Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

Jesam li rekao nešto netačno?
Tvoj prethodni komentar pokazuje da je sve shto sam ja napisao prozujalo (fijuuuu) visoko iznad tvoje glave, a ovaj na koji odgovaram pokazuje da najverovatnije nisi ni prochitao ono shto sam napisao, jer je odgovor dao Desimir Toshic, koga sam citirao.
Link to comment

Pošto te nisam onda kvotirao, znači da nije bilo upućeno tebi, ili preciznije ne samo tebi. Pomenuti Keserović je recimo imao periode saradnje s Nemcima i borbe protiv njih. Ušao je s ljudima na 1 dan u Kruševac 1944., ali je posle zbog dogovora Sovjeta i partizana iz njega otišao. Postoji međutim nešto drugo. Naime, iako su četnici nastali od ostataka jugoslovenske vojske, njihov pravi cilj je formulisao Moljević još 1941. Znači, njihov primarni cilj je bio stvaranje velike i etnički čiste Srbije. Naravno da to podrazumeva ubijanje ili prisilno preseljenje velikog broja nesrba, što se i događalo. Kad uporedimo s tim ustaške ciljeve, koji su bili potpuno isti s tim da se umesto ''Srbija'' kaže ''Hrvatska'', onda vidimo da tu suštinske idejne razlike nije ni bilo. Naravno da je onda među njima bilo sukoba, jer su se željene teritorije preklapale. Razlika se svakako pojavljuje u tehničkom delu jer su ustaše su zahvaljujući boljoj organizaciji i bezrezervnoj nemačkoj podršci uspeli pobiti daleko veći broj ljudi. S druge strane, partizani su vodili borbu za oslobođenje cele teritorije zemlje koja je bila okupirana, znači Jugoslavije. Ukupno gledajući, bili su brojnija, organizovanija i uspešnija vojna formacija. Takođe ne postoje dokazi da je bilo zajedničkih borbenih dejstava partizana i Nemaca, što se za četnike već ne može reći.

Link to comment
Zašto Mihailović, preko Radio Londona, od 25. 05. do 16. 09. 1942, objavljuje 75 imena samo u Srbiji, koje treba staviti pod slovo "Z", a na tom spisku nema nikoga sem okupatorovih saradnika u Srbiji, među kojima se nalaze Nedić, ministar Aćimović, dr Velmar Janković, Pećančeve vojvode i skoro svi ministri Nedićeve vlade pod okupacijom?Zašto Adolf Hitler piše Musoliniju 16. februara 1943. i traži da se pored partizana gone i četnici koji predstavljaju "posebnu opasnost u dugoročnim planovima koje grade Mihailovićeve pristalice". Hitler dodaje: "U svakom slučaju, likvidiranje Mihailovićevog pokreta neće više biti lak posao, s obzirom na snage kojima raspolaže i na veliki broj naoružanih četnika".Zašto je sovjetska Vrhovna komanda želela krajem 1943. da šalje svoju vojnu misiju kod Mihailovića, pa ih je od toga odvraćao britanski ministar spoljnih poslova Antoni Idn 30. novembra 1943. godine?
1.Zašto onda pop Đujić onomad održa govor u kojem veliča Nedića i negira da je ovaj bio kvisling?2.Zašto Hitler naglašava da su četnici "dugoročni" problem? Znači da u datom momentu nisu problem, ali dugoročno bi mogli biti. To samo potvrđuje koliko je idiotska bila četnička politika - slizali se sa švabama, a završili bi na kraju kao i Jevreji-kapoi.3.Zato što su Britanci imali bolje informacije od Sovjeta ko se, zapravo, bori protiv nacoša, a ko su, zapravo, kraljevi koljački odrpanci aka JVuO.
Link to comment
1.Zašto onda pop Đujić onomad održa govor u kojem veliča Nedića i negira da je ovaj bio kvisling?
Pop Djujic je losh primer za kvislinga/saradnika sa Nemcima. Posle rata je izbegao u SAD i umro je tamo u dubokoj starosti, uprkos naporima SFRJ da se, kao saradnik okupatora i ratni zlochinac izruchi Beogradu. Dochim je Artukovic pod istom optuzhbom deportovan sredinom 80-tih godina.
2.Zašto Hitler naglašava da su četnici "dugoročni" problem? Znači da u datom momentu nisu problem, ali dugoročno bi mogli biti. To samo potvrđuje koliko je idiotska bila četnička politika - slizali se sa švabama, a završili bi na kraju kao i Jevreji-kapoi.
Zato shto chetnici nisu imali slobodnu teritoriju velichine koju su partizani imali oko Bihaca. Fon Ler govori da su po povlachenju Italijana iz zaledja Dalmacije koja je pripadala NDH u zimu 1942-ge partizani zaposeli povece parche teritorije sa centrom u Bihacu. Chetnike navodi kao "dugorochan problem" iako nisu imali veliku teritoriju pod svojom kontrolom kao partizani jer su imali dosta ljudi (spominje se 35 hiljada) i oruzhje, i imali su podrshku Britanaca, za koje se tada pretpostavljalo da ce se iskrcati u Dalmaciji u leto/jesen 1943-ce. Hitler je zbog tog moguceg iskrcavanja hteo da razoruzha i partizane i chetnike i da omoguci da taj prostor kontrolishu samo Italijani (obala) i zaledje (NDH). U von Lerovom dokumentu se ne mozhe zakljuchiti da su se "chetnici slizali sa Shvabama", ali se jasno vidi da su chetnici imali podrshku Italijana u Crnoj Gori, Hercegovini i Dalmaciji.
3.Zato što su Britanci imali bolje informacije od Sovjeta ko se, zapravo, bori protiv nacoša, a ko su, zapravo, kraljevi koljački odrpanci aka JVuO.
Fon Lerovi dokumenti kazuju upravo suprotno: da su Nemci chetnike 1943-ce smatrali neprijateljima, da su ih gonili, zarobili nekoliko stotina chetnika i Pavla Djurisica, i da su se stalno sukobljavali sa Italijanima zbog njihovog blagonaklonog stava prema chetnicima. Von Ler optuzuje Italijane za neuspeh u razoruzhavanju chetnika, i navodi da je Hitler uputio protestnu notu Musoliniju zbog toga.
Link to comment
Pošto te nisam onda kvotirao, znači da nije bilo upućeno tebi, ili preciznije ne samo tebi. Pomenuti Keserović je recimo imao periode saradnje s Nemcima i borbe protiv njih. Ušao je s ljudima na 1 dan u Kruševac 1944., ali je posle zbog dogovora Sovjeta i partizana iz njega otišao. Postoji međutim nešto drugo. Naime, iako su četnici nastali od ostataka jugoslovenske vojske, njihov pravi cilj je formulisao Moljević još 1941. Znači, njihov primarni cilj je bio stvaranje velike i etnički čiste Srbije.
Ja znam da je ovo o chemu prichash formulisano na njihovom kongresu u selu Ba 1944-te godine, ali nisam naishao na dokument koji govori da je ta platforma postojala josh 1941-godine. Da li imash referencu za ovo shto tvrdish? Razlika je vrlo bitna, jer su znamo da su i partizani tek krajem 1943-ce godine u Jajcu usvojili svoju politichku platformu. Razlog zashto sumnjam da su chetnici imali tako jasnu politichku platformu 1941-ve je taj shto oni u tom sluchaju ne bi bi pregovarali sa partizanima o zajednichkom delovanju protiv Nemaca u jesen 1941-ve.
Link to comment
Pop Djujic je losh primer za kvislinga/saradnika sa Nemcima. Posle rata je izbegao u SAD i umro je tamo u dubokoj starosti, uprkos naporima SFRJ da se, kao saradnik okupatora i ratni zlochinac izruchi Beogradu. Dochim je Artukovic pod istom optuzhbom deportovan sredinom 80-tih godina.Zato shto chetnici nisu imali slobodnu teritoriju velichine koju su partizani imali oko Bihaca. Fon Ler govori da su po povlachenju Italijana iz zaledja Dalmacije koja je pripadala NDH u zimu 1942-ge partizani zaposeli povece parche teritorije sa centrom u Bihacu. Chetnike navodi kao "dugorochan problem" iako nisu imali veliku teritoriju pod svojom kontrolom kao partizani jer su imali dosta ljudi (spominje se 35 hiljada) i oruzhje, i imali su podrshku Britanaca, za koje se tada pretpostavljalo da ce se iskrcati u Dalmaciji u leto/jesen 1943-ce. Hitler je zbog tog moguceg iskrcavanja hteo da razoruzha i partizane i chetnike i da omoguci da taj prostor kontrolishu samo Italijani (obala) i zaledje (NDH). U von Lerovom dokumentu se ne mozhe zakljuchiti da su se "chetnici slizali sa Shvabama", ali se jasno vidi da su chetnici imali podrshku Italijana u Crnoj Gori, Hercegovini i Dalmaciji. Fon Lerovi dokumenti kazuju upravo suprotno: da su Nemci chetnike 1943-ce smatrali neprijateljima, da su ih gonili, zarobili nekoliko stotina chetnika i Pavla Djurisica, i da su se stalno sukobljavali sa Italijanima zbog njihovog blagonaklonog stava prema chetnicima. Von Ler optuzuje Italijane za neuspeh u razoruzhavanju chetnika, i navodi da je Hitler uputio protestnu notu Musoliniju zbog toga.
Wow! Da li je Đurišićev antifašizam bio u tome što je ubijao muslimane istočne i jugoistočne Bosne i Sandžaka ili u tome što mu je, valjda za antifašizam, Adolf Hitler dao Gvozdeni Krst? Ili u tome što je aktivno sarađivao sa Nedićem? :rolleyes: Uopće, o četničkim zločinima (ne samo nad muslimanskim i hrvatskim stanovništvom nego i nad Srbima) postoje toliki dokumenti da je van svake pameti raspravljati o "antifašističkom" karakteru istog. O suradnji sa ustašama, priznavanju "NDH" od četničkih komandanata u BiH, o šahovnicama koje su nosili u sklopu istog priznavanja, o depešama Draže Mihailovića njemačkom štabu u kojem ponizno garantuje "da njegovi vojnici nisu ispalili ni metak na Nijemce"...da ne govorim.Hitler je mogao vidjeti bradate koljače kao dugoročnu opasnost čisto zbog toga što je Dražina taktika bila da pusti Nijemce da umru od starosti. Dotad, vjerno im služiti i klati šta se zaklati da.
Link to comment
Ja znam da je ovo o chemu prichash formulisano na njihovom kongresu u selu Ba 1944-te godine, ali nisam naishao na dokument koji govori da je ta platforma postojala josh 1941-godine. Da li imash referencu za ovo shto tvrdish? Razlika je vrlo bitna, jer su znamo da su i partizani tek krajem 1943-ce godine u Jajcu usvojili svoju politichku platformu. Razlog zashto sumnjam da su chetnici imali tako jasnu politichku platformu 1941-ve je taj shto oni u tom sluchaju ne bi bi pregovarali sa partizanima o zajednichkom delovanju protiv Nemaca u jesen 1941-ve.
''On 30 June 1941, Moljević published a booklet with the title On Our State and Its Borders.''Ceo tekst imaš ovde.Inače, sam projekat Velike Srbije pominjao se i pre njega. 20. decembra 1941. Mihajlović je formulisao više ciljeva koje je preneo svojim oficirima, a pored ostalog i ove:2)Stvoriti veliku Jugoslaviju i u njoj veliku Srbiju, etnički čistu.4)Čišćenje državne teritorije od svih narodnih manjina i nenacionalnih elemenata.To imaš ovde, 4. knjiga, 40. strana. Dovoljno?
Link to comment
Wow! Da li je Đurišićev antifašizam bio u tome što je ubijao muslimane istočne i jugoistočne Bosne i Sandžaka ili u tome što mu je, valjda za antifašizam, Adolf Hitler dao Gvozdeni Krst? Ili u tome što je aktivno sarađivao sa Nedićem? :rolleyes:
Hajde da ostavimo po strani nashe, balkanske struchnjake za drugi svetski rat, i slike Djurisica sa gvozdenim krstom. Nemci su bili pedantni i svoju dokumentaciju nisu unishtavali. Ako je Djurisic to odlikovanje dobio, sigurno ga ima na spisku stranaca koji su dobili gvozdeni krst. Da li imash na raspolaganju link sa njegovim imenom na tom spisku?
Hitler je mogao vidjeti bradate koljače kao dugoročnu opasnost čisto zbog toga što je Dražina taktika bila da pusti Nijemce da umru od starosti. Dotad, vjerno im služiti i klati šta se zaklati da.
Ti bolje znash kakvu su oni dugurochnu opasnost predstavljali po Nemachku nego nemachki general odgovoran za situaciju na podruchju bivshe Jugoslavije? Smatrash da su ih jurili po vrletima Bosne jer su bili neobaveshteni?
Link to comment
''On 30 June 1941, Moljević published a booklet with the title On Our State and Its Borders.''Ceo tekst imaš ovde.
Citirao si clanak na Wikipidiji koji u prvom pasusu tvrdi upravo ono shto i ja tvrdim - da je Moljevicev ekspoze na kongresu u selu Ba 1944-te godine usvojen kao politichka platforma chetnichkog pokreta. Spominje se da je Moljevic pamlet napisao 1941-ve, ali se ne spominje da je tada postao platforma chetnichkog pokreta. Ne znam zashto si ovaj link postavio, jer ja nisam negirao kada je Moljevic objavio pamflet; ja sam samo rekao da on nije postao politichka platforma chetnika do svetosavksog kongresa.
20. decembra 1941. Mihajlović je formulisao više ciljeva koje je preneo svojim oficirima, a pored ostalog i ove:2)Stvoriti veliku Jugoslaviju i u njoj veliku Srbiju, etnički čistu.4)Čišćenje državne teritorije od svih narodnih manjina i nenacionalnih elemenata.To imaš ovde, 4. knjiga, 40. strana. Dovoljno?
A referenca je zbornik dokumenata i podataka o NOR-u naroda Jugoslavije, to jest istorija kakvom su je pisali partizani? :lol: Poshto si ti chovek koji ne voli da gleda dalje od Wikipidije, evo ti link gde se objashnjava zashto je taj dokument 1 ochigledan falsifikat:http://en.wikipedia.org/wiki/Dragoljub_Mihailovi%C4%87Sazheto:According to Lucien Karchmar [1], inescapable conclusion is that this document was forged by Djurisic himself. Karchmar arguments are the following:a. No original of this document seems to have been found,but only a copy attested by Djurisic as being genuine.b. The order is firmly connected in Chetnik memorial litterature with the presumed personal encounter between Mihailovic and Djurisic ; but this encounter did not take place. This is attested not only by Perhinek's testimony in Zivanovic,Vol.I, but also by various officers who were with or near Mihailovic's headquarters during this period, and who aver that Djurisic never came, and that Mihailovic met him for the first time in June 1942. It is symptomatic that the various stories do not agree on where the meeting took place; e.g. Joksimovic, in Njegos 1, p.99, says that it was on Mt.Golija, whereas Minic(p.124) chooses Ravna Gora.c. The order is dated 20 December 1941, which makes it physically impossible that Djurisic could have obtained it from Mihailovic and brought it back with him to Montenegro. Djurisic left Zaostro in the first half of December and took about 10 days to get to Golija, which he had barely reached on December 20. He took about same length of time to return, since he was back in Zaostro on January 1 or 2. Had he continued with a round trip from Golija to Ravna Gora, his journey would have lasted at least two or three weeks longer; witness the time it took Perhinek to get from Ravna Gora to Golija. Not only would he have had to dodge German and Nedic troops, but the problem of locating Mihailovi? would have consumed much time; the latter was in constant movement about the hills of Western Serbia, and his own staff was sometimes unable to contact him. The same time element makes it impossible that a courier bearing a document dated from December 20 could have caught up with Djurisic before his return to Montenegro. There would have been, in any case, no reason for Mihailovic to write the order and rush it off posthaste to Djurisic (to whom he had already sent the authorisation of October 15) unless he knew that was in Serbia; again, the time element makes this impossible. But Djurisic had to date the forgery so that it would accord with his story of having been to visit Mihailovic; i.e. to the midpoint of his journey. Edited by ObiW
Link to comment
Citirao si clanak na Wikipidiji koji u prvom pasusu tvrdi upravo ono shto i ja tvrdim - da je Moljevicev ekspoze na kongresu u selu Ba 1944-te godine usvojen kao politichka platforma chetnichkog pokreta. Spominje se da je Moljevic pamlet napisao 1941-ve, ali se ne spominje da je tada postao platforma chetnichkog pokreta. Ne znam zashto si ovaj link postavio, jer ja nisam negirao kada je Moljevic objavio pamflet; ja sam samo rekao da on nije postao politichka platforma chetnika do svetosavksog kongresa.
Znači, hoćeš reći da do 1944. oni nisu hteli etnički čistu Veliku Srbiju? Zbog čega onda pobiše u međuvremenu onolike nesrbe? Zašto se onda nisu pojavljivali nigde van upravo te zacrtane teritorije? Pokušavaš da me ubediš da javno objavljeni dokument od strane njihovog čoveka nema nikakve veze i tako je valjda ležao u nekoj fioci 3 godine?
A referenca je zbornik dokumenata i podataka o NOR-u naroda Jugoslavije, to jest istorija kakvom su je pisali partizani? :lol:
Na prvoj strani ove teme je kolega objasnio ko je to pisao. Da si pogledao par strana dalje, video bi da se tu recimo Tito naziva diktatorom što je inače poznato partizansko viđenje njegove ličnosti, je li tako?
Poshto si ti chovek koji ne voli da gleda dalje od Wikipidije, evo ti link gde se objashnjava zashto je taj dokument 1 ochigledan falsifikat:http://en.wikipedia.org/wiki/Dragoljub_Mihailovi%C4%87Sazheto:According to Lucien Karchmar [1], inescapable conclusion is that this document was forged by Djurisic himself. Karchmar arguments are the following:a. No original of this document seems to have been found,but only a copy attested by Djurisic as being genuine.
Dobro, znači po tome bi se reklo da je Đurišić sam napravio taj dokument i šta ako je i tako? Očigledno je po tome i radio, što upravo dokazuje ono što sam naveo, znači da je cilj četnika, bio zvanično formulisan ili ne upravo i bio taj da se stvori etnički čista Velika Srbija. Mnogo je dokaza da su oni stvarno i delovali u tom smislu, Wiki sam naveo samo zato što sam na to prvo naleteo.
Link to comment
Znači, hoćeš reći da do 1944. oni nisu hteli etnički čistu Veliku Srbiju? Zbog čega onda pobiše u međuvremenu onolike nesrbe? Zašto se onda nisu pojavljivali nigde van upravo te zacrtane teritorije? Pokušavaš da me ubediš da javno objavljeni dokument od strane njihovog čoveka nema nikakve veze i tako je valjda ležao u nekoj fioci 3 godine?
U ravnogorskom pokretu su postojala razkichita mishljenja o ciljevima borbe i posleratnom uredjenju Srbije/Jugoslavije. Neki su bili za Veliku Srbiju, neki za Jugoslaviju sa drugachijim unutrashnjim granicana. Zato je i odrzhana svetosavska skupshtina, da bi se zauzeo koherentan stav. Sam svetosavski kongres govori o federalnim jedinicama za Srbe, Hrvate i Slovence, ali ne spominje granice. Uzgred, Moljevic se prvi put sreo sa Drazhom maja 1942-ge, pa je nemoguce da Drazha krajem 1941-ve izdaje Djurisicu naredbu koja je sazhet Moljevicev pamflet objavljen sredinom 1941-ve.Shto se tiche nesrba u chetnichkom pokretu, prvo sam Drazhin shtab nije bio jednonacionalan, kao shto ni svi delegati na svetosavskom kongresu nisu bili Srbi. A shto se tiche chetnickih jedinica, bilo ih je i u Sloveniji (major Karlo Novak, poruchnik Jozhe Melaher), a verovatno si chuo i za Aleksandera Bajta, poznatog x-SFRJ ekonomistu koji je u svojim memorima pred smrt priznao da je bio Drazhin obaveshtajac u Rimu. Ili za gimnastichara Leona Shtukelja. Slovenci su Karadjordjevice smatrali oslobodiocem, za razliku od Hrvata, a sam Drazha im je za vreme svog sluzhbovanja u Celju ostao u dobroj uspomeni.
Na prvoj strani ove teme je kolega objasnio ko je to pisao. Da si pogledao par strana dalje, video bi da se tu recimo Tito naziva diktatorom što je inače poznato partizansko viđenje njegove ličnosti, je li tako?
Ja sam generalno protiv navodjenja "zbornika NOR-a" kao reference, jer se posle rata pojavilo mnogo falsifikata koje je zbornik NOR-a samo sistematizovao i objavio. To shto je autor odluchio da uzme ovaj dokument kao referencu govori o autorovoj lenjosti da se istinitost dokumenta proveri u radovima stranih istorichara.
Dobro, znači po tome bi se reklo da je Đurišić sam napravio taj dokument i šta ako je i tako?
To znachi da je dokument falsifikat i da nema istorijsku vrednost.
Očigledno je po tome i radio, što upravo dokazuje ono što sam naveo
Ne, to samo dokazuje da je Djurisic za svoje postupke hteo da okrivi svog komandanta.
Očigledno je po tome i radio, što upravo dokazuje ono što sam naveo, znači da je cilj četnika, bio zvanično formulisan ili ne upravo i bio taj da se stvori etnički čista Velika Srbija. Mnogo je dokaza da su oni stvarno i delovali u tom smislu, Wiki sam naveo samo zato što sam na to prvo naleteo.
Ti mozhda nemash problem sa "natrpavanjem krivice", gde, recimo, lopovu koji je opljackao 2 kuce policija napakuje da je opljackao 5, da bi izashao veci naslov u novinama a i da bi policajci ispali mnogo uspeshniji nego shto jesu. Za vreme ove kratke resprave, mi smo utvrdili da je- Netachno da je sam Drazha izdao naredbu Djurisicu da se etnicki ociste teritorije od nesrpskog zhivlja, po "Moljevicevom receptu" - Netachno da je fon Ler izrazio nezadovoljstvo Drazhinim delovanjem protiv partizana na Neretvi, jer je i sam fon Ler upravo tog Drazhu jurio- Netachno da je Djujic ratni zlochinac, jer ga Amerikanci pod tom optuzhbom nisu izruchili SFRJ, a Artukovica jesu- Postoje pisani dokumenti da su se partizani dogovarali sa Nemcima o eventualnoj saradnji protiv chetnika, ali da su pregovori prekinuti- Postoji dosta knjiga o II sv. ratu u Jugoslaviji od strane inostranih autora gde se tvrdi da Drazhin pokret nije bio ni fashisticki, ni pro-okupatorski- Neizvesno da je Djurisic dobio gvozdeni krst od Hitlera, jer ne postoji dokument u nemackoj arhivi koji to potvrdjuje.Ja nisam tvrdio da je znachaj chetnickog pokreta u brobi protiv ustasha i Nemaca veci od znachaja partizanskog. Ja nisam poricao da su chetnici dobijali oruzje od Italijana. Ja ne porichem da su chetnici masovno izvrshili zlochine u Bosni za vreme rata, kao shto i ne porichem da su ih partizani pochinili odmah posle rata u Sloveniji i Austriji, kada su ubijali ratne zarobljenike ali i civile koji su sa njima bezhali od komunizma. Ali, kao shto ne mogu da tvrdim da je naredbu za streljanje u Sloveniji izdao lichno Tito, jer jedino svedochenje o tome predstavlja puko nagadjanje Sime Dubajica koji je komandovao streljanjem na Kocevskom rogu, tako ne mogu ni da na osnovu falsifikata neposrednog izvrshioca zlochina u Bosni (Djurisica) tvrdim da je iza tog zlochina Mihajlovic.
Link to comment
U ravnogorskom pokretu su postojala razkichita mishljenja o ciljevima borbe i posleratnom uredjenju Srbije/Jugoslavije. Neki su bili za Veliku Srbiju, neki za Jugoslaviju sa drugachijim unutrashnjim granicana. Zato je i odrzhana svetosavska skupshtina, da bi se zauzeo koherentan stav. Sam svetosavski kongres govori o federalnim jedinicama za Srbe, Hrvate i Slovence, ali ne spominje granice. Uzgred, Moljevic se prvi put sreo sa Drazhom maja 1942-ge, pa je nemoguce da Drazha krajem 1941-ve izdaje Djurisicu naredbu koja je sazhet Moljevicev pamflet objavljen sredinom 1941-ve.
Da, ali i sam rezultat sabora govori da je velika većina razmišljala na taj način.
Shto se tiche nesrba u chetnichkom pokretu, prvo sam Drazhin shtab nije bio jednonacionalan, kao shto ni svi delegati na svetosavskom kongresu nisu bili Srbi. A shto se tiche chetnickih jedinica, bilo ih je i u Sloveniji (major Karlo Novak, poruchnik Jozhe Melaher), a verovatno si chuo i za Aleksandera Bajta, poznatog x-SFRJ ekonomistu koji je u svojim memorima pred smrt priznao da je bio Drazhin obaveshtajac u Rimu. Ili za gimnastichara Leona Shtukelja. Slovenci su Karadjordjevice smatrali oslobodiocem, za razliku od Hrvata, a sam Drazha im je za vreme svog sluzhbovanja u Celju ostao u dobroj uspomeni.
Čuo sam za Bajta, za štukelja ne, no svejedno moram primetiti da su u Ljubljani i Nemci dočekani kao oslobodioci...
Ne, to samo dokazuje da je Djurisic za svoje postupke hteo da okrivi svog komandanta.
šta je komandant preduzeo povodom tih postupaka?
Ti mozhda nemash problem sa "natrpavanjem krivice", gde, recimo, lopovu koji je opljackao 2 kuce policija napakuje da je opljackao 5, da bi izashao veci naslov u novinama a i da bi policajci ispali mnogo uspeshniji nego shto jesu.
''Natrpavanja'' u svakom ratu ima, ali i sam priznaješ da ni krivice ne fali. Nisam inače pristalica toga.
- Netachno da je sam Drazha izdao naredbu Djurisicu da se etnicki ociste teritorije od nesrpskog zhivlja, po "Moljevicevom receptu"
Možda nije tad izdao naredbu, ali nije mi poznato da je bilo šta učinio da to spreči, a i ''Moljevićev recept'' je kasnije prihvaćen.
- Netachno da je fon Ler izrazio nezadovoljstvo Drazhinim delovanjem protiv partizana na Neretvi, jer je i sam fon Ler upravo tog Drazhu jurio
Ja se nisam bavio time, ne znam zašto si mene kvotirao u tom smislu. To je napisao neko drugi.
- Netachno da je Djujic ratni zlochinac, jer ga Amerikanci pod tom optuzhbom nisu izruchili SFRJ, a Artukovica jesu
To što ga Amerikanci nisu izručili nije dokaz da nije ratni zločinac. Oni su po tim pitanjima bili veoma pragmatični. Poznato je da su koristili i neke usluge nemačkih nacističkih zločinaca. Znači, u svakom pojedinačnom slučaju oni su prvo procenjivali svoj interes u svemu tome i to im je bilo mnogo važnije od same krivice. Tu naviku su zadržali do današnjih dana.
- Postoje pisani dokumenti da su se partizani dogovarali sa Nemcima o eventualnoj saradnji protiv chetnika, ali da su pregovori prekinuti
I ja sam naveo da je pregovora bilo, ali ne i konkretnih zajedničkih akcija.
- Postoji dosta knjiga o II sv. ratu u Jugoslaviji od strane inostranih autora gde se tvrdi da Drazhin pokret nije bio ni fashisticki, ni pro-okupatorski
Dobro, to je već stvar stavova, ima različitih.
Link to comment
- Neizvesno da je Djurisic dobio gvozdeni krst od Hitlera, jer ne postoji dokument u nemackoj arhivi koji to potvrdjuje.
To je opet neko drugi napisao, ne ja. No dobro, pitanje je da li su svi nemački dokumenti u opštem ratnom metežu sačuvani.
Ja nisam tvrdio da je znachaj chetnickog pokreta u brobi protiv ustasha i Nemaca veci od znachaja partizanskog. Ja nisam poricao da su chetnici dobijali oruzje od Italijana. Ja ne porichem da su chetnici masovno izvrshili zlochine u Bosni za vreme rata, kao shto i ne porichem da su ih partizani pochinili odmah posle rata u Sloveniji i Austriji, kada su ubijali ratne zarobljenike ali i civile koji su sa njima bezhali od komunizma. Ali, kao shto ne mogu da tvrdim da je naredbu za streljanje u Sloveniji izdao lichno Tito, jer jedino svedochenje o tome predstavlja puko nagadjanje Sime Dubajica koji je komandovao streljanjem na Kocevskom rogu, tako ne mogu ni da na osnovu falsifikata neposrednog izvrshioca zlochina u Bosni (Djurisica) tvrdim da je iza tog zlochina Mihajlovic.
Ja opet smatram da je nemoguće da je zločin u Sloveniji izvršen bez Titovog znanja, kao i u Bosni bez Dražinog.Drugim rečima, smatram obojicu u tom smislu odgovornim, bez obzira na nepostojanje pisane direktne naredbe. Pametni ljudi ionako o takvim stvarima ne ostavljaju pisane tragove.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...