Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

To može da se desi u državama sa" baš razvijenim" sekundarnim tržištem hipoteka, jer se hipoteke prepakuju, osiguravaju, preprodaju, propadne jedan, otkupi drugi, završi kod trećeg, i tako nekoliko puta... i na kraju može da se desi da ne mogu da dokažu na sudu da imaju pravo na hipoteku. Mislim da je ovde veća statistička verovatnoća da meteor padne na zgradu, nego da ne vratiš kredit.Erste, po dobrom evropskom običaju prodaje Pfandbriefe - Mortgage Covered Bonds. Ne znam da li se one odnose na njihove plasmane u Srbiji, ali u slučaju da puknu, ne mora da se pojavljuje "nepoznati" igrač, već je unapred određeno ko će imati pravo na naplatu. Mislim da u našim rezervama ima takvih vrsta HOV - tako da možeš doći u situaciju da država Srbija "poseduje ili preprodaje" tvoju hipoteku ;)

Edited by Brrr
Link to comment

a da li se ikad desavalo da banka koja je pred kolapsom ponudi klijentima da sami otkupe svoje kredite po naravno povoljnijim uslovima? nesto tipa "dragi gospodine ikare, vi ste nam duzni 100000 evra, nudimo vam fantasticnu priliku da vam otpisemo sva dugovanja ako nam u narednih 15 dana uplatite 70000 evra na racun"?

Link to comment
To može da se desi u državama sa" baš razvijenim" sekundarnim tržištem hipoteka, jer se hipoteke prepakuju, osiguravaju, preprodaju, propadne jedan, otkupi drugi, završi kod trećeg, i tako nekoliko puta... i na kraju može da se desi da ne mogu da dokažu na sudu da imaju pravo na hipoteku. Mislim da je ovde veća statistička verovatnoća da meteor padne na zgradu, nego da ne vratiš kredit.Erste, po dobrom evropskom običaju prodaje Pfandbriefe - Mortgage Covered Bonds. Ne znam da li se one odnose na njihove plasmane u Srbiji, ali u slučaju da puknu, ne mora da se pojavljuje "nepoznati" igrač, već je unapred određeno ko će imati pravo na naplatu. Mislim da u našim rezervama ima takvih vrsta HOV - tako da možeš doći u situaciju da država Srbija "poseduje ili preprodaje" tvoju hipoteku ;)
moram priznati da sam se sad malo zabrinuo. naime, ja sam uspostavio hipoteku na nekretninu koja nije bila predmet kerdita jer sam planirao da izvedem nesto sa tom nekretninom koju sam kupovao. u banci su mi rekli da nije nikakav problem da nakon sto zavrsim to sto radim prebacim hipoteku sa te druge nekretnine na ovu koju sam u medjuvremenu malo izmenio i upisao kao svoje vlasnistvo. posto upravo privodim taj proces kraju (dobio sam vlasnicki list, ostalo je jos samo par sitnica), planirao sam da skoknem do banke i zaposcnem proceduru transfera hipoteke. sudeci po ovom tvom pisaniju, vlasnik hipoteke sad moze da bude ko zna ko. mogu li imati problema zbog toga?
Link to comment

Ne vidim nikakav problem, posebno jer su još uvek solventni.I iskreno, jako malo znam o tome kakva je regulativa u Srbiji oko tržišta hipoteka. Mi jedva da imamo i primarno tržište... I cela ova priča je, kako ti reče "o teoretskim mogućnostima"...

a da li se ikad desavalo da banka koja je pred kolapsom ponudi klijentima da sami otkupe svoje kredite po naravno povoljnijim uslovima? nesto tipa "dragi gospodine ikare, vi ste nam duzni 100000 evra, nudimo vam fantasticnu priliku da vam otpisemo sva dugovanja ako nam u narednih 15 dana uplatite 70000 evra na racun"?
Ne znam, ali baš ove Pfandbriefe mogu predstavljati problem - jer ako ti otkupiš hipoteku, preuranjeno isplaćen dug mora biti zamenjen u imovini koja "pokriva obaveznice". Nema logike da tebi poklone, a da držalac obaveznica bude oštećen. Verovatno neko ima bolje i stručnije objašnjenje :) Edited by Brrr
Link to comment

Postoji li sekundarno tržište nekretnina u Srbiji? Umešan sam u prodaju nekretnine pod hipotekom koju pokušavamo da prodamo 10ak godina angry.gif.Sud periodično daje kuću na licitaciju, svaki put snizi početnu cenu ali niko neće da kupi...kad bi postojalo sekundarno tržište neko bi se i pojavio i to kupio :unsure: . Kuća za tepsiju ribe...Kod nas su i faktoring i forfeting u povoju, neke banke ih rade a da li predmet faktoringa može biti potraživanje sa hipotekom ne znam, to moraš pitati u Ersteu. Ako Erste nema problema, onda nema ni potrebe da prodaje svoje potraživanje.

Link to comment
Mozda paranoisem, ali neki su davali i 15%. I to mesecno. :unsure:
Čista paranoja, oće to kad prodaš Rumu za Detelinaru, i to još staru.Metals je ponudio 11 posto pre uvođenja prinudne uprave, pretpostavljam da se radi o stepenastoj štednji. Ako je 11 posto flet godišnje, onda nisu normalni, a onaj ko kod njih uloži je još nenormalniji i treba mu dodeliti Orden Jezdimira prvoga reda.
Link to comment
Stepenasta štednja objedinjuje oročenu štednju po stimulativnim kamatnim stopama, ali se za razliku od klasične oročene štednje razlikuje po tome što klijent ima mogućnost raspolaganja sredstvima u svakom trenutku. Takođe, za razliku od standardne štednje, kamata nije konstantna, nego se povećava nakon svakog unapred određenog vremenskog perioda oročenja takozvane stepenice.
Ili narodski rečeno, prvih a meseci je x posto, zatim je x+y, pa posle b meseci je x+y+z... I tako dalje... Uvećava se po intervalima...Npr u Raiffeisen je prva 3 masec 3%, pa onda 3 meseca 3.2%, pa narednih 6 meseci je 3.5%... Pa na kraju bude skoro 10%...
Link to comment

Gledaš li ti tv, imaš reklamu za Rajf sa onim što tancuje po žutim stepenicama pa ona klinka sa potezom Avril Lavinj u reklami za Erste...Ideš step by step kamatna stopa se povećava iz meseca u mesec, na kraju dođe do 11-12 posto. A bankari Boga mole da ćeš razročiti pre vremena...ukratko mačka u džaku.edit-radiša, znači li to da se kamata pripisuje svaki mesec? Onda nema straha od razročenja.

Edited by Hartmann
Link to comment
Čista paranoja, oće to kad prodaš Rumu za Detelinaru, i to još staru.Metals je ponudio 11 posto pre uvođenja prinudne uprave, pretpostavljam da se radi o stepenastoj štednji. Ako je 11 posto flet godišnje, onda nisu normalni, a onaj ko kod njih uloži je još nenormalniji i treba mu dodeliti Orden Jezdimira prvoga reda.
Nije stepenasta nego dečija. Flat 11% godišnje samo na uloge preko 1000E i rok od godinu dana. Ako od nove godine ne bude ni poreza izgleda odlično.
Link to comment
Gledaš li ti tv, imaš reklamu za Rajf sa onim što tancuje po žutim stepenicama pa ona klinka sa potezom Avril Lavinj u reklami za Erste...Ideš step by step kamatna stopa se povećava iz meseca u mesec, na kraju dođe do 11-12 posto. A bankari Boga mole da ćeš razročiti pre vremena...ukratko mačka u džaku.edit-radiša, znači li to da se kamata pripisuje svaki mesec? Onda nema straha od razročenja.
Tako, kako sam quotovao, piše na sajtu Raiffaisena, mada bi meni bilo logičnije da se može razoročiti samo na kraju intervala... Ako je stvarno tako kako kažu, nema problema, odeš i uzmeš kad god hoćeš lovu, a dobiješ kamatu do tog datuma... Ili možda računaju do kraja intervala oročenje, a posle samo po viđenju... Ali to ne smeju da napišu, jer je komplikovano, i ne zvuči lepo...
Link to comment
Nije stepenasta nego dečija. Flat 11% godišnje samo na uloge preko 1000E i rok od godinu dana. Ako od nove godine ne bude ni poreza izgleda odlično.
šta zna dete šta je 11 posto :D . Pa kolko je onda za odrasle? Izgleda odlično kao što i Metals izgleda odlično. Od kada su im počeli problemi nisam im video nalog u platnom prometu, nestali ko jaje s groba. Ova kamatna stopa je potez očajnika koji mora pod hitno da privuče depozite. To razumem, al što deci od užine otima...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...