Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

2 minutes ago, beyoncé said:

ako te dobro razumem, tih startnih 1000 bez kamate će vredeti i manje od 950, zar ne?

ex komercijalna, inteza, rajfajzen i sl. ne nude ništa osim event. tih fondova. samo ove meni nove i nepoznate banke imaju oročenu štednju sa kamatom, pa nisam načisto. 

Imaš u komercijalnoj i u intesi mesec štednje. 

  • +1 1
Link to comment

Misim da ubedjivo najbolju ponudu ima ova 3banka, em veća kamata, em kraći period.

Ja imam neki manji iznos u Intesi koji tako stoji godinama i reoročava se automatski sa 0,1%. Nisam siguran ni da mi se isplati cimati oko toga i prebacivati u drugu banku. 

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment

Unicredit daje 2% na eur oročene depozite, period 12 meseci. Za veće iznose mogućnost pregovora.

Inače, trenutne opcije za investiranje (nekretnine, kripto, fondovi, akcije..) deluju vrlo neprijatno, tako da štednja i nije toliko loša, bez obzira na projektovanu inflaciju.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
11 hours ago, beyoncé said:

ako te dobro razumem, tih startnih 1000 bez kamate će vredeti i manje od 950, zar ne?


Da. Tj najbolje ovako da preformulišem - kupovna mocj današnjih 1000e će biti 950e za godinu dana.

 

Ima rezona ovo sto mraki kaze, ako ti vec ustedjevina stoji u banci, zasto ne uzeti tih 20e za godinu dana, mada je problem sto su ti pare “zarobljene”, veci ili manji zavisi kako kome.

Drugo ove stednje u dinarima imaju vece kamate s razlogom - ako imas ustedjevinu u devizama suludo bi bilo menjati to u dinare zbog par % kamate, za godinu dana dinar može da ode u tri peršuna.

  • Hvala 1
Link to comment

da, da, to razumem i tako sam i ja rezonovala (ko mraki). hvala!

jel to znači da se sada najviše isplati štedeti u dolarima? 

 

moje inicijalno pitanje je u stvari bilo koliko su ove banke što nude kamate tokom cele godine (erste, mobi, 3..nešto) sigurne, s obzirom na to da 'afirmisane' banke praktično više nemaju klasičnu štednju. 

Link to comment
2 minutes ago, beyoncé said:

jel to znači da se sada najviše isplati štedeti u dolarima?

Problem je što dolar dosta oscilira, u oktobru je recimo više težio ka 120 dinara a sad je trenutno 113, tako da može da se desi da izgubiš novac usled toga što štediš u dolarima, mada može i suprotno da se desi ako u tom trenutku bude visok kurs.

  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da je najisplativije štedeti u onoj valuti koju imaš. Ako vršiš konverziju tu ima da ode bar 0.5% menjačnici.

 

Dolar je dobar jer je krenuo da raste, no i taj rast stagnira i čak sad malo opada. Jbno je (kao i uvek u životu) što te vrednosti variraju zbog rata i nekih sedmih faktora u koje mi nemamo uvid.

 

Ovo za banke stvarno ne znam, skeptičan bih bio oko njih koliko i ti. Posebno te za koje nikad nisam čuo.

  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, beyoncé said:

@igoraki

znači ne moš profitirati kako god da okreneš :lolol:

Pa možeš, samo treba pogoditi pravi trenutak za prodati i kupiti, što je jako teško...dolar se ne tako davno mogao kupiti i ispod 100 dinara, eto da si ga tada kupila u nekoj značajnijoj količiti i prodala u oktobru, sad bi imala sasvim lepu zaradu, u dinarima. Problem je što ne znaš da li će da raste ili pada, a ne znaš ni šta će sa dinarom biti, a ko što reče goofs, na svakoj konverziji valute takođe gubiš nešto para.

 

Ni ja ne verijem bankama, ali bezveze mi da držim veću količinu novca u slamarici, pa sam onda prinuđen da ga držim kod njih. Ali ne bih oročavao svakako, trenutno kakva je situacija.

  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da su sve banke sigurne, samo izabereš najbolju ponudu.

Ne vidim scenario po kome korisnik može ostati bez sredstava.

Država garantuje za oročene depozite do 50k evra.

3banka je ex Oportjuniti.

 

Manje banke prosto imaju drugačiji poslovni model, nude bolje uslove kako bi privukli nove klijente i trebaju im sredstva koja će dalje plasirati.

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, mraki said:

Mislim da su sve banke sigurne, samo izabereš najbolju ponudu.

Ne vidim scenario po kome korisnik može ostati bez sredstava.

Država garantuje za oročene depozite do 50k evra.

3banka je ex Oportjuniti.

 

Manje banke prosto imaju drugačiji poslovni model, nude bolje uslove kako bi privukli nove klijente i trebaju im sredstva koja će dalje plasirati.

 

E ako drzava garantuje, onda smo sigurni..

  • Haha 2
Link to comment

Šta god mislio o državi, bankarski sistem prosto ne može propasti.

Sve ide preko njih, pa i pranje para. Nikome nije u interesu da neko na taj način zavrne korisnike. Da ne pominjem gomilu kredita prema privredi i stanovništvu…

Edited by mraki
Link to comment

Naravno ako je iole normalna drzava. Mi smo i poceli da ponovo stedimo, uzimamo kredite i sl, kada je na vlast dosla ekipa koja ima dosta mana, ali je ipak normalna. Ova ekipa sto nas jase evo vec 10 godina nema nikakvih skrupula i sve je bukvalno mrtvo slovo na papiru. Niti su u stanju da sprece kobilira... kolibrira... krah sistema, niti bi se nesto potresli zbog toga. Ako pricamo o glavnim igracima zapalili bi iz zemlje pre nego sto Djura stigne da zatvori aerodrom..

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...