Jump to content
IGNORED

Roboti svuda oko nas


nesha taxista

Recommended Posts

Na danasnji dan, 2. decembra 1950. godine, izasla je knjiga pisca po imenu Isaac Asimov I, robot....

Zaceti, do mozga doprli jos krajem 30-ih, u knjizi su konacan oblik dobili, kodifikovani takoreci:

 

1. Robot ne sme povrediti ljudsko biće niti, svojom neaktivnošću, dozvoliti da ljudsko biće bude povređeno.

2. Robot mora poštovati naređenja ljudskih bića, osim ako se ta naređenja ne kose sa Prvim zakonom.

3. Robot mora da štiti sopstvenu egzistenciju, osim ako se to ne kosi sa Prvim i Drugim zakonom.

 

Sa naknadnim amandmanima, mozda ih se nije lose povremeno prisetiti: narocito danas kada su, em po malo skrajnuti i skoro zaboravljeni u suludoj trci za sve efikasnijim robotizovanim sistemima, od industrijskih do vojnih.

Sa sve etickim - kako to arhaicno zvuci - dilemama i problemima koje robotika i trka za takozvanom vestackom inteligencijom donosi.

 

 

Link to comment
  • 6 months later...

Trenutno se odrzava Sajam robotike i automatike u Minhenu. Ja ga posetih. Dominiraju nemacke i azijske kompanije.

 

U neku ruku domacin koji dominira sa standom je bavarska KUKA(lepo zvuci) jedna od najvecih proizvodjaca industrijskih robota na svetu. Oni su iz relativne okoline Minhena tj. Auzburga,

 

20220623-125824-1.jpg

 

20220623-125606-1.jpg

 

 

Veliki stand ima i minehnski Siemens.

 

Uglavnom, vecina poslova po skaldistu u logistici ili u industriji na liniji se moze zameniti vec sada,

 

20220623-131218-1.jpg

 

20220623-122016-1.jpg

 

Edited by pasha
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, pasha said:

Trenutno se odrzava Sajam robotike i automatike u Minhenu. Ja ga posetih. Dominiraju nemacke i azijske kompanije.

 

U neku ruku domacin koji dominira sa standom je bavarska KUKA(lepo zvuci) jedna od najvecih proizvodjaca industrijskih robota na svetu. Oni su iz relativne okoline Minhena tj. Auzburga

KUKA je jos od 2016. kineska. Sjecam se kriticima upucenoj Merkel kad je to dozvolila.

 

Inace, promasio si 3 ostale firme iz Velike Cetvorke: ABB (Svicarska), Yaskawa Motoman (Japan) i Fanuc (Japan). 

Link to comment

Sve tri su na sajmu. Nisam Siemens pominjao u tom kontekstu ako na to mislis. Nego da imaju veliki stand kao domacin u Minhenu.

KUKA ima sediste u Auzburgu. Nisam zalazio u vlasnicku strukturu.

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

@Roger Sanchez

 

Iskoči mi topik u listi nepročitanih kad si postavio ovo, i prvi nepročitan mi je ovaj post.

 

On 2.12.2021. at 19:09, namenski said:

Na danasnji dan, 2. decembra 1950. godine, izasla je knjiga pisca po imenu Isaac Asimov I, robot....

Zaceti, do mozga doprli jos krajem 30-ih, u knjizi su konacan oblik dobili, kodifikovani takoreci:

 

1. Robot ne sme povrediti ljudsko biće niti, svojom neaktivnošću, dozvoliti da ljudsko biće bude povređeno.

2. Robot mora poštovati naređenja ljudskih bića, osim ako se ta naređenja ne kose sa Prvim zakonom.

3. Robot mora da štiti sopstvenu egzistenciju, osim ako se to ne kosi sa Prvim i Drugim zakonom.

 

Sa naknadnim amandmanima, mozda ih se nije lose povremeno prisetiti: narocito danas kada su, em po malo skrajnuti i skoro zaboravljeni u suludoj trci za sve efikasnijim robotizovanim sistemima, od industrijskih do vojnih.

Sa sve etickim - kako to arhaicno zvuci - dilemama i problemima koje robotika i trka za takozvanom vestackom inteligencijom donosi.

 

 

 

:dry:

Link to comment

Cemu sluzi? Deluje kao pokretna kanta za djubre  😁

On 30.4.2021. at 5:12, banecare1 said:

danas mi je ovaj mali pravio drustvo do osmog sprata u liftu

 

yC1SfaQ.jpg

 

 

Edited by Lucia
Link to comment
2 hours ago, Lucia said:

Cemu sluzi? Deluje kao pokretna kanta za djubre  😁

ovaj u hotelu se voza i reklamira nesto ili daje korisne info - na kineskom kenjka, ja ne razumem. ima ih po restoranima koji raznose klopu. nista sufisticirano, ali ne prave dzumbus i veroatno mogu da komuniciraju kao alexa sto moze

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...