Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

dodatni problemcic cini i to sto bolesni i njihove porodice obicno nemaju vremena i nerava da se zajebavaju sa prijavama dok razmisljaju, recimo, hoce li prezivjeti, mada vjerujem da bi erin brokovic vec razjebala i zdravstvo i sudstvo, samo da joj je neko pogresno dijagnosticirao neku tamo egzoticnu boljku

Link to comment
dodatni problemcic cini i to sto bolesni i njihove porodice obicno nemaju vremena i nerava da se zajebavaju sa prijavama dok razmisljaju, recimo, hoce li prezivjeti, mada vjerujem da bi erin brokovic vec razjebala i zdravstvo i sudstvo, samo da joj je neko pogresno dijagnosticirao neku tamo egzoticnu boljku
Bash tako, Morgana. Nazalost, neki i nemaju izbora, aj da ne kazem da je to80% populacije u Srbiji. Nego cekaju i ocajavaju. Pa kako Bog da.
Link to comment

Dajte ljudi, naš sistem zdravstvenog osiguranja je jedan od najboljih u svetu. Kao sistem. On se vam trenutno čini loš jer trenutno su loši mehanizmi kojima se on puni parama (loša ekonomska situacija, naplata zdravstvenog osiguranja od firmi isl.).Naježim se svaki put kada čujem da je paket osnovnih usluga zdavstvenog osiguranja smanjen i da je povećana lista usluga koje se plaćaju. Zdravstveno osiguranje je jedna od najnaprednijih tekovina savremenih društava, a kod nas se zarad trenutno lošeg stanja u zdravstvu, ruše neki principi koji su građeni decenijama u nas. Da sam ja neka vlast, zabranila bi privatna osiguranja, i uopšte tu liberalnu ekonomiju u zdravstvu. Izbaciti uopšte ideju da neko mora da misli i plaća svoje zdravlje. Država to treba da garantuje, kao što ti garantuje da ćeš kad se rodiš- da dišeš vazduh i da šetaš slobodno ulicama.Ono što kod nas treba doraditi je 1.sistem kojim se fondovi pune, tj. efikasna naplata i kasnija dobra raspodela tog novca neposredno u ustanove.2. razraditi sistem stimulacije doktora da bolje rade, putem bonusa, ili možda putem dobrog sistema drukanja loših doktora sl. da se ne bi dešavale situacije, kao recimo Teji i njenom tati.

Link to comment
Dajte ljudi, naš sistem zdravstvenog osiguranja je jedan od najboljih u svetu. Kao sistem. On se vam trenutno čini loš jer trenutno su loši mehanizmi kojima se on puni parama (loša ekonomska situacija, naplata zdravstvenog osiguranja od firmi isl.).Naježim se svaki put kada čujem da je paket osnovnih usluga zdavstvenog osiguranja smanjen i da je povećana lista usluga koje se plaćaju. Zdravstveno osiguranje je jedna od najnaprednijih tekovina savremenih društava, a kod nas se zarad trenutno lošeg stanja u zdravstvu, ruše neki principi koji su građeni decenijama u nas. Da sam ja neka vlast, zabranila bi privatna osiguranja, i uopšte tu liberalnu ekonomiju u zdravstvu. Izbaciti uopšte ideju da neko mora da misli i plaća svoje zdravlje. Država to treba da garantuje, kao što ti garantuje da ćeš kad se rodiš- da dišeš vazduh i da šetaš slobodno ulicama.Ono što kod nas treba doraditi je 1.sistem kojim se fondovi pune, tj. efikasna naplata i kasnija dobra raspodela tog novca neposredno u ustanove.2. razraditi sistem stimulacije doktora da bolje rade, putem bonusa, ili možda putem dobrog sistema drukanja loših doktora sl. da se ne bi dešavale situacije, kao recimo Teji i njenom tati.
Ti se zajebavash? :rolleyes: Mislim,totalno nezavisno od pominjanja nika Teja?Zdravstvo je pandrknulo i u ovim bogatim zemljama. (mislim na Nemacku, Skandinaviju ,Benelux). Jednostavno je postalo neplativo.
Link to comment
Dajte ljudi, naš sistem zdravstvenog osiguranja je jedan od najboljih u svetu. Kao sistem. On se vam trenutno čini loš jer trenutno su loši mehanizmi kojima se on puni parama (loša ekonomska situacija, naplata zdravstvenog osiguranja od firmi isl.).Naježim se svaki put kada čujem da je paket osnovnih usluga zdavstvenog osiguranja smanjen i da je povećana lista usluga koje se plaćaju. Zdravstveno osiguranje je jedna od najnaprednijih tekovina savremenih društava, a kod nas se zarad trenutno lošeg stanja u zdravstvu, ruše neki principi koji su građeni decenijama u nas. Da sam ja neka vlast, zabranila bi privatna osiguranja, i uopšte tu liberalnu ekonomiju u zdravstvu. Izbaciti uopšte ideju da neko mora da misli i plaća svoje zdravlje. Država to treba da garantuje, kao što ti garantuje da ćeš kad se rodiš- da dišeš vazduh i da šetaš slobodno ulicama.Ono što kod nas treba doraditi je 1.sistem kojim se fondovi pune, tj. efikasna naplata i kasnija dobra raspodela tog novca neposredno u ustanove.2. razraditi sistem stimulacije doktora da bolje rade, putem bonusa, ili možda putem dobrog sistema drukanja loših doktora sl. da se ne bi dešavale situacije, kao recimo Teji i njenom tati.
Prvo, zdravstvo nigde nije besplatno, pa ni ovde... Zdravstvo, kao i sve ostalo u životu mora da se plaća... Država je propisala da se meni od moje bruto zarade uzima neki procenat, koji u mom slučaju, kao i u slučaju moje žene(dok je radila, pre trudnoće), gledano u apsolutnim ciframa, uopšte nije mali... šta mi dobijemo za to ? Kad god smo išli kod lekara, išli smo kod privatnog, jer je kod državnog gužva, zakazuješ po 2 meseca unapred... Svaki ultrazvuk, svaka poseta ginekologu je bila privatna, jer te kod državnog tretiraju kao stoku...Sad smo morali da idemo kod državnog, sa malom, zbog vakcine... Lekarka je prebukirana, nema ona vremena, 5 minuta po bebi, poslala nas na snimanje glave (preporučila svog prijatelja, jer se čeka u državnom 2 meseca, pa da bude brže), uostalom opis događaja imaš na bebećoj temi ... Zvali privatnog pedijatra isto poslepodne, žena došla, posvetila 2 sata... Sa vrata je znala kod kog privatnika treba da snimamo glavu, i rekla "ma to su sve lopovi u dogovoru"... Gospđu sam naravno platio van one sume koju mi država otme... A beba, naravno, ne treba da snima glavu...Ma privatno je iz raja izašlo... A sve državne ustanove pozatvarati... Pa lepo u zdravstveni fond onaj moj procenat... A ne ovako, dva puta plaćam, bez razloga...Isto mislim i o penzionim fondovima... Sve privatizovati, pa ko hoće da uplaćuje, neka uplaćuje, a ko neće nek ulaže pare u nešto drugo...
Link to comment

Naravno da i ja sada idem kod privatnika, kada god mogu, ali ne bih da jednog dana dolazimo u situacije da nam komsija, prijatelj nema osiguranje (iz bilo kog razloga, od nemanja posla do proste sopstvene budalastine, nebitno je) boluje, muci se, rasprodaje imovinu, ne skoluje decu i sl. jer mora da plaća lecenje, operaciju. A polako idemo ka tome.

Link to comment
Država je propisala da se meni od moje bruto zarade uzima neki procenat, koji u mom slučaju, kao i u slučaju moje žene(dok je radila, pre trudnoće), gledano u apsolutnim ciframa, uopšte nije mali... šta mi dobijemo za to ? Kad god smo išli kod lekara, išli smo kod privatnog,
Prosecna neto plata u Srbiji je 30 000 dinara, ili koliko već. To znači da je bruto to negde oko 53 hiljade. Od toga, valjda 11% ide u zdravstveno osiguranje. To je otprilike 5 ipo hiljada dinara mesečno. neka bude da za života radiš 30 godina u radnom odnosu (prekidi, vojska smanjuju cifru). To znači da građanin srbije u proseku uplati za života oko dva miliona dinara u današnjem iznosu, ili oko 25 hiljada evra. Dakle, jedan bračni par, za svoje, i lečenje svoje dece, izdvoji za života oko 50 hiljada evra. Dalje... rođaka ima malu ćerkicu, idu kod privatnog pedijatra, neki lik iz Borče. Lik naplaćuje 1000 dinara tretman od trenutka kada je dete došlo na pregled do izlečenja bolesti. To naravno ako je bolest u njegovom opisu posla. Kontrole ne naplaćuje. Dakle, privatna zdravstvena usluga u domenu neke osnovne zdravstvene zaštite je realno mnogo jeftinija nego što se misli, i zaista ne vidim zašto bi se mojoj rođaki i njenom mužu uzimale silne pare za održavanje neefikasnog, tromog i povrh svega - korumpiranog državnog sistema. Mi odvajamo pare kroz poreze na nešto što u suštini možemo da platimo iz svog džepa. Ili, mogli bismo, kada nam ne bi bila uzimana kinta kroz poreze. Ali, kada nas zadesi operacija u Nemačkoj, za to naše "solidarno" zdravstvo nema para. Ceo život daješ pare, i onda te onako najstrašnije odbiju i kažu ti da pored svih dažbina, moraš da nađeš 30 000 evra za operaciju. Gde te pare odlaze? Gde ode tih 50 000 evra?
Link to comment
Ali, kada nas zadesi operacija u Nemačkoj, za to naše "solidarno" zdravstvo nema para. Ceo život daješ pare, i onda te onako najstrašnije odbiju i kažu ti da pored svih dažbina, moraš da nađeš 30 000 evra za operaciju. Gde te pare odlaze? Gde ode tih 50 000 evra?
Zasto u Nemackoj? Znas li koliko ljudi bude operisano kod nas za 0 (i slovima: nula) dinara??? Edited by Tihajeza
Link to comment
Prosecna neto plata u Srbiji je 30 000 dinara, ili koliko već. To znači da je bruto to negde oko 53 hiljade. Od toga, valjda 11% ide u zdravstveno osiguranje. To je otprilike 5 ipo hiljada dinara mesečno. neka bude da za života radiš 30 godina u radnom odnosu (prekidi, vojska smanjuju cifru). To znači da građanin srbije u proseku uplati za života oko dva miliona dinara u današnjem iznosu, ili oko 25 hiljada evra. Dakle, jedan bračni par, za svoje, i lečenje svoje dece, izdvoji za života oko 50 hiljada evra. Dalje... rođaka ima malu ćerkicu, idu kod privatnog pedijatra, neki lik iz Borče. Lik naplaćuje 1000 dinara tretman od trenutka kada je dete došlo na pregled do izlečenja bolesti. To naravno ako je bolest u njegovom opisu posla. Kontrole ne naplaćuje. Dakle, privatna zdravstvena usluga u domenu neke osnovne zdravstvene zaštite je realno mnogo jeftinija nego što se misli, i zaista ne vidim zašto bi se mojoj rođaki i njenom mužu uzimale silne pare za održavanje neefikasnog, tromog i povrh svega - korumpiranog državnog sistema. Mi odvajamo pare kroz poreze na nešto što u suštini možemo da platimo iz svog džepa. Ili, mogli bismo, kada nam ne bi bila uzimana kinta kroz poreze. Ali, kada nas zadesi operacija u Nemačkoj, za to naše "solidarno" zdravstvo nema para. Ceo život daješ pare, i onda te onako najstrašnije odbiju i kažu ti da pored svih dažbina, moraš da nađeš 30 000 evra za operaciju. Gde te pare odlaze? Gde ode tih 50 000 evra?
Ceo sistem socijalnog osiguranja ( penzijskog i zdravstvenog) bazira na principu solidarnosti sto znacida ljudi koji sada rade uplacuju za ljude koji vishe ne rade.Tako je to u drustvima koje svoj sistemzansivaju na socijalnoj solidarnosti. U Srbiji skoro niko i ne radi tako da u te fondove vishe i ne odlazenikakve pare ili se radi o prilivu koji nije ni vredan pomena.Tu Srbija nije izutetak od ostalih drzavau tzv.tranziciji. Mene jedino buni to da ima pacijenata koji bez ikakve zadrshke dobijaju sve mogucei raspolozive tretmane(preglede,snimanja,laboratorije,magnetne rezonance i kad treba i kad ne treba),a s druge strane, najveca vecina ljudi ,dece,trudnica o tome ne moze ni da sanja.A svi uplacivali ili uplacuju isto.
Link to comment
Mi odvajamo pare kroz poreze na nešto što u suštini možemo da platimo iz svog džepa. Ili, mogli bismo, kada nam ne bi bila uzimana kinta kroz poreze.
Da, odvajaš ti, i ja i većina ljudi (odvaja/zeli da odvaja/može da odvaja). Ima ljudi koji imaju hroničnu i skupu bolest ili mnogočlanu porodicu ili IQ ispod 80...
Link to comment

bilo bi zanimljivo cuti iskustva iz inozemstva... sta bismo naprimer ja i moja zena mogli da dobijemo za nas dvoje i naseg klinca od zdravstvene zastite za nesto preko 6000 dilara koliko, prema ovoj pejsijevoj racunici, izdvajamo za zdravstveno osiguranje. znam koliko za to dobijamo u srbiji - ne bas previse. interesuje me kako je napolju.

Link to comment
Zasto u Nemackoj? Znas li koliko ljudi bude operisano kod nas za 0 (i slovima: nula) dinara???
A jel treba da placaju i operaciju slepog creva?Nego kakva Nemacka,kavi bakrachi? Ko je ovde pominjao Nemacku?U Nemackoj se operacije ne placaju. Izuzev ako ne stavljash silikon u sise. Ali zatone uplacujesh u zdravstveno osiguranje.A i male sise se ne racunaju kao bolest.Ima slucajeva kada ti psihijatar da neki aber da patish zbog toga paje onda za dzabaka. Ali to nije tema ovde.
Link to comment
Ceo sistem socijalnog osiguranja ( penzijskog i zdravstvenog) bazira na principu solidarnosti sto znacida ljudi koji sada rade uplacuju za ljude koji vishe ne rade.Tako je to u drustvima koje svoj sistemzansivaju na socijalnoj solidarnosti. U Srbiji skoro niko i ne radi tako da u te fondove vishe i ne odlazenikakve pare ili se radi o prilivu koji nije ni vredan pomena.
Ja ne kažem da sistem kod nas dobro funkcioniše, već da je kao sistem pravičan i dobro zamišljen i da samo treba dobro poraditi na njegovom sprovođenju. Princip, "ja imam i plaćaću kada se JA razbolim" je nazadan.
Link to comment

u je... hvatate se za 1 reč. Nemačka, Rusija, Kanada, sve jedno. Gomila ljudi ide u inostranstvo jer ovde nema adekvatne opreme, a domaće zdravsrtveno osiguranje ne pokriva takve intervencije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...