Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

Ko naleti na ovo, nek obavezno probakweichow-moutai.jpgpravi se od ovoga (sorghum)Sorghum.jpgIma užasno specifičan ukus, toliko gadan da je zanimljiv(slična priča kao australijski Vegemite). I baš je jako. Uz flašu se dobija i neka minijaturna čašica, mislim da je 2cl.

Edited by dig_chohano
Link to comment
ja ne volim viski jer mi se ukus ne dojmi previse. al me ipak zanima (ozbiljno je pitanje, ne pokusavam biti sarkastican): sta viskiju daje zapravo ukus koji vam se svidja. i sta je taj ukus :) viski je rakija od zitarica koje same po sebi nisu nesto aromaticne (pivu se zato dodaju razni kvasci a bogme i hmelj)vocne rakije (od cega god, ukljucujuci i grozdje) imaju uvek nesto ili nesto vise arome koja potice od voca.
Pitanje je za Indy-ja, on se razume u te nauke. Ja dalje od uzivanja nisam stigao. :)
Link to comment

apropo srpskih mucenica, sticajem okolnosti sam na jednom porodicnom slavlju u nedelju u sumadiji otkrio da u blizoj familiji imam jednog proizvodjaca rakije. nazalost to sto sam od njega - u ispovednom stanju - cuo, samo upucuje da se u srbiji tesko moze kupiti vrhunska rakija, tj da se nikome ne moze verovati, sem ako u pitanju nisu neke sasvim licne ili posebne veze. njegova prica se bazirala uglavnom oko - verovatno nekome verziranijem od mene poznatoj - matematici koja se vrti oko toga kako se stvarno pravi rakija u srbiji, koliko sljive, koliko alkohola i koliko secera, i podsecanja da vecina onih koji prave rakiju za prodaju imaju poseban stek rakije za sopstvenu upotrebu. s obzirom da sam vec bio predmet tretmana nekim slicnim proizvodom, secanje mi se muti ali sam upamtio da mi je rekao da dobra domaca rakija, posteno napravljena, ne moze da kosta manje od 10-tak E, jedino sto to niko ne pravi i da je muckanje postalo vrsta dobrog zanata. za sve ljubitelje mirisnih, aromaticnih kruskovaca i slicnih, litar vestacke arome koji sluzi za ne znam koliko stotina litara rakije se prodaje po ceni od 50E.

Edited by gazza
Link to comment
apropo srpskih mucenica, sticajem okolnosti sam na jednom porodicnom slavlju u nedelju u sumadiji otkrio da u blizoj familiji imam jednog proizvodjaca rakije. nazalost to sto sam od njega - u ispovednom stanju - cuo, samo upucuje da se u srbiji tesko moze kupiti vrhunska rakija, tj da se nikome ne moze verovati, sem ako u pitanju nisu neke sasvim licne ili posebne veze. njegova prica se bazirala uglavnom oko - verovatno nekome verziranijem od mene poznatoj - matematici koja se vrti oko toga kako se stvarno pravi rakija u srbiji, koliko sljive, koliko alkohola i koliko secera, i podsecanja da vecina onih koji prave rakiju za prodaju imaju poseban stek rakije za sopstvenu upotrebu. s obzirom da sam vec bio predmet tretmana nekim slicnim proizvodom, secanje mi se muti ali sam upamtio da mi je rekao da dobra domaca rakija, posteno napravljena, ne moze da kosta manje od 10-tak E, jedino sto to niko ne pravi i da je muckanje postalo vrsta dobrog zanata. za sve ljubitelje mirisnih, aromaticnih kruskovaca i slicnih, litar vestacke arome koji sluzi za ne znam koliko stotina litara rakije se prodaje po ceni od 50E.
Buduci da imam ista iskustva i bio sam predmet slicnih ispovesti samo da potvrdim ovo sto je gazza napisao. Kupovina home made rakija po Srbiji ume da bude pravo minsko polje, vrlo gusto nacickano. Postoji nekakva rasirena zabluda o dominantnosti domacih rakija u Srba, olicena u :s_w: uskliku "aaaaaaargh, doooobra, prava domaca" (ponekad je taj usklik jedina odbrana do toga da te ponosni vlasnik Dobre Domace ne nabode na vile :lol: ) uz obavezni nastavak o debilnosti mladjahne snobby populacije koja se zanosi nekakvim viskijima, votkama i slicnim glupostima pored 'vakog nacionalnog blaga. Avaj, nacionalno blago koje do kupca stize u obliku "ma, za sebe sam je pravio" najcesce je obicno smece ako ne i nerazumni atak na zdravlje onog koji bi to smece popio, a ponosni spravilac uglavnom zaboravi da napomene da, recimo, uopste nije praznio i prao kazan izmedju dva pecenja.Dakle, ko krene u safari shoping po Srbiji valjalo bi da bude veoma oprezan i da kupuje od pouzdanih ljudi.
Link to comment

Potpuna istina. "Domaće" rakije koje u 99% slučajeva mogu da se kupe, se prave od koječega, uključujući krompir, kukuruz... Doda se šećera, doda se aroma i eto "dobre domaće, vid joj venac". To i ne čudi toliko u zemlji u kojoj jedna renomirana fabrika pravi svoj "rizling od najboljih sorti belog grožđa sa geografskim poreklom" od jabuka... <_< Retko naručujem rakiju, samo na "proverenim" mestima. Za kućnu upotrebu koristim isključivo rakije koju peku moj deda i njegov brat u vikendici(šljiva, jabuka, kajsija i dunja, kad rodi dobro), kao i rakije koje peku moji drugari. Naravno, nisu sve savršenog kvaliteta, al bar znam da su bez šećera, industrijskog etanola i veštačkih aroma.edit: dodao t

Edited by dig_chohano
Link to comment
apropo srpskih mucenica, sticajem okolnosti sam na jednom porodicnom slavlju u nedelju u sumadiji otkrio da u blizoj familiji imam jednog proizvodjaca rakije. nazalost to sto sam od njega - u ispovednom stanju - cuo, samo upucuje da se u srbiji tesko moze kupiti vrhunska rakija, tj da se nikome ne moze verovati, sem ako u pitanju nisu neke sasvim licne ili posebne veze. njegova prica se bazirala uglavnom oko - verovatno nekome verziranijem od mene poznatoj - matematici koja se vrti oko toga kako se stvarno pravi rakija u srbiji, koliko sljive, koliko alkohola i koliko secera, i podsecanja da vecina onih koji prave rakiju za prodaju imaju poseban stek rakije za sopstvenu upotrebu. s obzirom da sam vec bio predmet tretmana nekim slicnim proizvodom, secanje mi se muti ali sam upamtio da mi je rekao da dobra domaca rakija, posteno napravljena, ne moze da kosta manje od 10-tak E, jedino sto to niko ne pravi i da je muckanje postalo vrsta dobrog zanata. za sve ljubitelje mirisnih, aromaticnih kruskovaca i slicnih, litar vestacke arome koji sluzi za ne znam koliko stotina litara rakije se prodaje po ceni od 50E.
pa naravno da ne moze ispod te cene. voce je skupo i to mora se plati. mi pecemo kuci od kruske i sljive uglavnom. zavisi od godine al meke rakije izadje oko 20 do 25l iz kazana koji ima 110l zapremine. tu racunaj da je bilo oko 90l prevrelog voca i 10-15l vode da ne izgori. od toga bacis prvi litar u djubre a ostalo ide u prepek. tamo se pola preradi a pola baci (ja sam protiv toga, meni je ona prva mnogo aromaticnija i slabija, te je i pitkija, al ja se ne pitam bas previse vec neki stariji i iskusniji...). znaci od 90 kila dobrog voca dobijes 10ak litara jake rakije tj 10ak kila voca za litar radze. plus akanje oko pecenja. jos dok ostavis u buretu pa ti i ono popije jos koji litar dodjes do cene od bar 10e za pristojnu rakiju. mi je ne prodajemo ni po toj ceni jer nam se ne isplati. il pijemo sami il poklanjamo, treceg nema.sto se tice tih farbanih, skoro sam probao "domacu" dunju s mirisom flomastera Formula1 (ako se ko jos seca) i bojom razmucene oker tempere (to valjda da ubedi nesrecnike da je odstojala dugo u buretu). naravno da sam rekao da je dobra, u sebi sam se pomolio da valjda necu oslepeti od te jedne casice, domacina stavio na crnu listu i presao na pivo. tamo se falsifikovanje ne isplati.ono sto tipicni pijacni prodavci rade je da sebi prvo ispeku normalnu rakiju ali ono sto ostane ne bace nego nazad u bure, 10ak kila secera, opet prevri, u kazan, repeat... malo arome, malo farbe i eto "vrhunske" rakije za male pare
Link to comment

xexexe, ako pitaš Turke, to je nešto ''što su njima Grci ukrali'' :DMiriše kao ouzo, samo je puno jače. Oni je piju iz velikih čaša, pola raki a pola voda. Kad se sipa voda u nju ona pobeli.Meni je odvratno tako razblaženo, čisto je super.take a look

Edited by Valkyrie
Link to comment
xexexe, ako pitaš Turke, to je nešto ''što su njima Grci ukrali'' :DMiriše kao ouzo, samo je puno jače. Oni je piju iz velikih čaša, pola raki a pola voda. Kad se sipa voda u nju ona pobeli.Meni je odvratno tako razblaženo, čisto je super.take a look
Hehe, podseti me... pili to sa nekim brkatim Turcima u hotelu, lapo voda, lapo raki, i nije bilo lose.... doduse posle dve flase Dzona Vokera.Sto rece yoyogi, meni je najvise licilo na mastiku.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...