Jump to content
IGNORED

Њујорк, Њујорк...


Њујоркер

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luc

    36

  • Њујоркер

    20

  • smorrior

    14

  • paculla

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Njujork. Ljudi sanjaju da dodju u Njujork. Možda je najbolje tako i da ostane. Sanjaju i maštaju o tom genijalnom mestu, zauvek žale što ga nikad nisu posetili. Jadni, bez mnogo para. Tamo negde u Srbijici, dok neki ozbiljni bogataši šetaju po Centralnom parku i ližu sladoled. Onaj ko se obreo u Njujorku, ili ga se dokopao, kako se uzme, ako se požali, folira se, namerno gazi na ranu ubogog Srbina koji se muči i pati. I to gazi cipelom Gucci, od sto miliona maraka.

 

Prećutna pretpostavka koju sve strane prihvataju je da su ovi što su u inostranstvu nekako bolji, ili su makar uspeli, ili su kul, ili su mudriji. Ovi što su ostali - pffff. Sa tim početnim pretpostavkama se vodi svaki razgovor. Moguće je ove iz inostranstva doživeti pozitivno ili negativno. Mogu biti prepotentne stoke a mogu biti i benevolentni genijalci.

 

Eto, tako je to. A ima i onih koji misle da su i ovi u inostranstvu isti kao i ovi u Srbiji. Ima ih i koji znaju da Srbija nije najgore mesto na svetu, i da život na različitim mestima nosi različite izazove, nekad takve o kojima nisi mogao ni da sanjaš pa ti ne znači mnogo što si u Njujorku a nisi, recimo, u selu u Indiji gde nam tekuće vode (ili u Zrenjaninu gde ti je žuta voda).

 

I tako, evo mene u sred srede Menhetna, 10 minuta peške od Tajms Skvera. Što mi je nekad govorio suprug: pazi šta želiš, možda ti se ostvari. Želela sam da dodjem u Njujork verovatno više nego išta. Sad se trudim da imam veoma precizne želje a ne samo: želim da živim u Njujorku. Želim do tančina odredjenu kuću, odredjenu platu itd, pa ako se to ostvari mislim da sam pokrila sve eventualnosti.

 

Kaže mi ujak iz Beograda, kad se šetaš Njujorkom i kad ti je sve obično jer si se navikla, seti se nekad nas i uživaj malo za nas. Jedi govna, najdraži moj ujače (stvarno najdraži). Šetala sam se tako nekada i govorila drugarici: kako je ovo genijalno. Ona mi je govorila, volim da provodim vreme s tobom jer svi drugi ovde samo govore, kako je sve užasno. Da je ona sada i dalje ovde, verovatno ne bi više volela da provodi vreme sa mnom. Ali je pobegla.

 

Njujork je jedno neverovatno mesto. Kada sam posetila davno London i Pariz prvi put ništa me nije iznenadilo. Divni gradovi, genijalni, itd. Ali, ničeg tamo nema što je užasno čudno. U Njujorku kao da ne važe pravila, ne znam, fizike, koja važe u svim drugim mestima na svetu. Fizički napor koji je potreban da živiš u Njujorku je nešto što ne može lako da se izdrži - ako uopšte može da se izdrži. Može, ali onda umreš sa 50 godina od posledica ili tako nešto. Da li je život u Njujorku jedno neverovatno iskustvo? Da. Osećam se kao da sam živela na nekoj drugoj planeti. Da li je to nešto što će te uništiti psihički i fizički? Da. Ali ne na neki romantičan način, nego će te uništiti kao što bi te uništilo neko grozno iskustvo.

 

Uvek sam mislila da ako neku zemlju poznajem a da u njoj nisam bila, to je Amerika. Toliki filmovi, muzika, ovo, ono pa sve sam znala o Americi. Zamišljala sam da Japan mora biti kao druga planeta. Nisam bila u Japanu, ali mislim da mi posle Njujorka ne bi bilo čudno ni da upoznam marsovce. A bogami ni da se borim s njima golim rukama ako bi bili ratoborni.

 

Na primer, Štajnbek je rekao za Njujork: its competition is murderous. Mislio je to sasvim bukvalno. Ali nije kompeticija samo za neki elitni posao. Sve je kompeticija u Njujorku. Odlazak u pozorište i u samoposlugu. Da bi preživeo dan moraš da se boriš za opstanak sa najjačim tigrovima. Shvatila sam da betonska džungla nije nikakva metafora, to je bukvalno da bukvalnije ne može biti. Ideš kroz beton i boriš se za opstanak. Sad, da l je bolje u džungli nego u Srbiji - sigurno jeste iz mnogih razloga. Ali iz mnogih i nije baš.

 

 

Link to comment

Sećate se, baš su bili popularni neki polu-opskurni ruski pisci u Srbiji, kao Harms i Jerofejev. Mislim da Jerofejevljeva knjiga Moskva-Petuški počinje, parafraziram: Kremlj, Kremlj. Svi pričaju o Kremlju a ja ga nikad nisam video. Krenem, i napijem se i prespavam.

 

E, tako treba s Njujorkom. Kreni u Njujork, al nek te uvek nešto spreči. Slušaj priče drugih i - nadji Ameriku u sebi:

 

Edited by trustno1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...