Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

2 hours ago, Pontijak said:

snimljen je davno i kratak igrani film sa rekonstrukcijom tog streljanja na osnovu fotografija koje pominjes

Prisecam se i ja,,,

A i u Krvavoj bajci Torija Jankovica je, ako se dobro secam, parafrazirantm dogadjaj sa nemackim vojnikom koji odbija da strelja...

Link to comment
On 1.7.2018. at 0:02, čekmeže said:

 

 

jeste post iz jula, ali malopre pogledah ovaj snimak i potpuno me zbunjuje

 

deluje kao autentican iz tog vremena, ali mi nije jasno kako u boji onda?

a opet ne izgleda kao oni gde su boje naknadno dodavane

Link to comment
59 minutes ago, pbg12345 said:

jeste post iz jula, ali malopre pogledah ovaj snimak i potpuno me zbunjuje

 

deluje kao autentican iz tog vremena, ali mi nije jasno kako u boji onda?

a opet ne izgleda kao oni gde su boje naknadno dodavane

 

U cemu je problem, tehnologija za snimanje filmova u boji postoji jos od 20-tih godina proslog veka, a Kodak je izbacio svoju kolor 8mm kameru za siroke narodne mase vec negde polovinom 30-tih. Postoji bas puno autenticnih kolor snimaka iz perioda drugog svetskog rata, doduse postoji jos i vise crno-belih jer em je tehnologija bila rasirenija, em je crno-beli film bio jeftiniji, em sto su pojedini puritanci s gnusanjem gledali na kolor jerbo samo crno-belo je prava umetnos' i majstoru boje ne trebaju da pokaze sta zna & ume.

 

Jedna mala digresija od teme, kada vec pricamo o kolor 8mm predratnom - evo nesto mnogo zanimljivo (barem meni) - amaterski snimci sa snimanja Caplinovog Velikog Diktatora, snimao njegov brat Sid:

 

 

Veliki Diktator je kao sto znamo radjen u crno-beloj tehnici, i zanimljivo je videti kostime i kulise kako su zaista izgledali, radjeni tako da daju odredjeni kontrast za crno-belo, a nesto je i zapravo bilo crno-belo. Takodje, ko je gledao film, obratite paznju na alternativni kraj (scena sa govorom pred postrojenom vojskom) - ovako je film trebalo da se zavrsi, no Caplin je do zadnjeg momenta menjao i dosnimavao kako su stizale vesti iz Evrope o pocetku rata. Poslednja scena sa Hanom je naknadno ubacena:

 

 

Jako, jako potcenjen film. Apsolutno remek-delo, uz sve svoje sitne nesavrsenosti...

Link to comment

OK nema frke :)

 

Inace sto se tice "umetnickog" filma snimani su kolor filmovi (ono pravi, ne rucno bojeni) jos pre nego sto je postojao tonski film. Kolor film je stariji od tonskog filma - retko ko bi pomislio, s obzirom koliko je crno-belih tonskih filmova snimljeno a i prvi ton filmovi su bili crno-beli...

Link to comment
51 minutes ago, Radoye said:

OK nema frke :)

 

Inace sto se tice "umetnickog" filma snimani su kolor filmovi (ono pravi, ne rucno bojeni) jos pre nego sto je postojao tonski film. Kolor film je stariji od tonskog filma - retko ko bi pomislio, s obzirom koliko je crno-belih tonskih filmova snimljeno a i prvi ton filmovi su bili crno-beli...

 

44 minutes ago, Vapad said:

 

Baci pogled onda i na - https://www.imdb.com/title/tt2069688/

ima na youtube-tu

 

hvala obojici

 

i evo na youtubu u opisu ovog dokumentarca "For the first time, we can see the second world war in full HD color."

vidjao sam i one fotografije kasnije bojene iz ww2

 

zato sam nekako i bio ubedjen da je film u boji kasnije nastao, a sve sto ima u boji iz tog perioda da je ustvari kasnije dodana boja

Link to comment
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
7 hours ago, bradilko said:

...neka on pise hvalospeve za petu kolonu pa ce onda tako da napise i neki za pavla djurisica i slicne pa ce onda da ispadne belaj

:ohmy:

 

Zato ja da pisem hvalospeve Павлу Ђуришићу kada ima mnogo, mnogo kvalifikovanijih od mene:

Quote

Pаvle Đurišić koji je prvi ustаnik u Crnoj Gori protiv fаšizmа, koji je oslobodio Berаne, to trebа dа znа Crnа Gorа.

Na primer gore citirani izvesni Ристо Радовић poznatiji kao Амфилохије, a ima toga jos onoliko...

Zaboravio je, doduse, da pomene jos jednu sitnicu:

Djurisic-004.jpg

 

Djurisic-003.jpg

 

Bas kao sto on i kolege mu obavezno zaborave da pomenu da je jedina aktivna filijala SPC tokom Drugog svetskog rata stolovala na Цетињу:

Lipovac-001.jpg

 

Lipovac-003.jpg

Sa sve famoznim Pirciom Birolijem s kojim je druziti se onda bilo kolaboracija 1/1, i to do koske, a danas onako, kako se uzme i kako ko, prema potrebi...

 

Lipovac-002.jpg

I docekom i to svecanim, njegovog kraljevskog velicanstva poznatog kao Vittorio Emanuele Ferdinando Maria Gennaro, AKA Vittorio Emanuele III...

 

Zaborave i da pomenu glavnog i odgovornog mitropolije crnogorsko primorske ili kako se vec to zvalo, zove, Јоаникија Липовца, ovog gore...

Bajo-Stani-i-Pirzio-Biroli-and-Joanikije

Evo ih, uostalom, na okupu: Јоаникије, Бајо Станишић...

... i Пирцио Бироли...

Na Цетињуtm...

 

Ali zato ne zaborave, nisu zaboravili da je Joanikije danas postao: Свети свештеномученик Јоаникије Липовац...

 

To doduse, nisu znali bezboznici mislim partizani 1945. kada цетињанин Joanikije nekim cudom nasao u Zidanom mostu u dalekoj Sloveniji...

 

Doduse, ne znam, nisam siguran, mozda je ovaj belajtm trebalo da ide na Revizionizam, ali ipak neka ga na Istoriji....

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...