Jump to content
IGNORED

Abortus


tkd7334

Recommended Posts

jel` sad jasno?
Taj recnik sa pijace molim te ostavi na istoj.A sto se tice tvog prava da sama odlucis, niko ga ne spori (najmanje ja). Monopol na razgovor o toj temi, samo zato sto si zena, nazalost nemas, upravo iz razloga sto je najveci procenat abortusa "kontraceptivne" prirode. Cinjenica je da u momentu kad ostanes u drugom stanju tvoje telo vise nije samo tvoje (zalomilo ti se XX, peh), te i odluka valjda ima jos neke aspekte od sebicnog "moje telo -- moja odluka". Ponovo, ne kazem da odluka nije tvoja, ali ces iz otvorene diskusije mozda nauciti nesto sto ce modifikovati/promeniti tvoj i tudje stavove. Ne vidim sta je tu takav tabu, pobogu da nije tako jos uvek bi se tvoja prava citala iz Biblije.Uostalom, logika je kao kada bih ja rekao, u ratovima (najcesce) ubijaju muskarci, dakle to je nasa stvar i ti kao zena nemas pravo da komenarises da li je "odstreljivanje naokolo" ok ili ne.
Link to comment
  • Replies 595
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    26

  • denise

    25

  • Mr.Smith

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stvarno mi je neverovatno i jezivo to sto u 21. veku (pa makar u zemlji Srbiji) ima ljudi koji mrtvi ladni smatraju da je abortus ubistvo, da ga treba zabraniti i sve ine budalashtine koje idu uz to. Alo? :blink: Kad/ako nauka nadje nacin da muskarac iznese i rodi bebu, onda ce imati i pravo glasa i mogucnost da se pitaju. Do tada je to iskljucivo odluka zene, posto je njeno telo (i licnost, buducnost i sta sve ne) u pitanju.edit: ovo posebno na temu zalomilo se :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Edited by Leonina
Link to comment
Propagiranje teze da je svako oduzimanje života isto što i ubistvo,
a nego sta je? :blink: :blink: :blink: no drago mi je da se bar slazemo da je abortus oduzimanje zivota.
teze da je oplođena jajna ćelija isto što i čovek kao i teze da je abortus isto što i oduzimanje života osobe u komi je čist fašizam i uvreda za zdrav razum.
i u to ime si potegao mega argument: dupe od bika. :rolleyes:ps. taj fasizam u recenici nema aps nikakvo znacenje. al to je vec i logicno, ko pocne buljom od bika cenim i ne moze nesto mnogo smislenije da napise
Link to comment
Stvarno mi je neverovatno i jezivo to sto u 21. veku (pa makar u zemlji Srbiji) ima ljudi koji mrtvi ladni smatraju da je abortus ubistvo, da ga treba zabraniti i sve ine budalashtine koje idu uz to. Alo? :blink: Kad/ako nauka nadje nacin da muskarac iznese i rodi bebu, onda ce imati i pravo glasa i mogucnost da se pitaju. Do tada je to iskljucivo odluka zene, posto je njeno telo (i licnost, buducnost i sta sve ne) u pitanju.edit: ovo posebno na temu zalomilo se :ph34r: :ph34r: :ph34r:
Neverovatno je i jezivo sto u 21. veku (pa makar u zemlji Srbiji) ima zena koje mrtve ladne smatraju da je abortus jednak uzimanju aspirina.N-ti put: niko ne prica o zabrani abortusa ili oduzimanju odluke zeni, vec o edkuaciji i dijalogu da li je fetus sa 7 nedelja, koji ima razvijen krvotok i nervni sistem, zivo bice? (ti si u tom momentu moguce tek preskocila jednu menstruaciju i jos uvek se ne uzbudjujes). Da li shvatas sta hocu da kazem?Shvatanje abortusa od strane zena u zapadnoj Evropi se znatno menja, i sama procedura donosenja odluke je uslovljena razgovorima sa dosta strucnjaka, koji te upoznaju sa stvarima o kojima pricam. Edited by burekdzija
Link to comment
Tamo smo pre oko pola godine imali istu raspravu, te ne zelim ponovo da se ukljucujem.Medjutim, kao lekar bi morao znati da ovo nije samo medicinsko, vec i eticko pitanje.
Naravno da je i etičko baš kao što je i političko i društveno...Međutim, etički, politički i društveno je ono razrešeno i tu više nema nikakvih dilema, bar za nas koji smo na izlazu iz XX rešili da uđemo u XXI a ne u XIX vek.Jedina diskutabilnost koja postoji je zdravstvena i ona se rešava kako individualno tako i kolektivno u smislu anti-promocije abortusa kao kontraceptivnog sredstva.
Link to comment
Međutim, etički, politički i društveno je ono razrešeno i tu više nema nikakvih dilema, bar za nas koji smo na izlazu iz XX rešili da uđemo u XXI a ne u XIX vek.
Ovde se ne slazemo do kraja.U smislu prava zene na odluku -- da.U smislu etickih preporuka koje strucnjak/lekar moze dati zeni -- ne. I sam znas da se o embrionalnom razvicu jako malo zna i da se "svaki dan" saznaje nesto novo, pre svega zahvaljujuci napretku genetike i dijagnostike (tj. hardvera).N+1 put: ja sam samo ovo gornje hteo reci, a ne (ponovo) se upustati u dijalog da li zena ima pravo izbora. Da, ima i to je ono sto je razreseno, cak i za nas koji smo po tebi ostali u XIX veku. Edited by burekdzija
Link to comment
Ponovo, ne kazem da odluka nije tvoja, ali ces iz otvorene diskusije mozda nauciti nesto sto ce modifikovati/promeniti tvoj i tudje stavove. Ne vidim sta je tu takav tabu, pobogu da nije tako jos uvek bi se tvoja prava citala iz Biblije.Uostalom, logika je kao kada bih ja rekao, u ratovima (najcesce) ubijaju muskarci, dakle to je nasa stvar i ti kao zena nemas pravo da komenarises da li je "odstreljivanje naokolo" ok ili ne.
Zenama crkva i cita njena prava iz Biblije . I dan,danas.. Naravno ne samo u Srbiji negou celom hriscanskom svetu.Lep pozdrav
Link to comment
Ovde se ne slazemo do kraja.U smislu prava zene na odluku -- da.U smislu etickih preporuka koje strucnjak/lekar moze dati zeni -- ne. I sam znas da se o embrionalnom razvicu jako malo zna i da se "svaki dan" saznaje nesto novo, pre svega zahvaljujuci napretku genetike i dijagnostike (tj. hardvera).N+1 put: ja sam samo ovo gornje hteo reci, a ne (ponovo) se upustati u dijalog da li zena ima pravo izbora. Da, ima i to je ono sto je razreseno, cak i za nas koji smo po tebi ostali u XIX veku.
U pravu si kada kažeš da se etika, kao i svaka nauka, menja novim saznanjima.Međutim ne mislim da nova medicinska saznanja mogu uticati na etičku utemeljenost abortusa, tj. ne znam šta je to što bi to moglo biti otkriveno a da će fundamentalno izmeniti etičke poglede na abortus.Inače ja nisam ni referisao na tebe kao na nekoga ko dovodi u pitanje pravo na izbor. Sama tema onako kako je postavljena je bullshit a naravno da se može i mora pisati i polemisati o abortusu ali o smislenim aspektima istog a ne o tome da li je isti ubistvo ili nije i da li smo za ili protiv istog.
Link to comment
Stvarno mi je neverovatno i jezivo to sto u 21. veku (pa makar u zemlji Srbiji) ima ljudi koji mrtvi ladni smatraju da je abortus ubistvo, da ga treba zabraniti i sve ine budalashtine koje idu uz to. Alo? :blink: Kad/ako nauka nadje nacin da muskarac iznese i rodi bebu, onda ce imati i pravo glasa i mogucnost da se pitaju. Do tada je to iskljucivo odluka zene, posto je njeno telo (i licnost, buducnost i sta sve ne) u pitanju.edit: ovo posebno na temu zalomilo se :ph34r: :ph34r: :ph34r:
Ako 21 vek znaci pravo na abortus onda jebem ti tu buducnost.Ako je feminizam u Srbiji = borbi na pravo za abortus, jebem ti i taj feminizam.
Link to comment
U pravu si kada kažeš da se etika, kao i svaka nauka, menja novim saznanjima.Međutim ne mislim da nova medicinska saznanja mogu uticati na etičku utemeljenost abortusa, tj. ne znam šta je to što bi to moglo biti otkriveno a da će fundamentalno izmeniti etičke poglede na abortus.Inače ja nisam ni referisao na tebe kao na nekoga ko dovodi u pitanje pravo na izbor. Sama tema onako kako je postavljena je bullshit a naravno da se može i mora pisati i polemisati o abortusu ali o smislenim aspektima istog a ne o tome da li je isti ubistvo ili nije i da li smo za ili protiv istog.
Ok, evo objasnicu ali ne bih isao u detalje, mislim da si i ti tamo ucestvovao u raspravi... Dakle, pravo na abortus je inicijalno sledilo logiku da embrion i fetus nisu zivi, jer ne mogu opstati van majke. Ok, ne moze ni dvogodisnja beba, but that's beside the point. Saznanja o embrionalnom razvicu su dovela do toga da se zna u kojoj nedelji se razvija krvotok, nervni sistem, mozak, kada se isti aktivira, kada fetus oseca bol itd... Shodno tim saznanjima pomeraju se granice preporuke za gornju granicu abortusa. Takodje se menjaju i pravila za lab praksu u radu sa ljudskim embrionalnim celijama (npr koliko dana smeju da se koriste pre nego sto se moraju unistiti). Ova saznanja uticu na izmenu naseg shvatanja o tome da li je i kada fetus ziv. I o tome se mora pricati, upravo iz razloga sto je ocigledno prisutan stav "moje telo je samo moje telo, a ta zguzvana gomila celija nije nista". Prvih 4-5 nedelja mozda i nije, nakon toga je to vrlo ozbiljna medicinsko/eticka/filozofska rasprava.Ako se dobro secam, menja se cak i sudska praksa, tamo je neko naveo slucaj u USA gde je ubici koji je ubio trudnu zenu sudjeno za dvostruko ubistvo. Nadam se da sam ti odgovorio sta (ja mislim da) se menja sa novim medicinskim saznanjima, a vezano za eticku utemeljenost abortusa (tj. nedelje u kojoj on postaje etici, ne medicinski, problematican).
Link to comment
Kad/ako nauka nadje nacin da muskarac iznese i rodi bebu, onda ce imati i pravo glasa i mogucnost da se pitaju. Do tada je to iskljucivo odluka zene, posto je njeno telo (i licnost, buducnost i sta sve ne) u pitanju.
ako zelis (ili koja vec druga zena) da si istetoviras lice, ugradis rogove, povecas levu a smanjis desnu sisu, ne bih ti preporucio ali be my guest. zelis se sterilizovati - fino. opet tvoj izbor sta ces raditi s tvojim telomrekao bih ipak da pitanje abortusa nije samo problem tvog tela http://anti-abortion.info/images/aborted_9_week_fetus.jpg
Ništa se ja sa tobom nisam složio niti imam nameru da polemišem sa tvojim kvazi-argumentima i zamolio bih te da me na ovoj temi zaobiđeš.
e debeli, ako ti toliko smetam, stavi me na ignore. usput ako vec imas fiksaciju fekalijama, otvori posebnu temu. ili poseti lekara, kako ti volja.
Link to comment
Ok, evo objasnicu ali ne bih isao u detalje, mislim da si i ti tamo ucestvovao u raspravi... Dakle, pravo na abortus je inicijalno sledilo logiku da embrion i fetus nisu zivi, jer ne mogu opstati van majke. Ok, ne moze ni dvogodisnja beba, but that's beside the point.
Ovde grešiš iz prostog razloga što embrion ni u kom slučaju ne može bez majke a dvogodišnja beba može.I odatle i treba krenuti kada se načelno govori o etičkoj dimenziji - do 23. nedelje intrauterinog razvoja embrion pa fetus ne mogu da prežive van uterusa.Samim tim abortus u bilo kom momentu do 23. nedelje se ne može kvalifikovati i ne kvalifikuje se kao ubistvo čak i kada je nelegalan tj. kada nije odobren od lekarskog konzilijuma.Nakon 23. nedelje trudnoće uvek se ide na (prevremeni) porođaj iz prostog razloga što fetus ima šanse da preživi van uterusa (materice) i to je ta legalna granica o kojoj govorimo.Ono do čega mogu dovesti nova saznanja iz medicine je samo izvesno gore-dole pomeranje roka legalnosti abortusa na lični zahtev koji je sada na 10. nedelji trudnoće a sam etički fundament istog će ostati netaknut pa čak i da nauka napreduje toliko da će spustiti granicu preživljavanja van uterusa sa 23. nedelje naniže - tada se prosto neće vršiti abortusi već će se fetus (ili embrion) premeštati na drugo mesto koje će moći da iznese proces sazrevanja jal' do kraja jal' do momenta kada će beba preživeti van njega.Ali čak ni to neće uzdrmati etičko utemeljenje abortusa osim u slučaju konstruisanja mašine koja će moći da preuzme oplođenu jajnu ćeliju i kada će sam abortus postati izlišan pa neće ni biti potrebe za etičkom diskusijom o istom.Sve u svemu - etička utemeljenost abortusa je apsolutna. Edited by srdjann
Link to comment
Ako 21 vek znaci pravo na abortus onda jebem ti tu buducnost.
E, da. 21 vek... a ovde se prica o abortusu. Sad cu da odlutam malo u sirinu... 'zvinte me... Ali, ako su u 20-tom veku neki muskarci uspeli da slete na Mesec (mada je i o tome postojao svojevremeno jedan debeeeeo topik), kako to da ta vrsna nauka nije smislila neki nacin da, ako bas nije moguce da do abortusa uoste ne dodje, a ono da se svede na incidentnu meru? Mislim ovde na razne vidove poznate kontracepcije* (citala jednom neka istrazivanja i statistike... pa se ispostavilo da je, zamislite ljudi, svaki nacin nepouzdan, ukljucujuci i sterilizaciju! Jes' promilcic , ali je promilcic!)... od kojih mnogi (izuzev pilule) nisu mnogo napredovali u odnosu na srednji vek. Sve mi se cini da su te "zenske stvari" oduvek bile 9-ta rupa na svirali uspesnih, prosperitetnih, genijalnih, vaznih, tehnoloski programiranih, naucnika. Pa cekajte, tek pre neku godinu (kad li to bese? kraj 80-tih? Pocetak 90-tih?) su smislili uloske sa krilcima, goddamnit! :o *...a ne na zabrane abortusa, ili na eventualni savrseni svet "buducnosti" iz perspektive naseg detinjstva, u koji bi svako ljudsko bice zelelo da dovede sto vise novih ljudskih bica...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...