Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Pa nisam ja taj koji tvrdi da su "partizani deca" :isuse: moze biti u onoj Kunderinoj intrepretaciji, ali i u tom slucaju si u debeloj gresci. Ako je moja poenta da je Bosko Buha prosao pored nekog Krcuna sa bombom u ruci i nastavio ka bunkeru a da ga Krcun nije sprecio, odakle tebi sad ideja da meni ucitavas "licni dozivljaj" kad upravo ti od njega bolujes? Ti samo iz "licnog dozivljaja" mozes da smatras da su "partizani deca", s tom razlikom sto su jedna deca ginula na bunkerima a druga, malo starija, koja su pustala decu na bunkere uselili su se na Dedinje i streljali sve sto je sto je imalo vise od osnovne skole po Beogradu.@Vasa: mislim, znam da se vas dvojica drzite zajedno, ali ajde o'ladi sa ovim podmetanjima. Niti sam pominjao cetnike niti ih nesto volim, tim pre sto su svi moji + ja sa njima od tridesetih na ovamo levicari.
ne znam sta da ti kazem osim da baratas netacnim opstim mestima, predrasudama i na kraju krajeva i nekim fantazijama (decko koji prolazi pored krcuna...). sve sve ali da nisi gledao boska buhu kao mali...ne vredi se raspravljati. lupio si, ostao si ziv i sada ces zabosti pete u zemlju i drzati internet polozaj :D
Link to comment
Jok nego ću da ozbiljno raspravljam sa fikusom sa foruma koji mi vređa mrtve u porodici.
Dva fikusa protiv jednog, znaci. Koga sam vredjao? Decu koja su ginula ili one koji su decu regrutovali (davali im oruzje) i pustali da ginu? Moze biti da sam uboo pogresnu zemlju za zivot, ali za mene je takva instrumentalizacija uvek bila monstruozno sredstvo u (bilo kakvoj) borbi.
... ne vredi se raspravljati. lupio si, ostao si ziv i sada ces zabosti pete u zemlju i drzati internet polozaj :D
Ah. Dosli smo i do najcesce forumske odstupnice. "lupio si, jebiga, evo i moj ortak kaze".Tvoj (internet) polozaj je u ovom slucaju neodrziv. Ajd sto ti ne smeta cinjenica da je neko deci dao oruzje (valjda racunas: "davno bilo, tada je to bilo normalno") nego jos i glorifikujes taj aspekt partizanskog pokreta.Sta je sledece - super je sto su streljali "kolaboracioniste" posle WWII, super je sto su se uselili u vile, sto su zaveli negativnu selekciju, sjebali sistem vrednosti projektovali ovako krvav kraj SFRJ?"Deca".edit: e Kime, 'leba ti, ajd mi kazi sta sam to pogresno skapirao i kojim poluinformacijama baratam, eno ti tri moja posta nazad, nema mnogo. Edited by CowBoy
Link to comment
Ah. Dosli smo i do najcesce forumske odstupnice. "lupio si, jebiga, evo i moj ortak kaze".Tvoj (internet) polozaj je u ovom slucaju neodrziv. Ajd sto ti ne smeta cinjenica da je neko deci dao oruzje (valjda racunas: "davno bilo, tada je to bilo normalno") nego jos i glorifikujes taj aspekt partizanskog pokreta.Sta je sledece - super je sto su streljali "kolaboracioniste" posle WWII, super je sto su se uselili u vile, sto su zaveli negativnu selekciju, sjebali sistem vrednosti projektovali ovako krvav kraj SFRJ?"Deca".edit: e Kime, 'leba ti, ajd mi kazi sta sam to pogresno skapirao i kojim poluinformacijama baratam, eno ti tri moja posta nazad, nema mnogo.
Deca su vodila svoj rat, i to ne zato što su bili balavci, već zato što su im drugi oduzimali pravo da budu balavci.Tako to obično biva kada ti neko dođe i uperi pušku dok si ti na času u školi.
Link to comment
Dva fikusa protiv jednog, znaci. Koga sam vredjao? Decu koja su ginula ili one koji su decu regrutovali (davali im oruzje) i pustali da ginu? Moze biti da sam uboo pogresnu zemlju za zivot, ali za mene je takva instrumentalizacija uvek bila monstruozno sredstvo u (bilo kakvoj) borbi. Ah. Dosli smo i do najcesce forumske odstupnice. "lupio si, jebiga, evo i moj ortak kaze".Tvoj (internet) polozaj je u ovom slucaju neodrziv. Ajd sto ti ne smeta cinjenica da je neko deci dao oruzje (valjda racunas: "davno bilo, tada je to bilo normalno") nego jos i glorifikujes taj aspekt partizanskog pokreta.Sta je sledece - super je sto su streljali "kolaboracioniste" posle WWII, super je sto su se uselili u vile, sto su zaveli negativnu selekciju, sjebali sistem vrednosti projektovali ovako krvav kraj SFRJ?"Deca".edit: e Kime, 'leba ti, ajd mi kazi sta sam to pogresno skapirao i kojim poluinformacijama baratam, eno ti tri moja posta nazad, nema mnogo.
cuj kaubojou, sve sto kazes ovde svodi se na pausalnosti (uselili se u vile! svi?), opsta mesta (streljali kolaboracioniste. a ko nije?), proizvoljne vrednosne sudove (zaveli negativnu selekciju. yeah right. sto neke rece: onaj sistem je od strucnjaka pokusavao da napravi poslusnike a ovaj od poslusnika strucnjake) i na kraju kafanske apologetike nacionalizma (projektovali krvavi raspad jugoslavije. idi begaj).uloga dece ratnika je cesto prenaglasena i cinila je samo jedan, manji, neznatan, gotovo neprimetan a opet mitologizovan deo partizanskog pokreta. pri tome nema gerile u evropi koja nema svog mirka i slavka ako vec ne svog bucky barnesa. i na kraju krajeva ne pada mi na pamet da o tome polemisem po nti put. ovde su ispisane strane i strane (daleko vise od tri posta) o tome. na primer jos cekam da mi obiw prikaze dokaze (sto bi reko seselj) o navodnom dogovoru budak - pijade. Edited by kim_philby
Link to comment
lepo receno. nisu partizani pozvali Hitlera da pregazi Evropu, jebi ga.
lepo receno ali nisu nesto ni reagovali dok im Hitler nije dirnuo u sovjetski raj sa gigantskim micurinkama.
Link to comment
lepo receno ali nisu nesto ni reagovali dok im Hitler nije dirnuo u sovjetski raj sa gigantskim micurinkama.
laugh.gifKao da je dete znalo šta je Hitler i sovjetski raj i sovjetski raj. Edited by dux
Link to comment
cuj kaubojou, sve sto kazes ovde svodi se na pausalnosti (uselili se u vile! svi?), opsta mesta (streljali kolaboracioniste. a ko nije?), proizvoljne vrednosne sudove (zaveli negativnu selekciju. yeah right. sto neke rece: onaj sistem je od strucnjaka pokusavao da napravi poslusnike a ovaj od poslusnika strucnjake) i na kraju kafanske apologetike nacionalizma (projektovali krvavi raspad jugoslavije. idi begaj).
Kako mogu svi da se usele u dedinjske vile. Znas li koliko je vila bilo u Srbiji '45-te? :fantom: Ono u sta sam siguran (i nije pausalno) je da se Dedinje demografski promenilo '45-te. Sad ti izvedi akrobaciju pa mi objasni zasto bas dedinje i zasto bas posle WWII.Dalje, negativna selekcija - sta sam slagao, sta lupio? Pa na sta se svodi radnicko samoupravljanje i dirigovana ekonomija ako ne na negativnu selekciju? Ili i za tu tvrdnju imas neku akrobaciju?Ko je projektovao logikom ekspres-lonca krvavi raspad SFRJ? Ko je decenijama sputavao i tabuizirao istorijski nerazresene rak-rane jugoslovenskih republika/pokrajina? Ko je imao "trecu po snazi armiju u Evropi"? Drekavac? Nazovi ga kako hoces.A tek ovo:
uloga dece ratnika je cesto prenaglasena i cinila je samo jedan, manji, neznatan, gotovo neprimetan a opet mitologizovan deo partizanskog pokreta. pri tome nema gerile u evropi koja nema svog mirka i slavka ako vec ne svog bucky barnesa.
... nekoliko sati ranije:
gazzo, partizan je veliko dete. bombas deckic koji jurisa na bunker. sirogojno. bosko buha.
... ovo napisao isti covek. "Svi smo mi Buha" :isuse:Recimo da samosvestan covek vrlo cesto ima sasvim drugaciji vrednosni sud/stav o istorijskim dogadjajima od onih koje je drustvo konsenzusom zakucalo - ako npr. uzmes heroje od Jasharija preko Tite, Apisa, Kraljevica Marka, Hajduk Veljka i ostalih zivopisnih likova iz menazerije nasilja. I sad ti meni navodis kao argument za svoju ispravnost da je svaki gerilski pokret imao svog Mirka i Slavka odnosno da je drustvo reklo da je to ok.Tanko ti je to.
i na kraju krajeva ne pada mi na pamet da o tome polemisem po nti put.
Iskreno, polemisanje o guranju naoruzane dece pred bunkere jeste jalova rabota. Sta reci o tome? Ja zaista nemam tvoju mastu. Edited by CowBoy
Link to comment

Београд Да’ л ћу се вратити?Видећу ли скороплаветило твојих препелтених рекаИ обезумљени, ослепео град,Где била сам срећнија од свих? Н. Б., 1944. Поновно лутам познатим улицама,Оним које ми је некад одузео рат…Како је лепо! Овде сам – своја.Код куће сам.И као да су ми младост вратили назад. Какав залет имају ове успомене.И колико година стане у један трен.У овај парк сам журила на састанак…А у овај дом по свежањ нових књига. Овде сам дрхтећи трчала на испит,А тамо је сијао строги храм уметности…Тугу за њим сам носила годинамаПо свим непотребним и туђим стазама. Улице ми пружају руке,Дочекују своју заблуделу кћи,Али после дуге и потпуне раздвојеностиНе могу да препознам свакој кући лице. Знам, прошлости повратка нема,Али ипак душом пуном топлоте,Ја тражим прозор кроз који је некад Љубавтад још непрепозната ушла. Отворен је као и некад. Заувек!(Као што је неизмерна срећа двоје…)А тамо доле загрљене рекеУ плаветилу незамисливом свом. И стари парк, и цркве, и „Споменик“…О, граде мој опрости ми, опрости!Јер нисам крива у својој издаји,Рат је измешао све моје стазе. Ја нисам твоја! Страница је окренута.Са другом земљом везала ме судбина.Ал’ увек, читав живот ћу да те сањам.И у срцу мом да чувам као звезду. (Нона Белавина, 1977. г.)

Link to comment
Ko je imao "trecu po snazi armiju u Evropi"?
SFRJ, Rumunija, Bugarska, Madjarska, Albanija...uglavnom su "trece/cetvrte armije u Evropi" bile privilegija nedojebanih, socrealistickih pseudodrzava za ciju su se "samostalnost" izborile horde dece - narodnih heroja.edit: SFRJ kao lider Pokreta nesvrstanih prednjacila je u ovom vasaru Edited by matador
Link to comment

Jbt, šta smo dočekali - da se SFRJ naziva pseudodržavom i da se njena samostalnost upoređuje sa Rumunijama, Bugarskama i Albanijama. Šteta što ne postoji vremeplov - neke ljude bi valjalo zaglaviti u određenom vremenu i prostoru.Kauboju, baš me zanima kako je to i kad projektovan raspad SFRJ (i od koga)? Takođe bi bilo interesantno čuti kako bi ti rešio, nesputavši ih, istorijske rak-rane među narodima? Najlakše je frljati se floskulama. Niko nije imao treću armiju u Evropi, svojevremeno je bila neka procenao četvrtoj armiji u Evropi, ali nikad nisam našao da li je to neko zvanično izjavio ili je to (verovatnije) bila procena nekog analitičara.

Link to comment
Kauboju, baš me zanima kako je to i kad projektovan raspad SFRJ (i od koga)? Takođe bi bilo interesantno čuti kako bi ti rešio, nesputavši ih, istorijske rak-rane među narodima? Najlakše je frljati se floskulama. Niko nije imao treću armiju u Evropi, svojevremeno je bila neka procenao četvrtoj armiji u Evropi, ali nikad nisam našao da li je to neko zvanično izjavio ili je to (verovatnije) bila procena nekog analitičara.
Kada se nesto srusi, srusilo se zato sto je bilo padu sklono. Brak u kojem se stvari decenijama guraju pod tepih projektovan je da se raspadne, po pravilu na ruzan i bolan nacin.Ko je projektovao - eno ti totalitarih gmazova i zupcanicica koliko volis u istoriji SFRJ. Eno ti hektara i hektara posecenih shuma da bi se stampale stotine/hiljade tona knjiga o KPJ, Titu i "nasoj borbi" koje niko nikada sem lektora nije procitao. Cemu vodi takav sistem?Srecnom kraju?pitas mene (???) kako bih razmrsio Balkansko klupko. Evo ja da pitam tebe: mozes li da zamislis gore razresenje od ovog koje je usledilo posle pedeset godina komunjarskog ispiranja balkanskih mozgova? Sta je gore moglo da se desi u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu? Eto ti i mog odgovora kako bih ja to resio - gore od ovoga ne bih uspeo ma sta radio.bold: kakve floskule, gde si ih nasao? Edited by CowBoy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...