Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Na velikoj većini modernih distroa možeš zameniti KDE/GNOME sa nekim lakšim desktopom, tipa XFCE-a, WindowMakera ili nečeg trećeg. Za desktop (i od 128MB) bih se odlučio za OpenSuse.

Link to comment

Mozda postavljam glupo pitanje, ali kako je moguce da "glupi" Linux ne prepoznaje nov monitor. Naime, imam Mandrivu 2007 i kad sam kupio novi LG 1900J-BF monitor, ne mogu da se ulogujem u Linux ni pod razno. E sad, nisam neki strucnjak za isti, pa se nisam mnogo baktao time, ali mi je neverovatno da sam isti problem imao i sa SuSe 10.1 recimo i sad sa "novijom" verzijom druge linux distribucije. U cemu je vic? Jeste da monitor ne menjam svaki cas, ali je bas glup osecaj. Da li da reinstaliram linux ili da ga pregazim sa 2008 verzijom ili nesto trece? Sta mi predlazete?

Link to comment
Mozda postavljam glupo pitanje, ali kako je moguce da "glupi" Linux ne prepoznaje nov monitor. Naime, imam Mandrivu 2007 i kad sam kupio novi LG 1900J-BF monitor, ne mogu da se ulogujem u Linux ni pod razno. E sad, nisam neki strucnjak za isti, pa se nisam mnogo baktao time, ali mi je neverovatno da sam isti problem imao i sa SuSe 10.1 recimo i sad sa "novijom" verzijom druge linux distribucije. U cemu je vic? Jeste da monitor ne menjam svaki cas, ali je bas glup osecaj. Da li da reinstaliram linux ili da ga pregazim sa 2008 verzijom ili nesto trece? Sta mi predlazete?
Ja sam imao Mandrivu 2007, pre Slackware-a. Kako ne mozes da se ulogujes? Je l' ne moze da pokrene KDE, ili uopste ne moze da pokrene Mandrivu? Da nije mozda podeseno da se ulazi direktno u KDE? Mislim da se to lako resava, cak mi se cini i da se desilo jednom mom drugu kad je promenio rezoluciju. Samo pojasni kako ga ne prepoznaje...Edit: Pokusavam da ti odgovorim na donji post, ali nesto ne ide... Pokusacu jos malo... Greska je 501 Method not implemented. Nesto sa serverom, ali vidim da drugima uspeva da postuju. Hoces da ti odgovorim u ovom edit-u? Kakva ironija, ovo mi je za sada jedini post na forumu!? Edited by IvanIvan
Link to comment
Ja sam imao Mandrivu 2007, pre Slackware-a. Kako ne mozes da se ulogujes? Je l' ne moze da pokrene KDE, ili uopste ne moze da pokrene Mandrivu? Da nije mozda podeseno da se ulazi direktno u KDE? Mislim da se to lako resava, cak mi se cini i da se desilo jednom mom drugu kad je promenio rezoluciju. Samo pojasni kako ga ne prepoznaje...
Hvala na odgovoru.. Ucita mi se sve sto treba i kad treba da udjem u KDE, desktop zovi kako hoces pojavi se crn ekran i pise nesto tipa 85/63 moguce da je u pitanju rezolucija. Probao sam i u onaj tzv safemode da udjem al ne ide. Kako da resim, ako je rezolucija u pitanju? Edited by Milosh76
Link to comment

Neki bug je u pitanju, ne mogu da napisem sta sam hteo. Probacu jos jednom da koristim CODEHajde, ako moze jos par pitanja. Koja ti je default rezolucija na monitoru? Imas li jos neki OS na tom komp-u? Trebalo bi da moze kada se load-uje Mandriva (a nista se ne prikazuje na monitoru, ako sam dobro razumeo) da izadjes iz KDE sa Ctrl+Alt+F1 (mada cu proveriti, nisam 100% siguran, ali ti probaj). Onda otvoris fajl etc\X11\xorg.conf, na primer, komandom

less  etc\X11\xorg.conf

Onda vidi da li tu ima tvoje default rezolucije. Nisam bas siguran da li ce ovo pomoci, ali bar nesto da ti napisem dok ne nadjem kako se menja rezolucija odatle (ako neko zna neka odmah pomogne). Najvaznije je da mozes sa Ctrl+Alt+F1 da predjes u konzolu, pa cemo dalje videti.Sad kapiram. Nece kada ima slash u postu. Backslash radi \, tako da kada budes kucao, tamo gde sam ja stavio \, ti stavi slash :-)Edit: Muke zive sa ovim!!!!

Edited by IvanIvan
Link to comment

Komanda je:

 less \etc\X11\xorg.conf

Zaboravio sam slash na pocetku (i dalje vazi umesto \ slash). I obavezno da se ulogujes kao root, i to sam zaboravio. Javi moze li...

Link to comment

Koristim Ubuntu, i imala sam slican problem. Pretpostavljam da je \etc\X11\xorg.conf slican.Kao sto je objasnio IvanIvan treba editovati (kao root) i izmeniti linije u fajlu koje se ticu rezolucije (SubSection "Display" , Modes "1280x1024"). Takodje treba podesiti HorizSync and VertRefresh prema rezoluciji monitora. Ovi parametri se mogu pronaci za svaku rezoluciju monitora na net-u (ili u uputstvu koje se dobije uz monitor).

Section "Monitor"
	Identifier	  "Generic Monitor"
	Option		  "DPMS"
	HorizSync	   31.5-64
	VertRefresh	 56-65
#	   DisplaySize	 270	 203
#	   DisplaySize	 405	 305
EndSection

Section "Screen"
	Identifier	  "Default Screen"
	Device		  "ATI Technologies Inc Radeon Mobility M6 LY"
	Monitor		 "Generic Monitor"
	DefaultDepth	24
	SubSection "Display"
			Modes		   "1280x1024" "1024x768"
	EndSubSection
EndSection

Menjanje ovih linija bi trebalo (u teoriji) da pomogne (nazalost meni nije, morala sam da pokrenem skript za autodetekciju video karte pomocu drugih komandi, ali i za to mi je bilo potrebno znanje gornjih parametara).p.s. jedva postovah, zbog slash-a

Link to comment
  • 1 month later...

Kada koristim ssh -Y da se konetkujem sa laptopa pod linuxom na unix server, sve je O.K. i u mogucnosti sam da otvaram remote prozore i aplikacije. Medjutim, kada koristim istu komandusa Mac laptopa, mogu samo da radim u "batch" modu (nakon podesavanja displeja sa setenv DISPLAY), tj. X11 forwarding ne radi.Probala sam da se konetkujem i sa

ssh -Y -o ForwardX11=yes mei@hostname

ssh -X -o ForwardX11=yes mei@hostname

ali bez uspeha, X11 forwarding ne radi. Xhost na remote serveru je podesen kako treba i omogucava konekcije sa bilo kog host-a.Da li neko ima ideju kako da omogucim X11 forwarding u ovom slucaju? Hvala unapred.

Edited by mei
Link to comment

hvala za info, pogledacu kako to radi. veceras sam probala da uspostavim tunel sa serverom koristeci Fugu - to je uspelo, ali ssh u ovom slucaju treba da ide na localhost (bar tako pise u help-u za Fugu) - ovo ne radi. (verovatno zvucim konfuzno, Mac sam jako malo koristila tj. laik user sam, ali sada mi treba :( )

Link to comment

reci ako trebaju detalji sa mac-a napadam linux (ubuntu), princip je jednostavan : napravis ssh tunel do masine, redirektujes port 5900-5901 (ne znam tacno koji, imam dve masine na mrezi, podesava se) na localhost i onda sa vnc se konektujes na 127.0.0.1:5900 ili 5901

Link to comment

braco, veliko hvala. napredujem polako :) .uspeo je tunel ovoga puta (local port 5900 na port 22 u mom slucaju) i konekcija na localhost. ovo je sve sa Fugu (koji mi sam nije od pomoci, tj. ftp and scp radi i bez tunela.)sledeci korak je instalacija vnc-a.edit: instaliran JollysFastVNC, koji krasira kada probam da se konektujem, odmah nakon unosenja passworda .saznala sam da X11 program za Mac OS resava problem sa X11 forwardingom u komunkaciji sa unix serverom. avaj, nema ga na sajtu za download za verzije kasnije od 10.3.9. Treba mi instalacioni disk, koji trenutno nemam, ali uskoro cu resiti problem, valjda :) .

Edited by mei
Link to comment

nabavila sam instalacioni diski, insalirala X11, izmenila etc\sshd_congif da omoguci X11 forwarding i tunneling. ssh na unix masine napokon radi kako treba :) .braco, hvala za svu pomoc :) .p.s. opet ne mogu da postujem kada koristim slash, radi samo backslash

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...