Jump to content
Host

Jazz

Recommended Posts

Host

Znate vec o cemu se radi, pa da pocnemo.

Host

23. beogradski internacionalni jazz festival sa gostima iz Srbije je pred nama, pa ko nije kupio komplet po bagatelnoj ceni od 3000 dinara nek se poThitno zaputi spram izmestene biletarnice Doma omladine. Sad cu kopirati program festivala, a u narednim danima opsirnije napisati o izvodjacima kojima se radujemo:Glavni program Jazz Festivala: 24.10. Pozorište na Terazijama EURO JAZZ Gianluigi Trovesi Ottetto (ITA) Saxofour (AUT) Marko Đorđević Sveti (SRB/USA) 26.10. Dom sindikata SEĆANJE NA ZAWINULA Vasil Hadžimanov Band (SRB) Maria Joao (PRT) 27.10. Kolarac THE ART OF THE PIANO Brad Mehldau (USA) Bobo Stenson Trio (SWE) 28.10. Kolarac MODERN JAZZ Ravi Coltrane Group (USA) Avishai Cohen Trio (USA/ISR) 29.10. Sava Centar AFRICAN HEART Archie Shepp & Dar Gnawa Dee Dee Bridgewater ‘Red Earth’ (FRA/MLI/USA)

nezvanova

kako sad da se nadovezemo mi vrcavi i komunikativni??? ti napises nesto o izvodjacima, a mi prijavimo zainteresovanost i prisustvo? (sala - naravno, vrcava i komunikativna...;-)dakle, bicu na koncertu breda meldaua a za ljubitelje radioheada, ako slucajno zadju na ovaj topic, evo

jedne njegove obrade...(sve za popularizaciju jazza)

mioba

zainteresovana za>

28.10. Kolarac MODERN JAZZ Ravi Coltrane Group (USA) Avishai Cohen Trio (USA/ISR) 29.10. Sava Centar AFRICAN HEART Archie Shepp & Dar Gnawa Dee Dee Bridgewater ?Red Earth? (FRA/MLI/USA)
i još za>
Raritetni snimci legendarnih dzez zvezda, ukljucujuci film sa cuvenog Njuport dzez festivala 1962. godine, bice prikazani od 26. do 28. oktobra u Domu omladine Beograda, u okviru prateceg programa 23. Beogradskog dzez festivala (BJF).Film ?Newport Jazz Festival 1962?, raritetni snimci sa legendarnog festivala, koji su nedavno prvi put objavljeni u Evropi, bice prikazan 26. oktobra. Publika ce moci da vidi neke od najvecih zvezda koje su nastupile na tom legendarnom festivalu, medju kojima su Count Basie, Duke Ellngton, Oscar Peterson, Joe Williams, Clara Ward (aka tužna diva), Johnny Hodges, Ruby Briff...?Jazz legende? na programu su 27. oktobra, a rec je o retrospektivi snimaka najpoznatijih klasicnih dzez muzicara, kao sto su Louis Armstrong, Cab Calloway, Duke Ellington, The Andrews Sisters, Frank Sinatra...Za 28. oktobar najavljena je projekcija ?The Divine One: Sarah Vaughan? /magična/, retrospektiva izuzetne karijere slavne dzez dive - od retkih snimaka sa njenih pocetaka u klubovima i kabareima do legendarnih nastupa na najpoznatijim svetskim festivalima.
volem kad krcka snimak :wub:rcoltrane2003_1.jpg:taaaakoc: Edited by mioba

makaronee

rekose mi da nema karata za 24.10?

Host
kako sad da se nadovezemo mi vrcavi i komunikativni??? ti napises nesto o izvodjacima, a mi prijavimo zainteresovanost i prisustvo? (sala - naravno, vrcava i komunikativna...;-)dakle, bicu na koncertu breda meldaua a za ljubitelje radioheada, ako slucajno zadju na ovaj topic, evo
jedne njegove obrade...(sve za popularizaciju jazza)
Ma, imam vec spremno sta sam drugde sejao, pa cu samo c/p :-)Vi vrcavi i komunikativni da dodjete u 15. red da popijemo pice ;-)
zainteresovana za>
Dobar izbor. Avishai malo gnjavi u ovoj postavi, ali se moze istrpeti zbog Ravija. Archie Shepp je odlican sa ovim marokanskim perkusionistima, mnogo bolje zvuci nego na poslednjem albumu, a DD se snalazi sa malijskim akcentom znatno bolje nego sa francuskim (zapravo drugi vokali pevaju malijsku sekciju, malo se pravim vazan).
rekose mi da nema karata za 24.10?
Ma ima sigurno, a i ako nema, bice, samo javi koliko treba. Prvi dan festival je kao nacrtan za tebe - pozorisna scena i slobodne filmske jazz asocijacije, a Marko Djordjevic (khm, khm, bend mu se zove Sveti, zato ga precutkujem) bi trebalo da iz offa ukrade show poznatijim kolegama.

johnnioza

Cenim da ce taj prvi dan biti i najbolji.Nego, Hoste, ide li se u taj Zagreb?Coleman u nedelju, pa No Jazz od ponedeljka:05.11. @ TEATAR &TDMEPHISTA (New York)Ikue Mori ? electronicsSusie Ibarra ? drumsSylvie Cuorvoisier ? piano 05.11. @ TEATAR &TDWILLIAM PARKER (New York)William Parker ? double bass 05.11. @ TEATAR &TDIMPRONEDJELJAK (Zagreb) 06.11. @ KSETBR?TZMANN ? PLIAKAS ? WERTM?LLER TRIO (Berlin/Z?rich)Peter Br?tzmann ? saxophones, clarinetsMarino Pliakas ? bass guitarMichael Werm?ller - drums 06.11. @ TEATAR &TDBENNY LACKNER TRIO (New York)Benny Lackner ? pianoRobert Perkins ? drumsDerek Nievergett ? double bass 07.11. @ TEATAR &TDRASHIED ALI QUINTET (New York)Rashied Ali ? drumsLawrence Clark - tenor saxophoneJosh Evans ? trumpetGreg Murphy ? pianoJoris Teepe ? double bass 07.11. @ TEATAR &TDSATELLITE (Zagreb/Pula)Elvis Penava ? guitarJure Pukl - saxophoneSava Miletić ? keyboardGoran Rukavina ? bassJanko Novoselić - drums 08.11. @ TEATAR &TDLARRY OCHS SAX & DRUMMING CORE (Los Angeles/Tokyo)Larry Ochs - saxophonesScott Amendola - drumsDon Robinson - drumsSatoko Fujii - synthesizerNatsuki Tamura - trumpet 08.11. @ TEATAR &TDJACK WRIGHT - ANDREW DRURY DUO (Philadelphia)Jack Wright ? tenor saxophoneAndrew Drury - drums 09.11. @ TEATAR &TDWAYNE HORVITZ GRAVITAS ENSEMBLE (New York)Wayne Horvitz ? pianoRon Miles ? trumpetPeggy Lee ? celloSara Schoenbeck - bassoon 09.11. @ TEATAR &TDTHE NECKS (Sydney/Berlin)Chris Abrahams ? pianoLloyd Swanton ? double bassTony Buck - drums 10.11. @ TEATAR &TDDAMON & NAOMI (Cambridge, Massachusetts)Damon Krukowski ? guitar, drums, vocalsNaomi Yang ? bass, keyboards, vocals 10.11. @ TEATAR &TDMILES GRIFFITH (New York)Miles Griffith ? voice 10.11. @ GALERIJA SCSEVEN THAT SPELLS (Zagreb)

chandra

prvi put u poslednjih nnn godina da bih isao na citav program festivala. ali nisam tu. :(ne propustite mariu joao. zena je neopisivi genije i potpuni spektakl, jedan od najzanimljivijih vokala u savremenom jazzu. bobo stenson, klasicna ecm produkcija, medju najstandardnijim pijanistima danas.

johnnioza

upravo si naveo dva koncerta koja bih najradije propustio, heheeno, stvar ukusaevo i pratecih programa:24.10.23h Bitef Art Cafe - Opening Jam, hosted by Marko Djordjevic25.10.19h Bitef Art Cafe - Three Tenors : Tribute to Eddy (SRB) (slobodan ulaz)21h Bitef Art Cafe - Eivind Aarset Trio (NOR) - Dave Stapleton (WAL)26.1023h Living Room - Pera Joe Band & Geoff Eales27.10. 23h Living Room - Rob Bargad Band (USA/SRB/BIH/AUT)28.10.13h Bitef Art Cafe - Jazz Lab (SRB) (slobodan ulaz)23h Bitef Art Cafe - koncert iznenadjenja29.10.23h Bitef Art Cafe - The Five Corners Quintet (FIN)30.10.20h Rex - Lotte Anker Trio (DNK/USA) - Marc Ducret Trio (FRA)23h Bitef Art Cafe - Laki Latino (SRB/NED/SVN)O cenama karata za pratece programe nemam bas precizne informacije, ali kretace se od 100-400 dinara, sem vecheri u Rexu koje ce najverovatnije kostati 600.

Edited by johnnioza

Host

Johnni, ti si blizi alternativnijim vodama, valja li nesto od off-programa?

Nego, Hoste, ide li se u taj Zagreb?
Tesko, previse sam odsustvovao sa posla u poslednjih nekoliko meseci, tako da samo vikend varijante dolaze u obzir.C/P starog posta sa Skocinog bloga:Prvi dan bi trebalo da bude odlican. U medjuvremenu sam malo slusao bend Marka Dordjevica (bubnjar, ne radi se o ovdasnjem (vrlo dobrom) trubacu kako sam prvobitno pomislio). Sad, bend se zove Sveti, sto je major turnoff per se ;-) ali je svirka prilicno odlicna. Uz to, na poslednjem albumu je gostovao verovatno najbolji jazz gitarista danasnjice(dobro, malo preterujem, jedan od najboljih svakako) Lionel Loueke, mada ne verujem da ce se on pojaviti u Beogradu. Tipujem na Svete kao bend iznenadjenja.Drugi dan bi se komotno mogao preskociti. Da ne ukljucujem sad previse subjektivnu averziju prema muzici Hadzimanovljevog benda, ni dva albuma Marije Joao koja sam slusao bas ne bude iz mrtvih. Doduse, radi se o drugacijim aranzmanima (sa Akijem Takaseom manje-vise klasican voklani jazz uz mnogo improvizacija i glasovnih zajebancija + Undercovers gde peva pomalo bjorkovski) - najavljeno je da ce izvoditi brazilsku muziku, izmedju ostalih i Vinisiusa Kantuarije, koji je svirao u Beogradu pre dve godine.Treci dan samo za ECMovce. Mehldau moze eventualno da bude zanimljiv zabludelim postovaocima sterilnog izivljavanja na klaviru (izivljavanje nije prava rec, al ne bih da provociram cenzore), a Bobo Stenson je klasika ECMa, pa ko voli...Cetvrti i peti dan predstavljaju drugaciju koncepciju u odnosu na ranije godine, kada su udarni koncerti bili rasporedjeni na prve festivalske dane. Ovog puta se poklopilo tako da zvezde nastupaju u finalu, sto moze da bude dobro ako se ponovi praksa odrzavanja manjih post-festivalskih koncerata - taman da daju dobar zamajac (swing). Sheppa je Skocha bese slusao na Szigetu? pa bi mogao da prenese utiske, samo je steta sto ce SC malo ugusiti svirku. DD je pravi izbor za zatvaranje festivala, ako imamo u vidu onu staru da je najbolje otici sa zurke bas kad je najlepse.

Host

Terence Blanchard - A Tale of God's Will muzika pisana za dokumentarni film Spajka Lija iz omnibusa Requiem for Katrina. Li se, po obicaju, bavi odnosom americke vlade prema stradanju crnog stanovnistva u nedavnoj nepogodi u Novom Orleanu. Blanchard, koji iza sebe ima saradnju sa Lijem na filmu 25. sat, unosi kviska u ovo izdanje, s obzirom da sjajni trubac ozvucava stradanje svog rodnog grada, sto se moze cuti u pomalo zaboravljenom bluzu kada je rec o savremenom jazzu.2104NxmwcFL.jpgAlbum me je odusevio na prvo slusanje, na ponovljenom snimku me stigla urodjena skepsa zbog, na momente, smooth prizvuka, ali me je suzdrzana placljlivost ploce ubrzo ubedila da je ovo jedno od boljih izdanja ove godine.

johnnioza

Nisam se dovoljno informisao oko ovih bendova iz prateceg programa. Meni ce biti zanimljivo ovo veche u Rexu - Lotte Anker moze komotno da se uklopi u koncepciju Ring Ring festivala recimo, free/experimental svirka, a Ducret , na osnovu onoga sto sam navrat-nanos preslushao, balansira izmedju free i nesto melodichnije svirke.Veceri u Bitefu i Living Roomu su mahom u nu jazz/soul/lounge fazonu, Eivind Aarset nije los, poslednji album je vishe pop/rock nego electro, no nije ni nista posebno. Da nije bilo festivala verovatno se ne bih cimao oko preslushavanja. Ostale koji sviraju u Bitefu nisam preslushavao.

Edited by johnnioza

djenka
29.10.23h Bitef Art Cafe - The Five Corners Quintet (FIN)
Ovo bi definitivno valjalo čuti, šteta što se kosi sa Archiem i Dee Dee.Imam ovaj album thefivecornersquintetxd9.jpgi odličan je.

johnnioza

Ne kosi se. Pise da pocinje u 23, ali verovatno ce kasniti. Ista satnica za Bitef je bila i prosle godine, pa su koncerti pocinjali uglavnom oko pola 1.

yolo

jel moze jedno pitanje iz zadnjih redova... pretpostavljam da je ravi sin alice i johna, jel da? ako jeste, jel moze neko malo da proba da da nekakvu deskripciju sta ovaj djecarac svira? u mojoj kuci postoji veliki kult oca i majke, i to nekako pravilno raspodeljen po polovima - moja zena se sece na alice, i to na najbolesnije albume "universal consciousness" dok moja malenkost misli da je "ascension" kraj muzike. ne bih da se (mnogo) razocaram. da li da idem?