Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

34 minutes ago, Tale said:

GRUB pokvario posle nekog WIN10 update,

Krivicu snosi samo Windows, on nije rodjen za 1 suzivot.

 

Zato, gde god je to moguce (posebno na desktopima) svaki OS treba staviti na odvojeni drajv, i - mir na zemlji.

  • +1 1
Link to comment

Ne bi trebalo da je WIN10 pokvario GRUB.  Ako je sve dobro instalirano i koristi se UEFI, na EFI particiji postoje dva bootloadera, jedan Windowsov i GRUB. Grub "zna" da prepozna i pokrene i Windows, zato se on bira kao default, a iz njega možeš da biraš OS koji podižeš (mada može da se podesi i Windows bootloader  da pokrene Linux).

 

Windows update verovatno samo pokvari redosled, pa "nametne" svoj bootloader, samo treba vratiti prioritet GRUB-u.

Link to comment

Pa da, onaj super grub software upravo to i radi (mislim).

 

Za krajnjeg korisnika taj dual boot jeste pokvaren. Nije pogresno reci da ga je Windows pokvario.

 

Tj. svasta, to je opste mesto na internetu: Dual boot with Windows 10 broken after update (search...)

Edited by Indy
Link to comment

Meni se to nikad nije desilo, redovno se Windows update-uje. Evo sad sam baš pokrenuo opcioni update na verziju 21H1, sve je instalirano Windows nije pipnuo EFI particiju, osim možda "svog" dela na /EFI/Microsoft. I dalje se normalno boot-uje GRUB sa EFI particije u okviru koga mogu da izaberem Windows boot manager ako želim.

 

Redosled bootovanja sa EFI particije se podešava u Biosu i nikad mi Windows to nije promenio.

 

edit: secure boot je kod mene disable-ovan, ako je to bitno

Edited by Velocipede
Link to comment

I ja isto nemam tih problema (ne koristim dual boot :D - razdvojio sam ja to odavno)... za one koji imaju problema sa dual bootom, evo ga Chris Titus na tu tematiku:

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

Jel neko podesavao module pod linuxom?

 

https://modules.readthedocs.io/en/latest/

 

Ja jesam, pre 6-7 godina i secam se da sam par puta ozbiljno zabrljao sa putanjama dok ih nisam namestio, a ne secam se vise ni sta je bila caka, ni u cemu je bio problem. Sad bih to da ponovim na masini na kojoj bas ne bi valjalo da nesto zajebem. Ako neko ima neki jako user-friendly guide, bio bih veoma zahvalan.

Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 year later...

Ja skoro pređoh 99% na Linux, malo vremena dok se ne setuje sve kako treba, ali sam baš zadovoljan.

 

Evo radi i jedan mali kućni cloud server u dnevnoj sobi, plus desktop i čak MacBook Air M1 sa Asahi Fedorom :D

 

Da ne kažem - I use Arch BTW :D

 

  • +1 2
Link to comment
  • 3 months later...

Samo da kazem da je KDE 6 fantastican i pored toga sto ima ima jos uvek problema sa prelaskom na Wayland.

 

Ja koristim Manjaro privatno i posle ovog update bukvalno prvi put mi sve radi (pre imao probleme sa fingerprintom i bezicnim misom) a uz to i baterija je indenticna kao Win 11.

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...