Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

14 hours ago, Pantelija jr said:

sad tek vidjeh ovu temu, pa se unaprijed izSvinjavam ako postavljam pitanja na koja je već odgovoreno prije x stranica-dana...

 

elem, koji industrijski proizvođač suhomesnatih proizvoda iz Srbije važi za dobrog? pod ovim "industrijski" mislim na neku ozbiljnu firmu koja ima uhodane procedure nabavke, proizvodnje, kontrole kvaliteta i sl. 

 

konkretno me zanimaju čvarci :wub: i može slannnica, što da ne... što se tiče ovoga drugoga, pazarim s vremena na vrijeme, da me želja mine, nešto od brojnim malih CG proizvođača, ali to je vazda lutrija, mislim... a kupovao sam i čvarke i slaninu od "Zlatiborca", dok mi negdje moj zet (iz Srbije, jelte) nije rekao da oni važe za trovače. nije mi ponudio nikakvu alternativu, doduše...

 

za čvarke mrka kapa, bar iz mog iskustva. od industrijskih kupujem karneks u plastičnoj kutijici, hrskavi su i ukusni, taman slani, ama su skupi kao da su tapira, ne od svinje. kad naletim po domaćim mesarama, tipa Bate u Beškoj, ali i tu bude koječega.

 

za slaninu i kulene, da je uvek isto i dostupno, uzimam But & Co ili naručujem Vojnovića. kupim seljačku slaninu i kod Bate ponekad, mada, ja pravim svoju. nije loša ni kod Aćima u grčko - kiparskom centru (za razliku od njegove preslane pršute)

Link to comment

e, da. bili su u Goce Delčeva, na početku aleje gladnih, u onom ukletom lokalu, neki novosađani sa čvarcima, butik čvaraka se zvalo ili tako nekako.
njihovi čvarci su bili odlični, a tek sprža! imali su i divne salčiće sa pekmezom od šljiva

  • +1 2
Link to comment

fala vi, dobri ljudi, ama ja sam gladan čvaraka u Crnoj Gori... :cry:  a ništa, sljedeći put kad se dobacim do Mordora Srbije, da planiram i obilazak ovih atrakcija koje ste pomenuli :thumbsup:

 

 

8 hours ago, banatjanin said:

od industrijskih kupujem karneks u plastičnoj kutijici, hrskavi su i ukusni, taman slani, ama su skupi kao da su tapira

 

ista stvar, i isti utisak i u pogledu kvaliteta (mi lajk) i u pogledu cijene (mi no lajk). kod nas je ona kutija od 200g preko 3 eura... probao sam da kupim i neke vojvođanske (navodno iz neke zadruge, zaboravio sam ime, isto plastična kutija sa zelenom etiketom na poklopcu), pošto im je cijena skoro duplo niža, ai jbg, i kvalitet je ispratio taj trend...

 

a glede te gospode But & Coa i Vojnovića, njihove cijenjene proizvode je moguće naći na nekim prodajnim mjestima po Beogradu, ili se isto mora ići kod njih na kuću?

 

i kad smo već kod carnexa, je li ono ovdje neko pominjao da se njima generalno povampirio kvalitet otkad ih je uzeo g. Kole, te da se sad opet imaju smatrati respektabilnim proizvođačima prehrambenih artikala?

 

i samo još jedno pitanje pa neću više - proizvodi na bazi mangulice, jesu li i u brackoj Srbiji smiješno skupi, ili se ipak može nešto naći po prihvatljivim cijenama? recimo kod nas, navodno CG proizvodnja, za komad vakuumirane slanine od ne više od 300 g treba platit 5 eura, a za isto tako pakovanu kobasu 8...

Link to comment
Poslednja porudžbina kulena iz but&co malkoc podbacila - drugačiji kulen od standardnog, nekako nedozreo.
To je obično znak velike potražnje koju su proizvođači hteli po svaku cenu da isprate...







... Shiit has hit the fan

Link to comment
  • 2 years later...
15 hours ago, banatjanin said:

Jutro počelo dunjevačom, vrućim pogačicama s čvarcima, salčićima,  svežim podlivenim sirom, prvom turšijom, friško pečenom džigericom i tek načetom prošlogodišnjom šunkom.

 

Dalje smo nastavili tankom prljenom kožurom, onako usput, pa sa rebrima iz smederevca, bilo i ficli na luku, dinstanog mozga i mesa s tanjirače. 

 

Predveče vrući čvarci, gronik u paprici i zatim pravi svinjokoljski paprikaš - da se ulepiš u njemu. Napokon, malo pečenih svežih kobaja, tek da probamo šta smo napravili...

 

Zalivali špriceom i kadarkom. Dotukli se lincerima i štrudlom.

 

Udarnički sredili par tovljenika, napunili kobasice, kulen, istopili čvarke, sve oprali i pospremili i vratili se trezni kućama. Nikad bolji svinjokolj!

 

 


GIF by South Park

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...