Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Glavni provajder šunki, kobasica i ostalog sušenog mesa je rodbina. :) Nekima je to i porodična tradicija pa iako je petljanje i zezancija ne odustaju od tog hobija.šunka se naravno još suši a kobasice su... pa prosto me hvata panika kada razmišljam o danu kada ih više ne bude. :) Glavni trikovi u "proizvodnji" istih je u začinima, pravilnom sušenju i preko potrebnom mrazu...

Link to comment
  • 2 years later...

pre 3 dana sam na zemunskoj pijaci otkrio objekat cije mi postojanje nije bilo poznato, 'rusmir' koji prodaje kobasice uz mogucnost degustacije, prezalogajivanja pa cak i ozbiljnijeg objeda na licu mesta. e sad, fora je u tome sto su kobaje od divljaci i da ih ima nekoliko vrsta, sveze za rostilj, onda one obicne za kuvanje i przenje i na kraju ono sto nas najvise zanima - susene. tih sam kupio od dve vrste koje su imali, jedne su mesane od divlje i domace svinje a druge su tzv vinske. ove prve su zacinjene alevom paprikom, dakle crvene su, vrlo solidne, vidi se da je stavljeno lepo meso, nisu masne dok su druge vrhunske - mislim da su najblize onim italijanskim barolo kobajama dakle zacinjene su crnim vinom. cene nisu male ali je kvalitet evidentan, prva je 1500 din/kg, druga je 2000 din/kg. nalaze se u staroj zgradi koja gleda na parking (gledano na dunav sa leve strane), tu je nekad mislim bila neka pivnica ili kafana, ne znam tacno, prvi ulaz do pijace. ne moze da se promasi.

Link to comment

Bio, sad idem jednom do dva puta nedeljno. Sve im je dobro. Šteta što je na odvratnom mestu, inače bi moglo i tamo da se sedne i da se malo čalabrcne. Kulen od divljači takođe kida, a te vinske (sa muškatnim oraščićem) vrhunske. Inače ovih dana sam pojeo kobaju od divljači u kafani Lovac i rekao bih da nije ni prići ovoj Rusmirovoj.

Link to comment
pre 3 dana sam na zemunskoj pijaci otkrio objekat cije mi postojanje nije bilo poznato, 'rusmir' koji prodaje kobasice uz mogucnost degustacije, prezalogajivanja pa cak i ozbiljnijeg objeda na licu mesta. e sad, fora je u tome sto su kobaje od divljaci i da ih ima nekoliko vrsta, sveze za rostilj, onda one obicne za kuvanje i przenje i na kraju ono sto nas najvise zanima - susene. tih sam kupio od dve vrste koje su imali, jedne su mesane od divlje i domace svinje a druge su tzv vinske. ove prve su zacinjene alevom paprikom, dakle crvene su, vrlo solidne, vidi se da je stavljeno lepo meso, nisu masne dok su druge vrhunske - mislim da su najblize onim italijanskim barolo kobajama dakle zacinjene su crnim vinom. cene nisu male ali je kvalitet evidentan, prva je 1500 din/kg, druga je 2000 din/kg. nalaze se u staroj zgradi koja gleda na parking (gledano na dunav sa leve strane), tu je nekad mislim bila neka pivnica ili kafana, ne znam tacno, prvi ulaz do pijace. ne moze da se promasi.
jebajga, ja se ne usudih pazariti tamo, zent me je trihinele, a ide mi vida na usta od opisa. ajd slazi nesto npr. da imaju veterinarske pecate, HACCP i ISO standarde, da odvalim po kile od svacega.
Link to comment
eh, pa kupujes u radnji sa imenom i prezimenom a ne od nn lica sa pijacne tezge.... ja sam sa cirom u stomaku pojeo 2 kobaje, bulletproof!
uh, jos samo ako bi mi reko da rade do 18h, pa da svratim posle posla.:)
Link to comment
  • 2 weeks later...

Упркос свему што сам тамо рекао на тему шунке с ове стране баре, овај крај држи три културе: памук, кикирики и свиње, и ово је можда шункарски центар еСАДа. Смитфилд, где је највећа кланица, је ту да пљунеш, а има и конкуренције охохо - онај други Смитфилд у Северној Каролини није далеко, ту је у истом крају и Саутхемптон (баш тако пише на врећи) и, некако највише по нашем укусу, Ајвор.Шунка је пола џабе пола забадава - три долара фунта (с обзиром да сечена/пакумирана пршута по италијанском рецепту уме да изађе десе пута скупље, а код осталог се никад ни не зна шта је, јер пише "производ од шунке - додата вода" и слично.Сува, слана таман колико треба, минимум сланине, дивота. Мало је држе запаковану у мрежицу, па у два круга масног папира, па споља платнена врећа, те хоће да се убуђа споља, ал' то се само опере и онда удри...пјафрж: завршио речен'цуСнимљено након узорковања:dscf10173_ssunka.jpg

Edited by расејан
Link to comment
pre 3 dana sam na zemunskoj pijaci otkrio objekat cije mi postojanje nije bilo poznato, 'rusmir' koji prodaje kobasice uz mogucnost degustacije, prezalogajivanja pa cak i ozbiljnijeg objeda na licu mesta. e sad, fora je u tome sto su kobaje od divljaci i da ih ima nekoliko vrsta, sveze za rostilj, onda one obicne za kuvanje i przenje i na kraju ono sto nas najvise zanima - susene. tih sam kupio od dve vrste koje su imali, jedne su mesane od divlje i domace svinje a druge su tzv vinske. ove prve su zacinjene alevom paprikom, dakle crvene su, vrlo solidne, vidi se da je stavljeno lepo meso, nisu masne dok su druge vrhunske - mislim da su najblize onim italijanskim barolo kobajama dakle zacinjene su crnim vinom. cene nisu male ali je kvalitet evidentan, prva je 1500 din/kg, druga je 2000 din/kg. nalaze se u staroj zgradi koja gleda na parking (gledano na dunav sa leve strane), tu je nekad mislim bila neka pivnica ili kafana, ne znam tacno, prvi ulaz do pijace. ne moze da se promasi.
"Izrada domaćih kobasica kod Pedje Vepra" !!! cool.gif
Link to comment

Recept mog starog za prsut:posoli se pa se 10 dana se drzi u salamuri5-6-7 dana pod pizom (zavisi od velicine prsuta i tezine piza) da se dobro ocjedi6 mjeseci na panti. u pocetku se dimi svakodnevno, jedno mjesec dana, a nakon toga povremeno pred toplije dane namaze se mjesavinom vinske kvasine i luga da "ne udju muve" tajna dobrog susenja je da prsut bude na nekoj promaji, nekoliko metara visine od vatre

Link to comment

jos samo da nadjem pizo, pantine i lugove i mogu da pocnem da susim prsut. kvas ima da se kupi u radnji, al pivskiph34r.gifbrate ako sam te rec razumeo, tu me seci

Edited by vasudeva418
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...