Jump to content
IGNORED

Prsti, prsti bela staza!


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

Februar i mart su u principu ok, zavisi naravno kakva je godina. U Bad Kleinkirchheimu zna biti problema u martu jer nije tako visoko. Naravno da u slucaju slabe sezone (bez padavina) oni sve piste vestacki osnezavaju, ali se taj sneg ako je visoka temepratura do podneva pretvori u kacamak.

Jos jedna stvar vezana za BKK: staze su relativno teske. Plavih gotovo da i nema, a crvene su strme, sa crnim delovima. Crne su fis piste (jedna slalom i jedna spust). Nije za pocetnike, sem ako nisu deo ski skole - sa instruktorom se ide svuda :) Moj sin je kao sto rekoh bas na toj planini proskijao. Nezgodno je ako u grupi ima i slabijih skijasa, tesko je pratiti se.

Priroda je predivna, ima bas dosta sume, nije golo, iskrceno skijaliste kao neka.

Poslacu ti na PM preporuku za smestaj, bas kao sto tebi treba: super udobno (imaju bazen, saunu itd), do termi i najblize gondole treba da predjes ulicu.

Iznajmljivanje skija zna biti skupo, mada i to zavisi od toga koju klasu skija iznajmljujes.

 

Pre ce biti februar nego mart, ali kao rezerva. Nego ovo za staze me sad malo oladilo :lol:

 

Hvala i za smestaj i link ka opremi ;)

 

Obavezno probaj langlauf kada si tamo, to su neki od najboljih terena na svetu. Bar jedan dan da vidis da li ti se svidja....

To mi jeste zelja, mozda i veca nego za klasicno skijanje

 

Tangodelta, moze i Svica ako se moze naci dobra kombinacija, a nisam razmatrala ovako na prvu loptu jer mi se cini da je najskuplja zemlja od navedenih. Francusku vec ne bih.

Link to comment

sve na jednom mestu, svi uglavnom imaju neke popuste.

tehnika (cipele, skije) ili odeća, šta ti treba?

 

prvi put idem na skijanje ove godine (da učim).

gledaću da skuplje stvari izrentam/pozajmim, ali trebaću nešto i da kupim. aktivni veš i tako to.

 

znači imam nula opereme. imam mogućnost za iznajmljivanje i pozajmicu, a treba uzeti i nešto svoje.

e sada šta bi to od esenšalsa bilo da uzmem za start?

- naočale

- aktivan veš

- fleece

- jaknu

- pantalone

- kapu

- rukavice

Link to comment

opet zavisi i od budžeta.

cene variraju od materijala i kvaliteta - samo aktivni veš (gornji i donji deo) može biti u nekom intersportu štatijaznam 5-6 iljada, pa sve do neke kvalitetne 200g/m2 vune, poznatog proivođača 18iljada.

 

skije i cipele iznajmi u bg, jer je jeftinije nego na planini.

Link to comment

Za početnika ja bih preskočio veš i išao ovim redom rukavice, pantalone, jakna, pa onda veš i fleece, kaciga, pa pance, a skije kad se naložiš. Pantalone zbog vremena provedenog na dupetu bilo u snegu, bilo u kafiću :)

Link to comment

Pantalone, jakna, dobra kapa koja dosta pokriva, rukavice, naocare, dugacke gace ili kako se vec to zove. Sto se tice cene iznajmljivanja, zavisi na koju planinu da ides, na Kopu npr mozes da nadjes odlicnu cenu po kojoj se ne isplati da se cimas jos iz BGa ili odakle si vec.

 

Ja ne skijam sa aktivnim vesom i ne primecujem da mi ista fali. Drugarica je pre dve godine donela neki skupi aktivni ves iz Italije i smrzla se na Kopu, na kraju sam joj davala moje obicne pamucne potkosulje...izgleda to "ne radi" bas svakog.

Link to comment

prvi put idem na skijanje ove godine (da učim).

gledaću da skuplje stvari izrentam/pozajmim, ali trebaću nešto i da kupim. aktivni veš i tako to.

 

znači imam nula opereme. imam mogućnost za iznajmljivanje i pozajmicu, a treba uzeti i nešto svoje.

e sada šta bi to od esenšalsa bilo da uzmem za start?

- naočale

- aktivan veš

- fleece

- jaknu

- pantalone

- kapu

- rukavice

 

jaknu, pantalone, kapu, rukavice i naocare kupi.

moze i sa pasivnim vesom za pocetak. tako sam ja prosle godine

Link to comment

bolje nemati ništa na sebi nego obući pamuk zimi.

Ovo je malo besmisleno, ima nas zivih i zdravih koji uspevamo da skijamo i bavimo se sportom sa tim pamukom. Neka covek proba sa tim sta ima (a pretpostavljam da ima obicne pamucne potkosulje i dugacke gace) pa ako mu ne ide nek uzme neku plastiku.

Link to comment

To da se ves kupuje prvi je potpuno besmisleno. Aktivni ves ima smisla jedino ako su ispostovani svi slojevi koji "disu". Nositi aktivni ves ispod pamucnog duksa ili mont jakne je glupost.

Narocito kada je u pitanju totalni pocetnik koji se em ne znoji toliko em nema tako izrazene cikluse znojenje hladjenje.

Takodje kacigu podrzavam, mada mislim da prvu sezonu moze da preskoci.

Link to comment

...

Narocito kada je u pitanju totalni pocetnik koji se em ne znoji toliko ...

 

Morao sam na ovo da reagujem... ja se prvi put u životu skijao prošle godine, i tek trećeg dana sam stvarno malo počeo da skijam (prva dva dana sam više padao). I isto tako, tek trećeg dana sam počeo da se "em ne znojim toliko" - prva dva dana sam bio mokar do gole kože bukvalno poslije pola sata na stazi. Prvo sam mislio da je to od napora - tek kad sam od 3+ dana uspio malo da se opustim i da stvarno skijam pomalo, shvatio sam da je to bilo od grča...

 

A na temu - ja od "aktivnog veša" imao neke sintetičke potkošulje i čarape kupljene na rasprodaji u "Decathlonu". Ćega standardno pamučne, i ta kombinacija je odradila posao kako treba :)

Link to comment

naravno.

opšte je poznato da što je skijaš bolji, on manje energije troši od nekoga slabijeg znanja, pa će se manje i znojiti od slabijeg skijaša.

 

da pojasnim to oko pamuka - pamuk kao izolator je golo govno. U pitanju je hidrofilni materijal, odnosno materijal koji zadržava vlagu i ne odvodi ga od tela. Ako se čovek oznoji, on praktično nema šanse da se osuši kasnije, a kako pamuk zadržava vlagu on dodatno pothlađuje telo. Cotton kills, kako se već kaže.

Prvi sloj, odnosno tzv. "aktivni veš" služi da odvede svu vlagu (znoj) od tela, da zadrži kao takav određena termička svojstva i da se brzo suši.

Pravi se od veštačkih vlakana (brže se suše) ili vune (ima bolju termoregulaciju). Ja volim najviše neku hibridnu varijantu koja se brzo suši, ali ima i vunu pa postojano greje.

Jeftine sintetičke varijante ponekada jesu korektni izolatori, ali imaju taj problem da se usmrde već posle nekoliko sati, što se sa vunom neće desiti ni posle nekoliko dana. Skuplja sintetika je tu negde između, oko 2 dana izdrži.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...