i fis spust stazu ako volis (zove se Franz Klammer jer je on s tog brda, ako imas srece mozes da ga sretnes na stazi) + Römer terme. Najlepsi utisci iz Austrije, nije posh i guzva kao recimo u Kitzbühel-u, a meni su subjektivno piste cak lepse za skijanje.

Link to comment

Pa naravno, cela Koruska i Istocni Tirol su potpuno genijalni, nigde nema guzve kao u Zalbahu ili Kicbilu, ima na desetine mesta gde covek moze fantasticno da se provede i odmori i to na najrazlicitije nacine. Pored toga Koruska kuhinja je kolosalna, jak uticaj Italije, nije sve ona uobicajena seljacka tirolska hrana koja ume malo i da dosadi. Sreca da Srbi slabo znaju za to, da su cene na nivou kopaoničkih u visokoj sezoni, da je put lagan (7 - 8 sati opustene autoban voznje iz Bgd od vrata do vrata) a da je kvalitet svega svemirski u poredjenju sa jadnom socijalom srpskog i okolnih zimovanja. Zato Hrvata ima ko pleve, srećom su strateški grupisani po nekim mestima pa ih se da lako zaobići, stoka istovetna srpskoj kada su van zemlje a verovatno i ovako.

 

Jab za vrhunski downhill preporucio Gross Glockner Arenu, ta pista je otvorena pre par godina u punom kapacitetu i ozbiljan je sex. Mislim da je najblizi smestaj selo Kals, koje je nekih 20km iznad Lienca (najbliza stanica voza pa dalje lokalni bus) a odatle ide shuttlebus za pistu. Mislim da je rental i cuvanje opreme na samoj pisti tako da je logisticki jednostavno.

Edited by yolo
Link to comment

Pa naravno, cela Koruska i Istocni Tirol su potpuno genijalni, nigde nema guzve kao u Zalbahu ili Kicbilu, ima na desetine mesta gde covek moze fantasticno da se provede i odmori i to na najrazlicitije nacine. Pored toga Koruska kuhinja je kolosalna, jak uticaj Italije, nije sve ona uobicajena seljacka tirolska hrana koja ume malo i da dosadi. Sreca da Srbi slabo znaju za to, da su cene na nivou kopaoničkih u visokoj sezoni, da je put lagan (7 - 8 sati opustene autoban voznje iz Bgd od vrata do vrata) a da je kvalitet svega svemirski u poredjenju sa jadnom socijalom srpskog i okolnih zimovanja. Zato Hrvata ima ko pleve, srećom su strateški grupisani po nekim mestima pa ih se da lako zaobići, stoka istovetna srpskoj kada su van zemlje a verovatno i ovako.

 

O da, ovo je sve bas tako (narocito hrana). Takodje su domaci iz Koruske vrlo ljubazni i neposredni, cak i domaci ski instruktori ne otaljavaju posao nego se bas unose u njega (moj klinac je igrom slucaja tamo proskijao, a posle doucio kod Gileta na Kopu). Ja svake godine, gde god bio, uzmem po sat-dva sa instruktorom da malo pogleda sta radim i da popravim neki detalj. U BKK mi se pre dve godine desilo da je instruktor koji je vodio neke malo starije pionire na Franz Klammeru (bio bas onako lepo tvrd i zaledjen) zaustavio ceo vozic kad je video mene kako jurim dole, urliknuo da stanem, pogledao jos jednom, objasnio meni (i deci) sta nije u redu, i samo mi neznatno promenio polozaj ruke u brdu (spustio nesto blize snegu i malo unazad). Sledeci put kad sam se spustio sam imao osecaj da idem 30% brze i stabilnije. Najefektivniji i najkraci cas skijanja, a jos besplatan :)

 

Jab za vrhunski downhill preporucio Gross Glockner Arenu, ta pista je otvorena pre par godina u punom kapacitetu i ozbiljan je sex. Mislim da je najblizi smestaj selo Kals, koje je nekih 20km iznad Lienca (najbliza stanica voza pa dalje lokalni bus) a odatle ide shuttlebus za pistu. Mislim da je rental i cuvanje opreme na samoj pisti tako da je logisticki jednostavno.

 

Malo sam pogledao, izgleda dobro, nisam uspeo bas tu spust pistu da nadjem, vidim samo ove freeride (ja vise volim lepo utabanu plocu i malo svezeg snega preko), ali overicu jednog dana svakako, hvala na predlogu.

Link to comment

ljubaznost i servis u tom delu sveta je potpuno okrepljujuca stvar. mi ne idemo po hotelima nego spavamo po farmama, to je neverovatno koliko su ti ljudi dobri i pozitivni. dan ti pocinje sa doruckom sa farme, sveze pomuzenim mlekom koje ima 6 posto masti i mirise na alpske trave. mene ta nedelja u tom kraju sveta toliko resetuje da to nije normalno.

 

kad predjes granicu u juzni tirol, sve je isto dok si u delovima gde ima austrijanaca. cim predjes u italijanski deo, krece osljarenje.

 

grossglockner: sad vidim da ima zicara direktno iz kalsa, pa win win

 

inace je ozbiljna visinska razlika, 1600m izmedju vrha i dna piste

 

Grossglockner-Kals-Matrei_pistemap.jpg

Edited by yolo
Link to comment

Hvala vam, imam sad sta sve da istrazim :) Zaboravih da pitam, februar i mart su okej po tim planinama, ne?

Za Filah ima samo jedan direktni voz bez presedanja preko Ljubljane ali stize u 23:00 pa ne bih rekla da je to bas zgodno. (A putuje 11h)

 

Za taj Kleinkirchheim sam dobila preporuku pre vise godina od poznanika koji zivi u Becu i ima kolege koji tamo idu a po burekdzijinoj prici mi deluje super.

Stvar je sto bih volela da idem sa mamom i bratom: brat ne skija uopste a mama moze da izdrzi dva-tri sata sa mnom, onda bi da odmori i seta se ili kupa u bazenu. A i ja bih volela takvo neko mesto, gde posle skijanja mogu jos i da plivam ili se makar banjam u nekim termama. Jacina staza mi nije prioritet za prvi susret sa nekim mestom, ja najvise volim crvene tj srednje staze ali ako su vecina slabije, ne bunim se ako je prosto lepo. Dakle bitno je samo da je generalno lepo mesto, da moze da se i proseta, nesto pojede i ide rano na spavanje. Ja posle celodnevnog skijanja i plivanja vec u 21h ne mogu vise da gledam, obicno me drze budnom kartanjem :D

 

Kakvo je tamo stanje sa iznajmljivanjem samih skija? Ja godinama vec nosim svoje cipele i uzmem solidne skije na Kopu, dobijali smo ispod cene posto smo stalne musterije ali sam svesna da to moze biti velika stavka u Austriji.

 

 

Link to comment

sajam opreme će biti početkom decembra

 

EXPO-ZIM 2014 IN BELGRADE

December 4, 2014 - December 7, 2014

 

 

 

može neko da mi kaže šta tamo da očekujem od cena i šta vredi uzimati?

Link to comment

ljubaznost i servis u tom delu sveta je potpuno okrepljujuca stvar. mi ne idemo po hotelima nego spavamo po farmama, to je neverovatno koliko su ti ljudi dobri i pozitivni. dan ti pocinje sa doruckom sa farme, sveze pomuzenim mlekom koje ima 6 posto masti i mirise na alpske trave. mene ta nedelja u tom kraju sveta toliko resetuje da to nije normalno.

 

Mi smo jednom bili na farmi, doduse u Wildschönau (Tirol) i zaista mogu svakom da preporucim. Ista prica, sve mirise na mleko i travu, davili smo se u sirevima, mleku i narocito jogurtu.

 

Hvala vam, imam sad sta sve da istrazim :) Zaboravih da pitam, februar i mart su okej po tim planinama, ne?

Za Filah ima samo jedan direktni voz bez presedanja preko Ljubljane ali stize u 23:00 pa ne bih rekla da je to bas zgodno. (A putuje 11h)

 

Za taj Kleinkirchheim sam dobila preporuku pre vise godina od poznanika koji zivi u Becu i ima kolege koji tamo idu a po burekdzijinoj prici mi deluje super.

Stvar je sto bih volela da idem sa mamom i bratom: brat ne skija uopste a mama moze da izdrzi dva-tri sata sa mnom, onda bi da odmori i seta se ili kupa u bazenu. A i ja bih volela takvo neko mesto, gde posle skijanja mogu jos i da plivam ili se makar banjam u nekim termama. Jacina staza mi nije prioritet za prvi susret sa nekim mestom, ja najvise volim crvene tj srednje staze ali ako su vecina slabije, ne bunim se ako je prosto lepo. Dakle bitno je samo da je generalno lepo mesto, da moze da se i proseta, nesto pojede i ide rano na spavanje. Ja posle celodnevnog skijanja i plivanja vec u 21h ne mogu vise da gledam, obicno me drze budnom kartanjem :D

 

Kakvo je tamo stanje sa iznajmljivanjem samih skija? Ja godinama vec nosim svoje cipele i uzmem solidne skije na Kopu, dobijali smo ispod cene posto smo stalne musterije ali sam svesna da to moze biti velika stavka u Austriji.

 

Februar i mart su u principu ok, zavisi naravno kakva je godina. U Bad Kleinkirchheimu zna biti problema u martu jer nije tako visoko. Naravno da u slucaju slabe sezone (bez padavina) oni sve piste vestacki osnezavaju, ali se taj sneg ako je visoka temepratura do podneva pretvori u kacamak.

Jos jedna stvar vezana za BKK: staze su relativno teske. Plavih gotovo da i nema, a crvene su strme, sa crnim delovima. Crne su fis piste (jedna slalom i jedna spust). Nije za pocetnike, sem ako nisu deo ski skole - sa instruktorom se ide svuda :) Moj sin je kao sto rekoh bas na toj planini proskijao. Nezgodno je ako u grupi ima i slabijih skijasa, tesko je pratiti se.

Priroda je predivna, ima bas dosta sume, nije golo, iskrceno skijaliste kao neka.

Poslacu ti na PM preporuku za smestaj, bas kao sto tebi treba: super udobno (imaju bazen, saunu itd), do termi i najblize gondole treba da predjes ulicu.

Iznajmljivanje skija zna biti skupo, mada i to zavisi od toga koju klasu skija iznajmljujes.

Link to comment

Jel ima nesto od skijanja u Italiji i Austriji a da je moguce doci kombinacijom avion+voz? Npr, avion do Beca i onda voz do... (znam u teoriji za neka brda po Austriji)

 

Jel dolaze Švica i Francuska u obzir?

Do Ženeve ima smešno jeftin avion (easyJet) iz BEG - npr. 13-20/02/2015 može da se nađe za 40 eura + 37 eura za opremu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...